Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

u Beogradu možeš da se voziš npr od Banjice do Zemuna,što je suludo gomilu km i oko sat vremena vožnje za 75din...dok u Ns postoje zone,pa je tako samo u gradu karta 50din a ja za najbliže! prigradsko koje je u istoj opštini i samo 11km daleko moram da plaćam 125din kartu i to pošto se ulazi samo na prva vrata i kod vozača uvek moram!! da je platim...što i nije tako loše jer me dobri gsp tako motiviše da više vozim bicikl i bavim se sportom -_-

Link to comment

A možeš i od Karaburme do Vidikovca, i od Medaka III do Zemuna! Sve za samo RSD 71,99!Čudi me zašto svi ne koriste te mogućnosti, umesto što gunđaju.

Link to comment
Jebiga, sve kritike GSPa mogu da razumem, al mi ova nije jasna. Cuj, skupo je da se vozis jednu stanicu.Pa jeste. Skoro svuda gde postoji javni prevoz skupo je voziti se jednu stanicu, jer su razdaljine izmedju stanica par stotina metara a cena karte je fiksna.Skoro nigde se javni prevoz ne placa po predjenom kilometru, imas ili karte za jednu voznju ili imas vremenske karte.Mislim i kada bi GSP uveo karte za kratke relacije (tzv. kurzstrecke dobro poznat u nemacko-govorecim zemljama - izvan njih to nisam vidjao) ti bi se verovatno opet zalio da je 35-40 dinara mnogo para za jednu stanicu.Takodje, uvek me je fasciniralo to sa voznjom do sledece stanice. Osim ako sledeca stanica nije na kilometar, valjda se onda ide peske, pa te ne dotice koliko kosta karta. A koliko znam ljudi kojima je problem da to prepesace (penzioneri, trudnice, invalidi) javni prevoz mogu da koriste gotovo za dz.
Meni je potpuno fascinantno da covek ceka prevoz za jednu stanicu. Kakvo senzacionalno gubljenje vremena.Jedini razlog zasto zaposleni, dobrostojeci ljudi u punoj snazi i stanom u vlasnistvu u gradskoj zoni ne placaju prevoz je palanacka, sitnosopstvenicka i sebicna "sve cu gi zajebem" kultura. Sve ostalo su manje ili vise vesto upakovani izgovori.
Link to comment
palanacka, sitnosopstvenicka i sebicna "sve cu gi zajebem" kultura. Sve ostalo su manje ili vise vesto upakovani izgovori.
Dobro dosao na forum i samo nastavi ovako. :)
Link to comment
Meni je potpuno fascinantno da covek ceka prevoz za jednu stanicu. Kakvo senzacionalno gubljenje vremena.
Aj ti predji preko tramvajskog mosta pesice.
Link to comment
Aj ti predji preko tramvajskog mosta pesice.
Da. Postoje dve relacije od jedne stanice koje prelazim cesto a nikada peske zato sto su veoma duge. To je jedna, druga je sada u Radnickoj dok rade ovu petlju na mostu kod Ade, izmedju Ade i Gospodarske Mehane. Obe relacije su jako duge zbog konfiguracije terena i samo nominalno predstavljaju jednu stanicu. No, to ih takodje cini isplativim za voznju, tako da ne vidim razlog zasto se ne bi placala karta.
Link to comment

Ovaj argument da je gradski prevoz uzluga kao bilo koja druga (recimo frizer), pa da ga zato treba placati, malo je na kilavim nogama. Gradski prevoz je monopol, grad odredjuje cenu, odredjuje kvalitet usluge i ti kao potrosac nemas nikakve mogucnosti da na to utices. Ako nisi zadovoljan frizerom (preskup je, pusta Cecu ili Baha u radnji,..) promenis frizera. Ako nisi zadovoljan gradskim prevozom, idi peske. Pri tome cak i ako ne koristis prevoz ti ga placas jer ga grad subvencionise.Licno placam GSP uvek, cak i ako se vozim samo jednu stanicu (izuzetak je samo ako validator na vratima na kojima sam usao ne radi, a u autobusu je takva guzva da ne mogu da se lako probijem do drugih vrata), medjutim ne razumem ovaj visokomoralizatorski stav: ne placanje GSP-a je lopovluk kao svaki drugi lopovluk. E, pa nije! To nije isto kao kad odzeparis neku bakicu na ulici. Nije isto kao i kad kidnes iz kafane ne plativsi pice. To je negde kao kad skines neki film sa torenta, ali zamolis ortaka da ti iskopira neki muzicki CD.

