Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

nerado uskačem u ovaj dijalog, ali pejsi, mislim da boris shvata šta hoćeš da kažeš i pokušava da kaže da u GSPu ne može i jedno i drugo.Ili su cene subvencionisane, ali radi 15% ljudi više nego što bi trebalo (zarad socijalnog mira) ili je full tržišni sistem - svi zaposleni zapravo rade, nema subvencionisanih cena.

Link to comment

pa dobro ako je tako. kapiram i ja da se u ovoj državi gomila problema ne može popraviti, ali me to ne sprečava da konstatujem da problem postoji. fora je u tome što bi potreba za subvencijama postojala čak i ako bi gsp zapošljavao optimalan broj ljudi.

Edited by pacey defender
Link to comment

Urbanisti smatraju da se subvencije u gradskom saobracaju znatno razlikuju od privrednih subvencija, posto ulaganje novca u sisteme javnog transporta donosi direktnu i trenutnu korist sredini: kvalitetan sistem gradskog saobracaja doprinosi rasterecenju saobracajne mreze i povezivanju urbanih zona. Veoma malo gradova na svetu ima nesubvencionisan gradski saobracaj, a ponegde postoje i "zero-fare", potpuno subvencionisani modeli.

Link to comment
Urbanisti smatraju da se subvencije u gradskom saobracaju znatno razlikuju od privrednih subvencija, posto ulaganje novca u sisteme javnog transporta donosi direktnu i trenutnu korist sredini: kvalitetan sistem gradskog saobracaja doprinosi rasterecenju saobracajne mreze i povezivanju urbanih zona. Veoma malo gradova na svetu ima nesubvencionisan gradski saobracaj, a ponegde postoje i "zero-fare", potpuno subvencionisani modeli.
Vasa objasnio. U milionskom gradu se svakog dana stotine i stotine hiljada poslova obavlja na razdaljinama koje nisu dohvatne za pesaka, a kad bi se svaki taj pesak dohvatio svog privatnog vozila (ako ga uopste ima) da bi dosao od tacke A do tacke B sadasnji kolapsi bi u odnosu na te potencijalne licile na lep suncan letnji dan u parku. Tolike su i toliko raznovrsne koristi od brzog i efikasnog javnog prevoza u visemilionskom gradu da mi u ovom trenutku ne pada na pamet nista sto bi bilo pametnije i svrsishodnije subvencionisati.
Link to comment

@ pejsi : Sve se ja slažem, i to jeste problem. Samo mislim da je logika iza toga, iskrivljena logika svakako, da ako već subvencionišemo karte, onda je svakako u redu da "subvencionišemo" neki broj porodica tako što ćemo zaposliti većih broj ljudi nego što je potreban. Socijalna politika ftw.Osim što su subvencije normalan deo socijalne politike, a ogroman broj zaposlenih u GSPu nešto što udara kontru subvencijama jer diže troškove GSPa.Uopšte ne znam da li ovakav sistem može da se "popravi", ili je potrebno srušiti ga i graditi ispočetka. Ako otpustiš ljude - ne valja, raste nezaposlenost, a izbori su iza ćoška. A u međuvremenu imaš ko zna koliko rupa bez dna (GSP, železnica) koje samo gutaju lovu, i pritom uspevaju da pruže sub-par uslugu.

