Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Novi tarifni sistem

Autor: Izvor: Beoinfo

 

"Poslednjih godinu dana učinili smo sve napore ka boljoj naplati karata, ali iako nam svakodnevno rastu prihodi od naplate, i od nekadašnjih 500 miliona danas iznose oko 750 miliona dinara mesečno, to još nije dovoljno, jer za normalno funkcionisanje prevoza u gradu potrebno je više od 900 miliona dinara mesečno”, rekao je gradski menadžer Goran Vesić, gostujući na RTV „Studio B”.

 

 

Najavljujući novi tarifni sistem, Vesić je podsetio na veliku disproporciju u broju vožnji i broju plaćenih karata koju gradski prevoz ne može da podnese a da se to ne odrazi na njegov kvalitet. – Prema nedavno završenom brojanju putnika, u Beogradu od 570.000 zaposlenih samo 105.000 redovno plaća prevoz, što je skandalozan podatak. U ITS-u 1, od milion ljudi koji koriste prevoz svega 250.000 ga plaća, a u ITS-u 2, što je inače i razlog promene tarifnog sistema, od 500.000 korisnika svega njih 22.000 redovno plaća prevoz. Pritom, mi i dalje imamo najjeftiniji prevoz, gde karta za penzionere košta jedan dinar dnevno, a zaposlene 109 dinara dnevno, a ako uđete u taksi, start će vas koštati 170 dinara i svaki kilometar po još 70, što jasno govori o razlici između jedne i druge vrste prevoza – kazao je Vesić.

 

Govoreći o mogućnostima za poboljšanje sistema gradskog prevoza, gradski menadžer je najavio da će to dovesti i do smanjenja cene karata za korisnike iz prigradskih naselja. – Mi smo zatekli tu nelogičnost podele na ITS1 i ITS 2, koji su zapravo nekada bile linije gradskog prevoza i „Laste”, koje su se u međuvremenu duplirale i naplaćivale po različitim cenama. Građani koji ga koriste ne znaju koja je razlika i radilo se o neravnopravnoj podeli. Pa tako neko ko živi u Obrenovcu plaća mesečnu kartu od skoro 7.000 dinara, a onaj ko živi u centru, 3.270 dinara, što ljude iz prigradskih opština čini diskriminisanim. Novom mapom želimo da ukinemo obe zone i napravimo četiri, po bojama zona koje inače koristi i JKP „Parking servis”, a gde će cene za nekadašnji ITS 2 biti niže između 20 i 30 odsto, a samim time ćemo imati i bolju naplatu i veći prihod. Ako prihod bude rastao i ako u plaćanju karte svi budemo solidarni, moći ćemo da razgovaramo i o smanjenju cena karata u ostalim zonama – rekao je Goran Vesić.

 

On je naglasio i da niko ne može očekivati da prevoz bude bolji i efikasniji ako je naplata karata mala i time ne dozvoljava mogućnost za njegovo unapređenje. – Decenijama se promovisala kultura neplaćanja prevoza, počev od dece koja idu u školu pa nadalje. Gradski prevoz može biti komforniji, efikasniji i jeftiniji ako svi plaćamo karte. Prevoz je usluga kao i svaka druga, poput kupovine hleba u prodavnici i on mora da se plati, a mi smo prva Skupština grada koja je ovom poslu pristupila na pravi način. Pristupili smo brojanju putnika, analizi linija sa Saobraćajnim fakultetom i mi danas znamo koliko na kojoj liniji imamo putnika. Ove promene upravo su rezultat toga, to će biti nova mreža linija prilagođena stvarnim potrebama, jer danas imamo situacije gde su neke linije preopterećene, dok su nam druge poluprazne – naglasio je Vesić. – Mi želimo da izađemo u susret građanima, da uvedemo ili produžimo nove linije i da gradski prevoz prati razvoj grada, što ranije nije bio slučaj.

 

Naša preporuka, upućena preduzećima koja posluju u gradu za kupovinu karata je uspela i to se vidi po povećanju prihoda, ali moramo razgovarati i sa velikim sistemima poput „Telekoma”, „Železnice”, MUP-om i drugima. Kupovinom markica kompanije prave ozbiljne uštede i mogućnost popusta koju pružamo svakako treba iskoristiti. Uvodićemo i nove, jer ne želimo da budemo represivni, već da nagrađujemo redovne korisnike, jer smatramo da je to ulaganje u komfor života u gradu.

 

Od 1. septembra, to jest od 1. januara, kada bude počeo da se primenjuje novi tarifni sistem, imaćemo stajališta obojena u boje novih zona, crvenu, žutu, zelenu i plavu, sa novim natpisima linija kojima ćemo „pokriti” i naselja koja to do sada nisu imala – rekao je gradski menadžer. Vesić je najavio i očekivanje da će prevoz privatnih prevoznika biti kvalitetniji, ali i najavio nabavku novih gradskih autobusa. – Naredne godine nas očekuje tender za privatne prevoznike, tako da ćemo na novi način da definišemo i taj deo javnog prevoza. Naši autobusi moraju biti bolji i čistiji, što je povezano sa prihodima. Ove godine smo izdvojili novac za kupovinu jednog broja „Ikarbusovih” autobusa, a u julu ćemo raspisati tender za kupovinu električnih autobusa. To će biti prvi električni autobusi u Beogradu. Svi možemo da očekujemo bolji prevoz, ali samo pod uslovom ako se ostvaruju veći prihodi – kazao je Goran Vesić.

