Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

ja ovaj argument smatram potpuno besmislenim i zato ne bih dalje polemisao s njim. subvencija sluzi da se smanji cena karte ili obezbedi neki standard servisa (tipa spanski tramvaji). iz poreza koji placaju gradjani nijedan javni prevoz grada velicine beograda ne moze da se finansira 100%, svuda se mora ici na visoke procente naplate. as simple as that.mislim, ovo se polako pretvara u raspravu da li je starija kokoska ili jaje. vidim da zastupate stav da prvo treba da se ponudi perfektan servis pa da ce onda narod da ga placa.to u zemlji srbiji nece da ide tako. mogao bih da razmisljam do prekustra ali ne znam nijedan primer koji to potvrdjuje. zasto narod ne placa struju? zato sto voltaza varira izmedju 205 i 240V? pa nemojte stvarno.
ovo jednostavno nije tacno, ovo niko normalan nikada na ovom topicu sigurno nije rekao, i ti to dobro znas, nego ti se uklapa u argumentaciju (koja je bez toga suplja).usluga je losa zato sto dobar deo zaposlenih u GSPu, kao uostalom i u ostatku drzavnog aparata ne radi svoj posao kako treba i za to nemaju apsolutno nikakvu sankciju.ajde sto prakticno nisu sankcionisani, nego to skoro ni teoretski ne moze da im se dogodi.
Link to comment

Naplata jeste posledica kvaliteta usluge, uz, naravno, životni standard koji ide u paketu sa ovakvom zemljom.Malo pre BusPlus ere GSP je počeo da modernizuje vozila, da ugrađuje klime. Nije se toliko kukalo na naplatu, a i sam sam mogao da vidim da ima više vozila na ulicama, da su vozila novija i da nema mnogo gužve. Prosto je sramota ne platiti kartu.Od početka gornje ere ti busevi (u koje su ugradili klime) su nestali sa ulica(?!), a pojavili se neki krševi umazani uljem i puni rupa. Sa sve validatorima. Prvo sam mislio da su ove buđave izvukli na ulicu dok ugrade u ostale. Ali ne, ti se busevi nisu ni vratili, buđavi su ostali.Posle je poskupeo prevoz.Pa su uveli carine. Pa privatna policija.Pa su krenule tuče.Ostatak se može pročitati na poslednjih 100-ak strana.Cenu ne mogu da formiram jer nisam u materiji (neko je gore pomenuo da u unutrašnjosti km košta 5 dinara), a potpuno je neosnovano porediti cenu prevoza sa nekim svetskim gradovima - niti busevi koštaju isto (zbog ugradnje™), niti gorivo košta isto (niti idu na isto gorivo).