Edited by Alphons
Link to comment
Ako otpustiš ljude - ne valja, raste nezaposlenost
e vidiš ovo je jedna od većih zabluda. da se gašenjem nepotrebnih radnih mesta, koja se dakako održavaju subvencijama, smanjuje ukupna zaposlenost. ne kažem da ti to smatraš, naravno, nego konstatujem problem koji leži u osnovi neefikasnosti javnih preduzeća, i konačno, koji ilustruje čitavu ekonomsku politiku države.inače se slažem da treba subvencionisati javni gradski prevoz; to sam više puta napisao. Edited by pacey defender
Link to comment
Uopšte ne znam da li ovakav sistem može da se "popravi", ili je potrebno srušiti ga i graditi ispočetka. Ako otpustiš ljude - ne valja, raste nezaposlenost, a izbori su iza ćoška. A u međuvremenu imaš ko zna koliko rupa bez dna (GSP, železnica) koje samo gutaju lovu, i pritom uspevaju da pruže sub-par uslugu.
Ja uopšte ne razumem zašto se socijalni mir čuva preko zaposlenih u prevozu, a ne, preko zaposlenih u, recimo, kafićima. Subvencija je jedno i jasno je da to svi rade. Ali, Francuska ili Nemačka možda imaju para da plaćaju prekobrojne u njihovim javnim prevozima, mi nemamo.
Link to comment
Ja uopšte ne razumem zašto se socijalni mir čuva preko zaposlenih u prevozu, a ne, preko zaposlenih u, recimo, kafićima. Subvencija je jedno i jasno je da to svi rade. Ali, Francuska ili Nemačka možda imaju para da plaćaju prekobrojne u njihovim javnim prevozima, mi nemamo.
pa nemamo, ali to je ravnoteza sile. imaju jak sindikat.ako stvari postavimo crno-belo, jedno resenje je da se placaju neradnici, a drugo: da se zabrane strajkovi, posalju nekakvi odredi smrti i da se to jednom sredi nekako.e a ako se stvari gledaju iz sivog ugla, onda postoji i racionalan put: da se prvo uspostavi kontrola tokova novca u datom javnom preduzecu tako sto se jedan deo nadleznosti outsourcuje firmi koja stice nove ugovore tako sto radi efikasno i transparentno, namely Kentkart. ovo moze dovesti do postepenog pritiska na nosioce sinekura koji ce ostati bez znacajnog dela prihoda. ako se na to doda i poneko "token" hapsenje zbog malverzacija i stalan mac nad glavom onima koji imaju nesto manje putera na glavi a takodje zauzimaju izmastana radna mesta, onda se preduzece moze postepeno cistiti.biti pravi politicar znaci: resavati stvari gradualno i bez velikih novinskih naslova. radikalni rez u GSP-u bio bi kontraproduktivan, zato sto bi ostavio utisak da drzava, u poprilicno osetljivom trenutku kada od jednog samospaljivanja na ulici nastane revolucija koja obuhvati 200 miliona ljudi, ulazi u obracun sa radnicima. sve to ima svoje, jel te.
Link to comment

Zar ne bi bilo bolje otpustiti te ljude a od tih para povecati socijalna davanja? Tako bar postoji sansa da se zaposle negde drugde a dok su u GSPu nikakva. Naravno, to je hipoteticki scenario, u stvarnosti vlast nece pred izbore nikad otpustati ljude.

Link to comment

vasa opet objasnio. pošalji CV Kentkartu, ispunjavaš sve uslove - pušiš, imaš bradu, jedeš ljuto :D@ Shan - naravno da bi bilo bolje. Čak i ne bi morali taj novac da prebacuju negde drugo, već samo da ga preraspodele u okviru GSPa tako što bi ili povećali plate onima koji tamo rade ne bi li ih nagnali da bolje rade svoj posao (npr. da vozači poštuju red vožnje, itd, ali ovo funkcioniše samo u sklopu nekakvog kontrolnog mehanizma o kome je pričao markodeva), ili da taj novac u vidu dodatnih subvencija preraspodele onima kojima najviše treba.i naravno da neće to uraditi. Što volim kad se nađemo na forumu, pa onda svi maštamo o stvarima koje su bolje od onoga što se dešava, potpuno svesni da se neće desiti jer živimo gde živimo wub.gif

