Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

A što su oni uveli BusPlus uopšte?
Kao skoro sve napredno u zemlji Srbiji, uveden je jer je neko u tome video licnu korist.Medjutim, postoji mnogo razloga zbog kojih je BusPlus dobar:- GPS pracenje svih vozila. Sada postoji sistem po kome se tacno moze znati kada je autobus krenuo sa okretnice, koliko je kasnio i moze se naslutiti zasto - mislim da je ovo jedan od dva glavna razloga "internom otporu" iz GSPa i privatnih prevoznika prema BusPlusu.- Validatori tacno pokazuju koja je sledeca stanica (nazalost ne radi glasovna najava u svim vozilima tj. cesto je iskljucena), tako da su mnoge GSPove starudije bar delimicno prevedene u 21. vek. Sada, uz BusPlus validatore, po prvi put postoji mogucnost da se snadjes u prevozu kao u nekim drugim uredjenim gradovima: informises se npr. putem sajta planplus.rs tacno na kojoj stanici da udjes, na kojoj da presednes, i na kojoj da izadjes da bi stigao od A do B, i dok se vozis znas tacno gde si i gde treba da izadjes. To je ranije za Beograd bila naucna fantastika.- Ocitavanje u svakom vozilu omogucuje da se prati opterecenje linija, kretanje putnika i sl., sto bi omogucilo optimizaciju gradskog prevoza. No, posto je ljudima bio nadljudski napor da svoje mesecne karte priljube uz validator svaki put kada ulaze u vozilo (a validator postoji na svakim vratima) - i ako to ne zahteva cak ni vadjenje kartice iz novcanika - uvedeno je pravilo da oni sa mesecnim kartama moraju samo jedanput mesecno da se validiraju, cime je statisticka funkcija BusPlus sistema obesmisljena.- Sistem gde imas dopunjivu karticu i validator koji "skida" kredit sa te kartice pri ulasku u vozilo, daje ogromnu fleksibilnost po pitanju tarifnog sistema koji se primenjuje. Nazalost to se nije odma videlo jer je tarifni sistem ostao isti, ali eto sada je uvedena karta od 100 din. za 75 min voznje sa neogranicenim presedanjima, sto je i ako po mom misljenju nedovoljno (treba da traje bar 90 min. za te pare) ipak nekakav pocetak.BusPlus, je, realno, povelik napredak u sistemu javnog prevoza u Beogradu. Da nije bilo one svinjarije proslog leta sa maltretiranjem ljudi da ulaze na prednja vrata, i da su odmah uvedene vremenske karte, verujem da se niko ne bi bunio. Ovako su pokusali da "uteraju red" na silu u narod, i pritom izmaltretirali dobar deo ljudi koji je placao karte uredno. Da nije bilo toga, BusPlus ne bi bio tema - bio bi prihvacen kao jedan znak napretka kao sto je npr. placanje parkinga SMSom. Edited by hazard
Link to comment

sve to stoji sto si napisao, po svom obicaju precizno i logicno. na zalost ono sto si napisao na pocetku, licna korist. u ovom slucaju nesto nije funkcionisalo na toj relaciji licna korist - javno dobro plus cinjenica da gps pozicioniranje vozila, kao jedna izuzetno korisna stvar koja je imala i funkciju suzbijanja moci mafijaskih udruga u gsp koje su na sto sitnih nacina krale imovinu gsp kao sto je gorivo recimo - nije uspela. neko je ovde okacio zvanicnu statistiku i ispostavilo se da je u prvoj godini koriscenja bus plus sistema potroseno vise goriva na nesto manje autobusa nego 2011. bus plus sistem ce moguce i ostati ali apex ne bi trebalo da postoji kao firlma koja ima taj poprilicno lukrativni posao.

Link to comment
Ima ovaj ''koalicioni'' pravo u jednom- narod lakse podnosi da njiove pare odu na visak radnika u javnom preduzecu nego na tajkuna. Ko i za konduktera- kondukter je ipak zivo bice, mucenik koji visi u tom busu svaki dan, ceo dan, nekako je empatijski teze neplatiti njemu nego nekom tajkunu koji se krije iza fensi monitora.
