Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Sve i kada bi radili nešto pametno na naplati rezultati bi bili upitni. Možemo da uzmemo parkiranje kao primer. Najbolje funkcioniše ako na svakom javnom parkingu stoji dežurni radnik (pandan cepaču karata) i kako izađeš iz kola tako se on stvori pored tebe da ti uruči kupon i uzme lovu. Onda je vlast malo pokušala da radi na naplati pa je "cepače karata" zamenila onim kuponima koje smo kupovali na kioscima i sami popunjavali, pa su onda radili dalje na naplati i uveli sistem SMS plaćanja što je odlična i veoma zgodna stvar. Avaj, onog trenutka kada je eliminisan face-to-face momenat, masa ljudi je počela da jednostavno ostavlja automobile bez ikakvog plaćanja. Zašto? Zato što više nije bilo tog čoveka od krvi i mesa koji im na licu mesta traži da plate. Onda je vlast pokušala to da suzbije kaznama, to jest onim doplatnim kartama čiji je efekat na kraju taj da ih pola domišljatih sugrađana šmekerski skuplja za potpalu dočim druga polovina diže kuku i motiku, traži proveru ustavnosti doplatne karte, osporava čitav sistem javnog parkiranja u Beogradu, i ide do Strazbura ako treba. Ali zato i jedni i drugi i treći po pravilu ćute i vade buđelar kada ih odmah po izlasku iz kola (ili odmah po ulasku u vozilo gradskog prevoza) startuje nadrndani uposlenik koji radi za minimalac preko omladinske zadruge.

Link to comment

za parking gresis, to je mozda 2-3% ljudi koji ne placaju, a i oni na kraju ipak plate. nakupe 10 kazni pa plate jednu, pa dodje na isto. sustina je da imas jedan jako jednostavan sistem naplate (sms, plus mozes i na kiosku da kupis onaj papir) i istovremeno imas nekog ko ide i proverava da li si platio parking. onog trenutka kada je ukucao tvoju registraciju u sokocalo i sokocalo pokazalo da nisi platio, kazna je napisana, nema porstora za podmicivanje, raspravu, ne moze da se ponisti. sansa da se parkiras i ne platis a da te ne provale je 1%.

 

mora da postoji i jedno i drugo, dobar sistem naplate i efikasna kontrola.

Link to comment

A i od pocetka mi je bilo smesno sto se kompjuterizuje karta bez da se dobije bilo sta od toga, ne postoji ni jedna prednost u odnosu na papir. Sve to u zemlji koja ima skoro besplatnu radnu snagu i za minimalac moze imati coveka u svakom vozilu koji bi garantovao skoro 100% naplate i bio jeftiniji od celog bus plus sistema.

Link to comment

pa da. bus plus je trebao da poveca naplatu tako sto daje mogucnost za prakticno neogranicene tipove karata koje mozes da stavis na tu plastiku pa da kombinujje svako sta mu kako odgovara. kod nas je on samo zamenio obicnu papirnu kartu, nema sustinske razlike osim sto sada pare odlaze nekoj privatnoj firmi, djilasovim ortacima, i ljudi su u pravu sto se bune. i dalje imas kartu za jednu voznju ili mesecnu i cao. to je postojalo i ranije.

 

ta plastika kosta 300 dinara. zasto ne mogu da je vratim kada mi vise ne treba i da dobijem 300 dinara nazad? zasto vazi samo 3 godine, pa posle toga moram da kupujem novu? ja imam onu londonsku oyster karticu koju sam kupio 2008. i jos uvek radi.  

 

onda, zasto ne mogu da kupim dnevnu kartu, trodnevnu, nedeljnu? zasto mesecna karta vazi od 1. do 1, a ne od trenutka kad sam je kupio pa narednih mesec dana? ovako ako kupim mesecnu kartu i taj mesec odem na odmor, bacio sam pare. a ako ne kupim moram ostatak meseca da kupujem pojedinacne karte sto se uopste ne isplati.

 

u holandiji cena karte zavisi od broja stanica koje predjes, ne placas isto da li ides 2 ili 22 stanice. otkucas se kad ulazis i kad izlazis (dobro, kod nas bi ljudi prevrnuli i zapalili autobus da se to uvede). ali postoji million stvari koje treba uvesti kao opciju, a ja bi krenuo od toga da ovi bus plus kontrolori jednostavno prodju kroz bus i svima koji nisu otkucali kartu oni otkucaju, i izadju napolje, bez pisanja kazni i svadjanja. naplatili su celom autobusu kartu i svima lepo.  

 

Potpis i na ovaj i na post pre njega. Kod nas ridžovani rade isto što i saobraćajni panduri - nije im cilj da se poveća naplata (podigne bezbednost u saobraćaju), nego da naplate kaznu. Pa upadaju inkognito u vozila i dižu dreku, isto kao što se panduri sakriju u žbun na kraju kritičnog puta na kome se divlja, umesto da se nacrtaju na početku, i time spreče svako divljanje u startu.

