Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

@harper+1Uze mi reci iz usta. Postoji razdaljina od "jedne" stanice koja je dovoljno dugacka da bi se vozio, ali onda je i dovoljno dugacka i da bi platio. U to ubrajam i prelazenje mostova.Samo harpere, i ako se u principu slazem sa tobom oko toga da se neplacanje uglavnom svodi na to "ne placam jer mi se moze" i da su sve ostalo izgovori, zaista postoje valjani razlozi da covek popizdi i razmisli koji k placa kartu, kada vidi kakvu uslugu dobija. Narocito sa ovim letnjim redom voznje. Ako dodas na to da se u sustini voznja bez karte ne sankcionise, onda se stvarno nekad osecas kao budala. No, zaljenje da je preskupo voziti se jednu stanicu svakako ne spada u te razloge.
Pricali smo o tome pre jedno 350 stranica. Ta veza izmedju loseg prevoza i neplacanja moze se razumeti jedino kao forma gradjanskog protesta ali takav gradjanski protest je realno nefunkcionalan i ne uzima u obzir opsti interes, sto negde i jeste jedna od kljucnih stavki gradjanskog protesta. Svakoj akciji protiv ovakvog prevoza u Beogradu cu se rado prikljuciti, sa bejzbol palicom preko ramena ako treba, da jednom za svagda dodjemo glave ovim Ikarbusovim krsevima, ali sam prosto video isuvise ljudi koji ne placaju iz licnog interesa da bih poverovao kako tu ima bilo cega vise osim zastite licnog budzeta.
Link to comment
Ovaj argument da je gradski prevoz uzluga kao bilo koja druga (recimo frizer), pa da ga zato treba placati, malo je na kilavim nogama. Gradski prevoz je monopol, grad odredjuje cenu, odredjuje kvalitet usluge i ti kao potrosac nemas nikakve mogucnosti da na to utices. Ako nisi zadovoljan frizerom (preskup je, pusta Cecu ili Baha u radnji,..) promenis frizera. Ako nisi zadovoljan gradskim prevozom, idi peske. Pri tome cak i ako ne koristis prevoz ti ga placas jer ga grad subvencionise.
Zamisli sad da zivis u selu gde postoji jedan frizer. Tebi je katastrofa, ali je 75% ljudi u selu zadovoljno njegovim uslugama, i ne postoji kriticna masa koja bi opravdala racunicu za otvaranje jos jednog frizerskog salona. Dakle, ovih drugih 25% ce ili da ga trpe ili da se sisaju sami.Poenta svaki primer se moze obrnuti :DBtw mislim da je argument "ja to i onako placam jer je subvencionisano" malo previse rastegljiv kada je krajnji korisnik u pitanju. Da, ako je nesto subvencionisano to znaci da ti kao poreski obveznik imas pravo da zahtevas da znas tacno kako se te pare trose i imas pravo da utices na datu aktivnost bez obzira da li je koristis ili ne. Medjutim argument "ja sam vec ovo platio kroz porez pa mogu da ga koristim" je malo previse sirok - da li onda ja mogu da malo provozam komsijin FIAT 500L ,,nacionale'' jer sa ga subvencionisao svojim porezom, ili mogu li da zauzmem malo dvorista drugog komsije jer je kupio kucu i plac subvencionisanim stambenim kreditom, ili mi neki radnik u nekoj ,,Dinkicevoj'' fabrici dodje sto dindzi jer je njegova plata ganc placena iz budzeta Srbije, ili je OK da ne platim vec samo maznem iz radnje bilo koji proizvod koji izlaze iz tako neke fabrike, jer tog proizvoda ne bi bilo bez subvencija?
Licno placam GSP uvek, cak i ako se vozim samo jednu stanicu (izuzetak je samo ako validator na vratima na kojima sam usao ne radi, a u autobusu je takva guzva da ne mogu da se lako probijem do drugih vrata), medjutim ne razumem ovaj visokomoralizatorski stav: ne placanje GSP-a je lopovluk kao svaki drugi lopovluk. E, pa nije! To nije isto kao kad odzeparis neku bakicu na ulici. Nije isto kao i kad kidnes iz kafane ne plativsi pice. To je negde kao kad skines neki film sa torenta, ali zamolis ortaka da ti iskopira neki muzicki CD.
