Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

dodala bih i pitanje koliko treba da koshta losha monopolisana usluga, bez konkurencije, a da se pitach ne poshalje na taksi, bajs, peske, kolima, naravno...

dodala da se ne hvataju za sitnicu

Link to comment

oni bi svoje interese mogli da počnu da štite tako što ne bi čerupali sopstvenu firmu, a onda tražili da to nadoknađuju građani, ili grad, što znači opet iz džepa građana.

javni gradski prevoz nije ni kafana ni muzički ansambl, već ima značaj za najširu populaciju u gradu kakav je beograd. on mora biti dostupan svima, jer je potreban mnogima. šta da radi neko ko ne prima platu ili dete onog ko ne prima platu (a takvih je mnogo) - da ne ide na posao/u školu? to je rešenje? da ide pešaka iz zemuna ili sa čukarice u centar grada? u osnovi, naravno da se prevoz mora plaćati, jer to košta, što znači da odnekud mora da se plati. ali svođenje problema naplate na "ukrao si hleb u maksiju" ne bi ni gradski spin majstor menadžer smislio.

i da li ćemo kao građani i kao korisnici usluga gsp-a, monopoliste, dobiti objašnjenje o ekonomskoj opravdanosti cene pojedinačne karte od 75 dinara? oni, u teoriji, mogu da zveknu cenu i 175, i 275, i 575 dinara. što da ne? ako je opravdanost za rast cene, između ostalog, bila i u manjoj naplati, i ako se ta naplata povećava, kako sami priznaju, hoće li se govoriti o smanjenju cene?

 

to su sve od ranije poznate i mnogo puta prežvakavane stvari, ali poslednjih mesec dana probijaju granice ludila - usmeravanje naknade ka busplusu, maltretiranje ljudi u prevozu, najava kažnjavanja unošenja prtljaga!!! - i svako ko to pokušava da opravda ili je deo njihovog udruženja, ili govori o nečemu o čemu nema pojma, ili se dobro zajebava.

Link to comment

Koja su moja prava kao korisnika javnog gradskog prevoza sa uredno i redovno placenom mesecnom markicom? Kako ja da zastitim svoj interes da mi je neophodan autobus odredjenog broja u odredjeno vreme svaki dan, koji je u dovoljno ispravnom stanju da me preveze od tacke A do tacke B bez gasenja u sred nedodjije ili izmedju dve stanice, bez da se zapali u sred voznje, bez da mu lupaju vrata tako da poskocim svaki put, bez da nema amortizere pa svaki put kada predje preko rupe pomeri mi bubrege iz lezista, bez da ne mogu da udjem ili izadjem jer je pola vrata blokirano, bez da vozi sa otvorenim vratima jer su pokvarena, bez da prokisnjava toliko da izadjem mokrog lica i kose, bez da gazim po snegu od 15-tak cm debljine, bez da ne moze da se otvori ili zatvori nijedan prozor. . . Sve navedeno se zaista desilo i desava se svakodnevno na liniji 45. I ovo je samo ono cega sam se trrnutno setila.

 

Mesečna markica znači da imaš prepaid korišćenje usluge kakva ti se ponudi u trenutku dolaska vozila, a ne da postoji set unared poznatih fiksnih kvaliteta (dolazak na vreme, čistoća i ugodna vožnja). Pre kupovine mesečne markice treba imati i to u vidu.

 

Svakom je jasno da je GSP mačka u džaku, ne bukvalno, ali je svakako sistem sa određenom dozom nekonzistencije usluge. Najveći deo toga, pogotovo oko redovnosti polazaka nije uslovljen ljudskim faktorom i GSPom kao sistemom nego urbanizmom Beograda, gustini saobraćaja itd itd. 

Link to comment

Ne mislim da je to posebno relevantno.

 

Ceo sistem je redukovan na jedinstvenu ponudu (došao ti autobus, kakav god i kad god) i jedinstvenu cenu (73 din, apstrahujem dnevne karte). Nema tu međuprostora, cenjkanja i pogađanja. Ako ti ne odgovara bilo šta ne uđeš u transakciju, sistem na bazičnom nivou ne nudi fleksibilnost niti ima izgleda da bi u nekoj postavci to nudio niti da bi to dovelo do bitno veće naplate.

 

Objektivno ne postoji moralni razlog da se karta ne plati. Sam se švercujem dovoljno često ali nemam iluzija da iza toga stoji nešto više od toga da me iz nekog razlog boli ona stvar, ili da je gužva/zagušljivo/zakasnelo pa se "svetim" tako što ne kucam kartu.

 

IMHO, osnovni razlog je da ljudi nemaju kintu, tj. da njihovo austerity prilagođavanje pogađa prvo državne usluge tamo gde se isplati kockati se u igri kazna : ušteda.

 

Pričali smo već o tome, i Bergasa je izneo sasvim dobar početni predlog - smanjivanje cene karte na neku prihvatljiviju.

