Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

pa nije bas sve ok sa tim diskauntom. ful po zakonu bi bilo recimo da firma ima svoj bus koji dolazi po tebe ili je duzna da ti nadoknadi troskove u visini cene kqrte u javnom prevozu. Nikakva prinuda za busplus se tu ne pominje. i kod nas je bio pokusaj al smo ga odbili

Link to comment

Meni se cini, opet, gledajuci zakon, da ne postoji nikakva zakonska obaveza da firma zaposlenom placa prevoz. Zakon ostavlja mogucnost da ti firma pokriva troskove prevoza, i ako je u gradu ta nadoknada jednaka iznosu mesecne markice, onda firma lako pokaze na taj clan zakona i kaze poreskoj upravi da to nije dodatni prihod, i to se ne oporezuje. Tako ja citam te clanove zakona, sada mozda nisam u pravu, bilo bi interesantno videti da li je neki sud dao svoje tumacenje.

 

Elem, po zakonu je dakle i da ti firma da pare na ruke, i da ti firma uplati direktno markicu. Isto je po zakonu da ti pokrivaju troskove benzina ako moras kolima na posao, no pretpostavljam da tu onda ide neka komplikovanija papirologija da se poreskoj objasni sta je to i zasto.

 

Moja je pretpostavka da svaka firma u Beogradu pored koje prolazi neka linija javnog prevoza rezonuje po principu "moguce je doci prevozom na posao, dakle ne moras kolima, dakle evo ti pare u visini mesecne markice" pa ako dobijas kes, tvoja je stvar da li ces to da trosis na markicu, taksi ili benzin, oni su ti prevoz "obezbedili". E sad korak dalje je rezonovanje u stilu "ovde prolazi prevoz, dakle moguce je doci njime na posao, dakle evo kupili smo ti markicu i obezbedili prevoz" a da li ces je ti koristiti ili ne, boli ih dupe, oni bi te pare svejedno potrosili, a ako su sada dobili popust od BusPlusa, jos bolje. Ljudi koji zaista koriste prevoz tu zapravo nisu uopste zakinuti, njima isto, no na ovaj nacin ce recimo Ravanelijeva firma uplatiti markicu za masu ljudi koja inace dolazi kolima na posao, a ti ljudi bice zakinuti za pare koji bi potrosili na benzin. Da je ovo normalna drzava i normalan grad, i da imamo normalan prevoz, ja bi rekao to je zapravo super, jer se time stimulise koriscenje gradskog prevoza umesto automobila jer ce mozda ovi koji su do sada vozili mozda probati GSP jer im je i onako placen i imaju manji budzet za benzin. Posto ovde nista od navedenog nije normalno, onda je ovo za te ljude jedno veliko sranje.

Link to comment

dozvolite da se nr slozim. da je tako u zakonu ne bi pisalo " ima pravo na naknadu troskova " vec mora naterati zaoslenog da zakljuci ugovor sa busplusom..

Link to comment

U zakonu je sve cisto i poslodavac bi morao isplatiti naknadu stvarnih troskova dolaska na posao, odnosno troskove u visini mesecne karte javnog prevoza. Problem su misljenja ministarstva rada koja ukazuju na to da poslodavac ima pravo da ugovorom o radu, ili kolektivnim ugovorom, propise i druge nacine za naknadu troskova, pa tako i kupovinom mesecne karte.

Link to comment

dozvolite da se nr slozim. da je tako u zakonu ne bi pisalo " ima pravo na naknadu troskova " vec mora naterati zaoslenog da zakljuci ugovor sa busplusom..

Tom logikom, ja mogu da kazem: Ne volim GSP, a ne umem da vozim, pa zelim da mi firma placa trosak taksi prevoza. A po mom misljenju Hazard je objasnio sustinu.

Link to comment

Tom logikom, ja mogu da kazem: Ne volim GSP, a ne umem da vozim, pa zelim da mi firma placa trosak taksi prevoza. A po mom misljenju Hazard je objasnio sustinu.

