Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ne znam, imam neki osećaj kao da Beogradu treba neki jedinstven sistem naplate kakvog nema nigde u svemiru.

 

Logika je vrlo jednostavna: ili putnici plaćaju karte pa ima para za puno autobusa i puno polazaka i održiv red vožnje i svašta nešto...

 

 

logika je vrlo jednostavna, ili imaš da platiš kartu ili nemaš pa se pravdaš na razne načine

 

problem beograda je što većina nema pare za gsp

Link to comment

opet, po ko zna koji put:

BG je velegrad prepun mahom siromasnih ljudi. Dakle, ni tamo (velegrad u kome se zivi dobro) ni vamo (Jagodina ili Pozarevac).

Dok god je privreda ovakva kakva jeste, prevoz bi trebalo da bude socijalna kategorija (sto nekako i jeste). 

 

 

logika je vrlo jednostavna, ili imaš da platiš kartu ili nemaš pa se pravdaš na razne načine

 

problem beograda je što većina nema pare za gsp

zar zaista mislite da srednjoškolci, studenti i prijavljeni na birou kao nezaposleni nemaju 10€ mesečno za prevoz, za nešto bez čega se u ovlikom gradu praktičo ne može. i da zaposleni u javnom sektoru koji dobijaju pare za prevoz ne treba da to potroše na prevoz koji koriste nego na...............

 

jebi ga.

Link to comment

opet, po ko zna koji put:

 

 

zar zaista mislite da srednjoškolci, studenti i prijavljeni na birou kao nezaposleni nemaju 10€ mesečno za prevoz, za nešto bez čega se u ovlikom gradu praktičo ne može. i da zaposleni u javnom sektoru koji dobijaju pare za prevoz ne treba da to potroše na prevoz koji koriste nego na...............

 

jebi ga.

 

Mislis, da li roditelji tih srednjoskolaca, studenata ... nemaju para za prevoz? 

Da, mislim da vecina sa primanjima od 40000 + 50000 (i to je jako dobro) nema para da bi trosila 1200 + 1200 + 3000 + 3000 = 8400 ili 10% od plate na prevoz. 

I da bi svi uzimali i robu iz maksija kada bi samo moralo da se ostavlja pare (koliko se samo kuka na povecanje potrosacke korpe, @McCabe), a da nema ko to da nadzire.

 

Ne zive ovde u BG samo razmazena deca elite sa centra BG koji imaju da se luksuziraju i pune splavove i klubove. Vecina krpi kraj sa krajem.

Da ne pricam da nas je previse ovde za ovakav prevoz. Bilo bi odlicno kada bi neko ucinio nesto i decentralizovao zemlju, pa da se preselim u neko manje mesto. 

Link to comment

Izbegavam diskusije o javnom prevozu jer su svojevrsan uroboros internet diskusija. 

 

No, kada je reč o ulasku na prednja vrata tu sam već vrlo određen i smatram da je u pitanju konflikt između dizajna i korisničkog iskustva. Na prednjim vratima postoji fizički usko grlo i narod nema naviku da se od prednjih vrata skloni ka prostranijoj sredini već je dovoljna jedna osoba da dovede do začepljenja. U takvim situacijama, ulaženje na prednja vrata duplira vreme koje autobus provede u stanici. Ja sam pokušao da ulazim na prednja vrata ali sam brzo odustao da ne bih mučio sebe, a posredno ni druge.

 

Dinamika ljudskog kretanja je leigitimna disciplina, angažuje se prilikom projektovanja stadiona i velikih stanica i to nije nešto što se rešava uredbama. Iz postojećeg sistema treba uzeti aspete koji šljakaju i njih dalje produbljivati. 

