Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

ja mislim da si ti ozbiljan diskutant, izleti u ovakve teze ti nisu potrebni.
Zašto da ne, to je tržišna utakmica. Niko ne tera privatnog pekara da ima dobar hleb ili burek, ali u tom slučaju će ga konkurencija prejebati.
Link to comment
Niko i ne kaze da moralna obnova treba da pocne od putnika GSP, samo nije tesko primetiti da kod vecine onih koji se svercuju radi isti mehanizam kao kod zaposlenih u javnim preduzecima koji neodgovorno rade svoj posao, ukljucujuci tu i GSP. Da zamenis te dve grupacije, svercere i zaposlene u javnim preduzecima, i das im uloge ovih drugih, apsolutno se nista ne bi promenilo. Meni to lici na jedan opstiji odnos prema zivotu koji se vidi u mnogim drugim stvarima u drustvu, uz ogradu da prihvatam da postoji taj jedan mali procenat koji sve ovo ne radi zato sto moze vec zato sto je na to prinudjen.
dobro. a sta mislis o ovakvom jednom redosledu? - istraga u Busplusu, Apexu, GSP-u i Skupstini grada - smene i hapsenja svih koji su ucestvovali u malverzacijama u GSP-u od devedesetih do danas - uvodjenje reda u depoe, otpustanje svih vozaca koji fulaju polaske za pare, bahato se odnose prema putnicima itd - uvodjenje reda na terminuse, otpustanje svih koji su bili odgovorni za visegodisnju praksu laznih polazaka (polazak se naplati od grada, a autobus stoji) - stroga kontrola reda voznjekada se sve to uradi, javnosti se kaze da vise nece biti lopovluka i neozbiljnosti i da ce se sa onim sto se ima raditi najbolje sto se moze. paralelno sa tim, uvesti strogu kontrolu karata, uz prosirenje povlascenih kategorija, tj naci neko resenje za ljude koji rade na crno (ovde vec nisam pametan kako im pomoci, ali mozda ima resenja).
Link to comment
Slažem se, govorio sam uopšteno. BusPlus je priča za sebe. Mislim, ima tu mnogo faktora. Siromaštvo je danas veće nego pre nekoliko godina, raspad društva je veći nego pre nekoliko godina, Beograd i GSP vode veći kreteni nego pre nekoliko godina, svačega ima... Ali mislim da fakat nema potrebe da se onda troše pare na sistem gradskog prevoza u kojem je nemoguć bilo kakav civilizovan odnos između davaoca usluge i korisnika. Katanac™ i ćao, zdravo. Naravno ne bukvalno jer je to političko samoubistvo za bilo koju vlast, ali neka postepena privatizacija uz istovremeno postepeno svođenje upliva grada na nulu. Nikakve obavezne linije, nikakvi garantovani polasci. Ko god želi da obavlja javni prevoz, lepo se registruje u nadležnom sekretarijatu, plati određene dažbine i slobodan je da sam sebi definiše linije i polaske. Ne verujem da bi zaobišli bilo koji deo grada gde postoji potreba za prevozom, a ko zna - možda bi se razvili i neki novi mehanizmi solidarnosti među sugrađanima i komšijama. Treba probati.
Slazem se sa Vasom oko ovoga. Privatizovanje ovakvih javnih sluzbi se pokazalo prilicno klimavim iskustvom iz mnogo razloga, kod nas ne smem ni da pomislim na sta bi to licilo. U stvari, kao sto Vasa rece, imali smo prilike da vidimo pre nekoliko godina. Stvar je u tome sto kad je problem viseg reda male su sanse da ces ga resiti tako sto menjas opcije na nizem nivou organizacije, pre ce se te opcije adaptirati na problem i naci svoj nacin da postanu podjednako izmanipulisane.
Link to comment
Zašto da ne, to je tržišna utakmica. Niko ne tera privatnog pekara da ima dobar hleb ili burek, ali u tom slučaju će ga konkurencija prejebati.
zato sto bi se privatnici koncentrisali na najprofitnije linije. a recimo linija Crvenka - Bogoslovija bila bi ukinuta, zajedno sa gomilom drugih linija sa malom izmenom putnika. neki delovi grada bili bi trajno odseceni od centra. garantovani polasci i linije moraju da postoje, inace si bukvalno zaklao grad.
