Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

i uopšte ne znam koji si se ti kurac našao prozvanim, i staješ u odbranu gdina đorđa koji po sopstvenom priznanju u životu nije koristio gsp a uzima si za pravo da promišlja da li je prevoz skup ili ne, i da li je neko ko se švercuje jer mu je skupo zapravo luzer koji treba da zaradi više. sve to začinjavajući reminiscencijama o preskakanju betonskih ograda naspram taraba. pa jebem ti život.
prijatelju, nisam ja pominjao krug dvojke i matorog prdonju iz tog kruga koji morališe na nepoznatu temu. ja sam se samo malo više otvorio (može mi se), vi to ignorišite i tretrajte me bez gepratove i ostalog. može?naravno da nije puno 50 dinara za vožnju s kraja na kraj grada. odlučite se koji je problem bitniji: cena karte ili banbus autobusi.za početak, proveri koliki procenat zaposlenih građana radi u budžetskim firmama i JPima. oni dobijaju lovu ili markice pa je njima prevoz džabe. proveri koliki procenat ljudi ima pravo na 1100 dinara markicu (penzioneri, đaci, studenti.....) što je skoro džabe. na tu markicu imaju pravo i nezaposleni, radnici na crno, oni koji po raznim ugovorima dobijaju lovu. i, ko ostaje? oni koji rade kod privatnih poslodavaca koji ih izrabljuju, prijavljuju na minimalac i ne daju za prevoz. e, za njihov jad i bedu kriv je poslodavac, država koja nema pojma da se to dešava i (nemoj da zapeniš, molim te) i sam pojedinac koji se ne čupa iz takvog statusa. kada bi se cena karte prilagođavala tim ljudima dolazimo do cene od 0 dinara, protiv čega nemam ništa, već sam pisao o tome.ako je problem u kvalitetu prevoza, onda nek daba - vasa, pošto je izbačen iz autobusa, presavije tabak ili otvori svoj e-mail, napiše šta se desilo i pošalje tamo gde treba, neka to urade svi kojima se slično dešava, neka zovu medije. švercovanje ništa ne menja.ja koristim s vremena na vreme GSP, to je uvek mimo špiceva i, sva moja iskustva kažu da prevoz nije loš. zajebano jeste kada stojiš u autobusu, zaglavljenom kod sajma ali, to nije zbog GSP već ostalih događanja u saobraćaju.ajmo malo mirnije.
Link to comment
Uzgred, otkad postoji javni prevoz na svetu postoji i svercovanje u njemu, sto pricu o svercovanju kao vidu gradjanskog protesta cini jos bespredmetnijom (ako je to uopste moguce) jer je taj kauzalitet ocigledno za red velicina stariji od sverca kao slanja poruke. Voleo bih da cujem jedan primer da je bilo gde svercovanje doprinelo poboljsanju standarda javnog prevoza pa da onda mozemo da raspravljamo o tome da li bi i kod nas tako nesto moglo da uspe.
pre 20 godina, u pragu, čuo sam priču da postoji udruženje onih koji se švercuju. na neki (nije bilo mobtela) način su obaveštavali gde je kontrola a plaćanje kazni za uhvaćene su podmirivali solidarno, iz članarine. no, to je bio prag švejka i menzela. beograd je nešto drugo.
Link to comment
pre 20 godina, u pragu, čuo sam priču da postoji udruženje onih koji se švercuju. na neki (nije bilo mobtela) način su obaveštavali gde je kontrola a plaćanje kazni za uhvaćene su podmirivali solidarno, iz članarine. no, to je bio prag švejka i menzela. beograd je nešto drugo.