Link to comment
Naplata jeste posledica kvaliteta usluge, uz, naravno, životni standard koji ide u paketu sa ovakvom zemljom.Malo pre BusPlus ere GSP je počeo da modernizuje vozila, da ugrađuje klime. Nije se toliko kukalo na naplatu, a i sam sam mogao da vidim da ima više vozila na ulicama, da su vozila novija i da nema mnogo gužve. Prosto je sramota ne platiti kartu.Od početka gornje ere ti busevi (u koje su ugradili klime) su nestali sa ulica(?!), a pojavili se neki krševi umazani uljem i puni rupa. Sa sve validatorima. Prvo sam mislio da su ove buđave izvukli na ulicu dok ugrade u ostale. Ali ne, ti se busevi nisu ni vratili, buđavi su ostali.
jao to je sve istina. u jednom trenutku je bio skoro pa gospodski prevoz, bar sa ove strane.
Link to comment
jao to je sve istina. u jednom trenutku je bio skoro pa gospodski prevoz, bar sa ove strane.
i putnici su se ponasali skoro pa kao dame i gospoda i bogme mnogo revnosnije su kupovali karte i markice. postojao je neki entuzijazam i poverenje da se grad i drustvo krece u dobrom smeru. pa onda nestalo i entuzijazma i poverenja a bogme kod mnogih nestao poprilican procenat kupovne moci i sve tako i poprilicno je licemerno za taj manjak poverenja i entuzijazma svu krivicu svaljivati na putnike tj gradjane Edited by Pontijak
Link to comment
i putnici su se ponasali skoro pa kao dame i gospoda i bogme mnogo revnosnije su kupovali karte i markice. postojao je neki entuzijazam i poverenje da se grad i drustvo krece u dobrom smeru. pa onda nestalo i entuzijazma i poverenja a bogme kod mnogih nestao poprilican procenat kupovne moci i sve tako i poprilicno je licemerno za taj manjak poverenja i entuzijazma svu krivicu svaljivati na putnike tj gradjane
sve tacno, to je bio taj zlatni mesec. posto sam tada redovno placao kartu i bio zadovoljan uslugom, smatram da je i posle moglo tako i da uopste nije problem u meni.slutim da je menadzer tu kriv po komandnoj a ne direktnoj odgovornosti, i da su soferi postepeno minirali sistem jer im je pretilo uvodjenje prave, trajne kontrole polazaka.
Link to comment
sve tacno, to je bio taj zlatni mesec. posto sam tada redovno placao kartu i bio zadovoljan uslugom, smatram da je i posle moglo tako i da uopste nije problem u meni.slutim da je menadzer tu kriv po komandnoj a ne direktnoj odgovornosti, i da su soferi postepeno minirali sistem jer im je pretilo uvodjenje prave, trajne kontrole polazaka.
+kontrola utrosenog goriva+kontrola utrosenih rezervnih delova+itd. e tu se udario u osinja gnezda mafijaskih udruga u gsp-u i sivim birokrata u direkciji za javni prevoz ili kako se vec zovu te birokratske ustanove u gradu koje brinu o javnom prevozu mada mi se cini da je brzo izgubio iz vida sta je to hteo, nekako omami coveka tih 8 procenata od prodatih karata a posle pada tadia™ i ekipe sa vlasti nesto sumnjam da ima bilo kakvu ideju, plan, strategiju, nazovimo to kako hocemo. lordmer je obican pirgavi moljac milioner koji je imao snage da se kurci dog je njegova partija bila na vlasti u republici a njegov predsednik samo sto iz klozet solje nije iskakao sve u onoj sivoj majci ulicarki, lako mu bilo onda da izigrava uspesnog menadjera ali kada se promenila struktura vlasti u republici pirgavi moljac milioner je pokazao svoj pravi kapacitet, hrabrost, politicku viziju i se tako to Edited by Pontijak
Link to comment
i putnici su se ponasali skoro pa kao dame i gospoda i bogme mnogo revnosnije su kupovali karte i markice. postojao je neki entuzijazam i poverenje da se grad i drustvo krece u dobrom smeru. pa onda nestalo i entuzijazma i poverenja a bogme kod mnogih nestao poprilican procenat kupovne moci i sve tako i poprilicno je licemerno za taj manjak poverenja i entuzijazma svu krivicu svaljivati na putnike tj gradjane
ladno sam mislio da se zajebavas na pocetku posla kad ono ozbiljno. pa ne znam, gde su nestali ti sjajni autobusi sa beogradskih ulica? mislite da ih je neko prodao? jel u vreme busplusa nije unapredjen kvalitet dela voznog parka - recimo spanci? da li stvarno mislite da se bez privatizacije celog sistema moze dici kvalitet usluge na zeljeni nivo? kako zamisljate da djilas bilo koga sankcionise u GSP - a slucajno znam da bih im najradije nabio elektricni pendrek u bulju - pri postojecem zakonu o radu koji radnike tretira kao bele medvede, sve dok se uredno pojavljuju na poslu i ne rade nista? kada bi uradio klasicni tacerovski zahvat - izotpustaj i sjebi sindikate - da li mozemo da zamislimo sta bi se desavalo ovde na forumu?inace vam verujem da je u nekom trenutku bio bolji prevoz nego sada, ali za to postoje mnogi razlozi. gradski budzet je bio jedno 47x puniji nego danas pa se vise ulagalo u sve, i u tehniku i u plate. verujem da je danas kurcobolja ogromna jer majstori voze za solidnih 20-30% efektivnih para manje nego onomad. pa se shodno tome i ponasaju. naplata je nacin da se premosti nedostatak sredstava iz budzeta koji je evidentan - grad je u bankrotu.
Link to comment
to u zemlji srbiji nece da ide tako. mogao bih da razmisljam do prekustra ali ne znam nijedan primer koji to potvrdjuje. zasto narod ne placa struju? zato sto voltaza varira izmedju 205 i 240V? pa nemojte stvarno.
Kada smo vec kod toga i dalje mi nisi odgovorio zasto narod placa nocni prevoz a ne placa dnevni.
Link to comment

kada se dogodi nešto što podrazumeva slobodnu pogodbu između građana i države (bilo kog dela naše uzvišene vlasti)i kada ta pogodba podrazumeva da će građani ostvarivati sve kvalitetnije svoja prava što kvalitetnije izvršavaju svoje obavezesirotinja raja krene da izvršava svoj deo pogodbe, a onda se odgovorni iz zakonodavne i izvršne vlasti sretnu: ovi stvarno pomislili da ćemo svoj deo da odradimo uz grohotan dijaboličan smehneću više da izvršavam svoj deo pogodbe avansno, ne dolazi u obzirne postoji šalter na kome me nisu maltretirali, a prošao sam ih podosta u poslednje vreme, ne dam vam ništa, niste zaradili. neću da postojim zbog vas, hoću da imam poneku drugu svrhupa makar ta svrha bila da slušam cecinu muzku, duvajte ga

