Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ja ponavljam ko papagaj- GSP koji je neprofitabilan, i koji se dotira je po km skuplji od medjugradskog prevoza, ili cak iznajmljenog kombija, a ima monopol.

Link to comment
ovo vazi za neke linije, a na nekim je bas suprotno. linija 46 je katastrofa, autobusi smrde i raspadaju se
Dovoljno je 15 minuta na Zelenjaku da se uvidi razlika. Pola sata za liniju 53 (pošto je interval polazaka upitan).
Link to comment

Svakih 20 strana ista priča ovde, samo se akteri malo izmešaju.GSP je javno preduzeće i kao takvo služi za udomljavanje partijskih vojnika, rodbine i prijatelja, i leglo je korupcije i javašluka. Voleo bih da vidim računicu poslovanja GSP-a bez (ogromnog) viška zaposlenih asistenata menadžera za tehničku pripremu i bez korupcije, odnosno sa minimalnom dozom korupcije (kako je svuda u svetu) uz postojeću dotaciju grada.Ali, ne. Partijski vojnici moraju da se podmire i oni moraju da budu udomljeni, a to košta i zato građani moraju, moraju, MORAJU! da plaćaju još više od onoga što plaćaju, jer, pobogu, od nečeg mora da se krene. Naravno, računa se na pileće pamćenje građana Srbije, koji uvek moraju da ispune svoj deo, a država će posle, što se pretvori u nikad.I tako u krug.

Link to comment

E, da, i pretplatne karte ne važe noću, jer noću se ne radi, a ovi što koriste noćni prevod su neki lelemudi pa neka plate što se usuđuju da ostanu kasno.

Link to comment

Meni je dovoljno da zaključim da je GSP "prevarantsko" preduzeće - na osnovu postupanju napisanih kazni, putnicima. Ja se švercujem, kontrolor mi napiše kaznu i NIŠTA!!Nikad opomena nikad ništa što bi mi reklo "idiote šta ti je to trebalo?". Onda posle 100 godina GSP odluči da "otpiše" te kazne. Znači mogu da se švercujem ceo život i da ima 100 kazni, znam da će u nekom periodu biti otpis tih kazni. Umesto tih 100 kazni koje imam na moje ime, ja platim jedno i opet nikom ništa! Ja sam regulisao svoje dugove, a oni zadovoljni što sam (išta) platio. More mrš!

