Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Da li se neko od vas vozio u londonskom metrou u vreme jutarnjeg spica?Ili koristio Picadilly line za prevoz do aerodroma?Ili redovno koristio usluge britanske zeleznice?U sva tri slucaja, kasnjenja i odpo nekoliko sati kada padne lisce na sine u zimskom periodu, krcati vozovi a la GSP 1993 su savim normalna pojava, sve to po paprenim cenama.Nije da to nije predmet rasprave u britanskom drustvu, ali ja ziveci tamo deset godina nisam cuo argument necemo da placamo za voz/metro (doduse to je i nemoguce zbog sistema kontrole).Hocu reci, neplacanje jer je los prevoz je samo ocajno los izgovor da bi se neplacanje (koje se desava zbog lose kontrole) sebi moralno opravdalo.

Link to comment
servis koji pri tom ne mora da se koristi.
Vidi, mozes ti ovu nebuozu ponoviti jos nekoliko desetina hiljada puta, ali ona nece postati istinita. Ili mozda imas suvisao odgovor na jednostavno pitanje: kako u Beogradu neko ko zivi, radi i krece se van kruga dvojke (da, neces verovati, ima i takvih) moze da se prebaci do zeljene destinacije, ako, pazi sad ovu fantasticnu konstrukciju, ne poseduje auto?Meni je jasno da neko kome se 90% zivotnih aktivnosti odvija u radijusu od 500 metara i/ili ima dobra primanja i kola ne moze lako da se poistoveti sa problemima prosecnog stanovnika Beograda, ali ipak ne mora biti toliko odvojen od stvarnosti i elementarnog razuma da tvrdi da je u dvomilionskom gradu javni prevoz luksuz, hir ili stvar izbora. Takvo poimanje realnosti neodoljivo podseca na onaj vic kad prosjak pridje narkomanu i kaze: "Daj neki dinar ziv mi ti, nisam nista jeo tri dana", a ovaj mu odgovori: "Moras brate, makar na silu".
Link to comment
Da li se neko od vas vozio u londonskom metrou u vreme jutarnjeg spica?Ili koristio Picadilly line za prevoz do aerodroma?Ili redovno koristio usluge britanske zeleznice?U sva tri slucaja, kasnjenja i odpo nekoliko sati kada padne lisce na sine u zimskom periodu, krcati vozovi a la GSP 1993 su savim normalna pojava, sve to po paprenim cenama.Nije da to nije predmet rasprave u britanskom drustvu, ali ja ziveci tamo deset godina nisam cuo argument necemo da placamo za voz/metro (doduse to je i nemoguce zbog sistema kontrole).Hocu reci, neplacanje jer je los prevoz je samo ocajno los izgovor da bi se neplacanje (koje se desava zbog lose kontrole) sebi moralno opravdalo.
Obzirom da neki sa sporta, nadam se ne čitaju i ovo, mogu ti reći da je prevoz u M'cr-u tra-ge-di-ja. Ogroman grad sa relativno malim centrom i još su isto kao i Beograd imali "tramvajem u 21. vek" ideju. Kad krene ujutru sranje isto je ko u bgd-u. Uz malu razliku, Cena mesećne karte je oko 2,5 puta veća nego u Bgd-u. Prosečna plata je oko 5 puta veća. Nije fora u tome platiti ili ne platiti, fora je u tome da jednostavno - nema. A da ne pričam o tome što tamo Stagecoach sigurno ne bavi i socijalnom politikom u vidu držanja ko zna koliko prekobrojno zaposlenih.
Link to comment
Ma karta je preskupa i tacka, napisao sam vec. Realna cena je 30-35 dinara. I onda nek rade sta hoce. Jbg, nema se.
ne bih da se igram laičkog gađanja isplativošću cene karte, jer nemam ni zvanične ni "nezvanične" podatke, ali čini mi se da bi ovo za većinu bila prihvatljiva cena i da bi u tom slučaju moglo da se insistira na povećanoj naplati. ovih 72 dinara ima veoma negativan psihološki efekat i ljudi će da kupe za sto dinara i onda da se otkucavaju kad vide da uđe kontrola. baš bih voleo da vidim podatke da li su im se prihodi uvećali sa ovim neprestanim povećanjima, ili su ostali isti, a procenat naplate se, normalno, smanjio. a sve nešto imam osećaj da je tako.
Link to comment

Ali ako se 50% putnika svercuje, kakav bi efekat imalo snizavanje cene za 50-55%? Cak i kad bi naplata bila 100%, pozitivan fin efekat bi izostaoSent from my Nexus 4

Link to comment
Obzirom da neki sa sporta, nadam se ne čitaju i ovo, mogu ti reći da je prevoz u M'cr-u tra-ge-di-ja. Ogroman grad sa relativno malim centrom i još su isto kao i Beograd imali "tramvajem u 21. vek" ideju. Kad krene ujutru sranje isto je ko u bgd-u. Uz malu razliku, Cena mesećne karte je oko 2,5 puta veća nego u Bgd-u. Prosečna plata je oko 5 puta veća. Nije fora u tome platiti ili ne platiti, fora je u tome da jednostavno - nema. A da ne pričam o tome što tamo Stagecoach sigurno ne bavi i socijalnom politikom u vidu držanja ko zna koliko prekobrojno zaposlenih.
Nema je jedna prica.Prica o kvalitetu, Bus Plusu i obligacionim odnosima je druga.Posteno je reci "nema", drugo je los izgovor.
Link to comment
Nema je jedna prica.Prica o kvalitetu, Bus Plusu i obligacionim odnosima je druga.Posteno je reci "nema", drugo je los izgovor.
Ok, to se slažem. Ali to važi u oba smera, ni druga strana uopšte nije iskrena
Link to comment

Otkad znam za sebe GSP poskupljuje, a narod koji plaća karte kaže "pa okej ako će biti bolji kvalitet..."Inače, plaćam mesečnu kartu. Isplati se kad se podeli brojem vožni. Štaviše, dotera do ove cifre koju smo proglasili prihvatljivom.Dok nisam plaćao (nekih 6 meseci) činio sam to istovremeno zbog 1) štednje i 2) revolta besa. Te dve stvari se ne potiru.Iskreno, imam daleko manji problem sa ljudima koji ne plaćaju karte, nego što imam sa šoferima gspa.