Link to comment
pa ova teza je svakako besmislena. gde na planeti javni prevoz dvomilionskog grada finansira gradski budzet? dajte taj primer pa da gasimo topik i selimo se pred stari dvor na protest.
U Talinu je gradski prevoz besplatan. Nije bas grad velicine Beograda, ali nije ni selo sa 3 ulice.
Link to comment
ladno sam mislio da se zajebavas na pocetku posla kad ono ozbiljno. pa ne znam, gde su nestali ti sjajni autobusi sa beogradskih ulica? mislite da ih je neko prodao? jel u vreme busplusa nije unapredjen kvalitet dela voznog parka - recimo spanci? da li stvarno mislite da se bez privatizacije celog sistema moze dici kvalitet usluge na zeljeni nivo? kako zamisljate da djilas bilo koga sankcionise u GSP - a slucajno znam da bih im najradije nabio elektricni pendrek u bulju - pri postojecem zakonu o radu koji radnike tretira kao bele medvede, sve dok se uredno pojavljuju na poslu i ne rade nista? kada bi uradio klasicni tacerovski zahvat - izotpustaj i sjebi sindikate - da li mozemo da zamislimo sta bi se desavalo ovde na forumu?inace vam verujem da je u nekom trenutku bio bolji prevoz nego sada, ali za to postoje mnogi razlozi. gradski budzet je bio jedno 47x puniji nego danas pa se vise ulagalo u sve, i u tehniku i u plate. verujem da je danas kurcobolja ogromna jer majstori voze za solidnih 20-30% efektivnih para manje nego onomad. pa se shodno tome i ponasaju. naplata je nacin da se premosti nedostatak sredstava iz budzeta koji je evidentan - grad je u bankrotu.
odgovaras drugome a ne meni iako si kvotovao moj post :) kada sam pisao o entuizijazmu gradjana mislio sam na period od recimo 2001 pa sledecih nekoliko godina. kako se urusavala ekonomija i kako je sve ociglednije bilo truljenje politickog sistema i njegovih nosilaca i funkcionera tako je i entuzijazam opadao i doslo se do ovoga ovdei na neki nacin si dao odgovor, to je ona duplo golo domina
verujem da je danas kurcobolja ogromna jer majstori voze za solidnih 20-30% efektivnih para manje nego onomad. pa se shodno tome i ponasaju
takodje je kurcobolja gradjana putnika ogromna jer svi zaposleni gradjani dobijaju 30-40% efektivno manje para, tj za toliko se srozala kupovna moc od kraja 2008, eto kao sto nam verujes da je u nekom trenutku prevoz bio bolji nego sada veruj i da je stvarno opala kupovna moc obicnih ljudi za 30-40%. i u susretu dve kurcobolje i to masovne kurcobolje gsp poslenika sa jedne strane i masovne kurcobolje gradjana-putnika sa druge strane dobijemo ovakvu situaciju. Edited by Pontijak
Link to comment
kako mogu ja da ti odgovorim na to pitanje, koje je ionako isfabrikovano i hipoteticno.
Posto dobro zapazas koliko se ljudi validira u prevozu, preporucujem ti da udjes u bilo koji nocni i prebrojis koliko se putnika svercuje ili uopste pokusava da se svercuje.
Link to comment
Posto dobro zapazas koliko se ljudi validira u prevozu, preporucujem ti da udjes u bilo koji nocni i prebrojis koliko se putnika svercuje ili uopste pokusava da se svercuje.
dobro, sta se to dobro desava u nocnom prevozu? ajde neki sazetak ali sa naglaskom na realnosti (1 bus na sat, na primer)
Link to comment

pa nista narocito. udju ljudi u bus, kupe kartu od konduktera/kondukterke i to je to. uostalom, bavi se malo etnografijom pa se ponekad provozaj nocnim prevozom i vidi kako to nadrealno izgleda, pristojni ljudi udju i kupe karte i odvezu se do zeljene stanice

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...