Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ja bih rekao da je ovde caka u ovom "у складу са општим актом и уговором о раду",

elem ja ti kao firma dam ugovor o radu gde to piše nekako drugačije, ili čal piše da ti se ne isplaćuje ništa, i onda eto, fino, sve je po zakonu.

 

To što visina troškova mora biti izražena u novcu je čisto knjigovodstvena stvar, ne kaže nigde da taj novac mora zaposlenom da se isplati na ruke.

Kolektivnim ugovorom, ili ugovorom o radu mogu biti predvidjena veca prava za zaposlene, ali ne i manja nego ona koja garantuje zakon o radu.

Link to comment

Pa znam firmu koja je ukinula i dnevnice za službeni put.To je u skladu sa sa zakonom, kažu...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Pa znam firmu koja je ukinula i dnevnice za službeni put.To je u skladu sa sa zakonom, kažu...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

 

Na mnogo toga se sad vade da je po zakonu iako nije. Mom prijatelju je smanjena pre neki dan plata, naisao direktor pored finansijske i rekao ovima tamo da smanje i oni smanjili, toliko od procedure. Prijatelj onda uzme pravilnik i pogleda, a ono prvo moras da budes usmeno upozoren, pa se onda pise neki dopis koji ti se dostavlja, i ti imas pravo da se o njemu izjasnis (da li se slazes ili ne), moze i tvoj advokat da se izjasni ako smatras da treba da ga uzmes, i onda se dopis usvaja ili ne, i onda ide smanjenje plate. Nista od ovoga nije bilo.

 

Onda on ode da pita pravnicu (direktorov kadar - naravno), i ona kaze a ne, po novom zakonu direktor ima prava da odluci. Pa da, ali bez ikakve procedure? Pa najbolje da je zakon isao u te detalje, i da, dok se ne usvoji novi pravilnik, a stari kao fol ne vazi, ima da se radi bez pravilnika u slobodnom stilu.

Sve se desava u fantasticnoj drzavnoj firmi gde su radnici mnogo zasticeni.

 

Inace kao posledica ovoga decko ce najverovatnije otici iz firme a i zemlje, ne da ce ovi sto ostaju plakati za njim, ali ako se uzme u obzir da je jedan od nekoliko ljudi koji tamo nesto rade i to po jako visokim profesionalnim standardima, stvarno je steta sto Srbija nema strategiju zadrzavanja takvih ljudi. Mislim covek pristaje da radi za pet puta manje novca nego sto bi imao negde u inostranstvu, ali samo da mu kojekakvi SNSovci ne pljuju u facu, ali ocigledno previse trazi.

Link to comment

moja malenkost recimo ne moze da dobije mesecnu kartu jer imam zaostale neplacene kazne pa ne daju dok ne platim a ja necu

imam dojavu, možda je zbog nekog talasa lakomosti, počeli su da izdaju i onima koji imaju kazne... a moguće da je i zbog zastarelosti. u skenderbegovoj je to išlo glatko. pa ako ti baš treba, možeš da probaš.

 

Četvrta nedelja od počinjenog zločina a kazna ne kuca na vrata. 

ima li čega novoga?

mojoj tetki je stiglo. ne zove se opomena pred utuženje, nego čini mi se nalog ili tako nešto. pošiljalac je komunalna policija, a pride je i uplatnica sa odštampanom svrhom - dopuna budžeta grada beograda. stoji u nalogu i broj legitimacije komunalca. tetka tvrdi da nije imala posla s policijom, samo s kontrolorima. švercovanje je bilo sredinom februara.

meni su stizale opomene kad je tek uveden busplus, pre par godina i to od apeksa.

ovo mi deluje kao neka teška sprdačina.

 

Link to comment

Kolektivnim ugovorom, ili ugovorom o radu mogu biti predvidjena veca prava za zaposlene, ali ne i manja nego ona koja garantuje zakon o radu.

To je OK, samo se meni čini da onako kako je formulisano, to pravo u zakonu nije apsolutno. Zašto bi onda bilo kvalifikovano sa ,,u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu?"

 

Tu mi se čini da ima dosta prostora za vrdanje, zato me zanima recimo šta je neki sud imao da kaže na tu temu.

