Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

na dva privatna autobusa isao je jedan GSP-ov. nikakva kontrola nije postojala, ne znam ni da li su uopste zaposljavali kontrolore u to vreme (cenim da jesu ali nisu se trudili da izlaze na teren).
2000. godine mi je kod Vuka kontrolor na licu mjesta naplatio kaznu u iznosu od 200 dinara. Za taj novac dobio sam doplatnu kartu sa kojom sam mogao da se vozim u autobusu čitav dan. Cijena karte je tad bila cijela 3 dinara.
Link to comment

Pa kada je nesto jako jeftino a narocito gradski prevoz, onda se ljudi prema njemu ponasaju surovo. Ne placaju ga iako je jeftino, cesto se desava da ga namjerno unistavaju (lomeci inventar). Ovo nije primje iz Bg nego iz drugih gradova koji su na pocetku dozvoljavali slobodan ulaz u gradski prevoz (bez kontrole cak i bez vrteski a karte su se kao trebale kupovati). Svi su imali isti problem bio metro nov ili star. Veliki postotak sverca, puno unakazanih stanica itd... Svi do jednog su brze bolje promjenili politiku i doveli stvari u red.Besplatan prevoz je jedna velika utopija (nijedan prevoz nije besplatan - sve se placa kroz porez). Vjerovanje da ce svi placati karte ako imas voz/autobus na dva mn bez kontrolora je jedna velika utopija. Vjerovanje da ce svi placati karte ako smanjis cijenu te karte je jedna velika utopija.

Link to comment
Grad bi morao da proširi spektar onih koji imaju pravo na popust za prevoz, pa tek onda da krene u zulum kontrolorima. Neko je dobro primetio da ljudi sa platom od 15000, a takvih je puno u BGu, ne mogu da izdvoje pare za punu cenu.Ali zuluma bi moralo biti u svakom slučaju.
Spektar bi se trebao povecati. Mogao bi se uvesti i zakon da firma mora da placa neki postotak karte (naprimjer 50% recimo). Sa druge strane bi morao povecati cijenu za one koji mogu da plate.
Link to comment
Vjerovanje da ce svi placati karte ako smanjis cijenu te karte je jedna velika utopija.
Naravno ali to nema nikakve veze sa time kakav je prevoz bio 2004. godine.
Link to comment
Grad bi morao da proširi spektar onih koji imaju pravo na popust za prevoz, pa tek onda da krene u zulum kontrolorima. Neko je dobro primetio da ljudi sa platom od 15000, a takvih je puno u BGu, ne mogu da izdvoje pare za punu cenu.Ali zuluma bi moralo biti u svakom slučaju.
I 20 hiljada je za Beograd smešna plata. Ali bez obzira na to teško će se tako nešto uvesti jer veliki broj ljudi i dalje zvanično prima jednu platu, a stvarno drugu. Ja sam recimo za to da svi preko 65 godina plaćaju bar koliko i nezaposleni, ali da se taj isti popust da i samohranim majkama i očevima. Ali sve to na stranu, ja mislim da "zuluma" ne sme da bude sve dok je to preduzeće koje se plaća i iz budžeta jer tako dolazimo do toga da pate oni koji finansiraju, a to mi je neprihvatljivo sa svakog mogućeg stanovišta.Dakle, ili će se izvršiti teška racionalizacija i broja zaposlenih i svega ostalog što je u GSP-u i onda se videti kolika je stvarno najniža cena karte koja je moguća, ili će društvo nastaviti da nosi na grbači sav nepotrebni teret GSP i u ljudstvu i u svemu ostalom, a GSP će voljno ili nevoljno nastaviti da toleriše "dug koji vraća društvu" time što je normalnim merama prosto nemoguće iskoreniti šverc u situaciji kada je dobrom delu stanovništva cena nepristupačna.Generalno, radi se o nerešivom problemu - zemlja je siromašna, metroa nema, saobraćajnice su prenatrpane i to sve uajedno liči na uterivanje 3 litra vode u balon od 2 litre. Ili pukne balon ili se prospe voda ili ne prespeš do kraja. Četvrto ne postoji.
Link to comment
Naravno ali to nema nikakve veze sa time kakav je prevoz bio 2004. godine.
Pa da, to je bilo rasulo, a opet je bilo 20x bolje nego u avgustu '99, kada je kod Piramide u smeru ka gradu dolazila tipa jedna devetka na svakih 45 minuta, i to 75% verovatno privatni autobus, brža ali zagušljivija varijanta.
Link to comment
I 20 hiljada je za Beograd smešna plata. Ali bez obzira na to teško će se tako nešto uvesti jer veliki broj ljudi i dalje zvanično prima jednu platu, a stvarno drugu. Ja sam recimo za to da svi preko 65 godina plaćaju bar koliko i nezaposleni, ali da se taj isti popust da i samohranim majkama i očevima. Ali sve to na stranu, ja mislim da "zuluma" ne sme da bude sve dok je to preduzeće koje se plaća i iz budžeta jer tako dolazimo do toga da pate oni koji finansiraju, a to mi je neprihvatljivo sa svakog mogućeg stanovišta.Dakle, ili će se izvršiti teška racionalizacija i broja zaposlenih i svega ostalog što je u GSP-u i onda se videti kolika je stvarno najniža cena karte koja je moguća, ili će društvo nastaviti da nosi na grbači sav nepotrebni teret GSP i u ljudstvu i u svemu ostalom, a GSP će voljno ili nevoljno nastaviti da toleriše "dug koji vraća društvu" time što je normalnim merama prosto nemoguće iskoreniti šverc u situaciji kada je dobrom delu stanovništva cena nepristupačna.Generalno, radi se o nerešivom problemu - zemlja je siromašna, metroa nema, saobraćajnice su prenatrpane i to sve uajedno liči na uterivanje 3 litra vode u balon od 2 litre. Ili pukne balon ili se prospe voda ili ne prespeš do kraja. Četvrto ne postoji.
Zemlja jeste relativno siromasana, ali Beograd nije prosecna plata je 60% od proseka EU ne treba da budemo Luksemburg da bi uveli TNG u autobuse i procistili pluca ili da odrzavamo autobuse na nivou Laste i onih iz donacije Japana. Sadasnja uprava je drasticno pokvarila kvalitet prevoza. Svaki gradjanin, skoro svaki, mora da zna koliko kosta novi udobni tramvaj i da to sto daje grad nije dovoljno da bi pricao ja cu se svercujem jer grad ionako dotira.
Link to comment

