Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Za početak ja bih voleo da neko (ne neko bitan, dovoljni su i oni entuzijasti sa beobilda) postavi javno pitanje gde se došlo sa projektom metro linije kroz bulevar.

 

Znači 2012 je telo za taj projekat imalo svoj poslednji sastanak na kom je pitalo javno "da li je sada BnV prioritet".

 

Od tada ni pisma ni razglednice. 

Link to comment

Inače da ostavimo metro po strani, dosta je fascinantno da recimo tramvaj ne može da se produži dalje ka MM Lugu ili do Stepe Stepanovića, da recimo trole ne mogu da se sprovedu u još neki kvart i zamene buseve, da ne mogu da se prepolove neki mastodonti od linija da majstori ne bi ludeli itd itd.

Link to comment

Inače da ostavimo metro po strani, dosta je fascinantno da recimo tramvaj ne može da se produži dalje ka MM Lugu ili do Stepe Stepanovića, da recimo trole ne mogu da se sprovedu u još neki kvart i zamene buseve, da ne mogu da se prepolove neki mastodonti od linija da majstori ne bi ludeli itd itd.

Tramvaji bi valjda trebali ka Mirijevu.

 

Tramvaj od Mirijeva do Vidikovca

Treća faza predviđa razvoj mreže linija do 2020. godine, bez učešća metroa. Tramvajski podsistem bi se proširio do Mirijeva, Vidikovca i Bežanijske kose, trolejbusi bi dosezali do Cerak vinograda, a promene bi pretrpeo i autobuski podsistem: tako bi 23 išla od Karaburme do Petlovog brda, 27 od Novog Beograda do Mirijeva, 30, 46 i 59 bi okretali na Mostaru, 31 na Slaviji.

 

 

http://www.srbijadanas.com/clanak/beograd-dobija-dve-nove-tramvajske-linije-15-07-2015

Edited by katamaran
Link to comment

Stvar je vrlo jednostavna - nenormalno je optuživati ljude sa najmanjim platama u Evropi za neredovno plaćanje prevoza, u državi koja decenijama šalje signale da se poštenje ne isplati i na svom primeru pokazuje građanima kako se pliva kroz život. Ako tako gledamo, komunalci imaju puno pravo da drkaju babe sa cvećem ili dede sa gaćama. Zakupi tezgu na buvljaku, onoliko praznih lokala po gradu, pa prodaj svoje stvari.

Ali, postoje i zemlje u kojima ljudi zaradjuju manje od superposebnih i superjedinstvenih Beogradjana, pa tako siromašni ipak izvade par dengi i plate kada im dodje neka rasklimana kanta da ih preveze od tačke A do tačke B. Ne moramo u druge zemlje, možemo i do Novog Sada, tamo su takodje najmanje plate u Evropi pa Novosadjani nisu taj podatak iskoristili da ispostave svom gradu listu uslova koji treba da budu ispunjeni da bi oni razmislili o ispunjavanju svog dela pogodbe (1. Kada mi plata bude hiljadu evra, 2. Kada vlast pronadje savršen sistem kontrole i naplate, 3. Kada u čitavom državnom aparatu ne bude više nijednog lopova...)

 

Argument najmanjih plata u Evropi se inače koristi univerzalno a ne samo za javni prevoz. Za sav fušeraj, neprofesionalizam, muljanje ili vrdanje, objašnjenje je uvek isto - bedna plata. Pa opet možeš da zadješ po belom svetu i vidiš kako se ljudi sa daleko bednijim platama i životnim standardom ponašaju profesionalnije i odgovornije. Tako da se meni čini da nije plata u pitanju, nego sistem koji je u svom megafailu jednostavno atrofirao i sad neće još da formalno umre, tu je i glumi da postoji, a u njegovoj ljušturi obitavaju raznorazni faktori koji gledaju kako će da preveslaju jedni druge i isteraju neku svoju agendu.

Link to comment

Stvar je vrlo jednostavna - nenormalno je optuživati ljude sa najmanjim platama u Evropi za neredovno plaćanje prevoza, u državi koja decenijama šalje signale da se poštenje ne isplati i na svom primeru pokazuje građanima kako se pliva kroz život. Ako tako gledamo, komunalci imaju puno pravo da drkaju babe sa cvećem ili dede sa gaćama. Zakupi tezgu na buvljaku, onoliko praznih lokala po gradu, pa prodaj svoje stvari.