Link to comment
tj naci neko resenje za ljude koji rade na crno (ovde vec nisam pametan kako im pomoci, ali mozda ima resenja).
Privremeno rešenje je uvođenje više kategorija karata. Karta za sat vožnje, dva, tri, pola dana, dan, trt mrt. Prosto, ostaviš ljudima da sami kalkulišu šta im se isplati u datom trenutku, pošto ne koriste svi iste kombinacije svakog dana.Uostalom, ja sam jedan od onih kojima se ne isplati niti da uzimu mesečnu kartu, niti da se non stop kucaju pojedinačnim, zato što su mi rute uglavnom nepredvidive, a frekvencija vožnji vrlo varijabilna.
Link to comment
ja mislim da si ti ozbiljan diskutant, izleti u ovakve teze ti nisu potrebni.
Zašto? Mislim, čemu simuliranje modernog i socijalno odgovornog društva ako smo već konstatovali da je na snazi princip "svako za sebe" i da će do daljnjeg svako svakome biti vuk? Ja i dalje plaćam određene dažbine i poreze u Srbiji ali radije bih taj (čak i mnogo veći) novac dao nekom ko je u stanju da ga transparentno potroši na neko zajedničko dobro nego da ga bacam u bunar obračuna GSP i njegovih putnika.
Link to comment
zato sto bi se privatnici koncentrisali na najprofitnije linije. a recimo linija Crvenka - Bogoslovija bila bi ukinuta, zajedno sa gomilom drugih linija sa malom izmenom putnika. neki delovi grada bili bi trajno odseceni od centra. garantovani polasci i linije moraju da postoje, inace si bukvalno zaklao grad.
Zavisi, to ti je kao lokalna pekara ili mesara. Neće svaki privatni pekar iz predgrađa da se zatrči u centar da se kolje sa Petrovićem, Trpkovićem i ostalim velikanima, nego će da nađe lokalnu računicu. Manji troškovi amortizacije, održavanja i slično.
Link to comment
dobro. a sta mislis o ovakvom jednom redosledu?- istraga u Busplusu, Apexu, GSP-u i Skupstini grada- smene i hapsenja svih koji su ucestvovali u malverzacijama u GSP-u od devedesetih do danas- uvodjenje reda u depoe, otpustanje svih vozaca koji fulaju polaske za pare, bahato se odnose prema putnicima itd- uvodjenje reda na terminuse, otpustanje svih koji su bili odgovorni za visegodisnju praksu laznih polazaka (polazak se naplati od grada, a autobus stoji)- stroga kontrola reda voznje
Ovo i ti i ja znamo da se nikada neće dogoditi.Pošto se nikada neće dogoditi, onda će i putnici nastaviti da se švercuju.Kao rezultat toga, grad dotira GSP sa 30 miliona evra godišnje kako bi održao status quo.Ako je ova cifra neprihvatljiva, onda ćemo se složiti da je status quo neodrživ. Neko će morati da popusti sa svojim: "Prvo vi ovo, pa ću onda ja ono..." stavom.Ako je, pak, cifra prihvatljiva, onda možda možemo da razmislimo i o kompletnom ukidanju naplate pa da sve ide iz budžeta? 30 ili 100 milijuna godišnje je realno nebitno, dok može da se otplaćuje. Kada više ne bude moglo, onda neće biti ni bitno da li je 30 ili 100.S tim da verovatno postoji neka kvaka u tome, budući da neuporedivo bogatiji i prihodonosniji gradovi od Beograda nisu uspeli da zatvore finansijsku konstrukciju za besplatan javni prevoz.
Link to comment
Zavisi, to ti je kao lokalna pekara ili mesara. Neće svaki privatni pekar iz predgrađa da se zatrči u centar da se kolje sa Petrovićem, Trpkovićem i ostalim velikanima, nego će da nađe lokalnu računicu. Manji troškovi amortizacije, održavanja i slično.
ok, ja ipak ne bih da se taj eksperiment pravi bas u mom gradu, iako se u najbolje uredjenim gradovima sveta apsolutno podrazumeva minimum garantovanog javnog prevoza, a ponegde cak postoji i tzv. metro, najuredjenija forma gradskog prevoza na planeti.
Link to comment

