Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

eve vam i Vučićev multipraktik, koji samo što nije... stanica, tržni centar, garaža, i tako to.... pošto će Mali da ruši BIP, verovatno će tamo da izmeštaju ranije uplaniran hotel i sl. 

 

Prokop-idejno%2001.jpg

 

Koja je ovo gadna žardinjera?  :yucky:

 

Ideja je valjda bila da se počne sa jednom linijom.

 

Inače si u pravu, jezivo je to skupa igračka, gledam nedavno u Beču, jedna veća metro stanica vredi više od našeg kompletnog gradskog prevoza. Ali oni su krenuli valjda '50-tih godina sa gradnjom i sad su tu gde su.

 

Pitanje je da li bismo to uspeli da izguramo, ali ovo je mnogo glupa varijanta, ulupaš pare u Prokop i onda staneš.

 

Tunele za Prokop su iskopali, sada treba naći pare za stanicu kao i kombinovanu železničku i autobusku stanicu kod buvljaka. 

Link to comment

Cekaj bre, neka me neko podseti, mozda sam zaboravio: zar nova beogradska autobuska stanica nije bila planirana na potezu uslovno dijagonala Prokop - skretanje sa autoputa kod Autokomande, otprilike tamo gde je ona neka banka. Oblakovska i paralelne ulice, dakle uz autoput..

Skoro sav taj prostor (Oblakovska i okolne ulice) je bio 80-ih raseljen, zgrade od kojih neke i ne tako ruinirane napustene.

Pocetkom 90-ih sam u nekim od tih napustenih zgrada imao prilike da u nekim divljim, skoro pa ilegalnim lokalima slusam neke od najboljih uzivo izvodjenja dzeza, ostale pratece programe da ne pominjem  :ph34r:

 

Edit: mislim na prostor koji je 90-ih zauzeo onaj Steko koji je trebalo, samo sto nije, da pravi najbolje menjace i transmisije na svetu, taj rad, pa niz autoput...

Edited by namenski
Link to comment

... Atinu sa 3 linije izgradjene pred olimpijadu, pre toga nula, itd.    

 

Atina je još osamdesetih imala metro liniju od centra do Pireja, više puta sam se vozio njom. Nije da je bitno za ovu priču, ali ipak.

Link to comment

Atina je još osamdesetih imala metro liniju od centra do Pireja, više puta sam se vozio njom. Nije da je bitno za ovu priču, ali ipak.

Midlim da to nije oravi metro nego neki poluelektrovoz koji deli neke stanice sa metroom. Ove

metrolinije su lepo izdeljene po bojama, dugacke su i prilicno zadovoljavaju potrebe. Imaju i tramvaje, trole i buseve.

Link to comment

Е, имају и линију фуникуле  :fantom:

А и метро-бус.

 

ПС имају више линија метроа:

https://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_Metro

ne znam, ja kolko se secam M1 i M2 su bas metro, M3 je u stvari produzetak M2, ista linija ali se drugacije zove, a ovo ostalo je tramvaj.

M2, M3 i M4 su prave i nezavisne metro linije. M1 je čuveni 'laki metro' koji je većinom trase ukopan u kanal ali ne ide pod zemlju. Trenutno se kopaju M5 i M7 koje su isto full metro linije, i kopa se Marmaray - monstrum od nekih 100 kilometara koji ide ispod Bosfora i na tom delu su mu 3-4 stanice već u funkciji. Pri tome se postojeće linije stalno produžavaju i spajaju jedne sa drugima na ogromnim podzemnim terminusima. Vlasti su shvatile da će sve da ode u majčinu pa su dali zeleno svetlo da se do 2020-te iskopa nekih 450km metro linija i sad se kopa na sve strane.

 

Treba imati u vidu i da je Istanbul prilično zahtevan za gradnju metroa jer je sav na brdima pa su neke metro stanice ukopane kao rudnici uglja, spuštaš se eskalatorima preko 4-5 galerija i dok stigneš do perona zaboraviš gde si uopšte krenuo. Neke stanice, pak, imaju izlaze koji su po kilometar udaljeni jedan od drugog (ne, ne preterujem), u toj šetnji se pripomažeš horizontalnim eskalatorima kao da si na aerodromskom terminalu, a ako zabodeš pogrešan izlaz smorićeš se samo tako.

 

Pre neki dan sam se zadesio na jednom malom vidikovcu sa koga se lepo vidi dobar deo trase M7 koji će proći i kroz moj hud. To je potpuno nestvarna scena, ima jedan dugačak bulevar koji ide sa susednog brda u udolinu pa ponovo na brdo, duž tog pravca će biti 4 stanice recimo, i vidiš taj bulevar kako je presečen na 4 mesta sa gradilištima, na svakom je postavljen po jedan onaj široki kran kao u brodogradilištu, okolo manevrišu kamioni i samo cepaj 24/7. Prilično impresivno.