 

Ljudi generalno vole kad nešto pojeftini, i skloni su da padaju na takve stvari. Dalje, kao što sam već rekao, fokus udariti na sitna a besplatna poboljšanja, tj pomenute polaske sa terminusa, elementarnu čistoću i ravnomernu raspoređenost kontrolora po vozilima i linijama. Kontrolorima dati fiksne plate, ma koliko bedne bile, a ne ucenjivati ih naplaćenim kaznama.

 

Verovali ili ne, većina ljudi će plaćati prevoz, makar iz zenta ili neraspoloženosti za drkanje/komplikacije, kad vidi jednog kontrolora u vozilu. Ogromna manjina je u fazonu da pravi sranja, i takve treba preskakati u prevozu i fokusirati se na kontrolu onih normalnih. Vremenom će sve više ljudi sticati naviku da se redovno kucaju, i na kraju će se dešavati da ispizdela masa izbaci nekog kurčevitog klinca koji neće da izađe ili se ganja sa kontrolom, pošto im bus stoji zbog njega. Uvesti razne platne razrede i logično osmišljene vremenske varijante. Naravno, paralelno s tim održavati/poboljšavati kvalitet cele priče.

 

Ovo su sve stvari koje su sasvim realno izvodljive na srednji i duži period. Ljubitelji Vučićevske sad-i-odmah™ varijante će moguće ostati razočarani, ali ne može se sistem koji je treniran i razjebavan decenijama dovesti u red za mesec dana.

 

Naravno, sve ovo što sam sad napisao je čista utopija, pošto akcija zahteva mozak nadležnih, elementarnu volju da se razbije poneki kartel ili kriminalno udruženje, kao i elementarno obuzdavanje nagona za krađom svega što se ukrasti može.

Link to comment

u vezi ovog naturanja markice ima jedna kvaka. Naime, GSP ne daje povlastice dok ne izmiris prethodne kazne ako ih ima, iz licnog iskustva pricam. Kako bar trecina buducih korisnika ima takvih problema kako ce to firma da resi? Sta da rade sa onim koji nece/ne mogu da to plate, a, s druge strane obavezni su da zaposlenom da daju prevoz

Link to comment

kapiram da je ova tema neka skrivena kamera, jel da? pa ne postoji cena koja ce stoku da natera da plati kartu. i sa cenom od 10 dinara ce da bude trecina autobusa - najmanje - koja ce da cese jaja kada naidje kontrola. vi ovde pisete kao da zivimo u norčepingu gde je naplata  regularno 100% a odjednom se poremetio red voznje i ustrokavili se busevi pa se svedjanin pobunio i stupio u gradjansku neposlusnost. neplacanje karte u GSP-u je metastaza srpskog mentaliteta sazetog u recenicu "boli me kurac - ne mogu mi nista", ni n od neposlusnosti tu nema. prosto, retko mesto u zivotu gde stoka moze da pokaze otpor. cemu tacno, ni sami ne znaju, jer je djilas proslost, labudu lizu jaja u ekstazi, znaci svemu onome sto tog jutra opljune kurir ili informer.

Link to comment

Koja su moja prava kao korisnika javnog gradskog prevoza sa uredno i redovno placenom mesecnom markicom? Kako ja da zastitim svoj interes da mi je neophodan autobus odredjenog broja u odredjeno vreme svaki dan, koji je u dovoljno ispravnom stanju da me preveze od tacke A do tacke B bez gasenja u sred nedodjije ili izmedju dve stanice, bez da se zapali u sred voznje, bez da mu lupaju vrata tako da poskocim svaki put, bez da nema amortizere pa svaki put kada predje preko rupe pomeri mi bubrege iz lezista, bez da ne mogu da udjem ili izadjem jer je pola vrata blokirano, bez da vozi sa otvorenim vratima jer su pokvarena, bez da prokisnjava toliko da izadjem mokrog lica i kose, bez da gazim po snegu od 15-tak cm debljine, bez da ne moze da se otvori ili zatvori nijedan prozor. . . Sve navedeno se zaista desilo i desava se svakodnevno na liniji 45. I ovo je samo ono cega sam se trrnutno setila.

 

Bilo nekad, sad je malo bolje, makar u proseku, za nove autobuse i tramvaje. Nebitno, pitao sam za pravnu stranu, u idealnoj situaciiji kada normalna kontrola ulazi u normalan prevoz. kakva je procedura, prava i obaveze obe strane

Link to comment

potpuno ga razumem i bude mi ga zao, ponekad.

 

Pa reci odmah tako, da se ne lomimo sa tepisima.

 

Bilo nekad, sad je malo bolje, makar u proseku, za nove autobuse i tramvaje. 

 

Nije bolje. Zapravo, najbolje je bilo u par godina pre uvođenja BP, sa onim papirnim kartama. Kontrola je upadala ponekad u nepravilnim razmacima, potpuno random, kucanje je bilo uglavnom masovno (logično, pošto nije bilo ko sad da tačno znaš na kom punktu je krdo a na kom ga nema nikad, pa možeš maltene da planiraš rute prema njima), incidenti minimalni, i uglavnom sam znao kad mi gde prolazi bus, od linija koje koristim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...