Tom logikom firma moze da ti da 200kg kupusa umesto naknade za ishranu.

 

Zakon je jasan

 

Запослени има право на накнаду трошкова у складу са општим актом и уговором о раду, и то:

1) за долазак и одлазак са рада, у висини цене превозне карте у јавном саобраћају, ако послодавац није обезбедио сопствени превоз;

2) за време проведено на службеном путу у земљи;

3) за време проведено на службеном путу у иностранству;

4) смештаја и исхране за рад и боравак на терену, ако послодавац није запосленом обезбедио смештај и исхрану без накнаде;

5) за исхрану у току рада, ако послодавац ово право није обезбедио на други начин;

6) за регрес за коришћење годишњег одмора.

Висина трошкова из става 1. тачка 5) овог члана мора бити изражена у новцу.

Link to comment

Nisam pravnik, pa ne znam kako tumaciti to IZRAZEN U NOVCU. Da li se gleda bukvalno znacenje, pa mogu da kazu, to kosta 2000din i evo ti mesecna u toj vrednosti. Ili znaci da mora biti i placeno u novcu.. :unsure:

Link to comment

Tom logikom firma moze da ti da 200kg kupusa umesto naknade za ishranu.

 

 

ja bih volela da mi firma da 200 kila kupusa jer mi nadoknadu za ishranu ne daje vec deset godina <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

a meni ne daje kombinat nadoknadu za ishranu 19 godina. ma bilo bi smesno da daju nadoknaru u namirnicama, neko dobije kupus, neko brasno, pa pasulj i tako dalje, pa se ljudi druze i nalaze i menjaju svoju nadoknadu za neku drugu i tako kompletiraju namirnice za rucak a moze i plata tako da se daje, secam se onih vesti iz raspalog sssr kada su ljudi dobijali proizvode svojih kombinata, dobije trudbenik lonce pa na pijac da proda svoju platu od lonaca, ne znam samo sta su dobijalo fizicari, protone i neutrone, ma masta mi stane kada pokusam da zamislim svo bgatstvo plate u naturi

Edited by Pontijak
Link to comment

Nisam pravnik, pa ne znam kako tumaciti to IZRAZEN U NOVCU. Da li se gleda bukvalno znacenje, pa mogu da kazu, to kosta 2000din i evo ti mesecna u toj vrednosti. Ili znaci da mora biti i placeno u novcu.. :unsure:

Mora li mesecna u toj vrednosti? Moze li dzak kupusa u toj vrednosti? -_-

Meni kao pravniku ne deluje da ovde ima mesta za razna tumacenja, pa ipak ministarstvo rada je u nekim svojim misljenjima, onako kao usput, provuklo tumacenje da je dovoljno da poslodavac kupi mesecnu kartu zaposlenom da bi se smatralo da je obezbedio prevoz.

Kupovina mesecne nema logike ni ako imamo u vidu da se troskovi prevoza isplacuju samo za one dane kada je zaposleni dolazio na posao (ne isplacuju se kad je na bolovanju, odmoru...),

Edited by Uskebasi
Link to comment

srecom pa ministarstva niko ne brenuje mnogo u tim misljanjima. kod nas je stigao takav aber od malog, maximum koji sam mu se odazvao je da napravim anketni listic da ki neko zeli uz pisanu saglasnost da preuzima markicu na blagajni. nista do sad po tom pitanju. to je bila samo jos jedna vesiceva hajka. svejedno, olos niko ne sprecava da izmene zakon u tom delu i da kupe ustavni sud.

moja malenkost recimo ne moze da dobije mesecnu kartu jer imam zaostale neplacene kazne pa ne daju dok ne platim a ja necu

Link to comment

Ja sam danas cuo da su na jednom fakultetu uveli racunanje po danima. Tipa ne placaju im 3200 vec 2 i nesto jer pokrivaju srazmerno samo 5 radnih dana. naravno ne pada im na pamet da placaju dve voznje po radnom danu jer bi to izaslo jos skuplje. A pri tom je u pitanju drzavni faks.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...