 

Već sam pisao šta bi po meni bio dobar korak - spustiš malo cenu da bude prihvatljivija, uvedeš još ovih varijanti vremenskih karata o kojima palikaris priča (pošto su neophodne), umesto što bacaš pare na redizajn GUI-ja aplikacije. Pošto smo se složili da je onomad u privatnim busevima naplata bila 100%, pošto je ridža u vozilu, onda se uvede tačno to - umesto hordi šakala koje upadaju i maltretiraju babe i žene, razbiješ ih na po jednog po vozilu, pa da vidimo kako će ići.

 

Beowle, nisi mi odgovorio na ono sa komunalcima i babama, a voleo bih.

Link to comment

Beowle, nisi mi odgovorio na ono sa komunalcima i babama, a voleo bih.

 

Nikako nisam za to da komunalci drndaju bilo koga na ulici a pogotovo ne slabe i nemoćne. Ali i dalje nisam 100% ubeđen da čitav problem naplate javnog prevoza leži u tome što vlast neće konstruktivno da mu priđe nego samo gleda da naplati kaznu. Evo npr. ulazak na prednja vrata oko kojeg smo počeli raspravu, tu nije ideja da se naplate kazne nego da svi plate kartu pre nego što započnu vožnju. OK, vlast je nesposobna i ne zna gde udara ali bottomline je da će u toj neprestanoj igranci sa građanima vlast pre skontati da im se najviše isplati da ponovo uvedu cepače karata i linijski taksi nego što će im pasti na pamet neka dodatna unapređenja sistema koja bi dovela do povećane naplate.

Link to comment

Evo npr. ulazak na prednja vrata oko kojeg smo počeli raspravu, tu nije ideja da se naplate kazne nego da svi plate kartu pre nego što započnu vožnju.

 

ajmo opet.

vozaci to ne zele da rade i kraj. nije im u opisu radnog mesta i nema sile da ih nateraju da rade nesto izvan onoga na sta su obavezni po ugovoru.

ne postoji nacin da ih nateraju da to rade bez sveobuhvatne reorganizacije sistema rada.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Nikako nisam za to da komunalci drndaju bilo koga na ulici a pogotovo ne slabe i nemoćne. Ali i dalje nisam 100% ubeđen da čitav problem naplate javnog prevoza leži u tome što vlast neće konstruktivno da mu priđe nego samo gleda da naplati kaznu. Evo npr. ulazak na prednja vrata oko kojeg smo počeli raspravu, tu nije ideja da se naplate kazne nego da svi plate kartu pre nego što započnu vožnju. OK, vlast je nesposobna i ne zna gde udara ali bottomline je da će u toj neprestanoj igranci sa građanima vlast pre skontati da im se najviše isplati da ponovo uvedu cepače karata i linijski taksi nego što će im pasti na pamet neka dodatna unapređenja sistema koja bi dovela do povećane naplate.

 

Ne vidim u čemu je problem. Zašto ne bi uveli konduktere i veći broj vremenskih varijanti? Pošto imamo crno na belo da to doprinosi poboljšanju naplate, što smo videli iz slučaja sa privatnim prevozom.

 

Ovakvo postojeće naganjanje nije ništa drugo nego Vučićevsko izdrkavanje o zlom narodu koga napaćena država ne može da utera u red.

 

edit: da, ulazak na prednja vrata je frankenštajn idiotarija koja ne može da funkcioniše, delom zbog ovog što je Vasa naveo, delom zbog toga što Beograd nije Novi Sad. I mislim da je kranje vreme da prestane da se insistira na paraleli između ravničarskog grada od 200k i brdovitog od 2 miliona ljudi.

Edited by ljakse
Link to comment

ajmo opet.

vozaci to ne zele da rade i kraj. nije im u opisu radnog mesta i nema sile da ih nateraju da rade nesto izvan onoga na sta su obavezni po ugovoru.

ne postoji nacin da ih nateraju da to rade bez sveobuhvatne reorganizacije sistema rada.

 

Pričamo o varijanti u kojoj je npr. taj deo sa kontrolom validacije putnika na prednjim vratima sastavni deo ugovora o radu za čije nepoštovanje sledi otkaz istog. Imaju i vozači svoj deo zasluga za sveobuhvatan fejl sistema javnog prevoza, koji se između ostalog ogleda i u tome da javni prevoz u Beogradu zavisi od toga šta oni žele ili ne žele. Mislim, koga zabole šta oni ne žele?? Naravno da ne može tek tako da im dođe neki šupak iz uprave i kaže: "E, od sutra prednja vrata, kontrola validacije, ovo-ono" ali ako im se to sistemski postavi kao deo posla koji moraju da obave onda ima da ga obavljaju kao bele lale.

