Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ali ova ideja da se to radi samo na početnoj stanici je tek idiotska. Šta to znači, da se karta plaća samo za tu prvu stanicu, sve ostale su besplatne * ? A ako će biti kontrole, što onda smaraju ljude i na početnoj ?

 

A ima i onaj deo da će komunalac da stoji pored busa, za svak i slučaj :D

 

 

* u eri onih privatnih buseva, kada su kondukteri prodavali karte u busu i kada je bilo normalno moljakanje "idem samo jednu stanicu" u jednom busu (možda i u više njih, ne sećam se) je pisalo "PRVA STANICA SE PLAĆA, OSTALE SU BESPLATNE"

Link to comment

Od toga se valjda osustalo. sad će pokušati samo na početnim stanicama

 

I sa tim se već pokušavalo pre nekoliko godina, jedini efekat je bio da su autobusi duže stajali na početnim stanicama. Vozači su u rekordno kratkom roku prestali da se zamaraju time ima li neko kartu ili ne, ako su ikada i obraćali pažnju na to. 

 

Ulazak na prednja vrata ima smisla samo ako značajan broj putnika kartu kupuje kod vozača. Znamo svi dobro da u Beogradu to nikako nije slučaj. 

Edited by Halvard
Link to comment

šta god da pokušaju da urade, nema šanse da prođe.odustaće i od ovog za vrrlloooo kratko vreme. 

 

ili će zaposliti još 1000 mladih i perspektivnih botova u komunalnu da nadgleda poštovanje propisa

Link to comment

Pa negde su pisali kako im je naplata karata opet rekordno niska, negde ispod 50%. Tesko da ce ovako imbecilnim idejama ista da postignu osim da jos malo iziritiraju ljude dok ne odustanu. Znam gomilu ljudi i zena u godinama, zaposlene koji se svercuju preko celog grada, jer im markica od 3275 preskupa. Sad ovde vidim da vecina ljudi ima bolje placene poslove ili je u inostranstvu, ali je u bg to trenutno oko 10% ili 15 % necije plate, i kada se tome doda da niko ne placa kartu, a da je prevoz bukvalno svakog dana sve gori i gori, dobije se prost rezultat. Niko od srednjoskolske populacije isto ne placa nista  cisto da dodam

Link to comment

po ko zna koji put,

vozio sam se gotovo praznim špancem van špica i momak koji izgledom, odećom i mobitelom u šaci nikako nije spadao u kategoriju sirotinje koja nema ni za 'leba. odjebo je pristojnog kontrolora koji je samo slegao ramenima.

isto, samo sa devojkom sam video i u sedmici na bulevaru. ti slučajevi nemaju veze ni sa siromaštvom ni sa gužvama. no, vi to ignorišete. 

 

ovo sa "stranci su kupili busplus" i sve ostao s tim u vezi može da se parleliše sa ruskom kupovinom NIS. tankujemo li gorivo na NIS pumpama i ne plaćamo jer smo ogorčeni bajatovićem?

 

javni prevoz nije odličan, nije ni vrlo dobar ali je bolji iz godine u godinu. španci i solarisi su poboljšali stanje. što se mene tiče, aplaudirao bih maloj komunalnoj policiji kada bi kažnjavala i vodila kod sudije sve one koji koriste 4 migavca i voze žutom trakom.

 

Koji je ovo krug na istu temu?

Osetio narod moc i slobodu jbg, ko gladan ker kad se dokopa koske, aj mu je sad ti pa uzmi nazad :D 

Link to comment

U tom slučaju najbolje je da batalimo Bus Plus i sve moderne tehnologije i vratimo se na konduktere koji će cepkati karte u svakom vozilu. Možda za bolje od toga i nismo. 

 

 

Pa i to je bolje od tehnologija koje ne funkcionišu ili rešenja iz drugih gradova koja opet ne funkcionišu. Nazad na cepanje karata i ćao zdravo. Em je radna snaga jeftina em se zaposli još stranačkog kadra.

 

Kako je ta "nova tehnologija" razlicita od starog aparata za pravljenje rupa u karticama?

Glupost najobicnija, opet sve zavisi koliko ce kontrolora da posade po autobusima. 

Link to comment

Izvini ali Beograd nije jedini grad na svetu u kojem je u vreme špica opšti krkljanac na stanicama. Gledao sam stoprocentno iste scene na drugim mestima i svi su ušli na prednja vrata. Da, potrajalo je, ali jbg to je deo života u velegradu. Ako si u kolima zaglavljen si u gužvi, ako si u busu on će se zadržavati po 6-7 minuta na stanicama, ne može život da leti i bude 100% efikasan kako bismo svi želeli.

Ako vožnja recimo 23kom traje 10 minuta duže samo zbog dinamike ulaska na prednja vrata onda bi se moralo recimo ubacivati još koje vozilo na istu liniju samo da bi se održali postojeći intervali.