Link to comment
U boldovanom i jeste osnovni problem naplate karata u Beogradu.
Pa nije, tj. ne u tvom jednostanicnom primeru. Prosao sam kroz mnoge gradove, nigde nisam video da ti neko prodaje kartu za jednu stanicu.Postoje generalno dve vrste tarifnih sistema:- sa kartom za jednu neprekidnu voznju u jednom pravcu, ali ti je, za razliku od tupavog GSP sistema, omoguceno presedanje (ovako je npr. u Torontu) - cena fiksna- sa vremenskim kartama (sat, sat i po, dva, 24h, 48h, itd.) - najcesce je ovako po Nemackoj, Svajcarskoj, itd. - cena varira naravno od karte do karte ali je generalno ,,najkraca'' i najjeftinija karta ona od 1h, gde se opet podrazumeva da si usao u prevoz da se vozis duze od jedne ili 2-3 staniceE sad po Nemackoj i Svajcarskoj imas te kurzstrecke karte sto je super ali to je uglavnom voznja do 4-5 stanica. Opet je "skupo" ako ides jednu stanicu.Mislim i taksi koji naplacuje po kilometru predjenom ima onaj start, pa ti je vrlo skupo da se taksijem vozis 200 metara.
Link to comment
E, da, i pretplatne karte ne važe noću, jer noću se ne radi, a ovi što koriste noćni prevod su neki lelemudi pa neka plate što se usuđuju da ostanu kasno.
Beograd nije jedini grad u Evropi gde se nocni prevoz placa odvojeno ili doplacuje.Uostalom za vozace nocnog placa se nocna smena, a i nisu isti neki fiksni troskovi ako na ulice isteras stotine buseva (tokom dana) ili njih 10-20 (nocu).Inace ne bi se mnogo zalio na beogradski nocni prevoz...u Cirihu se nocni prevoz doplacuje (morate imati validnu kartu za dnevni prevoz - jednocasovnu, dnevnu, mesecnu, koju god) + doplatiti nocnu kartu koja je nesto skuplja od obicne dnevne jednocasovne karte (kada se uplati, vazi za celu tu noc).Nocni prevoz postoji samo vikendom tamo (noci izmedju petka i subote i subote i nedelje) - radnim danom nista.Takodje, za razliku od Beograda gde prvi dnevni busevi idu oko 4, pola 5 ujutru, u Cirihu uglavnom nema nista pre 6, na nekim linijima i pola 7, 15 do 7...a to je Cirih, grad sa verovatno najbolje organizovanim javnim prevozom u Evropi.Ono sto treba omoguciti u Beogradu je da ljudi koji poseduju mesecne markice doplate nesto kako bi te markice vazile u nocnom prevozu (recimo 500 din. - ako se vozis vise od 4 puta mesecno nocnim, isplati ti se). Tako nesto npr. postoji u Cirihu. Edited by hazard
Link to comment
Nema dovoljno autobusa! Svaki sistem koji pretpostavlja da se ljudi ne svercuju, zahteva da u autobusima nema guzve. Sistem sa kondukterima u GSP-u (toka se secam) je pukao kad su guzve postale takve da je postalo nesprovodljivo pravilo ulaska na zadnja vrata, a vise se nije imalo para za kupovinu novih autobusa (i tramvaja gde je problem bio najizrazeniji).
Autobusa na neki nacin ne moze dovoljno ni da bude. Apsurdno je da u Beogradu okosnica javnog prevoza bude autobus. Ne govorim cak ni o metrou, nama ni tramvaji nisu osnova sistema (jesu u nekim delovima grada, ali mreza nije dovoljno razgranata), pa cak ni trole, vec busevi. Takav sistem jeste u smislu inicijalnih kapitalnih ulaganja najjeftiniji, ali je dugorocno, i u smislu tekucih troskova, najskuplji. Sistem je pukao kada je grad prerastao autobuse kao glavno prevozno sredstvo. Uostalom i ne mozes samo da povecavas broj buseva u saobracaju, posle odredjene tacke oni samo dodaju guzvi i usporavaju saobracaj, ukljucujuci i javni prevoz. Jedino kada bi neke ulice potpuno zatvorio za automobile i ostavio samo busevima - ali to je u Beogradu slabo izvodljivo. Svaki drugi taksista ce da ti kuka kako je u beogradskom saobracaju problem manjka alternativnih pravaca, tj. previse "cepova".
kada se sve to uradi, javnosti se kaze da vise nece biti lopovluka i neozbiljnosti i da ce se sa onim sto se ima raditi najbolje sto se moze. paralelno sa tim, uvesti strogu kontrolu karata, uz prosirenje povlascenih kategorija, tj naci neko resenje za ljude koji rade na crno (ovde vec nisam pametan kako im pomoci, ali mozda ima resenja).
Obrnuto - smanjiti broj povlascenih, tj. uvesti da zaposleni i nezaposleni placaju isto, s tim sto bi to isto bilo manje od onog sto zaposleni placaju danas. Uvesti godisnju kartu koja kosta kao 9 ili 10 mesecnih, i tromesecnu koja kosta kao 2,3 ili 2,5 mesecnih. Takodje, posto vec imamo elektronske karte, ne postoji razlog da mesecna vazi iskljucivo od 1. do 30. u mesecu. Ako kupim danas, a danas je 23., neka vazi do sledeceg 23. Kao sto rece larson, time dati ljudima vise fleksibilnosti da karte usklade sa svojim potrebama i svojim budzetom.
Link to comment
E sad po Nemackoj i Svajcarskoj imas te kurzstrecke karte sto je super ali to je uglavnom voznja do 4-5 stanica. Opet je "skupo" ako ides jednu stanicu.
Beograd je nekad imao takav sistem, ko se seća 'glisti', seća se i toga. I dalje je to skupo za jednu stanicu, ali je jeftinije od ovog idiotskog sistema.
Ono sto treba omoguciti u Beogradu je da ljudi koji poseduju mesecne markice doplate nesto kako bi te markice vazile u nocnom prevozu (recimo 500 din. - ako se vozis vise od 4 puta mesecno nocnim, isplati ti se). Tako nesto npr. postoji u Cirihu.
Markice su godinama (decenijama) važile i za noćnu vožnju (karte su oduvek bile duplo skuplje nego dnevne), prestale su da važe 2006-te posle štrajka privatnih prevoznika kojim tada nisu bile dodeljenje dozvole za rad. Nastali problem je rešen tako što su im bile dodeljene noćne linije, a markice su prestale da važe noću.Izuzetno elegantno rešenje, na štetu korisnika usluga kao i obično.
Link to comment

