Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kakva inspekcija rada? Ne postoji nikakva zakonska obaveza poslodavca da placa prevoz svojim zaposlenima.

 

5. Накнада трошкова

 

Члан 118.

 

Запослени има право на накнаду трошкова у складу са општим актом и уговором о раду, и то:

1) за долазак и одлазак са рада, у висини цене превозне карте у јавном саобраћају, ако

послодавац није обезбедио сопствени превоз

 

 

Nisam pravnik, pa mozda ne tumacim ovo na pravi nacin. U svakom slucaju, ako je zakon los - menjaj zakon.

Ne izbijaj jos 12.000 godisnje ljudima kojima si pre samo mesec dana uzeo 30-40 hiljada

Link to comment

Ne bih o pravednosti kod Vesica i kompanije ali je novi sistem ipak realniji jer uzima visinu penzije kao kriterijum odredjivanja cene kostanja.

Link to comment

jednom, davno, sam u mikrofon i kameru STB rekao da "sve treba da košta onoliko koliko mora da košta". u vezi poskupljenja karta GSPa. posle su mi jebali sve po spisku na poslu. oni koji inače ne plaćaju prevoz jer dobijaju pare/markice od firme.

 

i danas mislim isto. smešila mi se karta za besplatan prevoz ali, mrka kapa. očekujući je, rekao sam ukućanima da ipak nije fer da se ja sa ovolikom penzijom džabe vozim do brajkovca a da nezaposleni i ostala sirotinja plaćaju 10€ mesečno.

 

uvođenje vremenske karte je dobra stvar jer omogućuje brži prevoz. ulaziš u prvo što naiđe. no , valjalo bi zadržati i dosadašnju pojedinačnu kartu. dalje, dobro je što uvode ovo na 2,3,5 dana, koliko li već.

 

ono što i dalje ne valja je što mesečna karta važi od 1. do 1. a ne 30 dana od validiranja. kao u parking servisu.

 

toliko.

Link to comment

Nisam pravnik, pa mozda ne tumacim ovo na pravi nacin. U svakom slucaju, ako je zakon los - menjaj zakon.

Ne izbijaj jos 12.000 godisnje ljudima kojima si pre samo mesec dana uzeo 30-40 hiljada

Ja ovo tumačim kao mogućnost da poslodavac refundira radniku troškove prevoza (,,...u skladu sa ugovorom o radu...") bez da na to plaća porez i doprinose, a ne kao obavezu da to čini. I dobro je što je tako. Ne vidim zašto bi se zakonom poslodavci obavezali da kupuju zaposlenima markice, to je budalaština.
Link to comment

Pa nista, neka se oglase forumski pravnici. Ja, gde god da sam radio i bio prijavljen, imao sam naknadu za prevoz. Cak i dok sam vojsku sluzio civilno. Isto vazi i za vecinu ljudi koje poznajem. Ne verujem da je u pitanju cisto dobra volja poslodavaca.

To da li je tebi nesto budalastina, nebitno je. Bitno je samo da li zakon to propisuje, ili ne.

 

Nego, interesuje me tvoj stav po pitanju drugog dela kvotovanog posta

 

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment

Ne vidim načelan problem u tome da penzioneri plaćaju prevoz. Kao što su neki rekli, ne vidim logiku u tome da neko ko ima penziju od 50-60k dinara plaća prevoz 500 dinara godišnje, dok neko ko radi za 25k-30k (pa nek ta suma uključuje i naknadu koju im poslodavac isplaćuje za markicu) mora da plaća 3000 dinara mesečno. I opet, ne vidim da se to ,,pegla" time što poslodavac kao plaća tu markicu, jer ako imaš platu 25k ili 30k dinara, kada ti poslodavac isplati još tih 3k za markicu, ti treba da razmisliš da li ćeš kupiti markicu od tih para ili ćeš pak od tih para da jedeš, platiš struju ili infostan. I ne mogu da osuđujem ljude koji biraju u toj situaciji da rade ovo drugo. Pritom taj neko mora da ulazi u prevoz svaki dan bar dvaput dnevno da bi zaradio tih 25-30 hiljada, dok prosečni penzioner ne mora da ulazi u prevoz svaki dan.

 

Dakle, da, penzioneri treba da plaćaju prevoz daleko više od 500 dinara godišnje, u načelu se sa tim slažem.

 

Ono sa čim se ne slažem je kako su postavljene granice za plaćanje/neplaćanje, tj. mislim da je ta donja granica ispod koje je za penzionere besplatan prevoz suviše niska.

