Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

vešto si izbegao odgovor na prosta tri pitanja, pa mi se sve čini da posmatraš stvar iz njihove perspektive, mogu da pretpostavim i zašto, pa te ne bih dalje zadržavao.

Iz čije perspektive, kriminalaca koji otimaju pare od sugrađana koji samo žele da ne plate hleb uslugu koju koriste i da ih niko ne uznemirava tom prilikom? Ajde baš pretpostavi, zanima me.

 

Btw, privatno-javno partnersto u naplati karata je osmislila prošla vlast, a ne ovi kriminalci, čemu lament nad pogrešnim izborima

Link to comment

izgleda da su uspeli definitivno da nametnu da sva jp na teritoriji beograda direktno uplacuju svojim radnicima bus plus, a ne da im daju novac.

Neverovatno.

 

Zamisli sada bilo koga kome po zakonu poslodavac plaća prevoz, a ovim je uslovljen da koristi "usluge" GSP. Ići sopstvenim kolima ili taksijem ili podeliti trošak sa kolegama i pokloniti novac GSP-u, ili zaista koristiti izvanredne "usluge" javnog prevoza?

 

Već vidim ugledne doktore kako se masovno voze raspadnutim autobusima, velikodušno pomažući bunar bez dna. I to nakon primene formule.

Edited by Tale
Link to comment

pa tako je bilo nekada, u proslom veku :) tzv. preduzeca i javne ustanove su kupovale tzv. mesecne markice i davale ih svojim zaposlenima, otud i ona berza markica kod slavije oko svakog prvog u mesecu, ovo je samo vracanje na ta resenja iz proslog veka :)

Link to comment

Ok, pošto si s pravom ogorčen i revnostan u borbi protiv nepravednog i nezakonitog sistema, jel može u kratkim crtama, kako treba da izgleda efikasan sistem za naplatu i kontrolu karata, u skladu sa zakonom i pravima građana? Možda si već pisao o tome, može samo link, nije problem

 

I ja bih voleo da saznam kako to treba da izgleda, a deluje mi da ti imaš odgovor. Kako?

Link to comment

pa tako je bilo nekada, u proslom veku :) tzv. preduzeca i javne ustanove su kupovale tzv. mesecne markice i davale ih svojim zaposlenima, otud i ona berza markica kod slavije oko svakog prvog u mesecu, ovo je samo vracanje na ta resenja iz proslog veka :)

Pa da, ali si tada tu papirnu mogao i da prodaš/pokloniš. Sada cvrc.
Link to comment

I ja bih voleo da saznam kako to treba da izgleda, a deluje mi da ti imaš odgovor. Kako?

 

 Ja? Nemam. Ozbiljno sam pitao pošto čovek dejule pravno potkovan. Ako odlučim da ne platim proizvod/uslugu u Maksiju, u kafani, gsp-u, nebitno.. koje su njihove opcije da zaštite svoje interese, u skladu sa pozitivnim pravom?

Link to comment

Koliko para je potrebno da autobusi polaze sa terminusa na vreme i po redu vožnje, da budu oprani i da kontrolori budu raspoređeni uredno po linijama? Zanima me ta računica.

Dodala bih i pitanje koliko para treba da kontrolori revnosno pisu kazne svima koji nemaju kartu a ne samo mladjim zenskim osobama, strancima, i generalno fizicki slabijima od sebe.

Link to comment

Dodala bih i pitanje koliko para treba da kontrolori revnosno pisu kazne svima koji nemaju kartu a ne samo mladjim zenskim osobama, strancima, i generalno fizicki slabijima od sebe.

dodala bih i pitanje koliko treba da koshta losha monopolisana usluga, bez konkurencije, a da se pitach ne poshalje na taksi, naravno.

 

ako ne moze da postoji konkurencija, onda moramo da se dogovorimo drugachije.

 

da ne bude nedoumice, moram da ponavljam na svakih nekoliko strana, placam, redovno i mesechno, jer sam tako u mogucnosti. i vozim se. i kad nateraju preduzece da mi kupuje markicu bez da ja svojim prisustvom posredujem u tom procesu, pozdravicu, jer me mrzi da mislim o tome svakog meseca. ali bih volela da budem pitana da li to zelim (zelim!), na primer, kao i za druge stvari shto bih volela da budem pitana...

Edited by gospa buba
Link to comment

Koliko para je potrebno da autobusi polaze sa terminusa na vreme i po redu vožnje, da budu oprani i da kontrolori budu raspoređeni uredno po linijama? Zanima me ta računica.

 

 

Ne mislim da je to posebno relevantno.

 

Ceo sistem je redukovan na jedinstvenu ponudu (došao ti autobus, kakav god i kad god) i jedinstvenu cenu (73 din, apstrahujem dnevne karte). Nema tu međuprostora, cenjkanja i pogađanja. Ako ti ne odgovara bilo šta ne uđeš u transakciju, sistem na bazičnom nivou ne nudi fleksibilnost niti ima izgleda da bi u nekoj postavci to nudio niti da bi to dovelo do bitno veće naplate.

 

Objektivno ne postoji moralni razlog da se karta ne plati. Sam se švercujem dovoljno često ali nemam iluzija da iza toga stoji nešto više od toga da me iz nekog razlog boli ona stvar, ili da je gužva/zagušljivo/zakasnelo pa se "svetim" tako što ne kucam kartu.

 

IMHO, osnovni razlog je da ljudi nemaju kintu, tj. da njihovo austerity prilagođavanje pogađa prvo državne usluge tamo gde se isplati kockati se u igri kazna : ušteda.

Link to comment

Ja? Nemam. Ozbiljno sam pitao pošto čovek dejule pravno potkovan. Ako odlučim da ne platim proizvod/uslugu u Maksiju, u kafani, gsp-u, nebitno.. koje su njihove opcije da zaštite svoje interese, u skladu sa pozitivnim pravom?

Koja su moja prava kao korisnika javnog gradskog prevoza sa uredno i redovno placenom mesecnom markicom? Kako ja da zastitim svoj interes da mi je neophodan autobus odredjenog broja u odredjeno vreme svaki dan, koji je u dovoljno ispravnom stanju da me preveze od tacke A do tacke B bez gasenja u sred nedodjije ili izmedju dve stanice, bez da se zapali u sred voznje, bez da mu lupaju vrata tako da poskocim svaki put, bez da nema amortizere pa svaki put kada predje preko rupe pomeri mi bubrege iz lezista, bez da ne mogu da udjem ili izadjem jer je pola vrata blokirano, bez da vozi sa otvorenim vratima jer su pokvarena, bez da prokisnjava toliko da izadjem mokrog lica i kose, bez da gazim po snegu od 15-tak cm debljine, bez da ne moze da se otvori ili zatvori nijedan prozor. . . Sve navedeno se zaista desilo i desava se svakodnevno na liniji 45. I ovo je samo ono cega sam se trrnutno setila.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...