Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

pa to smo imali, sa fluorescentnim prslucima, vidish buljuk na stanici, pa ili platish ili izadjesh, pa kad tako korisnik izadje 4 puta za jednu voznju i zakasni svuda, pa tako 6 dana, ispostavi se nekako da je ipak bolje da plati.. naravno, plativu cenu, ne neko ludilo nesrazmerno prihodima...

 

Da. To je radilo. Ali, iz nekog razloga se odustalo posto se od tih koncepata ionako odustaje po randomu, ljudi sebi iznova kreiraju radno mesto tako sto presipaju iz supljeg u prazno i vrte razne kombinacije, pa nekako prodje sinekurski dan.

Link to comment

^^ Pa da. A, opet kažem, ponavljam™, pošto smo imali priliku da vidimo kako funkcioniše naplata po privatnom prevozu sa jednim ridžovanom za koga znaš da je tu pre nego što uđeš, nema potrebe ni za buljucima u fluorescentnom outfitu.

Edited by ljakse
Link to comment

Pričamo o varijanti u kojoj je npr. taj deo sa kontrolom validacije putnika na prednjim vratima sastavni deo ugovora o radu za čije nepoštovanje sledi otkaz istog. Imaju i vozači svoj deo zasluga za sveobuhvatan fejl sistema javnog prevoza, koji se između ostalog ogleda i u tome da javni prevoz u Beogradu zavisi od toga šta oni žele ili ne žele. Mislim, koga zabole šta oni ne žele?? Naravno da ne može tek tako da im dođe neki šupak iz uprave i kaže: "E, od sutra prednja vrata, kontrola validacije, ovo-ono" ali ako im se to sistemski postavi kao deo posla koji moraju da obave onda ima da ga obavljaju kao bele lale.

 

Ako ne grešim, validacija/naplata nije u domenu GSPa nego privatnog preduzeća (Apex), pa je malo teže GSPu da svoje zaposlene natera da rade poslove koji su ugovorom već autsorsovani privatniku. 

 

S druge strane mislim da ni vrh GSPa ne želi da se bavi tim poslom, tj ne želi da tera svoje radnike u to, sada kada im je cela operacija oduzeta iz ruku i data privatniku.

 

Nema razloga da privatna firma ne poveća svoj trošak zapošljavanjem ili mnogo više kontrolora ili uvođenjem klasičnih konduktera; ako im je trošak prevelik mogu da otpuste svoj menadžment jer je loše procenio rizik celog posla i da izađu iz istog ili šta god već.

Link to comment

u pravu je beowl, to je drugi set problema. nervozni nadrkani ljudi koji stalno negde zure i ne mogu da cekaju 2 minuta i stalno im sve smeta i nije dovoljno dobro. a guzve u beogradu uopste nisu guzve u poredjenju sa istanbulom ili bilo kojim stvarno velikim gradom, ima i raspalijih prevoza od naseg ali stvarno nigde nisam video da 70% ljudi ne placa kartu zato sto im se jednostavno jebe da plate, i da su vlasti toliko nesposobne da bilo sta urade po tom pitanju.  

 

nikada mi nije bilo jasno ni to oko nadleznosti kod nas, kontrolor nema pravo da ti naplati kaznu, komunalac nema pravo da ti trazi licnu kartu, milicija nema pravo da te hapsi ako nisi platio, naplata kazni za parking ili za svercovanje nije po ustavu (!?), vozacu nije u opisu posla da prodaje karte ili opere autobus. sta im je u nadleznosti onda?   

Link to comment

buljuk je sigurno jeftiniji, ali nezavisno od toga, imala sam utisak da to funkcionishe, ne secam se da se narod neshto ekstra svadjao, svako voli da se skloni pre nego shto pochne cheshljanje, radije nego da se svadja, ukoliko mu se pruzi prilika. ipak su to neprijatne situacije, ma kako ih uchesnici kasnije kurchevito preprichavali. uostalom to se i sad vidi po panichnom bezanju kad mashina kaze kontrola u vozilu. dakle skoro da je bilo dovoljno da budu vidjeni, pa da ni ne moraju da ulaze ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

Dobro, ipak je buljuk™ valjda znatno jeftiniji od 1.000 ridzovana u svim vozilima.

 

Jeste ali opet ostavlja neku šansu da ne bude kontrole u vozilu što je najsiromašnijim građanima u svijet sasvim dovoljno da isprobaju sreću. Po svemu sudeći najbolja varijanta su cepači karata, samo što modernizuješ sistem tako da sve pređe na plastiku i nema više keša u opticaju. Ali kostur sistema je čovek sa validatorom koji ide od putnika do putnika.