 

Takođe mislim da je mesečna markica, i sa ovim sniženjem od 10%, preskupa za beogradske prilike - tj. za odnos standarda građana i isporučene usluge.

 

Ovo smanjenje penzija je naravno kriminalno, no ipak mislim da te 2 stvari treba razdvojiti - penzije su smanjene svima od Subotice to Vlasotinca dok je ovo nešto što ima veze samo sa Beogradom.

Link to comment

 

30.12.2014.

Izmena Bus plus tarifa

 

Gradski prevoz u Beogradu će pojeftiniti, pre svega karte za zaposlene i studente, ali se, s druge strane, uvode četiri kategorije penzionera i za neke od njih će prevoz biti skuplji.

Mesečna karta za zaposlene će sa 3.275 dinara biti snižena na 2.990, odnosno pojeftiniće 285 dinara. Studenti, srednjoškolci i osobe sa invaliditetom će umesto 1.120 plaćati 1.090 dinara mesečno.

Prema novom tarifnom sistemu, koji će stupiti na snagu 1. februara, ukida se karta za jednu vožnju i postojaće samo vremenska karta koja će važiti 90 minuta i koja će koštati 89 dinara. 

Kada je reč o penzionerima, oni se sada dele u četiri grupe i svi koji imaju do 10.000 dinara penzije, a u Beogradu ih je oko 12.000, voziće se potpuno besplatno. Penzioneri sa penzijama od 10.00 do 25.000 dinara i dalje će godišnje plaćati 407 dinara.

Penzioneri čija su primanja od 25.000 do 50.000 mesečno će plaćati 990 dinara, dok će oni sa penzijama većim od 50.000 plaćati 1.495 dinara mesečno.

Penzioneri koji imaju penzije do 25.000 dinara do 31. januara trebalo bi da donesu čekove kojima potvrđuju primanja kako bi bili grupisani u kategoriju kojoj pripadaju.

Penzioneri sa više od 25.000 dinara do 1. marta trebalo bi da donesu svoje čekove. Inače, ni za jednu kategoriju neće postojati dodatni troškovi za izdavanje novih kartica za prevoz.

Osnovci će i dalje imati besplatan prevoz.

Prema novom tarifnom sistemu, dnevna karta koštaće 280 dinara, za tri dana 720, a za pet dana 1.100 dinara.

Građani će moći da kupe i godišnju kartu za zaposlene, a oni će plaćati 11 meseci odnosno ukupno 32.890 jer će jedan mesec imati besplatno. Isti princip važi i za povlašćene kategorije.

Onaj koji uplati 900 dinara na svoju Bus plus karticu dobiti 100 dinara bonusa.

Jel ovo tacno?

Link to comment

ovo sa penzionerima je malo novinarski napisano.

 

 

Kada je reč o penzionerima, oni se sada dele u četiri grupe i svi koji imaju do 10.000 dinara penzije, a u Beogradu ih je oko 12.000, voziće se potpuno besplatno. Penzioneri sa penzijama od 10.000 do 25.000 dinara i dalje će godišnje plaćati 407 dinara.

Penzioneri čija su primanja od 25.000 do 50.000 mesečno će plaćati 990 dinara, dok će oni sa penzijama većim od 50.000 plaćati 1.495 dinara mesečno.

da li se ovo plaćanje od 407 dinara odnosi na sve penzionere? zbog ovog "i dalje". bez obzira na starost.

ovo drugo je jasnije. više nema starosne granice.

 

i, ima li promena sa zonama?

Link to comment

Penzioneri bez obzira na godine starosti, a sa primanjima:

 

do 10.000 - besplatno

10 do 25000 - 407 godisnje

25 do 50000 - 990 mesecno

preko 50000 - 1495 mesecno

Link to comment

24 900 - 407 dinara godisnje

25 100 - 11 880 dinara godisnje 

 

200 dinara veca penzija treba da placa 30 puta vise  :isuse:

 

Ali zato za avansne godišnje uplate - 10% popust!

Link to comment

24 900 - 407 dinara godisnje

25 100 - 11 880 dinara godisnje 

 

200 dinara veca penzija treba da placa 30 puta vise  :isuse:

upravo. da je 407 mesečno bilo bi OK.

 

EDIT: u stvari, sve je relativno: onaj ko ima veću penziju, ima manju ako koristi busplus.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Blic/Pink mrtva trka.

 

Petronijević: Bune se samo bogati penzioneri

 

Većina građana je novi tarifni sistem sjajno prihvatila, a „jedino se bune bogati penzioneri, drže konferencije za štampu, kriju se iza sindikata” kazao je član Gradskog veća Dragomir Petronijević.