Link to comment

@harper+1Uze mi reci iz usta. Postoji razdaljina od "jedne" stanice koja je dovoljno dugacka da bi se vozio, ali onda je i dovoljno dugacka i da bi platio. U to ubrajam i prelazenje mostova.Samo harpere, i ako se u principu slazem sa tobom oko toga da se neplacanje uglavnom svodi na to "ne placam jer mi se moze" i da su sve ostalo izgovori, zaista postoje valjani razlozi da covek popizdi i razmisli koji k placa kartu, kada vidi kakvu uslugu dobija. Narocito sa ovim letnjim redom voznje. Ako dodas na to da se u sustini voznja bez karte ne sankcionise, onda se stvarno nekad osecas kao budala. No, zaljenje da je preskupo voziti se jednu stanicu svakako ne spada u te razloge.

Link to comment
Ovaj argument da je gradski prevoz uzluga kao bilo koja druga (recimo frizer), pa da ga zato treba placati, malo je na kilavim nogama. Gradski prevoz je monopol, grad odredjuje cenu, odredjuje kvalitet usluge i ti kao potrosac nemas nikakve mogucnosti da na to utices. Ako nisi zadovoljan frizerom (preskup je, pusta Cecu ili Baha u radnji,..) promenis frizera. Ako nisi zadovoljan gradskim prevozom, idi peske. Pri tome cak i ako ne koristis prevoz ti ga placas jer ga grad subvencionise.Licno placam GSP uvek, cak i ako se vozim samo jednu stanicu (izuzetak je samo ako validator na vratima na kojima sam usao ne radi, a u autobusu je takva guzva da ne mogu da se lako probijem do drugih vrata), medjutim ne razumem ovaj visokomoralizatorski stav: ne placanje GSP-a je lopovluk kao svaki drugi lopovluk. E, pa nije! To nije isto kao kad odzeparis neku bakicu na ulici. Nije isto kao i kad kidnes iz kafane ne plativsi pice. To je negde kao kad skines neki film sa torenta, ali zamolis ortaka da ti iskopira neki muzicki CD.
Radi se o vrlo pragmaticnom stavu, ne o visokomoralizatorskom (sta god da to znaci). Neplacanjem prevoza se na opstem planu ne dobija nista korisno, dobija se samo sumnjiva licna korist i permanentno los gradski prevoz bez nade da ce jednog dana biti bolji.Ljudi se zale na prevoz svuda, iz raznih razloga i sa raznim argumentima. Kad god sam u Oslu prijatelji mi sede na glavi kukajuci na tamosnji gradski prevoz, koji je cista naucna fantastika za gradski prevoz u Beogradu. Najveci broj njih se zali na cenu prevoza, jedan manji broj na frekventnost linija na nekim relacijama. Svejedno nikome od njih ne bi palo na pamet da taj prevoz ne placa. Naravno, svestan sam toga da su drugi oblici kritike ili protesta (mediji, predstavke lokalnoj samoupravi i slicno) neuporedivo efikasniji u Norveskoj nego u Srbiji i da tamo imaju smisla ali niko ne vidi svrhu da protestuje odbijanjem da plati uslugu, niti bi iko tamo imao razumevanja za taj vid protesta.Idem kod keve jednom nedeljno 56-icom i sto puta mi se desilo da vidim ljude koji putuju od Zelenog Venca do Zarkova ne validirajuci kartu, osim ukoliko ne vide kontrolu na sledecoj stanici. Zato ce da te ubiju laktovima na pocetnoj stanici boreci se za mesto da sednu, iako cesto ima vise praznih stolica od putnika i uredno ce da ti prikenjavaju ukoliko ne ustanes i ustupis im mesto. Ne kazem da kritike koje se ovde iznose proizlaze iz iste kulture ponasanja u javnom prevozu i sa gotovo svim argumentima o kvalitetu gradskog prevoza u Beogradu se apsolutno slazem. Samo nisam u stanju da poverujem da pismen, obrazovan i pametan covek misli da ce time sto pribegava neplacanju uraditi bilo sta drugo osim sto ce se pridruziti faktorima zbog kojih je prevoz u Beogradu los.On a more selfish note, ne zelim da mi u ionako losem prevozu bude jos gore time sto cu se gurati po autobusima sa ljudima koji neovlasceno dele moj prostor i zauzimaju mesto. Osecam se pokradenim.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...