Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

A moj najjaci skorasnji dozivljaj vezan za GSB je bio kad je jedne subote popodne, autobus napunila horda mladjih navijaca koji su udruzenim snagama i izvezbano se postavivsi u prolaz izmedju sedista, poceli da ljuljaju vozilo, ali onako bas...

Od Mostara do Autokomande...

Bilo je uzbudljivo.

 
dobro je, presli su sa aviona na autobuse....

 

 

 

Meni pričao drugar da je krajem devedesetih u #47 video lika kako uteruje mečku u bus. 

 

pa to sam bio ja

 

 

 

 

:Jova:

Edited by gazza1
Link to comment

Naprednjak Jovičić, mlada snaga novog GSPa - svaka mu čast, lik je skoro zver !

(ili je pozajmio od nekog staru maju, ili su se ipak našle pare za nove  :naughty:)

 

btw, čisto da se zna ko je tu ko, Jovičić u polo majci a GSP buranija T-šrtuje  :lolol:

 

leci-gsp-bus-plus-foto-beoinfo-140896971

Edited by akibono
Link to comment

Ove godine dva puta mi se dogodilo da sednem na mesto na koje curi voda. Sedim za inat, a po meni kaplje, kiša, letnja, plaha, Proko burazere.

Хоће да капље и од клима уређаја.

Дан врео, нема облачка, а по седишту капље ли капље.

 

====

 

Мали додатак за причу о валидирању и анализама:

Звучи јако добро да се зна колико у сваком тренутку има путника у ком аутобусу, колико је где ушло или изашло и сл, како би се видело оптерећење линија. Али има ту велики проблем - карта се валидира само на улазу, а не и на излазу, те може само да се нагађа ко је где сишао и колико људи има у аутобусу. Ако би се спарили подаци са повратком, то би могло да се некако добије, али само за оне који се возе истим станицама.

Добра ствар је што би се знало колико људи улази где, и ко где преседа. И са тим би могла да се направи добра анализа и поспеши превоз.

 

Такође би напокон требало да направе неки ред вожње, да се зна кад долази који превоз.

У Холандији тек сад граде метро у Амстердаму. На периферијским станицама имају ред вожње, а у центру имају дисплеје као на аеродрому (оне плочице које се врте) за колико минута долази који трамвај. И користе карту пантљичару. (бар је тако било пре коју годину).

Link to comment

Meni pričao drugar da je krajem devedesetih u #47 video lika kako uteruje mečku u bus. 

 

 

 

pa to sam bio ja

 

?

 

 

 

Edit: izvini, namestilo se  :)

Link to comment

Хоће да капље и од клима уређаја.

Дан врео, нема облачка, а по седишту капље ли капље.

 

====

 

Мали додатак за причу о валидирању и анализама:

Звучи јако добро да се зна колико у сваком тренутку има путника у ком аутобусу, колико је где ушло или изашло и сл, како би се видело оптерећење линија. Али има ту велики проблем - карта се валидира само на улазу, а не и на излазу, те може само да се нагађа ко је где сишао и колико људи има у аутобусу. Ако би се спарили подаци са повратком, то би могло да се некако добије, али само за оне који се возе истим станицама.

Добра ствар је што би се знало колико људи улази где, и ко где преседа. И са тим би могла да се направи добра анализа и поспеши превоз.

 

Такође би напокон требало да направе неки ред вожње, да се зна кад долази који превоз.

У Холандији тек сад граде метро у Амстердаму. На периферијским станицама имају ред вожње, а у центру имају дисплеје као на аеродрому (оне плочице које се врте) за колико минута долази који трамвај. И користе карту пантљичару. (бар је тако било пре коју годину).