 

Tramvaji i funikulari su relativno nebitan dodatak ali ono što trenutno spasava stvar je metrobus koji prevozi nenormalne količine putnika. Imam sreću da ne moram da ga koristim jer je unutra nezamislivo sardiniranje iako busevi dolaze bukvalno jedan za drugim.

Link to comment

Para je tada možda i bilo, ali bilo je i međurepubličkih trzavica. Bila je i ideja da Rusi naprave metro na ime klirinškog duga, ali su se ostale republike pobunile. Valjda su pare bačene na migove na kraju, nisam siguran.

 

Kad čovek pogleda ovo Hazardovo može samo da sedne i plače, šta je tada propušteno:

 

 

1500px-Beogradski_Metro.svg.png

 

plače mi se koliko bi mi ovo unapredilo život

Link to comment

M2, M3 i M4 su prave i nezavisne metro linije. M1 je čuveni 'laki metro' koji je većinom trase ukopan u kanal ali ne ide pod zemlju. Trenutno se kopaju M5 i M7 koje su isto full metro linije, i kopa se Marmaray - monstrum od nekih 100 kilometara koji ide ispod Bosfora i na tom delu su mu 3-4 stanice već u funkciji. Pri tome se postojeće linije stalno produžavaju i spajaju jedne sa drugima na ogromnim podzemnim terminusima. Vlasti su shvatile da će sve da ode u majčinu pa su dali zeleno svetlo da se do 2020-te iskopa nekih 450km metro linija i sad se kopa na sve strane.

 

Treba imati u vidu i da je Istanbul prilično zahtevan za gradnju metroa jer je sav na brdima pa su neke metro stanice ukopane kao rudnici uglja, spuštaš se eskalatorima preko 4-5 galerija i dok stigneš do perona zaboraviš gde si uopšte krenuo. Neke stanice, pak, imaju izlaze koji su po kilometar udaljeni jedan od drugog (ne, ne preterujem), u toj šetnji se pripomažeš horizontalnim eskalatorima kao da si na aerodromskom terminalu, a ako zabodeš pogrešan izlaz smorićeš se samo tako.

 

Pre neki dan sam se zadesio na jednom malom vidikovcu sa koga se lepo vidi dobar deo trase M7 koji će proći i kroz moj hud. To je potpuno nestvarna scena, ima jedan dugačak bulevar koji ide sa susednog brda u udolinu pa ponovo na brdo, duž tog pravca će biti 4 stanice recimo, i vidiš taj bulevar kako je presečen na 4 mesta sa gradilištima, na svakom je postavljen po jedan onaj široki kran kao u brodogradilištu, okolo manevrišu kamioni i samo cepaj 24/7. Prilično impresivno.

 

Tramvaji i funikulari su relativno nebitan dodatak ali ono što trenutno spasava stvar je metrobus koji prevozi nenormalne količine putnika. Imam sreću da ne moram da ga koristim jer je unutra nezamislivo sardiniranje iako busevi dolaze bukvalno jedan za drugim.

 

ovaj opis metro linija i izgradnje u istanbulu je zaista impresivan, ako nadjes vremena i ako postoji neki link za fotkama toga sto si opisao, ne bilo ti zapovedjeno a ti postavi :)

 

pade mi na pamet, koji smo mi dronjav, nesposoban i kilav narod, ni od turaka nista nismo uspeli da naucimo a toliko dugo smo bili deo turskog carstva, kada se uporede napori koje si ti opisao i sva ova dronjavost i kilavost ovde, prosto tuga coveka da uhvati

Link to comment

ovaj opis metro linija i izgradnje u istanbulu je zaista impresivan, ako nadjes vremena i ako postoji neki link za fotkama toga sto si opisao, ne bilo ti zapovedjeno a ti postavi :)

 

pade mi na pamet, koji smo mi dronjav, nesposoban i kilav narod, ni od turaka nista nismo uspeli da naucimo a toliko dugo smo bili deo turskog carstva, kada se uporede napori koje si ti opisao i sva ova dronjavost i kilavost ovde, prosto tuga coveka da uhvati

to je tuga svachijeg carstva periferije. a sve kul likovi i nevideni frajeri, sve bi reshili, samo nemaju priliku. nego samo zlatnom viljushchicom boc boc :s_w:

Edited by gospa buba
Link to comment

Da, to je ona priča kako su nas Turci unazadili inače bismo bili Austrija, a onda pogledaš okolo, i vidiš da su Turci sposobniji, da su Bugari sposobniji, aj što nismo Austrija, al što nismo ni Bugari, tome stvarno nekako teško da je bilo ko drugi kriv.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...