Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Izvini ali Beograd nije jedini grad na svetu u kojem je u vreme špica opšti krkljanac na stanicama. Gledao sam stoprocentno iste scene na drugim mestima i svi su ušli na prednja vrata. Da, potrajalo je, ali jbg to je deo života u velegradu. Ako si u kolima zaglavljen si u gužvi, ako si u busu on će se zadržavati po 6-7 minuta na stanicama, ne može život da leti i bude 100% efikasan kako bismo svi želeli.

Link to comment

Imam pitanje. Ajde da otpišemo Novi Sad kao bilo kakav argument. Da li neko može da mi obrazloži zbog čega je Beograd tako specifična sredina da u njemu ne može da funkcioniše ulazak u javni autobus na prednja vrata?

 

Mislim, stvar glatko funkcioniše u 15x većim gradovima sa 30x većim saobraćajnim krkljancem, zašto u Beogradu ne može?

 

Osnovna ideja je svuda ista: da se prevoz plati pre nego što se u njega udje. Zato metro stanice imaju barijere (često ih i tramvajske stanice imaju), zato se ulazi na prednja vrata. Toliki gradovi i gradjani se tome naučiše, samo kod nas ne može da bude. Zašto?

 

Jedini argument koji ja vidim je onaj isti koji je korišćen i protiv BusPlusa: imam moralno pravo da lopovskoj bandi ne platim ništa jer je u pitanju lopovska banda (ili barem da ne platim ono gde neću snositi posledice) ali ću ipak da ipak iskoristim uslugu koja mi je potrebna.

 

pitanje je da li je u tim gradovima tolika gužva u u autobusima. jednostavno, ako se neko jedva probija krzo gužvu, onda će se vreme potrebno za ulazak u autobus drastično povećati. takođe,to će osetno smanjiti broj putnika koji može da uđe u autobus (jer će većin ostati u reonu drugih vrata, pred kraj će biti dosta luftiranja), pa će se duže čekati.

 

s druge strane, ne vidim neku prednost za građane, samo veće maltretiranje i logično mi je da se bunim protiv većeg cimanja. ne znam što ne bi mogli da kontrolišu putnike kao i do sada.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ako me neko argumentovano ubedi da su gužve u beogradskim autobusima najveće u svijet i da nigde drugde nema takve navale na mučena vozila, ja ću odmah da se složim da je ideja sa prednjim vratima glupa.

Link to comment

Stvar je prosta: sa dovoljno vozila bi bila mnogo manja gužva i brže bi se putovalo.

 

Tada bi moglo sve: i da se plati kvalitetna usluga (redovan prevoz, udobna i čista vozila) i poštovanje pravila.

 

TT

Link to comment

Izvini ali Beograd nije jedini grad na svetu u kojem je u vreme špica opšti krkljanac na stanicama. Gledao sam stoprocentno iste scene na drugim mestima i svi su ušli na prednja vrata. Da, potrajalo je, ali jbg to je deo života u velegradu. Ako si u kolima zaglavljen si u gužvi, ako si u busu on će se zadržavati po 6-7 minuta na stanicama, ne može život da leti i bude 100% efikasan kako bismo svi želeli.

 

Gradski prevoz u Beogradu je već milijardama svetlosnih godina udaljen od bilo kakve efikasnosti, tako da zaista nije potrebna još jedna stvar koja će iskustvo svakodnevnog korišćenja istog učiniti još iritantnijim, a pritom neće imati ikakvog smislenog efekta. Mogu misliti koliko će vozače boleti uvo da kontrolišu da li neko ima kartu kad masa nervoznih ljudi nahrupi unutra.

Takođe, rekao bih da mirnoća i staloženost ljudi koji čekaju u redu pred prvim vratima već prepunog autobusa poprilično zavisi i od toga jesu li ga prethodno čekali pola sata ili ne. 

Link to comment

Ali šta donosi to ulaženje na prva vrata?

Ko kontroliše da li imaju karte ti svi što ulaze na prva vrata?

Vozač? Neće, nije mu to posao, niti može. Neki stalni ridža koji je inventar u busu? To je novih n puta 2 smene radnih mesta (gde je n broj vozila u gradskom saobraćaju). Plus je tu 50% onih sa markicama, koji šta? Moraju da vade svoje legitimacije da dokažu da imaju kartu? Komplikacija, ne vidim kako to uprošćava bilo šta.

 

Link to comment

Neki stalni ridža koji je inventar u busu? 

 

U tom slučaju najbolje je da batalimo Bus Plus i sve moderne tehnologije i vratimo se na konduktere koji će cepkati karte u svakom vozilu. Možda za bolje od toga i nismo. 

Link to comment

Pa i to je bolje od tehnologija koje ne funkcionišu ili rešenja iz drugih gradova koja opet ne funkcionišu. Nazad na cepanje karata i ćao zdravo. Em je radna snaga jeftina em se zaposli još stranačkog kadra.

Link to comment

Plus je tu 50% onih sa markicama, koji šta? Moraju da vade svoje legitimacije da dokažu da imaju kartu? Komplikacija, ne vidim kako to uprošćava bilo šta.

 

kao i na svakom drugom mestu na koje se ulazi sa propusnicom /pozivnicom /godišnjom kartom?  Mora da se pokaže karta. Komplikacija

Link to comment

kao i na svakom drugom mestu na koje se ulazi sa propusnicom /pozivnicom /godišnjom kartom?  Mora da se pokaže karta. Komplikacija

 

Ali kome?

Ulaziću ja na prva vrata, meni najmanji problem, samo kažem da neće biti tu nikoga da proveri imam li kartu. Kontrolora nema, a vozači tiho bojkotuju Apex od starta.

Link to comment

po ko zna koji put,

vozio sam se gotovo praznim špancem van špica i momak koji izgledom, odećom i mobitelom u šaci nikako nije spadao u kategoriju sirotinje koja nema ni za 'leba. odjebo je pristojnog kontrolora koji je samo slegao ramenima.

isto, samo sa devojkom sam video i u sedmici na bulevaru. ti slučajevi nemaju veze ni sa siromaštvom ni sa gužvama. no, vi to ignorišete. 

 

ovo sa "stranci su kupili busplus" i sve ostao s tim u vezi može da se parleliše sa ruskom kupovinom NIS. tankujemo li gorivo na NIS pumpama i ne plaćamo jer smo ogorčeni bajatovićem?

 

javni prevoz nije odličan, nije ni vrlo dobar ali je bolji iz godine u godinu. španci i solarisi su poboljšali stanje. što se mene tiče, aplaudirao bih maloj komunalnoj policiji kada bi kažnjavala i vodila kod sudije sve one koji koriste 4 migavca i voze žutom trakom.

 

Koji je ovo krug na istu temu?

Link to comment

OK, ovo ima smisla. Broj vozila mora da bude dovoljan inače će na svakoj stanici čekati više putnika nego što autobus može da primi.

 

zar nije tako u svim velikim gradovima, kao što si malopre napisao ?

Link to comment

Ako se bude ulazilo samo na prednja vrata, koji je postupak izlaska iz prevoza? Da li je ovo postupak: vozač stane u stanicu, otvori vrata da putnici siđu, zatim zatvori sva vrata osim prednjih, i onda sledi ulazak putnika koji žele da uđu? 

Link to comment

Neeee, ne, ne. Otvore se sva vrata, a putnici koji ulaze znaju da moraju da uđu na prednja vrata i samo tu uđu. A oni koji silaze, već znaju da mogu samo na ostala i na vreme su se pomerili ka sredini i kraju vozila. Tako je svuda u svetu (samo što nije).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...