Edited by McCabe
Link to comment
Vidi, mozes ti ovu nebuozu ponoviti jos nekoliko desetina hiljada puta, ali ona nece postati istinita. Ili mozda imas suvisao odgovor na jednostavno pitanje: kako u Beogradu neko ko zivi, radi i krece se van kruga dvojke (da, neces verovati, ima i takvih) moze da se prebaci do zeljene destinacije, ako, pazi sad ovu fantasticnu konstrukciju, ne poseduje auto?Meni je jasno da neko kome se 90% zivotnih aktivnosti odvija u radijusu od 500 metara i/ili ima dobra primanja i kola ne moze lako da se poistoveti sa problemima prosecnog stanovnika Beograda, ali ipak ne mora biti toliko odvojen od stvarnosti i elementarnog razuma da tvrdi da je u dvomilionskom gradu javni prevoz luksuz, hir ili stvar izbora. Takvo poimanje realnosti neodoljivo podseca na onaj vic kad prosjak pridje narkomanu i kaze: "Daj neki dinar ziv mi ti, nisam nista jeo tri dana", a ovaj mu odgovori: "Moras brate, makar na silu".
ama, gde pise da moras da se vozis GSP-om. jel tvoj deda kad je morao da ide u drugo selo, 10km od kuce, ili u skolu, svejedno, imao autobus. nije. pesacio. pa isto tako i ti. neces da platis? nista, tabanaj, zdravo cao. nece ti nista faliti, ustani 2 sata ranije i kreni na vreme.prica o tome da usluga ne zasluzuje da se plati? pa helou. neko vas je prevezao od tacke A do tacke B, i to moze da bude dobrih 20km za 72 dinara. pa ocete da se stavi kutija pa da svako ubaci onoliko koliko oseca da usluga zasluzuje?ne mogu da verujem da ne vidite da ste vi najveci gubitnici. prevoz ce vam se samo pogorsavati, a kredibilitet da trazite bilo kakvu promenu vam je u slivniku. Edited by gazza1
Link to comment
ama, gde pise da moras da se vozis GSP-om. jel tvoj deda kad je morao da ide u drugo selo, 10km od kuce, ili u skolu, svejedno, imao autobus. nije. pesacio.pa isto tako i ti. neces da platis? nista, tabanaj, zdravo cao. nece ti nista faliti, ustani 2 sata ranije i kreni na vreme.prica o tome da usluga ne zasluzuje da se plati? pa helou. neko vas je prevezao od tacke A do tacke B, i to moze da bude dobrih 20km za 72 dinara. pa ocete da se stavi kutija pa da svako ubaci onoliko koliko oseca da usluga zasluzuje?ne mogu da verujem da ne vidite da ste vi najveci gubitnici. prevoz ce vam se samo pogorsavati, a kredibilitet da trazite bilo kakvu promenu vam je u slivniku.
Samo je tebi poznato zasto si odlucio da teras inat i branis neodbranjivo tako da bi ti i 1 Kauboj mogao pozavideti.Dakle, ovako: u gradu velicine Beograda javni prevoz je nuznost i, stoga, elementarno pravo gradjana. Vlast je duzna da im obezbedi ostvarenje tog prava kroz pruzanje barem minimalno prihvatljive usluge. Kada to ucini, pruzenu uslugu treba da naplati po razumnim cenama. Usluga koju pruza GSP je daleko od donje granice prihvatljivosti i predstavlja cisto maltretiranje, izivljavanje i onemogucavanje normalnog svakodnevnog zivota gradjana. Pri takvom stanju stvari, svaka prica o (ne)placanju i ceni takve nepostojece usluge je najobicniji bezobrazluk.A ti sad nastavi da bajas o pesacenju u drugo selo kao pre 100 godina. Samo, imaj na umu da ces iz Kauboj moda pre ili kasnije izaci, ali ce ono sto napises ostati.
Link to comment

O, jbt, po ovome što pišete bih pomislio da putnike na stanicama jednom u dva sata ubacuju vilama i traktorsku prikolicu koja ide unepoznatom pravcu, al umukni i vozi se pa gde te istovare. Međutim, skoro sam bio 2 nedelje u Bgd, striktno vožnja GSPom, nije perfektno al je eonima daleko od nečega čemu valja pružati aktivan otpor i zbog čega seformiraju gerilske grupe. Karta jeste skupa za srpske uslove, al je u Srbiji sve skupo za srpske uslove. Mada, kul mi je da zamišljam Vasu koji kamenoga lica pruža ličnu kartu slugama validatora negde na Brankovom mostu potpuno svestan da je on već pobedio.

Link to comment

Još juče sam prestao da pišem na ovoj temi, pokušavajući da gazzi približim stav (rekao bih većine) forumaša i uopšte građana.Nema svrhe.Voleo bih, ipak, da predloži alternativu da se srednješkolac preveze u jutarnjem špicu od Vidikovca do Dedinja. Jedine 2 linije za kombinaciju su 59 i 50.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...