Ovde samo konkurencija može da popravi stvar, koliko vidim ne buni se niko ko koristi usluge mini buseva.Takođe, vozila privatnih prevoznika koji su integrisani izgledaju mnogo bolje i čistije nego busevi GSP-a. Odakle oni finansiraju a ovi ne mogu?

Link to comment

Mislim da nije poenta u besplatnom javnom prevozu već u realnoj ceni. Meni je problem da puknem više od jedne plate godišnje za ovakvu uslugu i to kupovinom mesečne. U nerealnost cene pojedinačne karte neću da ulazim, a da ne pišem tek o razočaranju zbog činjenice da je vremenska ograničena na 75 min. Sa druge strane, da je cena razumnija više ljudi bi plaćalo, i ja među njima, i to bi praktično bila ista suma koju GSP naplati. Ovako je cena karte bezobrazno skupa, sve više njih se švercuje, što vodi ka tome da podižu cenu karte da bi se pokrili troškovi, pa se još više ljudi švercuje...

Link to comment
A ti prošetaj tih 400-500m, dobro je i za dušu i za telo. Pare u džepu. Ne moraš da se izdrkavaš nad kontrolorima. Svima dobro.
Što uglavnom i radim, osim kad žurim negde. Nema izdrkavanja nad kontrolorima, kažem im da idem jednu stanicu, oni kažu OK.
Jebiga, sve kritike GSPa mogu da razumem, al mi ova nije jasna. Cuj, skupo je da se vozis jednu stanicu.Pa jeste. Skoro svuda gde postoji javni prevoz skupo je voziti se jednu stanicu, jer su razdaljine izmedju stanica par stotina metara a cena karte je fiksna.
U boldovanom i jeste osnovni problem naplate karata u Beogradu.
Kao posledica tog statusa quo, sistem gradskog prevoza je poludivalj i predstavlja neku čudnu kombinaciju ultra modernih tramvaja i bahatih vozača koje puškom ne možeš naterati da jednom u životu ispoštuju red vožnje. Ono što se meni čini je da i jedna i druga strana propuštaju da ukače gde sve to vodi. Vlast ne razume da slepačko insisitranje na naplati vodi samo u još veće izbegavanje iste i još veću anarhiju u sistemu prevoza, a korisnici ne razumeju da slepačko insistiranje na vožnji za dž vodi samo u Indiju ili Bangladeš - ono, dva voza dnevno, pa ko na sedište, ko na pod, ko na krov, ali je džabe ili skoro pa džabe.
+1U već pomenutom Beču ne postoji sistem validacije nedeljnih i mesečnih karata (za dnevne ne znam), kontrolore nikad nisam video, mada mi poznanici odande kažu da ih ima. Na pamet mi nije nikad palo da se švercujem makar jednu stanicu, jednostavno prevoz je takav da vredi svaki cent.Inače za 15 evra se dobije nedeljna karta, a za 45 mesečna i važi za sve vidove prevoza (bus, tramvaj, metro), danju i noću, uključujući i one spektakularne prigradske vozove.
Link to comment
Takođe, vozila privatnih prevoznika koji su integrisani izgledaju mnogo bolje i čistije nego busevi GSP-a. Odakle oni finansiraju a ovi ne mogu?
Grad ih dotira kao i GSP.
Link to comment
Takođe, vozila privatnih prevoznika koji su integrisani izgledaju mnogo bolje i čistije nego busevi GSP-a.
ovo vazi za neke linije, a na nekim je bas suprotno. linija 46 je katastrofa, autobusi smrde i raspadaju se
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...