 

Dakle ili kupiti još par desetina novih autobusa da bi se održalo ovako kako jeste ili da se prorede polasci tj poveća gužva.

 

Ulazak na prednja vrata jeste obaranje kvaliteta prevoza (učestalost i gužve).

Edited by Prospero
Link to comment

Ako vožnja recimo 23kom traje 10 minuta duže samo zbog dinamike ulaska na prednja vrata onda bi se moralo recimo ubacivati još koje vozilo na istu liniju samo da bi se održali postojeći intervali.

 

 

 

I to sve u situaciji kad već postoji hroničan nedostatak vozila, pogotovo na određenim linijama.

 

Mislim, čak i da nekim čudom ima dovoljno vozila i da se nekim još većim čudom red vožnje poštuje, sistem u kome praktično 100% putnika kartu kupuje van vozila i onda čeka u redu da je nekome pokaže je jednostavno besmislen. 

Link to comment

Ne znam, imam neki osećaj kao da Beogradu treba neki jedinstven sistem naplate kakvog nema nigde u svemiru.

 

Logika je vrlo jednostavna: ili putnici plaćaju karte pa ima para za puno autobusa i puno polazaka i održiv red vožnje i svašta nešto...

 

... ili (skoro) niko ne plaća i onda prevoz zavisi od dotacija iz gradske kase, pa koliko para toliko muzike.

 

Ali ne može da se ne plaća i da idu novi, čisti busevi na svaka 3 minuta. Barem ne dok Srbija ne otkrije jedno 10 milijardi barela nafte ispod svoje teritorije.

 

OK, Beogradu je najbliža neka varijanta u kojoj svi plaćaju a grad te pare arči na sve osim na prevoz. To je deo sveopšteg faila države i društva. Onda je najbolje ne cimati putnike zarad poboljšanja naplate ali i putnici moraju da budu svesni da će se pre ili kasnije voziti na nivou firme Krstić. Jer i ovo malo dobrog što se ima sada (Solaris, CAF), ima se ma kredu tj. na 'platiće već neko'.

Link to comment

Beowl ja zivim u takvom mestu, da postoji mogucnost koriscenja privatnog medjugradskog prevoza, koji doduse ide samo par puta dnevno, bukvalno za posao i nazad, uz cenu od sto dinara od moje lokacije na ibarskoj do zeleznicke stanice u bg. Mnogo ljudi ga koristi,ima kondukterku, pa i ja kada mi odgovara(problem su bukvalno tri polaska) jer mi je na mesecnom nivou malo skuplji od MESECNE karte bus plusa kada radim, a svaki put imam nov autobus u kome sednem i vozim se kao covek.Plus duplo brzi jer staje na samo par mesta.  Itekako je problem u skroz naopakom sistemu, pa cak i u naplati, jer je ocigledno da ovo ne sljaka.

Link to comment

Ne znam, imam neki osećaj kao da Beogradu treba neki jedinstven sistem naplate kakvog nema nigde u svemiru.

 

Logika je vrlo jednostavna: ili putnici plaćaju karte pa ima para za puno autobusa i puno polazaka i održiv red vožnje i svašta nešto...

 

... ili (skoro) niko ne plaća i onda prevoz zavisi od dotacija iz gradske kase, pa koliko para toliko muzike.

 

Ali ne može da se ne plaća i da idu novi, čisti busevi na svaka 3 minuta. Barem ne dok Srbija ne otkrije jedno 10 milijardi barela nafte ispod svoje teritorije.

 

OK, Beogradu je najbliža neka varijanta u kojoj svi plaćaju a grad te pare arči na sve osim na prevoz. To je deo sveopšteg faila države i društva. Onda je najbolje ne cimati putnike zarad poboljšanja naplate ali i putnici moraju da budu svesni da će se pre ili kasnije voziti na nivou firme Krstić. Jer i ovo malo dobrog što se ima sada (Solaris, CAF), ima se ma kredu tj. na 'platiće već neko'.

 

BG je velegrad prepun mahom siromasnih ljudi. Dakle, ni tamo (velegrad u kome se zivi dobro) ni vamo (Jagodina ili Pozarevac).

Dok god je privreda ovakva kakva jeste, prevoz bi trebalo da bude socijalna kategorija (sto nekako i jeste). 

 

Spominjati da se pare od naplate karata trose za prevoz je kao spominjanje da se penziono odbija da bi za 20/30/40 godina nekome bila isplacivana penzija pa se onda kuka kako treba da se "pravi vise dece da bi imao ko da radi za penzije", pa onda kako treba oporezovati nezenje da bi se odvajalo za 3. dete, kao da je to cev sa dva kraja.

Edited by ravena
Link to comment

@Beowl

 

Dobro, ja nisam pisao o naplati karata već samo o dinamici ulaska u bus; možda je stvarno najbolje da vrate konduktere.

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...