Link to comment
pa nemamo, ali to je ravnoteza sile. imaju jak sindikat.ako stvari postavimo crno-belo, jedno resenje je da se placaju neradnici, a drugo: da se zabrane strajkovi, posalju nekakvi odredi smrti i da se to jednom sredi nekako.e a ako se stvari gledaju iz sivog ugla, onda postoji i racionalan put: da se prvo uspostavi kontrola tokova novca u datom javnom preduzecu tako sto se jedan deo nadleznosti outsourcuje firmi koja stice nove ugovore tako sto radi efikasno i transparentno, namely Kentkart. ovo moze dovesti do postepenog pritiska na nosioce sinekura koji ce ostati bez znacajnog dela prihoda. ako se na to doda i poneko "token" hapsenje zbog malverzacija i stalan mac nad glavom onima koji imaju nesto manje putera na glavi a takodje zauzimaju izmastana radna mesta, onda se preduzece moze postepeno cistiti.biti pravi politicar znaci: resavati stvari gradualno i bez velikih novinskih naslova. radikalni rez u GSP-u bio bi kontraproduktivan, zato sto bi ostavio utisak da drzava, u poprilicno osetljivom trenutku kada od jednog samospaljivanja na ulici nastane revolucija koja obuhvati 200 miliona ljudi, ulazi u obracun sa radnicima. sve to ima svoje, jel te.
Vasi dosao dan za sabijanje. :Hail:
Link to comment
pa nemamo, ali to je ravnoteza sile. imaju jak sindikat.ako stvari postavimo crno-belo, jedno resenje je da se placaju neradnici, a drugo: da se zabrane strajkovi, posalju nekakvi odredi smrti i da se to jednom sredi nekako.e a ako se stvari gledaju iz sivog ugla, onda postoji i racionalan put: da se prvo uspostavi kontrola tokova novca u datom javnom preduzecu tako sto se jedan deo nadleznosti outsourcuje firmi koja stice nove ugovore tako sto radi efikasno i transparentno, namely Kentkart. ovo moze dovesti do postepenog pritiska na nosioce sinekura koji ce ostati bez znacajnog dela prihoda. ako se na to doda i poneko "token" hapsenje zbog malverzacija i stalan mac nad glavom onima koji imaju nesto manje putera na glavi a takodje zauzimaju izmastana radna mesta, onda se preduzece moze postepeno cistiti.biti pravi politicar znaci: resavati stvari gradualno i bez velikih novinskih naslova. radikalni rez u GSP-u bio bi kontraproduktivan, zato sto bi ostavio utisak da drzava, u poprilicno osetljivom trenutku kada od jednog samospaljivanja na ulici nastane revolucija koja obuhvati 200 miliona ljudi, ulazi u obracun sa radnicima. sve to ima svoje, jel te.
Dobro, dobro, ok, slažem se, samo mi je već pomalo muka od tih "povlašćenih" zaposlenih u državnim firmama (koje btw ni ne obavljaju posao kako treba), pa čisto da dam sebi oduška. I hteo sam da odvojim nužnost subvencija od prekobrojnih zaposlenih, pošto jedno uopšte ne mora da podrazumeva drugo.
Link to comment
Dobro, dobro, ok, slažem se, samo mi je već pomalo muka od tih "povlašćenih" zaposlenih u državnim firmama (koje btw ni ne obavljaju posao kako treba), pa čisto da dam sebi oduška. I hteo sam da odvojim nužnost subvencija od prekobrojnih zaposlenih, pošto jedno uopšte ne mora da podrazumeva drugo.
ja sam otkrio da, kada uspem da savladam nervozu zbog stvari koje ne mogu da promenim, dobijam savrseno racionalne ideje o tome kako srediti razlicitite probleme ovoga grada i drzave. znam da sam sve to sredio u svojoj glavi i...lepo mi, vise nije ni bitno kakvo je stanje na terenu.ovo je jedna prava smirena kafanska vestina koju svima preporucujem.
Link to comment
ovo je jedna prava smirena kafanska vestina koju svima preporucujem.
Ajmo na Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippel! Sabijemo po jedno 10 Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippela, pa proradi varnica i onda se nabadamo Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippelima.
Link to comment
Ajmo na Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippel! Sabijemo po jedno 10 Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippela, pa proradi varnica i onda se nabadamo Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippelima.
uz tolike krigle Belgien Bruinn Superbenedictine Special Extra Stout Weisslasger Trippel-a resicemo i kvadraturu kruga, a ne bijedni GSP.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...