Ja moram da priznam da mi bas nije najjasnija ta pobuna oko cinjenice da naplatu vrsi (i jedan procenat te naplate uzima za sebe) privatna firma. Pa sta? Izvrsitelj usluge koju finansira i u krajnjoj instanci pruza grad/drzava ne mora biti neko ko je zaposlen direktno od grada/drzave. Moze biti privatnik koji u tu svrhu unajmljen.Godinama ulicama grada voze autobusi privatnika (Beobus itd.), potpuno integrisani u "javni" tarifni sistem (iste karte ko u GSPu), i izdrzavaju se od istih para ko i GSP (i od karata i od gradskog budzeta). I oko toga se skoro niko ne buni. A ti privatnici, zato sto su privatnici, imaju valjda i neki profit i nemaju visak radnika (inace, da gube pare, do sada bi valjda bankrotirali). Dakle zasto je Apex problematican samo zasto sto je privatna firma?Ono sto je problematicno kod Apexa je nacin na koji je dobio tender i to da li je neko od ljudi na vlasti direktno ili indirektno deo vlasnicke strukture (tj. sukob interesa). Apex, btw uzima, koliko bese - 8% od naplate karata za sebe? I od tih 8% se finansira nabavka opreme (grad to nije platio), odrzavanje opreme, i kontrola naplate (plate kontrolora). Dakle 92% i dalje ide u gradsku kasu. I za sta je, zapravo, u operativnom delu kriv sam Apex? Validatori, uglavnom, sada rade kako treba.Je li Apex kriv sto GSP nema dovoljno vozila? Sto su u losem stanju? Sto im je odrzavanje nopostojece? Sto vozaci GSPa voze ko manijaci?Ako nabrojimo 10 najgorih nedostataka u sistemu javnog prevoza u Beogradu, Apex ima veze sa tacno 0.
Link to comment
BEOGRAD, 25, juna (Tanjug) - Predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić izjavio je danas da postoji mogućnost da se Gradsko-saobraćajno preduzeće Beograd vrati u sistem naplate karata u javnom prevozu."Razmotrićemo mogućnost da grad Beograd ponovo preuzme sistem naplate karata u javnom prevozu. Moramo na jedan ozbiljan način da rešimo ovaj problem...Beograd ne moze dugoročno da izdvaja za subvencije javnog prevoza 150 miliona evra na godišnjem nivou", rekao je Antić novinarima u skupštini grada.On je rekao da angažovanje dodatnih kontrolora nije u skladu sa ugovorom koji grad Beograd ima sa "Bus plus sistemom", da će njih plaćati grad, a da je cilj da se održi i uveća nivo naplate karata u javnom prevozu kako ne bi doživeo kolaps."Imamo problem jer Beograđani slabo plaćaju prevoz i slabo prihvataju 'Bus plus' sistem. Razmotrićemo da li je to posledica toga što građani teško prihvataju novi sistem ili zbog toga što teško prihvataju da neko sa strane vrši naplatu sistema javnog prevoza. Ukoliko je ovo drugo, treba da razmotrimo sve mogućnosti uključujući i onu o ponovnom vraćanju sistema naplate karata od strane GSP", rekao je Antić.
Pa dobro jesam li ja rekao to cim je izasao na videlo taj ugovor.E sad ide ono Grad ce da otkupi servis od privatne firme, pa ce privatna firma da fakturise milione evra ulozene u sistem, pa osiguranje opreme...Mozda ja zato skacem jer sam tako nesto slicno zamalo doziveo u firmi u kojoj sam radio, zamalo.Tako rade srpski satro investitori, tako rade kombine...
Link to comment
sve to stoji sto si napisao, po svom obicaju precizno i logicno. na zalost ono sto si napisao na pocetku, licna korist. u ovom slucaju nesto nije funkcionisalo na toj relaciji licna korist - javno dobro plus cinjenica da gps pozicioniranje vozila, kao jedna izuzetno korisna stvar koja je imala i funkciju suzbijanja moci mafijaskih udruga u gsp koje su na sto sitnih nacina krale imovinu gsp kao sto je gorivo recimo - nije uspela. neko je ovde okacio zvanicnu statistiku i ispostavilo se da je u prvoj godini koriscenja bus plus sistema potroseno vise goriva na nesto manje autobusa nego 2011. bus plus sistem ce moguce i ostati ali apex ne bi trebalo da postoji kao firlma koja ima taj poprilicno lukrativni posao.