Link to comment

Hej dokle god mogu da ne placam, necu placati, prosto. Samo kaznene ekspedicije sa komunalcima, a pitanje je koliko bi trebalo i kondukterima da uvedu red.
Ovako samo ustanes i izadjes na sledecoj kada udju busplusovci. Pa cak i kao student, neki mesec platim, pet ne platim , i ovako me samo zaobidju kad se pogledamo

Link to comment

jel' treba da ponavljam da je dokazano da oni koji najmanje imaju su najurednije platiše komunalnih usluga?

jel' treba da ponavljam priču o onome što sam video u da "španca" da momak i devojka koji sigurno dajuviše na mobitel ne plaćaju vožnju?

jel' treba da ponavljam da zaposleni u javnom sektoru dobijaju namenski novac za prevoz a onda ga troše na.........šta bi bilo kadabi im firme direktno uplaćivale GSPu.

 

jel' fakat da ta porodica 'ladno uplaćuje 8400 dinara infostanu ili EDBu?

 

EDIT: vučko lepo objasnio. neću, ko vas jebe. 

Edited by djordje geprat
Link to comment

logika je vrlo jednostavna, ili imaš da platiš kartu ili nemaš pa se pravdaš na razne načine

 

problem beograda je što većina nema pare za gsp

 

Ali onda ispada da treba da ukinemo javni prevoz. Ili da se on finansira iz budžeta što je potpuno neodrživo. Obaška što mi je malkice nategnuta ta teza o nekom specijalnom siromaštvu Beograđana. Tolika sirotinja širom sveta ima da plati neku crkavicu za javni prevoz a Beograđani nemaju. Da sutra posadimo cepače karata u svako vozilo, svi bi plaćali. Mislim da se ipak ne radi o tome da nemaju već o tome da im sistem ostavlja mogućnost da ne plate a oni takvu mogućnost uvek stavljaju iznad građanske discipline. I onda ti nema druge nego da osmišljavaš sisteme koji će ih primoravati da plaćaju jer većina to očigledno ne želi da uradi samoinicijativno.

Link to comment

Ali onda ispada da treba da ukinemo javni prevoz. Ili da se on finansira iz budžeta što je potpuno neodrživo. Obaška što mi je malkice nategnuta ta teza o nekom specijalnom siromaštvu Beograđana. Tolika sirotinja širom sveta ima da plati neku crkavicu za javni prevoz a Beograđani nemaju. Da sutra posadimo cepače karata u svako vozilo, svi bi plaćali. Mislim da se ipak ne radi o tome da nemaju već o tome da im sistem ostavlja mogućnost da ne plate a oni takvu mogućnost uvek stavljaju iznad građanske discipline. I onda ti nema druge nego da osmišljavaš sisteme koji će ih primoravati da plaćaju jer većina to očigledno ne želi da uradi samoinicijativno.

i u kakvoj je ovo vezi sa ulaskom na prednja vrata?

Link to comment

jel' treba da ponavljam da je dokazano da oni koji najmanje imaju su najurednije platiše komunalnih usluga?

jel' treba da ponavljam priču o onome što sam video u da "španca" da momak i devojka koji sigurno dajuviše na mobitel ne plaćaju vožnju?

jel' treba da ponavljam da zaposleni u javnom sektoru dobijaju namenski novac za prevoz a onda ga troše na.........šta bi bilo kadabi im firme direktno uplaćivale GSPu.

 

jel' fakat da ta porodica 'ladno uplaćuje 8400 dinara infostanu ili EDBu?

 

EDIT: vučko lepo objasnio. neću, ko vas jebe. 

 

Tesko da je ovo prvo tacno. Ti koji "najmanje imaju" duguju ohoho i za racune, kamoli da placaju prevoz. Toliko i o poslednjem, sta mislis koliko njih ima dugove za racune za EDB?

Drugo: Ne pricamo sad o takvim slucajevima, vec o sistemu. Treba vlast da menja svest ljudi, umesto da vlast osmisli kako ce da prevoz funkcionise? 

Trece: O pa normalno, kada je nekome taj prevoz 8 ili 10% od plate. 