pa samo ti davaj po analizama, pa ce i oni da se sete. ja sam smislila originalno reshenje, i posle nekog kraceg razmishljanja zakljuchila da bi mi sasvim odgovaralo. kondukter na prednja vrata pa kucaj kartu na njegove ochi (da se ipak ne zapostavi ta tehnologija), ko ima kartu ulazi, ko nema nek ni ne probava, bice jedna motka koja ce na pritisak na dugme da opaljuje kandidata preko kolena i zdravo. jednom kad te opauche, zavrshio si sa idejama, nego lepo kupi kartu, ko i ja shto sam kupila. ima da ulazimo 14 godina, ali ni tu se vishe ne protivim, krenucu ranije. i na resto vrata po jedan baja samo da ispushta ove shto izlaze, da neki genije ne omashi smer, pa isto kad im je do statistike i obrade podataka, moze da uchini proveru ko je gde izashao. isto ima ona motka za preko cevanice, ako necesh da se odjavish a chovek ti lepo trazio.

jel mozesh lebac da uzmesh u radnji a da ne dash pare, ne mozesh. i molim lepo.

 

ovde i tako sve mora seljachki.

Edited by gospa buba
Link to comment

У Истанбулу имају другачији принцип овере карата:

користе онај чип што изгледа као батерија, накачен на привезак. Мана која им се брзо показала је да не користе централни систем, већ су мангупи нашли начин да сами допуне чипове.

На станицама постоји улаз и излаз као и у метро - очиташ чип и уђеш у ограђен део. То је помало чудно јер су им станице као код нас отприлике, само што су ограђене са три стране. На централним станицама има и чувар који пази да се неко не прошверцује преко шина :)

 

Иначе у Стамболу имају убедљиво највише врста јавног превоза: (а има подоста и путника)

1. метро

2. трамвај

3. аутобус

4. метро-аутобус (дугачки аутобус који вози посебно ограђеном, спуштеном, траком)

5. фериботи преко Босфора

6. линија фуникуле (ски жичара) од Босфора до Таксима

7. има и обична жичара између два брда на европској страни

8. железница (не знам да ли се и она плаћа истим чипом)

А ту су таксији и долмуши, али се они плаћају готовином а не чипом.

Трамвај на Таксиму није рачунат  <_<

Link to comment

====

Такође би напокон требало да направе неки ред вожње, да се зна кад долази који превоз.

У Холандији тек сад граде метро у Амстердаму. На периферијским станицама имају ред вожње, а у центру имају дисплеје као на аеродрому (оне плочице које се врте) за колико минута долази који трамвај. И користе карту пантљичару. (бар је тако било пре коју годину).

Moram par demantija, ne zameri :)

 

Linije koje koristim imaju red voznje koji se postuje. Proveravao sam vise puta i za poslednje polaske i za one preko dana. Sto naravno ne mora da znaci da je tako po celom gradu.

 

U Amsterdamu odavno postoji metro, ne znam sta sad grade. I zasto to rade, kad im je odlican prevoz...

 

A postoje displeji i kod nas, eno ih na stanici u bulevaru preko puta skupstine :D

 

Inace, busplus aplikacija radi savrseno od kako su je napravili. Caskom proveris gde ti je bus i nema cekanja na stanicama. Besplatno naravno.

Link to comment

Da, oficijelna busplus sa njihovim logom. Radi savrseno. 

 

Radi i nezvanicna, ali se ona placa po ceni sms p[oruke. a na njoj dobijes samo info o broju stanica koliko je bus udaljen, a ova zvanicna locira sve autobuse i pokaze na mapi gde se tacnio nalaze.

Edited by Timmy
Link to comment

Moram par demantija, ne zameri :)

 

Linije koje koristim imaju red voznje koji se postuje. Proveravao sam vise puta i za poslednje polaske i za one preko dana. Sto naravno ne mora da znaci da je tako po celom gradu.

 

U Amsterdamu odavno postoji metro, ne znam sta sad grade. I zasto to rade, kad im je odlican prevoz...

 

A postoje displeji i kod nas, eno ih na stanici u bulevaru preko puta skupstine :D

 

Inace, busplus aplikacija radi savrseno od kako su je napravili. Caskom proveris gde ti je bus i nema cekanja na stanicama. Besplatno naravno.

 

Нема замерки ;)

 

Ето ја се возио метроом у Амстердаму а да нисам ни знао :). Додуше нигде није ишао под земљу, више ми је личио на наш Желвоз.