Vidi sta sam napisao gore...ja mislim da Apex uopste nije tako lukrativan. Da jeste, ne bi Djilas iz gradskog budzeta zaposljavao 700 kontrolora. Na pocetku, dil sa Apexom je zvucao sasvim razumno - grad za validatore koliko znam nije platio nista (ili vrlo malo u odnosu na njihovu ukupnu vrednost), dao je 8% od naplate Apexu umesto toga, a Apex usput ima obavezu da sistem odrzava i da zaposljava kontrolore koji ce osiguirati da se ta naplata poveca - ili se tako mislilo. Ideja da ce privatna firma ciji profit zavisi od naplate javnog prevoza biti revnosnija u kontroli naplate nije glupa, naprotiv. Ono gde je tu neko (Djilas) ispao glup je da je mislio da ce se red uterati lako i brzo uz maksimalni "stocni" tretman putnika, i da ce onda tih 8% da bude fina suma od kojih ce moci dosta da se slije u neciji (Djilasov) dzep. Medjutim to je ispao zajeb, i vratio se kao bumerang.A za dalje, mislim da postoji klauzula u ugovoru po kojoj grad moze i bilo kom trenutku za X miliona evra da otkupi validatore, i onda prestaje Apexovo uzimanje 8%. No u tom slucaju Apex mora da nastavi da postoji u nekom obliku, i da nesto naplacuje, jer te validatore valja odrzavati. Nadam se da nisi dovoljno lud da predlozis da se ostavi GSPu da interno odrzavaju validatore, jer oni ne umeju displeje na pola buseva da podese kako treba, a kamoli nesto komplikovanije.
Link to comment
Ja moram da priznam da mi bas nije najjasnija ta pobuna oko cinjenice da naplatu vrsi (i jedan procenat te naplate uzima za sebe) privatna firma.
mozda neka pretpostavka da gradonacelnik na zakulisane nacine itekako ima veze sa tom privatnom firmom? bilo to istina ili ne ali izgleda da javno mnjenje korisnika usluga gsp poprilicno veruje u tu urbanu legendu. uglavnom svi ovde veruju da je djilas itekako uvezan sa apexom ali realno za sada nema ni jednog jedinog dokaza.edit: videh sada sta si napisao. pa da, to je to. ocekivao se idealan procenat naplate, da ne kazem blizu 100% i cim je opao taj procenat djiki je postao malo nervozan i onda je krenuo onako bahato da uvodi red™ i naravno odmah izazvao odgovarajucu reakciju plus politicki momenat da se to lepo koristi preko neta na primer. niko me nece ubediti da su sve te akcije protiv bus plusa kao recimo na fejsbuku onako internetski spontane. napisao sam vec, lako je bilo djilasu da bude gradonacelnik sa svescu ko drzi republicku vlast i ko je predsednik, cim se promenila politicka situacija pokazalo se da covek jednostavno nema kapacitet™ za obavljanje duznosti sefa prestonice. om ni nekako lici na one kerove koji su jako drcni i kurceviti kada su na povocu a kada se otkace sa njega nekako odjednom izgube tu kerecu kurcevitost. dodatna smejurija je sto je djilas uradio kerecu revoluciju, preuzeo je povodac u svoje celjusti. ali mu to nije vratilo kurcevitost jer nije shvatio odnos gazda - pas preko povoca. mislim, sama ta slika je meni urnebesno smesna sta taj covek radi u politici Edited by Pontijak
Link to comment
Pa dobro jesam li ja rekao to cim je izasao na videlo taj ugovor.E sad ide ono Grad ce da otkupi servis od privatne firme, pa ce privatna firma da fakturise milione evra ulozene u sistem, pa osiguranje opreme...Mozda ja zato skacem jer sam tako nesto slicno zamalo doziveo u firmi u kojoj sam radio, zamalo.Tako rade srpski satro investitori, tako rade kombine...
uuu pa to bi bio kec na destetku za srpskog eliota nesa..hqdefault.jpg
Link to comment

verovatno ce biti i toga. eliot™ ce naprosto uzivati da pridavljuje djilasa i sto ovaj vise bude sluzavio kao puz golac gmizuci tamo amo da bi zastitio sto vise svog novca to ce eliot™ vise uzivati u mrcvarenju.