 

Ali onda ispada da treba da ukinemo javni prevoz. Ili da se on finansira iz budžeta što je potpuno neodrživo. Obaška što mi je malkice nategnuta ta teza o nekom specijalnom siromaštvu Beograđana. Tolika sirotinja širom sveta ima da plati neku crkavicu za javni prevoz a Beograđani nemaju. Da sutra posadimo cepače karata u svako vozilo, svi bi plaćali. Mislim da se ipak ne radi o tome da nemaju već o tome da im sistem ostavlja mogućnost da ne plate a oni takvu mogućnost uvek stavljaju iznad građanske discipline. I onda ti nema druge nego da osmišljavaš sisteme koji će ih primoravati da plaćaju jer većina to očigledno ne želi da uradi samoinicijativno.

 

Sta je neodrzivo?

Sve i da postoji dug i kredit za taj javni prevoz, nasa citava ekonomija je na aparatima zvanim "krediti MMF - a & co.". 1 vodeci fudbalski klub postoji samo zahvaljujuci zaduzivanju, inace bi se odmah ugasio, penzije se isplacuju kreditima (a ne onim dobrim, "pravite vise dece da bi bilo za penzije sutra"), kao i plate, i sad bi zemlja propala da ne uvede manje iznose za karte, a da se karte placaju iz budzeta grada (za sta taj budzet sluzi inace?). 

 

Da stvarno sve moze da se resi prostom naplatom, ne bi nam ni trebala drzava, sto je mozda i bolje jer ne bismo gledali Malog, Vesica i Vucica. 

Naplatis od neozenjenih i ima za obdanista i porodilje.

Naplatis prevoz i ima za gorivo i za vozace.

Naplatis ovo i ima za penzije.

 

Kako da ne. 

Link to comment

džaba priča.

 

u jednom mom postu na ovu temu napisao sam da je rešenje za ovu beogradsku anarhiju da se PDV poveća za x% i da javni prevoz bude besplatan. uz ukidanje naknade za prevoz zaposlenima.

Edited by djordje geprat
Link to comment

džaba priča.

 

u jednom mom postu na ovu temu napisao sam da je rešenje za ovu beogradsku anarhiju da se PDV poveća za x% i da javni prevoz bude besplatan. uz ukidanje naknade za prevoz zaposlenima.

 

+1

Ali samo na teritoriji BG. 

Link to comment

džaba priča.

 

u jednom mom postu na ovu temu napisao sam da je rešenje za ovu beogradsku anarhiju da se PDV poveća za x% i da javni prevoz bude besplatan. uz ukidanje naknade za prevoz zaposlenima.

za to su nam gosn dzole proshli put rekli da smo budale. ovo sa prednjim vratima je prava stvar. pa kad naidje rmpalija, nema veze, kad naidje snajka, udri :s_w:

Edited by gospa buba
Link to comment

i u kakvoj je ovo vezi sa ulaskom na prednja vrata?

 

Mislim da je u pitanju sistem spojenih sudova. Vlast pokušava na razne načine da poveća naplatu i u tim nastojanjima se hvataju za raznorazna isprobana rešenja iz drugih gradova. Ta rešenja, međutim, ne funkcionišu jer iziskuju i određene predradnje od strane vlasti što po pravilu izostaje (npr. ubacivanje dovoljnog broja autobusa u sistem, poštovanje reda vožnje i preuzimanje odgovornosti od strane vozača - sve su to neki preduslovi za uspešno sprovođenje koncepta ulaska na prednja vrata). Međutim te predradnje koštaju i treba ih platiti, kako će vlast da obezbedi dovoljno autobusa ako više od polovine korisnika javnog prevoza uvek ima neki sjajan izgovor da ne plati kartu? Znači, stvara se neko vrzino kolo, sindrom kokoške i jajeta, neko mora prvi da popusti i da se disciplinuje (ili građani, ili uprava javnog prevoza tj. vlast, ili vozači) - ali niko neće. Svi su u fazonu: "Zabole me, neka se taljiga dok može" i "Zašto uvođenje reda mora da počne od mene, neka počne od nekog drugog".

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...