Колико сам разумео другара Холанђана праве неку нову линију па ће то да испадне као пун метро. Ево шта каже Вики:

http://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam_Metro

 

Главни разлог што унапређују систем је да би људи из околних насеља брже стигли на посао.

 

-----

 

За ред вожње, погрешно си ме разумео - на станици, на стаклу иза клупе, стоји одштампан ред вожње. Дођеш на станицу и видиш кад иде превоз. То је радило и пре мобилних и апликација и чудеса.

 

----

 

И хвала за апликацију. Пробаћу је. Ово старо са плаћањем СМС је било иритирајуће.

Link to comment

И хвала за апликацију. Пробаћу је. Ово старо са плаћањем СМС је било иритирајуће.

 

Jeste, ali ima podosta ljudi koji prosto ne koriste mobilni internet, koji nije besplatan te na kraju ipak placas neku uslugu za dobijenu informaciju. Takodje, postoji samo android aplikacija tako da ja sa iphone-om i nokia lumia telefonima mogu da se slikam za aplikaciju.

disclaimer: Nije nikakva zamerka nikakva na tvoj post :)

SMS je takodje koristan iako nije detaljan kao aplikacija. Mada, desava se da daje pogresne informacije ili da ne radi uopste.

Link to comment

У Истанбулу имају другачији принцип овере карата:

користе онај чип што изгледа као батерија, накачен на привезак. Мана која им се брзо показала је да не користе централни систем, већ су мангупи нашли начин да сами допуне чипове.

На станицама постоји улаз и излаз као и у метро - очиташ чип и уђеш у ограђен део. То је помало чудно јер су им станице као код нас отприлике, само што су ограђене са три стране. На централним станицама има и чувар који пази да се неко не прошверцује преко шина :)

 

I ja sam se bio čudio, ali to je savršeno u skladu sa mentalitetom. Mi bi trebalo da kopiramo taj istambulski sistem, ili da vratimo naš nekadašnji (kondukter + kontrolor), a ne da kopiramo sisteme naplate iz zapadnoevropskih gradova koji su kod nas potpuno neprimenjivi.

 

U Beču sam posle 20 dana intezivne vožnje gradskim prevozom konačno bio naleteo na kontrolore i svi, ali svi, (uključujući i mene) u metrou su imali plaćenu kartu, to će se kod nas desiti nikad.

 

Doduše, ti kontrolori u Beču su bili neki dvometraši sa toki-vokijima obučeni u crno (niko pametan im se ne bi zamerao ni u ludilu), a ne kao kod nas što podmetnu one jadne klinkice da se kolju sa stokom.

Link to comment

neviđeni su gmazovi i prevrtljivci.... nema stvari koju neće izokrenuti i iskoristiti za bednu i jeftinu samopromociju....

 

Градски менаџер Горан Весић изјавио је данас да ће нова градска власт и руководство ГСП –а зауставити сваки незаконит одлив средстава из тог предузећа, указавши да је један од бивших директора предвидео да се само Фудбалском клубу Полет уплати осам милиона динара. 

Он је, како је појаснио, упутио допис добављачима ГСП-а да донирају средства за тај клуб.

- То је скандал и овом приликом желим да поручим свим добављачима да је тај допис незаконит, и да не треба то да раде. Директор ГСП–а их је, такође писменим путем обавестио чиме смо показали да смо одговорна градска власт која не жели да се ни један динар из ГСП-а одлива за неке ствари које немају везе са градским превозом – истакао Весић, гостујући у Јутарњем програму телевизије Пинк.

(a taj FK se zapravo zove "GSP Polet")


 
gsp-polet_beograd.png

 


ili
 

Када је реч најављеном смањењу возила, Весић је прецизирао да је реч оптимизацији, али да она неће утицати на квалитет услуге, јер се тај број у шпицевима неће мењати, чак ће бити и појачан. Према његовим речима, деценијама није било организованог бројања путника због чега су нека возила, чак и у време шпицева ишла полупразна.



Dakle, njemu je 'skandal' finansiranje amaterskog kluba koji je u okviru preduzeća, ili što je nekad bilo dovoljno autobusa u vreme špica pa se ljudi nisu gurali.... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...