Link to comment
Ja moram da priznam da mi bas nije najjasnija ta pobuna oko cinjenice da naplatu vrsi (i jedan procenat te naplate uzima za sebe) privatna firma. Pa sta? Izvrsitelj usluge koju finansira i u krajnjoj instanci pruza grad/drzava ne mora biti neko ko je zaposlen direktno od grada/drzave. Moze biti privatnik koji u tu svrhu unajmljen.Godinama ulicama grada voze autobusi privatnika (Beobus itd.), potpuno integrisani u "javni" tarifni sistem (iste karte ko u GSPu), i izdrzavaju se od istih para ko i GSP (i od karata i od gradskog budzeta). I oko toga se skoro niko ne buni. A ti privatnici, zato sto su privatnici, imaju valjda i neki profit i nemaju visak radnika (inace, da gube pare, do sada bi valjda bankrotirali). Dakle zasto je Apex problematican samo zasto sto je privatna firma?Ono sto je problematicno kod Apexa je nacin na koji je dobio tender i to da li je neko od ljudi na vlasti direktno ili indirektno deo vlasnicke strukture (tj. sukob interesa). Apex, btw uzima, koliko bese - 8% od naplate karata za sebe? I od tih 8% se finansira nabavka opreme (grad to nije platio), odrzavanje opreme, i kontrola naplate (plate kontrolora). Dakle 92% i dalje ide u gradsku kasu. I za sta je, zapravo, u operativnom delu kriv sam Apex? Validatori, uglavnom, sada rade kako treba.Je li Apex kriv sto GSP nema dovoljno vozila? Sto su u losem stanju? Sto im je odrzavanje nopostojece? Sto vozaci GSPa voze ko manijaci?Ako nabrojimo 10 najgorih nedostataka u sistemu javnog prevoza u Beogradu, Apex ima veze sa tacno 0.
nije bas nula, oni je trebalo da optimizuju kontrolu polazaka....
Link to comment
verovatno ce biti i toga. eliot™ ce naprosto uzivati da pridavljuje djilasa i sto ovaj vise bude sluzavio kao puz golac gmizuci tamo amo da bi zastitio sto vise svog novca to ce eliot™ vise uzivati u mrcvarenju.
Ne sumnjam da ce tako i biti, kao i da cemo pred gradske izboee dobiti vise informacija o Miskovicu i njegovom pritvoru. Jbg nema vise vremena zatnog kaveza pa ce se prikazivanje raditi preko medija.A sto se odnosa Aleka™ i Djikija™ tice ne sumnjam da ovaj prvi nije zaboravio ovom drugom ujdurmu sa bilbordima a to je samo jedna za koju sam cuo, a vrlo verovatno da nije jedina.
Link to comment
nije bas nula, oni je trebalo da optimizuju kontrolu polazaka....
Zar nije njihov deo samo tehnicko omogucavanje toga, ne zaposljavaju oni dispecere?
Link to comment
Hiljaditi put.Naravno da pravis stetu. I jos dajes municiju i Apexu i Djilasu za grudvanje. Da placas, ne bi imao Djilas cime da se grudva.Klasicna relativizacija vidi Ziku, vidi Miku, a i oni su isto, sta je bilo u Bratuncu...
Reductio ad Mladicum :D
Link to comment
E sad ide ono Grad ce da otkupi servis od privatne firme, pa ce privatna firma da fakturise milione evra ulozene u sistem
To je beše predviđeno i ugovorom (grad može da otkupi sistem i pre isteka roka za bijednih 12 mil eur)
Link to comment
- GPS pracenje svih vozila.
Ovo je trebalo da pre nekih 7 godina odradi jedna mala BG firma, ali je stopirano jer vlasnici nisu imali dovoljno jake veze.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...