 

Govoreći o brizi Grada Beograda za ranjivu populaciju, Vesić je podsetio na do sada pozitivno ocenjene korake u ovom pravcu. – Projekat adekvatnog stanovanja za romsku populaciju, pre dolaska nove vlasti, bio je na izdisaju, a dokaz da je saradnja između grada, Evropske unije i Kancelarije UN za projektne usluge ponovo pokrenuta, jeste jučerašnje useljenje 12 porodica u stanove u Orlovskom naselju – rekao je gradski menadžer. Vesić je najavio i da će se početkom avgusta nove porodice useliti u objekat u Jabučkom ritu, a do kraja oktobra u Mislođinu – što je ukupno 68 stanova za Rome.

 

Osim toga, dodao je Vesić, kupuju se i seoska domaćinstva za romsku populaciju, kao i montažne kuće, kako je predviđeno projektom. – Pored stambenog zbrinjavanja trudimo se da u tim naseljima napravimo i neku mogućnost za zapošljavanje, poput reciklažnih dvorišta. Nastojimo da im obezbedimo uslove života u skladu sa svim evropskim standardima, a na tom poslu zajedno rade predstavnici grada, Evropske unije, romskih zajednica, nevladinih organizacija, kao i zaštitnik građana. Pitanje je osetljivo i zato je važno da ga zajedno rešavamo – rekao je Vesić i dodao da se zajedno sa Komesarijatom za izbeglice i migracije rešavaju i stambeni problemi izbeglih i raseljenih lica.

 

Vesić se osvrnuo i na akciju „Negujmo srpski jezik”, koju je osmislio Grad Beograd zajedno sa Filološkim fakultetom i naglasio da se za sada na bilbordima u gradu, u vozilima javnog prevoza, Gradskoj upravi, opštinama nalaze plakati koji promovišu jezičku kulturu i pismenost. On je najavio da će se od sutra plakati naći i u stambenim zgradama, kao i flajeri uz uplatnice „Infostana”, čime će se podstaći građani da se uključe u ovu akciju. Prema njegovim rečima, za ovu akciju nisu izdvojena sredstva iz budžeta, a sve poznate ličnosti koje promovišu akciju rade to besplatno, kao i oni koji štampaju plakate.

 

 

http://www.danas.rs/danasrs/ukratko/novi_tarifni_sistem.83.html?news_id=93704

 

 

 

Naravno da je nelogično da onaj ko putuje 30km plaća skuplje nego onaj ko putuje 5km... treba približiti cenu GSP prevoza ceni taksi prevoza, nema druge... a ne reče ni šta će biti sa cenama u budućoj-bivšoj ITS1 zoni.

 

Ne znam šta da kažem za negovanje jezika, jbg, ne videh plakate...

Link to comment

pa da, jebo zakon.

 

 

 

Naša preporuka, upućena preduzećima koja posluju u gradu za kupovinu karata je uspela i to se vidi po povećanju prihoda, ali moramo razgovarati i sa velikim sistemima poput „Telekoma”, „Železnice”, MUP-om i drugima. Kupovinom markica kompanije prave ozbiljne uštede i mogućnost popusta koju pružamo svakako treba iskoristiti. Uvodićemo i nove, jer ne želimo da budemo represivni, već da nagrađujemo redovne korisnike, jer smatramo da je to ulaganje u komfor života u gradu.

 

 

Po Zakonu o radu u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz.

 

Link to comment

A kako je po rečima Vesića "povećana prodaja karata, ali ne i prihod", sledeći potez, ukidanje popusta za preduzeća.

 

Sent from my Micromax A310 using Tapatalk

Link to comment

juče nisu radili validatori u 3 od 3 prevoza koja sam koristio. danas nije radio u autobusu kojim sam došao na posao...

 

zaključujem da im je prso sistem :sleep:

Link to comment

Ma vesara sa ovom pričom priprema teren za realno poskupljenje usluge.

Pa onda kad dobije još gori odgovor od putnika u , smislu prodaje karata, biće " mi smo hteli lepo ne vredi mora na silu" i onda će da smisli neki način da obaveže što širu populaciju da" automatski uplaćuje mesečne" ako ne promene zakon da se pokriju biće priča : Grad mora da funkcioniše!

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

juče nisu radili validatori u 3 od 3 prevoza koja sam koristio. danas nije radio u autobusu kojim sam došao na posao...

 

zaključujem da im je prso sistem :sleep:

 

ne znam da li je do sistema, ja takođe juče probao da validiram, i neće. onda uđe neki sapatnik saputnik na srednja vrata i uspešno validira na drugom sokoćalu. odlučim da me zabole, jer sam već seo, ali kakve sam zlehude sreće, malo je falilo da uđu govna da provere karte i verujem da bih ispizdeo u objašnjavanju da nije moje da se šetam po autobusu ako nisu sposobni da ga osposobe. kakav su ološ, ne bi me čudio da ih namerno sabotiraju kako bi mogli da hvataju što više onih bez karte. od validiranja nema leba, u kaznama je budućnost.

Edited by Malvo
Link to comment

odlučim da me zabole, jer sam već seo, ali kakve sam zlehude sreće, malo je falilo da uđu govna da provere karte i verujem da bih ispizdeo u objašnjavanju da nije moje da se šetam po autobusu ako nisu sposobni da ga osposobe. kakav su ološ, ne bi me čudio da ih namerno sabotiraju kako bi mogli da hvataju što više onih bez karte. od validiranja nema leba, u kaznama je budućnost.

 

meni se to baš juče desilo, ja i baja pored mene rekli "ne radi", majstor se samo okrenuo i otišao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...