Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ne znam da li ste primetili sve manji broj Solaris autobusa na ulicama?

Moja teorija zavere™ kaže da to rade smišljeno kako bi ih posle povećanja cene karte vratili Solarise i kao nabavili nove, raste naplata, bolji prevoz, sve optimizovano, 1 procvat...

 

Umobolno jeste al potpuno nešto što bi sadašnja vlast mogla da izvede.

Link to comment

Ne znam da li ste primetili sve manji broj Solaris autobusa na ulicama?

Moja teorija zavere™ kaže da to rade smišljeno kako bi ih posle povećanja cene karte vratili Solarise i kao nabavili nove, raste naplata, bolji prevoz, sve optimizovano, 1 procvat...

 

Umobolno jeste al potpuno nešto što bi sadašnja vlast mogla da izvede.

 

Ja mislim da ih samo ,,čuvaju" od lošeg vremena. To je ta GSP logika zvana kada je već loše (nevreme, ne rade tramvaji ili trole, itd.) ti putnicima još zagorčaj tako što ćeš na ulicu da izbaciš najgore krševe...

Link to comment

kaže Etno Ridža sve super!

... mora se ovako jer je bolje i zapravo je pojeftinilo, najvažnije su stalne mušterije a sa 25.000 prate vladu, žao mu onih sa 25.001 ali eto oni sa 10.000 sad džabe, ovo je istorijski projekat pošto niko nikad nije istražio stvar kako valja, vlast 2012. digla cenu pa napravila kolaps i 100.000 ljudi nestalo, ali ima još da reorganizuju neće da stanu jer njega zovu ljudi žale se što se voze prazna vozila uveče i noću pa će sve da ih napune...

 

muka me uhvati kad se dohvate tih jebenih 'praznih autobusa' u saobraćaju, jer im to samo znači da ljude treba nagurati ko najgoru marvu na gomilu, ništa drugo i nema u njihovim glavama ni O od optimizacije - samo pun autobus je isplativ autobus....

 

Solarisi su odlično poslužili da se razvoze botovi na otvaranje mosta, neće valjda da se brukaju pred uvaženim gostima  :fantom:

Link to comment

Pa pazi, novi sistem je kudikamo logičniji od starog tj. postojećeg.

 

Po ovom starom, ako hoću da idem od Ustaničke do Bogoslovije, pošto ne postoji direktna linija, moram ili

da kucam dve pojedinačne karte - 146 dinara, ili

da kucam vremensku - 101 dinar.

Međutim ako hoću da se vozim od Ustaničke do Bloka 45, što je, šta, jedno tri puta duža relacija bar, mogu da se vozim sa jednom kartom - za 73 din.

Ako uspem da uđem u 7icu, tj. Ako pak 7ice nema, pa ja uđem u 6, pa onda na Tašu presednem na 7L do Bloka 45, onda opet moram da platim 146 ili 101 dinar(a). Znači ista relacija, ista razdaljina, košta različito zavisno od toga koja mi tramvaj dođe.

Gde tu ima logike? Nigde.

У неким метроима се откуцава кад уђеш и кад изађеш са станице. Рачуна се фиксна цена, и на то још колико си се возио, рачунато по станици. То би било једино логично, ако ћемо да терамо мак на конац.

У Истанбулу имају ограђен улаз на станици и такав систем је могућ. Код нас мало теже - морали би да се откуцавају људи и на уласку и на изласку из аутобуса.

 

Нов систем временске карте одговара у случајевима кад је боље преседати него чекати превоз који одговара.

Али ипак би било боље кад би се просто знао ред вожње.

Link to comment

Ja mislim da ih samo ,,čuvaju" od lošeg vremena. To je ta GSP logika zvana kada je već loše (nevreme, ne rade tramvaji ili trole, itd.) ti putnicima još zagorčaj tako što ćeš na ulicu da izbaciš najgore krševe...

 

Uvek ih pobija™ pravilan odnos prema radu i predmetima rada tj. ona donacija Vlade Japana od, dal beše, deset autobusa. Oni autobusi su bili novi™, čisti i operativni sve do isteka donacije (valjda 10 godina).

 

Da ne pominjem rastuću bahatost vozača gde zatvaraju vrata ljudima ispred nosa a sinoć sam prisustvovao da je majstor™ zatvorio vrata u toku izlaska putnika i gde su vrata uštinula ruku gospođi. Ne znam dal me je više iznervirala bahatost vozača ili mutavost pomenute gospođe koja je ćutala i par ljudi oko nje pa sam se ja našao da urlam da se otvore vrata... 

