Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

 

@ gospa buba, nisam siguran da je buljuk jeftiniji, cini mi se da se radi o manje vise istom broju ljudi koji sada rade po buljucima a ovako bi bili rasporedjeni u svakom busu po jedan.

 

I ako je jeftiniji, to je možda nešto sitno. Kada uporediš skoro 100% naplatu sa postojećom 30% ili koliko već, po priči GSP-a, ne vidim zašto se to ne bi uvelo. Mislim, vidim, ali ovde pričamo o regularnim rešenjima koja donose dobrobit svima, a ne o kombinama lopova na vlasti.

Link to comment

pa to je svuda tako, uvek je javni prevoz subvencionisan iz budzeta, bio privatni ili drzavni, nema sanse da je profitabilan. zato i jeste budalastina privatizovati javni prevoz. neko kao obrazlozenje je da ce privatnik da se ponasa mnogo racionalnije za iste pare za koje radi i drzavna firma, pa ce kao prevoz biti efikasniji, sto u praksi bas i nije slucaj, al ajde, to je vec skroz druga rasprava. 

 

Štagaznam, ako npr. daš liniju 31 u koncesiju i kažeš privatniku evo ti koncesija pod određenim uslovima (grad formira cenu, ta i ta klasa autobusa, polasci na toliko i toliko minuta, higijenski standardi takvi i takvi - a na tebi je da se pobrineš da ti svi plate kartu jer što ih više bude platilo više ćeš zaraditi) onda to može da funkcioniše bolje nego državni sistem u kojem se ne zna ko pije a ko plaća. Bitno je da privatnik ne može da izvrdava pravila (niti da kreira neka sopstvena) i da mu bude jasno da izvrdavanje povlači za sobom gubitak koncesije.

 

GSP ostaviš da se bavi neprofitabilnim liijama kako bi svi građani imali javni prevoz na raspolaganju. Ako su u stanju da sprovode neku krštenu naplatu onda super, ako nisu u stanju krpiš im rupe i to je to.

Link to comment

@ gospa buba, nisam siguran da je buljuk jeftiniji, cini mi se da se radi o manje vise istom broju ljudi koji sada rade po buljucima a ovako bi bili rasporedjeni u svakom busu po jedan.

ma koje god. treba ici na to da je imanje javnog prevoza praktichna stvar, i samo na to iznova i iznova ukazivati, jednostavnim metodama koje ljude ne bacaju u bankrot. koje smo vec probali <_<

Link to comment

edit: da, ulazak na prednja vrata je frankenštajn idiotarija koja ne može da funkcioniše, delom zbog ovog što je Vasa naveo, delom zbog toga što Beograd nije Novi Sad. I mislim da je kranje vreme da prestane da se insistira na paraleli između ravničarskog grada od 200k i brdovitog od 2 miliona ljudi.

 

kako u Stambolu funkcioniše? Ili su Beogradžani u većoj žurbi od Konstantinopoljćana pa eto, ne može se? Ja sam svestan da se većina Beograđana ponaša kao da ne živi na ovoj planeti, da ne pričam o zemlji Srbiji, ali ovo je čista bahatost.

Link to comment

Je l i u Stambolu ljudi na terminusima gledaju u pasulj kad kreće vozilo, tj okačeni red vožnje ne važi? Neki ljudi na topiku se ponašaju kao da u životu nisu seli u BG prevoz.

Edited by ljakse
Link to comment

kako u Stambolu funkcioniše? Ili su Beogradžani u većoj žurbi od Konstantinopoljćana pa eto, ne može se? Ja sam svestan da se većina Beograđana ponaša kao da ne živi na ovoj planeti, da ne pričam o zemlji Srbiji, ali ovo je čista bahatost.

pa ja to i kazem. buljuk u fluorescentnim odelima je bio sigurna najava uzurbanom beogradjaninu-koji-je-bash-za ministra-ali-nema-srece-ove-godine, i svi mu naravno idu na nerve, da ce da zakasni svuda, osim na ono jedno mesto na koje je svako stigao na vreme ^_^