To je gradjanska inicijativa a ne protest. :D
Link to comment
prijatelju, nisam ja pominjao krug dvojke i matorog prdonju iz tog kruga koji morališe na nepoznatu temu. ja sam se samo malo više otvorio (može mi se), vi to ignorišite i tretrajte me bez gepratove i ostalog. može?naravno da nije puno 50 dinara za vožnju s kraja na kraj grada. odlučite se koji je problem bitniji: cena karte ili banbus autobusi.za početak, proveri koliki procenat zaposlenih građana radi u budžetskim firmama i JPima. oni dobijaju lovu ili markice pa je njima prevoz džabe. proveri koliki procenat ljudi ima pravo na 1100 dinara markicu (penzioneri, đaci, studenti.....) što je skoro džabe. na tu markicu imaju pravo i nezaposleni, radnici na crno, oni koji po raznim ugovorima dobijaju lovu. i, ko ostaje? oni koji rade kod privatnih poslodavaca koji ih izrabljuju, prijavljuju na minimalac i ne daju za prevoz. e, za njihov jad i bedu kriv je poslodavac, država koja nema pojma da se to dešava i (nemoj da zapeniš, molim te) i sam pojedinac koji se ne čupa iz takvog statusa. kada bi se cena karte prilagođavala tim ljudima dolazimo do cene od 0 dinara, protiv čega nemam ništa, već sam pisao o tome.ako je problem u kvalitetu prevoza, onda nek daba - vasa, pošto je izbačen iz autobusa, presavije tabak ili otvori svoj e-mail, napiše šta se desilo i pošalje tamo gde treba, neka to urade svi kojima se slično dešava, neka zovu medije. švercovanje ništa ne menja.ja koristim s vremena na vreme GSP, to je uvek mimo špiceva i, sva moja iskustva kažu da prevoz nije loš. zajebano jeste kada stojiš u autobusu, zaglavljenom kod sajma ali, to nije zbog GSP već ostalih događanja u saobraćaju.ajmo malo mirnije.
dajte, pa dokle ovo? da li se vi samo pravite toša ili ne znate gde živite?
Link to comment
ma ko je bre koga provalio, sunce vam bezobrazno i pokondireno. vidim samo da su svima onima koji misle da je servis koji pruža gsp bezobrazno loš i bezobrazno skup prilepili etiketu lopova.
Ja bih ekstremno voleo da se u javni prevoz u Beogradu uvede konkurencija koja će da uloži ozbiljnu kintu u čistoću vozila, ljubaznost osoblja i tačnost reda vožnje. Da se ukinu subvencije i sve lepo funkcioniše na tržišnim osnovama tj. po sistemu odnosa cene i kvaliteta usluga. Zašto? Zato što biste tada pojedinačnu vožnju busom ili tramvajem plaćali najmanje 80 dinara, a u metro ne biste mogli da prismrdite bez 150 kinti. Onda biste napokon bili zadovoljni jer je sve čisto, funkcionalno i besprekorno? Ili biste računali kako neko sa platom od 20k može da plaća tako skup prevoz?Komforan, redovan i čist gradski prevoz košta. Prosto i jednostavno. Ne možete imati čiste autobuse koji dolaze tačno po redu vožnje, sa informacionim sistemima, uniformisanim i ljubaznim osobljem, za 10 dinara po vožnji (ili koliko već smatrate realnim u odnosu na prosečna primanja u Srbiji). Jednostavno ne možete. Možete da birate između socijalno-dotiranog modela (gde možete da zaboravite na bilo kakav kvalitet usluge jer provajdere koji zarađuju od gradskih dotacija živo zabole da se cimaju oko unapređenja kvaliteta onoga što pružaju) i tržišnog modela (gde ćete dobiti vrhunsku uslugu ali ima da je vrhunski i platite). Ne može i jedno i drugo. U siromašnim zemljama je normalna pojava da se javni prevoz bazira na socijalno-dotiranom modelu jer jedino tako može da služi svojoj svrsi (prevoz ogromnog broja ljudi koji ne mogu da priušte automobil), a preko hleba nema pogače.
Link to comment
Ja bih ekstremno voleo da se u javni prevoz u Beogradu uvede konkurencija koja će da uloži ozbiljnu kintu u čistoću vozila, ljubaznost osoblja i tačnost reda vožnje. Da se ukinu subvencije i sve lepo funkcioniše na tržišnim osnovama tj. po sistemu odnosa cene i kvaliteta usluga. Zašto? Zato što biste tada pojedinačnu vožnju busom ili tramvajem plaćali najmanje 80 dinara, a u metro ne biste mogli da prismrdite bez 150 kinti.
kako si tacno dosao do cifre od 80 din? znaci, razlika od 30 din se trosi na pranje, radi voznje u cistom busu i kretanje na vreme?koji metro, privatni? Edited by ToniAdams
Link to comment
Ja bih ekstremno voleo da se u javni prevoz u Beogradu uvede konkurencija koja će da uloži ozbiljnu kintu u čistoću vozila, ljubaznost osoblja i tačnost reda vožnje. Da se ukinu subvencije i sve lepo funkcioniše na tržišnim osnovama tj. po sistemu odnosa cene i kvaliteta usluga. Zašto? Zato što biste tada pojedinačnu vožnju busom ili tramvajem plaćali najmanje 80 dinara, a u metro ne biste mogli da prismrdite bez 150 kinti. Onda biste napokon bili zadovoljni jer je sve čisto, funkcionalno i besprekorno? Ili biste računali kako neko sa platom od 20k može da plaća tako skup prevoz?