+1

ova drzava jeste mrski neprijatelj vec par decenija i cemu cudjenje ako se ne placa javni prevoz

omanji gradjanski bunt

kad ridzi dam mne licnu kartu i on pise kaznu a znamo i ja i on da mu je djaba

Link to comment

Ali, postoje i zemlje u kojima ljudi zaradjuju manje od superposebnih i superjedinstvenih Beogradjana, pa tako siromašni ipak izvade par dengi i plate kada im dodje neka rasklimana kanta da ih preveze od tačke A do tačke B. Ne moramo u druge zemlje, možemo i do Novog Sada, tamo su takodje najmanje plate u Evropi pa Novosadjani nisu taj podatak iskoristili da ispostave svom gradu listu uslova koji treba da budu ispunjeni da bi oni razmislili o ispunjavanju svog dela pogodbe (1. Kada mi plata bude hiljadu evra, 2. Kada vlast pronadje savršen sistem kontrole i naplate, 3. Kada u čitavom državnom aparatu ne bude više nijednog lopova...)

 

Argument najmanjih plata u Evropi se inače koristi univerzalno a ne samo za javni prevoz. Za sav fušeraj, neprofesionalizam, muljanje ili vrdanje, objašnjenje je uvek isto - bedna plata. Pa opet možeš da zadješ po belom svetu i vidiš kako se ljudi sa daleko bednijim platama i životnim standardom ponašaju profesionalnije i odgovornije. Tako da se meni čini da nije plata u pitanju, nego sistem koji je u svom megafailu jednostavno atrofirao i sad neće još da formalno umre, tu je i glumi da postoji, a u njegovoj ljušturi obitavaju raznorazni faktori koji gledaju kako će da preveslaju jedni druge i isteraju neku svoju agendu.

promašena poenta. nigde nisam rekao da očekujem luksuzna vozila i savršenu pokrivenost i polaske u minut. ne znam kakav je prevoz u novom sadu, ali ti ćeš mi reći da li i tamo voze usrana i prljava vozila, koja kreću sa terminusa s zakašnjenjem od 15 minuta u grupama, tj kad i kako im odgovara, vozači pišu fantomske polaske i sl? i ako već zagovaraš to da su građani uvek dužni da prave prvi korak, onda je ti je ok i ovo za komunalce i babe? pošto svaka usluga mora da se plati, ne vidim zašto i to ne bi bilo uterano u legalne tokove, pa tek onda država da krene da radi svoj deo posla.

Link to comment

Samo sam se osvrnuo na tu priču o maloj plati. Ja sam plaćao svoj prevoz kada sam u Beogradu radio za 300 evra i nisam to plaćanje stavljao u direktnu zavisnost od toga da li će gradska vlast da smišlja raznorazne budalaštine i komplikuje sistem sa ili bez potrebe jer ne znaju kako da doteraju naplatu na iole pristojan nivo. Naravno da građani nisu u obavezi da načine prvi korak, samo kažem da mi ova priča mnogo više vuče na "to kod nas ne može da bude" nego na neku realnu neizvodljivost. Dovoljan pokazatelj ti je to što su privatnici sa cepačima karata imali stoprocentnu naplatu u svim uslovima. Iza toga je fulao svaki pokušaj da se sistem malo modernizuje.

Link to comment

Samo sam se osvrnuo na tu priču o maloj plati. Ja sam plaćao svoj prevoz kada sam u Beogradu radio za 300 evra i nisam to plaćanje stavljao u direktnu zavisnost od toga da li će gradska vlast da smišlja raznorazne budalaštine i komplikuje sistem sa ili bez potrebe jer ne znaju kako da doteraju naplatu na iole pristojan nivo. Naravno da građani nisu u obavezi da načine prvi korak, samo kažem da mi ova priča mnogo više vuče na "to kod nas ne može da bude" nego na neku realnu neizvodljivost. Dovoljan pokazatelj ti je to što su privatnici sa cepačima karata imali stoprocentnu naplatu u svim uslovima. Iza toga je fulao svaki pokušaj da se sistem malo modernizuje.

+1

old school kondukter u svakom autobusu i cao. to i onako smesno malo kosta, zaposlis 1000 ljudi na part time, privremeno.