Link to comment

u pravu je beowl, to je drugi set problema. nervozni nadrkani ljudi koji stalno negde zure i ne mogu da cekaju 2 minuta i stalno im sve smeta i nije dovoljno dobro. a guzve u beogradu uopste nisu guzve u poredjenju sa istanbulom ili bilo kojim stvarno velikim gradom, ima i raspalijih prevoza od naseg ali stvarno nigde nisam video da 70% ljudi ne placa kartu zato sto im se jednostavno jebe da plate, i da su vlasti toliko nesposobne da bilo sta urade po tom pitanju.  

...

 

otkud znam kako je u Konstantinopolju, kad zbog male plate nisam putovao nigde :fantom:

Link to comment

+1

old school kondukter u svakom autobusu i cao. to i onako smesno malo kosta, zaposlis 1000 ljudi na part time, privremeno.

 

meni se svidelo u holandiji sto i dalje imaju u svakom tramvaju konduktera, izlgedalo mi je nemoguce dobiti kaznu. Mozes da otkucas njihovu verziju bus plusa, mozes da je ne otkucas nego samo udjes i sednes, kondukter u svakom slucaju dodje u nekom trenutku da proveri kartu, ako nisi otkucao otkuca je on na onom sokocalu, a ako ni nemas bus plus onda ti on naplati kartu u kesu i cao. kapiram da kazu mozes da dobijes samo ako se ponasas ko krajnji kreten, pa bas neces ni da mu das ni pare za kartu nego krenes da se svadjas i junacis.

 

kod nas je odma kazna, nis otkuco, aaaa, zovi komunalnu, pisi kazu, pizde materine, sad ce oni kao neki red da uteruju a nesposobni su, i onda se to zavrsi tako sto glume ludilo na starim zenama a kad im dodje neki dizelaner kockoglavac samo se naprave ludi.

 

mislim da u bgu treba uvesti te raznorazne varijante da se naplati karta pre nego sto ti napisu kaznu. taj glupi bus plus je trebao tome i da sluzi izmedju ostalog. sustina je da ta plastika kosta neke pare, u londonu je valjda 5 funti, i mozes u svakom trenutku da je vratis na kiosku i dobijes svojih 5 funti nazad, a oni tu plastiku posle prodaju nekom drugom. tako i u holadniji. e sad, ako na njoj nemas kredita, onda ti se cena karte skida od tih 5 funti, kad potrosis i njih onda je neupotrebljiva, ne mozes vise da je vratis i dobijes pare nazad. voznju si platio, ovako ili onako. pisanje kazne, izbacivanje iz autobusa itd je bas bas krajnja mera. a kod nas prva, bar tako zamisljaju razni maliji i djilasi, uveli su bus plus bez da su stvarno proucili malo kako to funkcionise i sta sve moze s tim da se radi.  

ovo u holandiji (amsterdamu) sam video, video sam da može, video sam da u špicevima, punim tramvajima, ljudi sa čekiraju kod ulaza i izlaza. može, ako se hoće. 

 

pisanje kazne treba izbaciti. 

-dobar dan, kartu na pregled

-nemam

-majstore stani, da "putnik" izađe (alternativno, na prvoj stanici)

-ako neće da izađe, majstor stoji dok se ne odluči

-ako baš neće, pozove se ko treba da ga izvede.

 

i, da ponovim, mesečne karte treba da važe od momenta prvog čekiranja.

Link to comment

Jeste ali opet ostavlja neku šansu da ne bude kontrole u vozilu što je najsiromašnijim građanima u svijet sasvim dovoljno da isprobaju sreću. Po svemu sudeći najbolja varijanta su cepači karata, samo što modernizuješ sistem tako da sve pređe na plastiku i nema više keša u opticaju. Ali kostur sistema je čovek sa validatorom koji ide od putnika do putnika.

i ti bi bilo dobro kad bi chovek imao karte da kupi na vishe mesta. ja sam npr na dosta prometnoj lokaciji i sad moram da razmislim ozbiljno, prvi je, kojom putanjom da krenem do prevoza a da uspem da kupim kartu u nekoj razumnoj razdaljini... da ne pominjem strance... da ne pominjem, kad smo kod stranaca i nebeogradjana, kako je idiotski sistem obelezavanja stanica, kako realno nemash pojma ni koji smer ti treba ni koji autobus ni da li uopshte staje tamo gde tebi treba... i to je izgleda nereshiv problem.

Link to comment

Ako ne grešim, validacija/naplata nije u domenu GSPa nego privatnog preduzeća (Apex), pa je malo teže GSPu da svoje zaposlene natera da rade poslove koji su ugovorom već autsorsovani privatniku. 