Poenta harperova i tu je u pravu je da 95% ljudi koji se svercuje nema ovakav misaoni proces. Dakle mozda njih 5% kao objasnjenje na to zasto se svercuju ima da ti kazu ovo gore i da to stvarno veruju, i da budu u tom nekom to je javno dobro, subvencionisano, fazon, nije to isto kao i kradja...ako cu da lupim jos procenata koji su blizu realnosti, rekao bih da se 50% svercera svercuje jer im se jednostavno moze (ti bi se svercovali i kada bi prevoz bio ko ciriski ili minhenski, da mogu), 30% jednostavno sebi ne mogu da priuste kartu (siromasni su i biraju izmedju karte za prevoz i toga sta ce da jedu/piju/kupe deci), dok su preostalih 15% nekada ili uglavnom redovno platise koje su popizdele jer im GSP daje krs uslugu za ono sto placaju tj. sto su placali.I da, upravo zbog toga sto je prevoz subvencionisan ne placanje karte nije isto sto i kradje iz prodavnice. Prevoz ce da ide pa da ide, jer se percepira kao javno dobro koje mora postojati, te ako je naplata losa, desice se dve stvari: povecace se cene (za one koji placaju) i povecace se davanja iz budzeta. Kada se javno dobro zloupotrebljava, pravi se trosak mnogim drugima. S druge strane to sto neko opljacka baku ili ukrade nesto iz bakalnice ne utice direktno na mene.
Link to comment

@harper:ovo je nazalost vrlo cesto tako, ali ima i dosta ljudi koji ne placaju iz osecaja revolta, a ne zato sto nesto posebno hoce da ustede ili da postignu.takodje, za veliki broj nezaposlenih ljudi ili onih koji rade kod gazde za manje od 200 evra - neplacanje je racionalan izbor, posto nema stroge kontrole. osudjivati takvo ponasanje je isto kao i da osudjujes kisu zato sto pada.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
On a more selfish note, ne zelim da mi u ionako losem prevozu bude jos gore time sto cu se gurati po autobusima sa ljudima koji neovlasceno dele moj prostor i zauzimaju mesto. Osecam se pokradenim.
Osecas li se prevarenim i kad vidis da neko neovlasceno koristi MS Office, a ti si isti platio 500$? Ako mislis da bi u autobusima bile manje guzve kad se neplatise ne bi vozile, grsis - guzve bi bile iste, samo bi autobusi isli redje.
Link to comment

Jel' neko računao koliko bi koštalo grad Beograd da je GSP besplatan? Ili da se uvede taksa od 0.x% za GSP? Kolika bi taksa trebala biti?Znači, ukidaju se kontrolori, validatori, agencije za pranje para, ali PDV u BG nije više 20%, nego 20,7%? Jel bi to moglo tako?

Link to comment
Pricali smo o tome pre jedno 350 stranica. Ta veza izmedju loseg prevoza i neplacanja moze se razumeti jedino kao forma gradjanskog protesta ali takav gradjanski protest je realno nefunkcionalan i ne uzima u obzir opsti interes, sto negde i jeste jedna od kljucnih stavki gradjanskog protesta. Svakoj akciji protiv ovakvog prevoza u Beogradu cu se rado prikljuciti, sa bejzbol palicom preko ramena ako treba, da jednom za svagda dodjemo glave ovim Ikarbusovim krsevima, ali sam prosto video isuvise ljudi koji ne placaju iz licnog interesa da bih poverovao kako tu ima bilo cega vise osim zastite licnog budzeta.
Ne govorim o gradjanskom protestu vec o ljudima kojima jednostavno dopizdi. Postoje ljudi koji nakon placanja X meseci puta 3 some i nesto dinara smatraju da im GSP duguje par besplatnih meseci voznje jer ono sto su ocekivali da dobiju za te pare u prethodnih X meseci nije isporuceno. Ja ne odobravam taj stav ali imam razumevanja za njega. Narocito sto ljudi vide da se oko njih neplacanje ne sankcionise. Tako onda mojoj tetki (koja uredno placa markicu i kojoj 5 dana za redom prodju po 2-3 puna busa u koje ne moze da se udje pa ona zakasni svaki put na posao) kazu jebiga, verujemo vama da je bus bio prepun ali se broj vozila odredjuje na osnovu broja validiranih karata a taj broj pokazuje da je broj vozila dovoljan. I kako onda da se ne osecas kao kreten sto placas tolku cifru za prevoz u koji ne mozes da udjes jer se 50% ljudi ne validira tj. ne placa taj prevoz - oni se voze za dz, a ti sa uredno placenom kartom ispusavas. Ona bi nakon toga sigurno prestala da placa kartu jedno 3-4 meseca da nema od detinjstva usadjen strah od ridze. :D I ja nesto ne bi mogao mnogo da je osudjujem.