 

meni se svidelo u holandiji sto i dalje imaju u svakom tramvaju konduktera, izlgedalo mi je nemoguce dobiti kaznu. Mozes da otkucas njihovu verziju bus plusa, mozes da je ne otkucas nego samo udjes i sednes, kondukter u svakom slucaju dodje u nekom trenutku da proveri kartu, ako nisi otkucao otkuca je on na onom sokocalu, a ako ni nemas bus plus onda ti on naplati kartu u kesu i cao. kapiram da kazu mozes da dobijes samo ako se ponasas ko krajnji kreten, pa bas neces ni da mu das ni pare za kartu nego krenes da se svadjas i junacis.

 

kod nas je odma kazna, nis otkuco, aaaa, zovi komunalnu, pisi kazu, pizde materine, sad ce oni kao neki red da uteruju a nesposobni su, i onda se to zavrsi tako sto glume ludilo na starim zenama a kad im dodje neki dizelaner kockoglavac samo se naprave ludi.

 

mislim da u bgu treba uvesti te raznorazne varijante da se naplati karta pre nego sto ti napisu kaznu. taj glupi bus plus je trebao tome i da sluzi izmedju ostalog. sustina je da ta plastika kosta neke pare, u londonu je valjda 5 funti, i mozes u svakom trenutku da je vratis na kiosku i dobijes svojih 5 funti nazad, a oni tu plastiku posle prodaju nekom drugom. tako i u holadniji. e sad, ako na njoj nemas kredita, onda ti se cena karte skida od tih 5 funti, kad potrosis i njih onda je neupotrebljiva, ne mozes vise da je vratis i dobijes pare nazad. voznju si platio, ovako ili onako. pisanje kazne, izbacivanje iz autobusa itd je bas bas krajnja mera. a kod nas prva, bar tako zamisljaju razni maliji i djilasi, uveli su bus plus bez da su stvarno proucili malo kako to funkcionise i sta sve moze s tim da se radi.  

Link to comment

Imaju Holandjani jedan tramvaj za svercovanje u Amsterdamu, pokazao mi Miralem.

 

Zaboravio sam koji je broj, bukvalno svuda moras da platis osim u tom jednom tramvaju.

 

A da, istakao si ovde nesto sto bi trebalo da se podrazumeva, ali nazalost nije tako, pa tvoj post deluje kao zestoko osvezenje. Ako hoces da povecas naplatu, pokusaj da radis na naplati, simple as that. Kod nas postoji sklonost ka tzv. drakonskim kaznama, a sistem kontrole je orijentisan iskljucivo ka naplati kazne.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

pa da. bus plus je trebao da poveca naplatu tako sto daje mogucnost za prakticno neogranicene tipove karata koje mozes da stavis na tu plastiku pa da kombinujje svako sta mu kako odgovara. kod nas je on samo zamenio obicnu papirnu kartu, nema sustinske razlike osim sto sada pare odlaze nekoj privatnoj firmi, djilasovim ortacima, i ljudi su u pravu sto se bune. i dalje imas kartu za jednu voznju ili mesecnu i cao. to je postojalo i ranije.

 

ta plastika kosta 300 dinara. zasto ne mogu da je vratim kada mi vise ne treba i da dobijem 300 dinara nazad? zasto vazi samo 3 godine, pa posle toga moram da kupujem novu? ja imam onu londonsku oyster karticu koju sam kupio 2008. i jos uvek radi.  

 

onda, zasto ne mogu da kupim dnevnu kartu, trodnevnu, nedeljnu? zasto mesecna karta vazi od 1. do 1, a ne od trenutka kad sam je kupio pa narednih mesec dana? ovako ako kupim mesecnu kartu i taj mesec odem na odmor, bacio sam pare. a ako ne kupim moram ostatak meseca da kupujem pojedinacne karte sto se uopste ne isplati.

 

u holandiji cena karte zavisi od broja stanica koje predjes, ne placas isto da li ides 2 ili 22 stanice. otkucas se kad ulazis i kad izlazis (dobro, kod nas bi ljudi prevrnuli i zapalili autobus da se to uvede). ali postoji million stvari koje treba uvesti kao opciju, a ja bi krenuo od toga da ovi bus plus kontrolori jednostavno prodju kroz bus i svima koji nisu otkucali kartu oni otkucaju, i izadju napolje, bez pisanja kazni i svadjanja. naplatili su celom autobusu kartu i svima lepo.  

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...