 

Evo kad budem sutra ušao u prepun bus na Kabataşu, mogu da pitam majstora da li mu je OK to što mora (pazi, mora, obavezan je) da pažljivo gleda svakog od nas koji mu ulazimo na prednja vrata da li smo se overili na validatoru (to je jedini validator u vozilu) i da li mu je OK to što kada preuzima smenu neće dobiti autobus ako se nije pojavio u plavoj košulji i kravati koju je zadužio. E, da, pitaću ga i da li mu je OK to što ponekad mora svojeručno da opere autobus spolja. Da, da ga opere, ozbiljna nevera. Ovo još nisam skontao kako tačno funkcioniše u gradskom prevozu ali ponekad viđam vozače kako na terminusu vade kofu i dugačak portviš iz spremišta i ribaju sve u šesnaest. U međugradskom prevozu im je ovo svima obaveza. Pretpostavljam da ako bi sve navedeno bilo ostavljeno vozačima na slobodan izbor, verovatno bi malo ko ispunio bilo šta od toga. Ali ako se sistem postavi tako da oko nekih stvari nema diskusije onda će da funkcioniše.

 

Nije ni putnicima OK to što za autobus ne mogu da kupe pojedinačnu kartu niti kartu kod vozača već im je jedina opcija Istanbulkart tj. BusPlus. Nemaš karticu = nema vožnje. Ali putnici to znaju i poštuju. Ko iz bilo kog razloga nema karticu ostaje mu linijski taksi poznatiji kao dolmuş, gde 10-15 ljudi lepo uđe, sedne, onda svi plate vozaču onoliko novčića koliko stanica idu, i to sve potraje par minuta, i onda se krene.

Link to comment

Ko je rekao da je njesra? Prevoz funkcioniše, s tim da je svako prihvatio određeni set pravila koja poštuje. I vlast, i vozači, i putnici. Čak i drugi učesnici u saobraćaju. Misliš da je meni potaman kada se u uskom sokaku gde nema mesta za obilaženje zadesim iza tri gradska busa koji jedan po jedan staju na stanicu (drugi i treći ne smeju da otvore u isto vreme kad i prvi, pa da im putnici panično trče u susret, nego moraju da sačekaju da propisno dođu do stajališta) i svaki od njih se zadrži jedno dva minuta? Naravno da mi nije potaman ali kapiram da je bolje da i ja ispoštujem neka pravila nego da se čitav sistem spektakularno raspadne pa da svako za sebe odlučuje šta želi a šta ne želi.

Edited by beowl
Link to comment

I dalje mi nije jasno zašto ignorišeš najprostije moguće rešenje, i umesto toga poturaš "tako je svuda u svetu" fazone. Evo još jednom. Koliko ovo može da košta?

 

meni se svidelo u holandiji sto i dalje imaju u svakom tramvaju konduktera, izlgedalo mi je nemoguce dobiti kaznu. Mozes da otkucas njihovu verziju bus plusa, mozes da je ne otkucas nego samo udjes i sednes, kondukter u svakom slucaju dodje u nekom trenutku da proveri kartu, ako nisi otkucao otkuca je on na onom sokocalu, a ako ni nemas bus plus onda ti on naplati kartu u kesu i cao. kapiram da kazu mozes da dobijes samo ako se ponasas ko krajnji kreten, pa bas neces ni da mu das ni pare za kartu nego krenes da se svadjas i junacis.

 

Link to comment

I dalje mi nije jasno zašto ignorišeš najprostije moguće rešenje, i umesto toga poturaš "tako je svuda u svetu" fazone. Evo još jednom. Koliko ovo može da košta?

mislish da umesto shto drljaju kazne i svadjaju se sa ljudima prosto naplate kartu kad nekog nadju?

Link to comment

Da, to su i radili na početku. Ili ne blokiraju sokoćalo kad uđu, pa se onaj ko već nije otkucao otkuca tada. Karta naplaćena, što je i cilj, barem proklamovani.

Link to comment

I dalje mi nije jasno zašto ignorišeš najprostije moguće rešenje, i umesto toga poturaš "tako je svuda u svetu" fazone. Evo još jednom. Koliko ovo može da košta?

 

Ne ignorišem, to je sasvim OK varijanta. Samo kažem da u gradovima u kojima su odabrane druge varijante, nije došlo do principijelnog i demonstrativnog odbijanja čitave stvari.

Link to comment

Da, to su i radili na početku. Ili ne blokiraju sokoćalo kad uđu, pa se onaj ko već nije otkucao otkuca tada. Karta naplaćena, što je i cilj, barem proklamovani.

pa to smo imali, sa fluorescentnim prslucima, vidish buljuk na stanici, pa ili platish ili izadjesh, pa kad tako korisnik izadje 4 puta za jednu voznju i zakasni svuda, pa tako 6 dana, ispostavi se nekako da je ipak bolje da plati.. naravno, plativu cenu, ne neko ludilo nesrazmerno prihodima...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...