Link to comment
@harper:ovo je nazalost vrlo cesto tako, ali ima i dosta ljudi koji ne placaju iz osecaja revolta, a ne zato sto nesto posebno hoce da ustede ili da postignu.
OK, prihvatam da ima i takvih, mada nisam do sada imao prilike da naletim na njih, tako da pretpostavljam da predstavljaju mali procenat.
Osecas li se prevarenim i kad vidis da neko neovlasceno koristi MS Office, a ti si isti platio 500$? Ako mislis da bi u autobusima bile manje guzve kad se neplatise ne bi vozile, grsis - guzve bi bile iste, samo bi autobusi isli redje.
Osecam se prevarenim i kad neko opljacka banku a ne uhvate ga, pa to ne znaci da je pljackanje banke ispravna stvar. Nisam naivan da mislim kako u Srbiji nema ljudi koji i na druge nacine pokusavaju da ukradu, samo sto ove po autobusima vidjam svakodnevno i direktno me ugrozavaju.I da, uveren sam da bi u autobusima bile manje guzve kad se neplatise ne bi vozile.
Link to comment
Osecas li se prevarenim i kad vidis da neko neovlasceno koristi MS Office, a ti si isti platio 500$? Ako mislis da bi u autobusima bile manje guzve kad se neplatise ne bi vozile, grsis - guzve bi bile iste, samo bi autobusi isli redje.
Pa ne. Vidi sta sam napisao malopre. GSP tj. DJP sami priznaju da nije bas tako.Sto se tice MS Office-a, lose je poredjenje, jer necije koriscenje piratskog MS Office-a ne utice na moje koriscenje legalne verzije. Sto nije isto kada je napakovan prevoz neplatisama, ili kada na bi autoputu guzvu pravili ljudi koji nisu platili putarinu.
Link to comment
Ne govorim o gradjanskom protestu vec o ljudima kojima jednostavno dopizdi. Postoje ljudi koji nakon placanja X meseci puta 3 some i nesto dinara smatraju da im GSP duguje par besplatnih meseci voznje jer ono sto su ocekivali da dobiju za te pare u prethodnih X meseci nije isporuceno. Ja ne odobravam taj stav ali imam razumevanja za njega. Narocito sto ljudi vide da se oko njih neplacanje ne sankcionise. Tako onda mojoj tetki (koja uredno placa markicu i kojoj 5 dana za redom prodju po 2-3 puna busa u koje ne moze da se udje pa ona zakasni svaki put na posao) kazu jebiga, verujemo vama da je bus bio prepun ali se broj vozila odredjuje na osnovu broja validiranih karata a taj broj pokazuje da je broj vozila dovoljan. I kako onda da se ne osecas kao kreten sto placas tolku cifru za prevoz u koji ne mozes da udjes jer se 50% ljudi ne validira tj. ne placa taj prevoz - oni se voze za dz, a ti sa uredno placenom kartom ispusavas. Ona bi nakon toga sigurno prestala da placa kartu jedno 3-4 meseca da nema od detinjstva usadjen strah od ridze. :D I ja nesto ne bi mogao mnogo da je osudjujem.
Zbog ovakvih stvari sam i rekao da je korist jednog ovde direktna steta drugog. U nadbuljivanju drveta izmedju GSP-a i svercera najcesce najebu ljudi kao sto je tvoja tetka. Sverceri su vecni izgovor GSP-u da opravdaju los prevoz, los prevoz je vecni izgovor svercerima da se svercuju i to tako ide. Uveren sam da se do kraja mog zivota to nece promeniti ali nisam narocito spreman da to prihvatim kao stvar iza koje stoji neki uzviseni, principijelni moralni i gradjanski stav.
Link to comment
ovo je nazalost vrlo cesto tako, ali ima i dosta ljudi koji ne placaju iz osecaja revolta, a ne zato sto nesto posebno hoce da ustede ili da postignu.takodje, za veliki broj nezaposlenih ljudi ili onih koji rade kod gazde za manje od 200 evra - neplacanje je racionalan izbor, posto nema stroge kontrole. osudjivati takvo ponasanje je isto kao i da osudjujes kisu zato sto pada.