514616_gsp-cokoladice-busplus-04-foto-be

 

 

– Tačno je da je za penzionera koji prima preko 50.000 dinara skuplji prevoz jer neće više plaćati 33 dinara mesečno, ali više ni zaposleni neće plaćati više od 99 puta skuplje od penzionera kao što je bio slučaj do sada. Pri tom sindikat nije u pravu kada tvrdi da poslodavci plaćaju zaposlenima karte jer karta ulazi u platu. Penzioneri ne plaćaju sami jer im penzije isplaćuje država, a penzije se isplaćuju od onoga što zarade zaposleni. Zato dosta zamene teza. Karta koja je uvedena za penzionere u Beogradu je niža od cene karata u Sofiji, Zagrebu ili Atini čak i u Novom Sadu, ista je kao u Nišu i za tridesetak dinara skuplja nego u Subotici. Treba napomenuti i to da Beograd ima i deset puta više linija nego Niš, Subotica ili Novi Sad. Novim sistemom naplate karata, koji stupa na snagu od 1. februara, pokazali smo da uz pojeftinjenje karata za gotovo pola miliona ljudi može da se poveća naplata – rekao je Petronijević.

 

 

 

 

Kako je objasnio Petronijević, novim tarifnim sistemom sa četiri kategorije napravljen pošteniji sistem i precizirao da penzioneri čija su primanja do 10.000 dinara prevoz neće plaćati, penzioneri sa primanjima od 10.000 do 25.000 dinara plaćaće kartu kao i do sada 33 dinara mesečno, penzioneri od 25.000 do 50.000 dinara plaćaće 990 dinara, dok će za penzionere sa primanjima preko 50.000 dinara cena karte biti polovina od cene za zaposlene, 1.475 dinara. Za penzionere čija su primanja preko 50.000 dinara, novi sistem počinje da važi od 1. marta, tako da će oni u februaru plaćati 990 dinara.

 

– Osim što smo smanjili cene za skoro pola miliona ljudi, zaštitili smo oko 60 odsto penzionera sa najnižim primanjima i obezbedili da ostali plaćaju tri ili dva puta niže od zaposlenih koji imaju sličnu visinu plate. Ovim smo anulirali poskupljenje prevoza koje je Demokratska straka uvela 2012. godine. Prethodna vlast je penzionere podelila u dve kategorije i to do 65 i preko 65 godina. Tako je recimo penzioner preko 65 godina plaćao 33 dinara mesečno, a onaj ko nema 65 godina 1.250 dinara, što je gotovo 40 puta više. Potom su formalno dali penzionerima koji imaju preko 65 godina da 33 dinara mesečno plaćaju prevoz, a povećali su cene prevoza njihovoj deci i unucima. Tako su u stvari deca plaćala cenu za penzionere i to je bila velika prevara. Mi smo uradili suprotno. Smanjili smo cene prevoza svima, a zaposlenima koji rade i zarađuju za sve nas pa i za penzionere čak za 8,7 odsto, a ako neko od njih kupi godišnju kartu, ima i skoro 16 odsto nižu cenu. Zaštitili smo penzionere sa najnižom penzijom, a one koji imaju veću penziju obezbedili smo im da plate kartu koja je tri puta niža od karte za zaposlene. Za penzionera sa najnižim primanjima one penzionere koji imaju preko 50 hiljada dinara uveli smo da plaćaju polovinu karte za zaposlene. To je pošteno. I tu nema prevare – istakao je Petronijević.

 

Kako je precizirao, do sada smo imali situaciju da zaposlen koji ima 35.000 dinara plaća 3.270 dinara, a penzioner sa 50.000 dinara penzije plaća 33 dinara, što nije u redu jer je razlika bila 99 puta.

 

– U Beogradu ima skoro 31.000 penzionera sa penzijom od preko 50.000 dinara, a od njih skoro 11.000 ima više od 100.000 dinara. I da li je normalno da oni i dalje plaćaju prevoz 33 dinara – naglasio je Petronijević.

 

On je pozvao penzionere čija penzija ne prelazi iznos od 25.000 dinara, da dostave original poslednjeg penzionog čeka, kako bi ostvarili pravo na besplatnu ili povlašćenu godišnju kartu za javni prevoz u iznosu od 407 dinara.

 

Dokumentaciju umesto penzionera mogu predati i treća lica, a umesto penzionog čeka mogu dostaviti original potvrdu PIO fonda o visini penzije ne stariju od 15 dana.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...