Edited by hazard
Link to comment

Ucestale kontrole, ulaze cak I na stanicama na kojim nisi skoro nikad (npr na stanici 16,95 na zelenjaku)

 

meni je najodvratniji onaj metod maskiranja i sakrivanja na stanicama, pre neki dan sam bas stao na stanici da pogledam kakve su to njuske, moguce da imam predrasude ali kakav olos i muski i zenski zaposljava apex pa to je cudo + ono blokiranje validatora odmah po ulasku u tramvaj. nista neka uniforma, bedz, tako nesto nego sve na neki dronjav, pokvaren, odvratan nacin.

Link to comment

Lako ih je prepoznati. Uvek neke neutralne, najčešće crne jakne, one najjeftinije od Kineza (ovo nije nužno indikator siromaštva, nego pre shvatanja sebe kao službenog lica, te su jakne namenski kupljene za posao). Ruke im nisu sasvim slobodne usled prisustva sprave za validiranje, pa imaju nekako ukočen telesni stav.

 

Najvažnija stavka je, ipak, ta da stoje zajedno, ali ne razgovaraju. Na poslu su, šta ima da pričaju.

 

Od manjih indikatora, imamo očigledne, i manje očigledne. Osoba nije kontrolor ako:

 

- ima slušalice

- puši cigaretu na stanici

- ima telefon u ruci

- ima bilo šta u ruci, zapravo

- ima kišobran

- ima osmeh na licu

- nosi svetlu obuću

- ima suknju iznad kolena...

Link to comment

Lako ih je prepoznati. Uvek neke neutralne, najčešće crne jakne, one najjeftinije od Kineza (ovo nije nužno indikator siromaštva, nego pre shvatanja sebe kao službenog lica, te su jakne namenski kupljene za posao). Ruke im nisu sasvim slobodne usled prisustva sprave za validiranje, pa imaju nekako ukočen telesni stav.

 

Najvažnija stavka je, ipak, ta da stoje zajedno, ali ne razgovaraju. Na poslu su, šta ima da pričaju.

 

Od manjih indikatora, imamo očigledne, i manje očigledne. Osoba nije kontrolor ako:

 

- ima slušalice

- puši cigaretu na stanici

- ima telefon u ruci

- ima bilo šta u ruci, zapravo

- ima kišobran

- ima osmeh na licu

- nosi svetlu obuću

- ima suknju iznad kolena...

 

koji etnoloski opis apeksovih kontrolora :lolol:

 

mada, moram da kazem da je ona grupa od 6-7 kontrolora i kontrolorki koje sam gledao na stanici itekako i pricala medjusobno, dvoje su cak pusili i bacili cigarete kada je naisao prvi tramvaj a pricali su razradjujuci plan ko ce u koji tramvaj da udje i na koja vrata.

Link to comment

Dobro ovo su više onako neke opšte smernice, ima tu izuzetaka, ako neko izgleda kao kontrolor, ima sumnjivu pederušu i crnu jaknu i onaj mizantropski ispran izgled osobe kojoj je posao da se ubeđuje sa ljudima po ceo dan (ni kontrolorima nije lako), ali puši, verovatno je kontrolor.

 

No, imam utisak da im se sugeriše da ne puše na stanici, a da neki svesno krše to pravilo.

Link to comment

kada bolje razmislim, tvoj detaljan opis apeks kontrolora me vise podseca na opis bombasa samoubice psihopate iz americkog filma, pitam se, na cemu ih obucavaju apex instruktori? :lolol:

 

sve u svemu, meni je to bas sve dronjavo, i izgled i ponasanje i tehnika ulaska u vozila

Link to comment

meni je najodvratniji onaj metod maskiranja i sakrivanja na stanicama, pre neki dan sam bas stao na stanici da pogledam kakve su to njuske, moguce da imam predrasude ali kakav olos i muski i zenski zaposljava apex pa to je cudo + ono blokiranje validatora odmah po ulasku u tramvaj. nista neka uniforma, bedz, tako nesto nego sve na neki dronjav, pokvaren, odvratan nacin.

U pravu si ti, ali iz njihovog ugla to nije tako. Njima je dugoročni cilj da ljudi poništavaju karte. Ako bi kontrolori bili vidljivi i dali mogućnost putnicima da se otkucaju tek kad ih vide na stanici kad bus stane ili kad ih vide kad udju u bus, onda se dosta putnika ne bi kucalo i čekali bi da li će se ovi pojaviti i tek onda otkucati. Ovako putnik mora da se otkuca čim udje, jer će znati da neće imati šansu ako/kad vidi kontrolore. A kontrolori nikad ne mogu pokriti sva vozila i sve polaske, pa moraju da nauče putnike da to rade nevezano od prisutna kontrolora.. Pa ko pre poklekne :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...