 

pa tako 6 puta i gotovo -_-

Link to comment

^^jel koristi neko od vas jebeni bg prevoz? bili ste u situaciji da na nekoj stanici i sto ljudi ceka jebeni bus koji posle nekog vremena dolazi pun? sledeci ne znamo kad ce, jer niti ima dovoljno buseva, niti se vozacima jebe da postuju raspored.

i onda onih 100 se dogovori izmedju sebe da stanu u red pa po jedan na prva, ako se sabiju prvih 5,6 mozda i udje. ostalih 95 mirno ceka narednih 10,15 pa ponavlja radnju

 

tako je sigurno svuda u svetu, samo srbin nasao da se buni

Edited by pbg12345
Link to comment

Je l i u Stambolu ljudi na terminusima gledaju u pasulj kad kreće vozilo, tj okačeni red vožnje ne važi? Neki ljudi na topiku se ponašaju kao da u životu nisu seli u BG prevoz.

 

Na terminusima i velikim stanicama znaš u minut kada koji autobus polazi/dolazi. Na malim stanicama po mahalama nemaš tu informaciju ali ti ne treba ni pasulj jer znaš da će biti ispoštovan interval koji je propisan za tu liniju. Kod mene prolazi linija koja nema informacioni displej na stanici ali mogu na netu da skinem tačan red dolazaka autobusa na svaku stanicu uključujući naravno i moju. Retko koristim autobus ali ono što sam ga do sada koristio, naznačeno vreme je bilo prilično precizno ispoštovano.

 

 

Edit: s tim da koliko god buseva da gurneš u sistem neće biti dovoljno za 20M ljudi, niti možeš da efikasno pokriješ sve hudove, i zato stvar u velikoj meri vadi linijski taksi koji em može da te prebaci tamo gde ne idu busevi em može da ti pomogne ako zbog gužve ili već čega ne uspeš da uđeš u bus.

Edited by beowl
Link to comment

Ja sam u Kumodražu 2, odmah posle Stepe. Poslednja stanica dvajspetice je dve stanice od mene, ima još i 25P koja ide malo dalje, ali ne drastično. Trebalo bi da se pojavi makar jedna od njih na svakih 3-5 minuta, po redu vožnje, a dešava se da prođu po 3-4 zaredom, pa dve prazne, pa ih nema po 20 minuta. Verovatno je tako i u Stambolu, zakrčeni putevi po jebenim predgrađima, stvori se saobraćajna gužva čim se krene sa terminusa, je l tako.

Link to comment

kako u Stambolu funkcioniše? Ili su Beogradžani u većoj žurbi od Konstantinopoljćana pa eto, ne može se? Ja sam svestan da se većina Beograđana ponaša kao da ne živi na ovoj planeti, da ne pričam o zemlji Srbiji, ali ovo je čista bahatost.

 

I ja se pitam. Da li su u Istambulu prednja vrata drugačija pa se otvaraju oba krila? Da li je širi prolaz u unutrašnjost vozila? Ima li kod njih zastoja ako neko uđe sa cegerom? Da li su kod njih ulice šire, da li dolazi do kolapsa ako više od dva autobusa čeka pred stanicom da primi putnike?

Link to comment

ako je cilj kvalitetan prevoz, a ne naplata sama po sebi, ne vidim da bi je rešilo ubacivanje konduktera u svako vozilo. 

 

pa stalno se podvlaci teza da je 1 jaka naplata preduslov  za kvalitetan prevoz, a vec godinama se zaobilazi cinjenica da su mnogi problemi GSP-a potpuno nevezani za naplatu, kao npr jebeni INTERVALI.

Link to comment

^^jel koristi neko od vas jebeni bg prevoz? bili ste u situaciji da na nekoj stanici i sto ljudi ceka jebeni bus koji posle nekog vremena dolazi pun? 

 

bar dva puta mesečno koristim, i u 50% slučajeva moram da sačekam sledeći bus(koji je skoro po pravilu poluprazan). 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...