Ja sam za ovo, 100%. S tim sto ta pojedinacna karta mozda bude 100 dinara, a mozda bude i 30. Mozda budu postovali red voznje, pa skupljali 5k dinara po voznji u spicu, a mozda ga ne budu postovali, pa skupe 500 dinara. Mozda se pokazu pouzdanim pa desetine hiljada ljudi uzme njihovu nedeljnu ili mesecnu ili godisnju kartu, a mozda i ne, pa budu morali da otpustaju. Ono sto je sigurno to je da bi morali da drze kvalitet ako hoce da zarade, i ono sto je takodje sigurno, to je da bi bilo vise para za "obdanista".
Link to comment
Ja sam za ovo, 100%. S tim sto ta pojedinacna karta mozda bude 100 dinara, a mozda bude i 30.
trenutno stanujem u drugoj drzavi u kojoj prevoz solidno funkcionise (a grad je uporediv sa beogradom po broju stanovnika i povrsini, cini mi se) i ima sve elemente koje je beowl nabrojao. karte su objedinjene za metro tramvaj i bus, a mesecna koja pokriva zone koje meni trebaju kosta oko 100* evra.najjeftinija pojedinacna u unutrasnjoj zoni grada (ne dnevna, nego valjda za 1 pravac) je 2.5 evra.cisto orijentacije radi.i da: do posla menjam 3 prevoza. u odlasku na posao: tramvaj u proseku cekam 3 minuta, autobus od 6-8, a uban 10-tak minuta (bude i kad cekam 18, ali to je moj zajeb).u povratku kuci: naciljam da u-ban ne cekam (ali tada vozi na svakih 10, ili 20 minuta ako zaglavim), bus cekam 4 minuta, a tramvaj 5-8.ako na posao krenem pre 9 ujutru, guzva u tramvaju i busu je ogromna. moram da tacno procenim kad krecem na posao da bi mi lanac voznji bio dobro povezan. na posao stignem za sat vremena. * za one koji zive, rade i odluce da putuju samo u ovdasnjem "krugu dvojke" mesecna iznosi oko 48 eur, cini mi se (al' provericu) Edited by PointTaken
Link to comment
karte su objedinjene za metro tramvaj i bus, a mesecna koja pokriva zone koje meni trebaju kosta oko 100* evra.najjeftinija pojedinacna u unutrasnjoj zoni grada (ne dnevna, nego valjda za 1 pravac) je 2.5 evra.cisto orijentacije radi.
Navedi i prosečnu platu (čisto orijentacije radi).
Link to comment
Navedi i prosečnu platu (čisto orijentacije radi).
tvoje pitanje masi poentu.ali mogu da ti navedem svoju stipendiju od koje zivim ovde.ona je 1575 evra. plata u beogradu mi je bila 75 evra manja.prosecna plata nema veze sa tim da prevoz tog kvaliteta toliko kosta.ili mislis da ce u srbiji moci da nabavljaju autobuse i tramvaje i sve ostalo po mnogo nizim cenama?jedino na cemu mogu da ustede su plate vozaca i plate cistaca autobusa i ostalih zaposlenih.oprema i prevozna sredstva, table sa vremenima do dolaska autobusa/voza itd kostaju koliko kostaju. Edited by PointTaken
Link to comment

Nije bila provokacija, zaista sam mislio na prosečnu platu, standard života u tom gradu.Ne trebaju nam autobusi sa klimom, ali ako kažeš da je dobro organizovan prevoz, daj bar da znamo koliko % plate zahvata taj prevoz u uređenom svetu.