 

S druge strane mislim da ni vrh GSPa ne želi da se bavi tim poslom, tj ne želi da tera svoje radnike u to, sada kada im je cela operacija oduzeta iz ruku i data privatniku.

 

Nema razloga da privatna firma ne poveća svoj trošak zapošljavanjem ili mnogo više kontrolora ili uvođenjem klasičnih konduktera; ako im je trošak prevelik mogu da otpuste svoj menadžment jer je loše procenio rizik celog posla i da izađu iz istog ili šta god već.

 

To je drugi par cipela i problem budala koji su autsorsovali naplatu. Da barem ovima nisu dali garantovanih 8% ili već koliko, možda bi to motivisalo Apex da zaposli ridžovane. Ovako im svira radio kako god da okreneš, isto tako i privatnicima koji imaju garantovane isplate (jbt koja je poenta davanja linija u koncesiju ako koncesionare isplaćuješ iz budžeta :blink:) i naravno da niko neće da se cima za bilo šta. 

Link to comment

nikada mi nije bilo jasno ni to oko nadleznosti kod nas, kontrolor nema pravo da ti naplati kaznu, komunalac nema pravo da ti trazi licnu kartu, milicija nema pravo da te hapsi ako nisi platio, naplata kazni za parking ili za svercovanje nije po ustavu (!?), vozacu nije u opisu posla da prodaje karte ili opere autobus. sta im je u nadleznosti onda?   

 

NNNO (nulta nadležnost i nulta odgovornost) je omiljeni princip funkcionisanja društva u srbalja. Tamo gde i rešimo da uvedemo neku nadležnost i odgovornost, brzo se vraćamo na NNNO jer je nemoguće postići dogovor oko toga ko će prvi da se žrtvuje i postane nadležan/odgovoran za nešto. 

Link to comment

@beowl

pa to je svuda tako, uvek je javni prevoz subvencionisan iz budzeta, bio privatni ili drzavni, nema sanse da je profitabilan. zato i jeste budalastina privatizovati javni prevoz. neko kao obrazlozenje je da ce privatnik da se ponasa mnogo racionalnije za iste pare za koje radi i drzavna firma, pa ce kao prevoz biti efikasniji, sto u praksi bas i nije slucaj, al ajde, to je vec skroz druga rasprava.  

 

meni se cini da se gsp namerno sjebava i dalje, to traje vec jedno 20 godina, da bi se prevoz potpuno privatizovao. ovo sto je djordje spomenuo o vandalizovanju autobusa, to se iz nekog razloga desava samo u gsp autobusima, ne secam se da sam video privatni da je izvrljan, pocepan, izudaran. i prave se sve te triper kombinacije sa naplatom karata bas da bi se jednog dana reklo eto vidite da apsolutno nista ne moze da se uradi, najbolje je da se privatizuje sve pa kad Veolia preuzme ima sve da funkcionise kao sat.

 

@ gospa buba, nisam siguran da je buljuk jeftiniji, cini mi se da se radi o manje vise istom broju ljudi koji sada rade po buljucima a ovako bi bili rasporedjeni u svakom busu po jedan.

Edited by palikaris
Link to comment

To je drugi par cipela i problem budala koji su autsorsovali naplatu. Da barem ovima nisu dali garantovanih 8% ili već koliko, možda bi to motivisalo Apex da zaposli ridžovane. Ovako im svira radio kako god da okreneš, isto tako i privatnicima koji imaju garantovane isplate (jbt koja je poenta davanja linija u koncesiju ako koncesionare isplaćuješ iz budžeta :blink:) i naravno da niko neće da se cima za bilo šta. 

 

Valjda 8% od naplate a ne od unapred fiksirane sume, tako da mislim da im je u interesu da povećaju naplatu.

Link to comment

ajmo opet.

vozaci to ne zele da rade i kraj. nije im u opisu radnog mesta i nema sile da ih nateraju da rade nesto izvan onoga na sta su obavezni po ugovoru.

ne postoji nacin da ih nateraju da to rade bez sveobuhvatne reorganizacije sistema rada.

da se vratim na amsterdam. znaš i sam. ulaz u trmvaj je na videlu konduktera i vozača. i jedan i drugi gledaju da li se putnik čekirao. pisao sam pre dve godine kako je vozač opomenuo putnicu da se nije čekirala.

 

kakav "opis posla"? napišeš da mu je u opisu posla i to i gotovo. na stranu to što je ova najava uterivanja na prednja vrat budalaština.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...