Višemilionski grad kakav je Beograd faktički kompletan prevoz oslanja na jednoj opciji - autobusu. Druge metropole imaju u sistemu javnog prevoza i metro, i tramvaje, čak i uspinjače, brodove ...

Link to comment

u limi kondorima prevoze ljude. razmišljaju zeleno.ne stvarno bruka da bege nema metro. za grad koji je od 40's upetostručio svoje stanovništvo. to se moralo planirati. komunisti jebeni ništa nisu uradili. mogli su makar 90's da razmišljaju o tom gorućem pitanju. ko je kriv? ajde da ne plaćamo karte sada!

Link to comment

Ideja da ce Beograd imati ikakavu normalnu mrezu metroa je van pameti. Ni mnogo vece i bogatije zemlje od Srbije nisu uspele da svojim gradovima od 1.5-2m stanovnika izgrade metro. Da je pameti, tramvaj bi u Beogradu bio osnova, ali moderan tramvaj sirokih sina i vece brzine. Posebno na NBG-Zemun strani bi cudo tramvajima moglo da se napravi. Ovako cemo da spiskamo mega pare da bi napravili jednu liniju metroa, a najproblematicniji pravac u Beogradu (sever-jug) ce i dalje biti na milost i nemilost guzvi na Sajmu i u Kneza Milosa.Edit: da, promenio sam misljenje u poslednjih godinu dana :D

Edited by MancMellow
Link to comment

ma beograd realno ima 1.3 miliona, ta prica o dva miliona mi nikad nije bila jasna. e sad, na koje vece gradove mislis? jer ima ona prica da je bg najveci grad bez metroa u evropi?

Link to comment
ma beograd realno ima 1.3 miliona, ta prica o dva miliona mi nikad nije bila jasna. e sad, na koje vece gradove mislis? jer ima ona prica da je bg najveci grad bez metroa u evropi?
mislim da je negde izmedju 1.5 i 1.6 sa sve predgradjima, ali nebitno, uostalom jos manje je onda metro potreban ako ima 1.3.evo recimo nijedan grad u UK nema metro osim Londona. Sve neke lajt rejl/sustinski tramvaj varijante. Geteborg ima skoro milion stanovnika (cela oblast) pa opet nema. Jedan Marsej je tek skoro dobio drugu liniju metroa (a to je kao zemlja koja ce kod nas da gradi metro). Mislim, ok, izgradicemo tu jednu liniju za 6-7 godina (valjda), ali ce to malo sta resiti... Za te pare mogu da se prosire neke ulice, znacajno poboljsa trmvajska mreza i izgradi na sremskoj strani grada. Voleo bih da Beograd ima pravi metro od bar tri linije, ali ne znam koliko je to izvodljivo. Ovo drugo sigurno jeste.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...