Link to comment

U BG-u bi te to kostalo 150 dinara (za 3 prevoza). Stvarno mislis da stanje gradskog prevoza u gradu u kojem zivis zasluzuje da se nazove samo duplo boljim? Obaska sto mogu da navedem neke primere drugih gradova u istoj toj zemlji, gde mesecna karta kosta nesto iznad 40e (recimo 44, lupio sam). Jeste, ti gradovi ne mogu da se porede s gradom u kojem zivis, po velicini, kompleksnosti gradskog prevoza, pa samim tim i troskovima funkcionisanja, ali vala Beograd TEK ne moze (i to ni sa jednim od navedenih). Postoje i gradovi koji su malo blizi i vise uporedivi Beogradu, recimo Zagreb. Dok sam ga cesce koristio, karta je bila u rangu 1e i vazila je sat vremena, a pogodnosti poput toga da je za studente bilo dzabe, da ne pominjemo.Obrni, okreni, cene prevoza u BG-u nisu dzabalesku u poredjenju s ostalim gradovima, oko toga mogu da se natezem danonocno. Beowlova racunica je prosto preterana - na kraju, ne moze usluga u Beogradu i zapadnoevropskom gradu da kosta isto, isto kao sto ne moze ni izdavanje stana u Beogradu i Frankfurtu isto da se naplati. Nisu troskovi necega samo benzin i struja valjda. Ne moze da se poredi cak ni sa Zagrebom - nije realno naplatiti ni 80 dinara za sat vremena, ako je cena 1e u daleko modernijem gradskom prevozu, uzgred u generalno daleko skupljem gradu (ok, nisam bio neko vreme, moguce da su dodatno digli cene).Uzgred, imam jedan primer izuzetno modernizovane gradske sluzbe, koja takodje ima monopol, pa je to ne sputava u modernosti. Parking recimo moze da se placa SMS-om vec jos malo, pa deceniju. Ah da, sluze samo za otimacinu... to je izgleda kljucna rec za efikasnost.

Link to comment
Beowlova racunica je prosto preterana - na kraju, ne moze usluga u Beogradu i zapadnoevropskom gradu da kosta isto,
Zašto ne može? Ako je nivo tj. kvalitet usluge isti, ako su vozila podjednako moderna, ako su informacioni sistem i sistem za upravljanje na istom nivou, ako je stanična i druga infrastruktura na istom nivou... Kako onda Beograd može da postigne nižu cenu, osim subvencijama iz budžeta? CAF Beogradu neće dati tramvaje po nižoj ceni, softverske firme im neće dati upravljački softver jeftinije nego gradovima u Zapadnoj Evropi, kilometar metroa će u Beogradu koštati isto kao u Parizu odnosno koštaće duplo više zbog ludačke korupcije na svim nivoima (što se vidi i po slučaju duplirane cene novog mosta). Da bi imao nižu cenu usluge, Beograd može ili da pribegne stravičnim subvencijama ili da kombinuje koliko-toliko podnošljive subvencije sa lošijim nivoom usluge. Beograd upravo radi ovo drugo. Naravno u tom procesu se krade na angro, tako da bi bez tih krađa subvencije mogle da budu manje ili karta jeftinija, ali nivo usluge jednostavno ne može da se podigne tamo gde ne postoji prava konkurencija i gde je zarada garantovana iz budžeta umesto da za nju moraš da se boriš na tržištu.
Link to comment
U BG-u bi te to kostalo 150 dinara (za 3 prevoza). Stvarno mislis da stanje gradskog prevoza u gradu u kojem zivis zasluzuje da se nazove samo duplo boljim?
izgleda da odgovaras meni, a ja ne mogu ni da razumem do kraja sta hoces da kazes, niti mi se cini da se tvoje opaske ticu onoga sto sam zapravo rekla.navela sam primer dobrog prevoza i tvrdim da se tako dobar za mnogo manje pare u beogradu ne moze napraviti. to je sve.uzgred, ovde kad hocu da koristim ta 3 prevoza i platim pojedinacnom kartom - to kosta 7 evra.a konkretnije o naplacivanju, otkucavanju i obracunu cena karata u bgd - to mislim da bi moglo biti organizovano bolje, drugacije i isplativije. one rupice i pojedinacne karte namesto karata sa trajanjem (npr sat vremena ili ceo dan ili nedelju dana) su mi čista glupost i sa stanovišta cene, kontrole i efikasnog prevoženja putnika.jedna je stvar ako pričamo o naplati prevoza kakav je danas u beogradu, a druga ako pričamo o naplati dobrog prevoza.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...