Ja ne znam da li je 340 evra (40k dinara) 60% prosečne EU plate, nisam siguran. Ne pravdam švercovanje, nego se pitam da li je GSP uradio sve što može da bi cena bila što niža.

Link to comment

Šverc se ne može nikako opravdatimada mogu da postoje situacije gde je "dozvoljeno"npr kada čekaš 50cu preko 20 minuta i moraš da stojiš na stepenicama u narednih 10 stanica zbog gužve koja je kao precrtana iz Alan Forda;ili kada ne radi ni jedan validator u autobusu... šta očekuju, da izađem i čekam sledeći u kome rade validatori ?

Link to comment

Ja danas ulazio u dva autobusa na kojima su obelezena vrata za ulaz i izlaz i krenuo na zadnja da udjem ali onda vidim da se ulazi "po starom" i video ove nesretnike koji smoreni "ko plovak na sred save" stoje i ne pricaju nikom nista gde se ulazi gde izlazi...

Link to comment

na zadnja vrata u trolu ulazi žena sa psom u naručju. kucov je srednje veličine i vrlo miran. ustupaju joj mesto neki očigledni ljubitelji pasa.vozač nekako u retrovizoru primeti psa, nosi plastificirani pravilnik i kaže da psi prema pravilniku nisu dozvoljeni i zamoli je da izađe.jedno 10 putnika u glas: "ma vidi kako je sladak!", "vidi kako je on miran ko bubica", "ma nisi primetio, jel tako da nisi primetio?", "dok si ti, kao,primetio, oni će da siđu" i tako sve neštovozač se nasmeši, slegne ramenima i ode da vozi. :wub:

Link to comment

tiha jeza naletela na paralelni univerzumgde vozaci poseduju plastificirani pravilnik, putnici ustupaju mesto i svi vole psesvidja mi se takav beograd :wub:

Link to comment
na zadnja vrata u trolu ulazi žena sa psom u naručju. kucov je srednje veličine i vrlo miran. ustupaju joj mesto neki očigledni ljubitelji pasa.vozač nekako u retrovizoru primeti psa, nosi plastificirani pravilnik i kaže da psi prema pravilniku nisu dozvoljeni i zamoli je da izađe.jedno 10 putnika u glas: "ma vidi kako je sladak!", "vidi kako je on miran ko bubica", "ma nisi primetio, jel tako da nisi primetio?", "dok si ti, kao,primetio, oni će da siđu" i tako sve neštovozač se nasmeši, slegne ramenima i ode da vozi. :wub:
selim ovo na love topic.
Link to comment

Ja sam očekivao da će Bus+ sistem i GPS eliminisati konvoje i kar(t)anje vozača na početnim stanicama, ali ništa od toga, sinoć čekam bus 20+ minuta i nailaze 2 komada jedan za drugim.PSU pitanju je čuvena 50-ica, mada i ostale linije nisu mnogo bolje, osim 23, 53 i sl privilegovanih

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...