 

Posle sam razmišljao dal je narod stvarno stigao do toga da možeš po glavi da mu gaziš :dry:

Link to comment

ја sam skoro prisustvovao situaciji gde je jednom starijem gospodinu, doduše ne baš penzosu, dozlogrdilo što majstor ne koristi kvačilo kad koči i daje gas (ili je to bar taj efekat u automobilu) i gde smo se jedno pola sata seckali napred-nazad da je lagano ljudima mogao da ispada doručak iz utrobe, pa je onako poluglasno i ne blizu vozača opsovao "idi više u pičku materinu", na šta majstor zaustavlja svoje cenjeno vozilo, izlazi iz kabine, nalakti se između one prve dve šipke i kao besni ker počne da kevće i traži odgovor na pitanje ko mu je opsovao majku. u tom je nelagoda putnika dodatno porasla, te je posle povika sa raznih strana da nastavi da vozi odlučio da ne traži krivca i posveti se obavljanju svojih radnih zadataka.

Link to comment

Da ne pominjem rastuću bahatost vozača gde zatvaraju vrata ljudima ispred nosa a sinoć sam prisustvovao da je majstor™ zatvorio vrata u toku izlaska putnika i gde su vrata uštinula ruku gospođi. Ne znam dal me je više iznervirala bahatost vozača ili mutavost pomenute gospođe koja je ćutala i par ljudi oko nje pa sam se ja našao da urlam da se otvore vrata...

 

Meni je jedanput zatvorio vrata pred nosom tako da mi je ostala kesa koju sam nosio zakljestena u vratima, pa me bus vukao par metara dok vozac nije stao na 5. vrisak moje devojke...posle toga je lik vozio kao manijak po praznim ulicama u nedelju uvece. Pisao sam prijavu protiv vozaca, ali posto nije bio GSP nego Beobus, Direkcija je samo prosledila njima i od tada nikom nista...

Link to comment

kad sam se za vikend vozio trojkom, validator na ulazu je permanento bio u ko-to-tamo-peva fazonu tj. ukljucena mu je bila 'grupna karta' i to svih pet komada.

da sam imao dovoljno kredita ladno bi mi skinuli svih pet :ph34r:

Link to comment

У неким метроима се откуцава кад уђеш и кад изађеш са станице. Рачуна се фиксна цена, и на то још колико си се возио, рачунато по станици. То би било једино логично, ако ћемо да терамо мак на конац.

У Истанбулу имају ограђен улаз на станици и такав систем је могућ. Код нас мало теже - морали би да се откуцавају људи и на уласку и на изласку из аутобуса.

 

Нов систем временске карте одговара у случајевима кад је боље преседати него чекати превоз који одговара.

Али ипак би било боље кад би се просто знао ред вожње.

 

Ja sam samo rekao da je novi sistem logicniji (a jeste) od starog, ne da je najpravedniji moguci. Naplacivanje po predjenoj kilometrazi bi teoretski bilo najpravednije, samo mislim da se to retko praktikuje, ako i igde, jer nije prakticno.

 

U Istanbulu, ako se secam se naplacuju presedanja, ima fiksna tj. minimalna cena karte, pa sledece presedanje kosta nesto manje od te cene, pa sledece jos manje itd., a tebi se skida kredit s kartice pri svakom validiranju tj. presedanju.

 

U velikim gradovima u kojima sam bio u kojima postoji to kucanje karte na ulasku i izlasku - u Londonu i Parizu - to sluzi da bi se proveravalo da li si kupio kartu za ispravan broj zona, dakle prevoz je "zoniran", grad je podeljen na nekoliko zona, a cena karte zavisi od toga koliko zona prolazis. To je nesto slicno naplacivanju po kilometrazi, ali daleko uopstenije i jednostavnije (i ima svoje nelogicne anomalije, npr. skuplji je prelazak iz jedne zone u drugu makar se sastojao od putovanja od 3 stanice nego putovanje sa jednog kraja jedne zone do drugog kraja te isto zone sto moze biti recimo 10-15 stanica). Kada je Beograd u pitanju, mislim da je suvise mali da bi bio zoniran, npr. u Parizu je 90% metroa u prvoj zoni, ostale zone dolaze u opticaj tek kada ides RERom u predgradja.

Link to comment

kaže Etno Ridža sve super!

... mora se ovako jer je bolje i zapravo je pojeftinilo, najvažnije su stalne mušterije a sa 25.000 prate vladu, žao mu onih sa 25.001 ali eto oni sa 10.000 sad džabe, ovo je istorijski projekat pošto niko nikad nije istražio stvar kako valja, vlast 2012. digla cenu pa napravila kolaps i 100.000 ljudi nestalo, ali ima još da reorganizuju neće da stanu jer njega zovu ljudi žale se što se voze prazna vozila uveče i noću pa će sve da ih napune...

 

muka me uhvati kad se dohvate tih jebenih 'praznih autobusa' u saobraćaju, jer im to samo znači da ljude treba nagurati ko najgoru marvu na gomilu, ništa drugo i nema u njihovim glavama ni O od optimizacije - samo pun autobus je isplativ autobus....

 

Solarisi su odlično poslužili da se razvoze botovi na otvaranje mosta, neće valjda da se brukaju pred uvaženim gostima  :fantom:

 

Jel' pominjao Piterove apele od pre dve godine da se ne plaća GSP?  ^_^

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...