Problem je u tome što ovde imamo veoma jak status quo. Uopšteno govoreći, sa jedne straje je vlast koju interesuje jedino naplata i ništa drugo, sa druge strane su korisnici koje interesuje jedino da iskoriste uslugu bez da je plate. I jedni i drugi imaju dobre razloge za svoje stavove, ušančili su se i nemaju nameru da ustuknu ni za milimetar dok druga strana ne učini značajne ustupke ili pare počnu da padaju u Srbiju sa neba pa naplata/ušteda više ne budu prioritet.Kao posledica tog statusa quo, sistem gradskog prevoza je poludivalj i predstavlja neku čudnu kombinaciju ultra modernih tramvaja i bahatih vozača koje puškom ne možeš naterati da jednom u životu ispoštuju red vožnje. Ono što se meni čini je da i jedna i druga strana propuštaju da ukače gde sve to vodi. Vlast ne razume da slepačko insisitranje na naplati vodi samo u još veće izbegavanje iste i još veću anarhiju u sistemu prevoza, a korisnici ne razumeju da slepačko insistiranje na vožnji za dž vodi samo u Indiju ili Bangladeš - ono, dva voza dnevno, pa ko na sedište, ko na pod, ko na krov, ali je džabe ili skoro pa džabe.Naravno poštujem svakog forumaša koji ne plaća GSP čisto iz principa, s tim da mislim da su takvi ljudi u debeloj manjini među korisnicima.
Link to comment
OK, prihvatam da ima i takvih, mada nisam do sada imao prilike da naletim na njih, tako da pretpostavljam da predstavljaju mali procenat.
jeste, nije to veliki procenat. daleko veci procenat neplatisa je medju ljudima kojima je visedecenijsko siromastvo otupelo svaki osecaj za javno, zajednicko dobro. stavi to u sticaj sa cinjenicom da je ogroman broj ljudi labavom kontrolom u prevozu doveden u situaciju da moze da bira izmedju karte koju realno ne mora da plati, i ispunjenja neke zivotne potrebe, npr kupovina odece za decu. naravno da ce se sopstveni izbor racionalizovati izjavom "e bas me boli kuuurac da im placam". medjutim, do te izjave nije se nuzno stiglo losim navikama i odgojem, vec i cinjenicom da je neplacanje prevoza jedan mali ventil putem kojeg covek moze da oseti neku smesnu malu moc nad sistemom.
Link to comment

Ako je problem sa GSP-om u tome sto se ne placaju karte - resenje je trivijalno: ulaz na prednja vrata, sofer ne pusta nikog ko nije validirao kartu (po cenu da ceka na stanici dok se ne pojavi policija) i to je to. Ako moze da funkcionise u NS, zasto ne bi moglo u u BG?

Link to comment
Ako je problem sa GSP-om u tome sto se ne placaju karte - resenje je trivijalno: ulaz na prednja vrata, sofer ne pusta nikog ko nije validirao kartu (po cenu da ceka na stanici dok se ne pojavi policija) i to je to. Ako moze da funkcionise u NS, zasto ne bi moglo u u BG?
zato sto nema dovoljno patrola policije i ekipa hitne pomoci koji bi sanirali posledice ovakvog plana
Link to comment
Znači, ukidaju se kontrolori, validatori, agencije za pranje para, ali PDV u BG nije više 20%, nego 20,7%? Jel bi to moglo tako?
Ovako napamet, rekao bih da nema teorije bez stope od 27%, pogotovo dok se sistem prevashodno oslanja na autobuse.
Link to comment
a korisnici ne razumeju da slepačko insistiranje na vožnji za dž vodi samo u Indiju ili Bangladeš - ono, dva voza dnevno, pa ko na sedište, ko na pod, ko na krov, ali je džabe ili skoro pa džabe.
Rekao bih da je prodaja karata išla mnogo bolje pre uvođenja BusPlusa. Čisto na osnovu ličnog utiska - primetiš koliko ljudi uđe u bus i kuca papirnu kartu, koju su morali da kupe i da plate. A kontrola je nailazila jednom u 50 slučajeva. A prevoz je bio bolji i redovniji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...