Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

I sam sam koristio rupe u proceduri u raspravi sa saobracajnom policijom
Nisam ispratio taj topik. Da li je tokom tih rasprava bilo izgovora za cesanje o tudji novcanik sa tvoje strane?
Link to comment

nI

Aman čovek se švercovao i bio uhvaćen u švercu nakon čega je dao svoju ličnu kartu komunalnom policajcu. Ovaj je mogao i morao da uradi šta treba da se uradi, da mu napiše onu komunalnu kazmu ili kako se to već zove, a ne da ustupa podatke nekom tamo kontroloru neke tamo firme, bez zakonskog osnova. .Pazi, ako ti je švercovanje u prevozu veći problem od nezakonitog postupanja komunalnog policajca, onda ništa.
Nisam znala da je svercovanje komunalni prekrsaj. Sto onda komunalna policija ne pregleda karte?
Link to comment
I sam sam koristio rupe u proceduri u raspravi sa saobracajnom policijom(cak sam i vodio topik o istim na onom forumu). Nije to poenta.Poenta je da ne smemo hailovati klasicne srpske izgovore za cesanje o tudji novcanik.
I dakle sta, OK je koristiti rupe u proceduri ali nije OK hailovati ih?Meni se malo sere od te logike iz vrtica/spavaone, da covek mora da se vlada dobro zato sto ce svi biti kaznjeni zbog njegovog ponasanja. Onaj ko se svercuje ulazi u obligacioni spor sa preduzecem GSP, sam snosi rizik i sam snosi odgovornost. Iznos doplatne karte je poznat i javno istaknut, i dosta je visok. Ako ne mogu da se dogovore kako da to naplate, jako mi je zao ali ko vas jebe gospodo. Bilo mi je ultra smesno kada sam video da je u GSP-u registrovana samo jedna moja neplacena karta, iako ih je bilo 5-6. Ako njima nije stalo, zasto bi meni bilo?Inace mnogo, mnogo vise para odlazi na legalizaciju bespravnih gradjevina nego na doplacivanje onoga sto sverceri potrose. Svi mi placamo i da se pravi infrastruktura za prostacine koje su podigle nefasadirane kuce bez dozvole, i svi mi placamo kartelski organizovane taksiste koji ne moraju da daju fiskalni racun i imaju, potpuno mimo zakona, minimalnu cenu usluge ispod koje niko ne sme da ide, ali ove dve grupe imaju veci drustveni uticaj nego oni koji se svercuju. Uopste mi nije jasno to kompletno licemerje nase javnosti koja je spremna da mrsi muda svaki put kad im mediji pokazu pogodnu metu. Ako imate problem sa svercerima, naplatite im jebene doplatne karte i ostavite se vise moralisanja. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Dva dana upotrebe GSP-a nakon nekoliko meseci zasluzenog odmora me je samo jos jednom podsetilo kakva je to _nema_nigde_u_svetu_ skupina degena, neiskontrolisanih seljobera i obicnih nesposobnjakovica. Juce sam u 6 ujutro hteo da kupim karticu - nije moglo. Kaze prodavac: "opet ne radi, izvini." Cak je probao da ga resetuje, vadi iz struje itd. ali nije islo. Reko' nema veze, idem da jedem ionako. Onda sam na drugom mestu probao opet, prodavac rece: "ok, samo da se glupi aparat smisli". Ovaj put se doduse smislio nakon manjeg cekanja. Onda sam se odgegao do najblize stanice, 10 metara od stanice cujem dolazi bus, okrenem se i vidim moj, uzmem kofer i krenem da trcim da stignem, da bi mi kreten u potpuno praznom busu zalupio vrata ispred nosa iz ciste pakosti. Jutros je bilo jos bolje. Dolazi pun bus u 8 ujutro nakon 20 minuta cekanja - da, retardi nisu u stanju da odrze red voznje 7 stanica od okretnice, kad jos nema guzve. Malo kasnije na Adi ulazi kontrola, pregledali pola autobusa i izasli napolje, a majstor od vozaca nastavio da cekica, iako je bio prvi u koloni buseva :lol: . I to je tako trajalo dok jedna zena nije pohisterisala. Ne mos' ti nasu zenu zajebat. Seljanka...Sve u svemu, Beogradjani, tj. narod u Srbiji, kakvi god da su, i dalje su 20 nivoa blize imaginarnoj Evropi nego sto je GSP ili sto su ekipice poput ove u GSP-u. Pre (a nazalost mozda i uvek) se za njih moze reci da su obicne Srbende - uvalili dupeta u JKP i sad misle da mogu da se ponasaju ispod svakih (pa i civilizacijskih) normi. Mozemo da radimo sta hocemo i ne mos'te nas zajebat. Nekom zamisli smeta sto ovlasceno lice deli tudje podatke kao da su njegovi. Pogotovo takve stvari su u modernoj fucking Evropi, gde se privatnost ceni vise nego ista, danas osnov za sut kartu bilo gde. Uvodjenje reda moze da pocne na bilo koji nacin, koji bi se ticao uredjenja ove ocajne firme, tj. drzave i njenih sluzbenika. Moze recimo i da se zapali, cak bi i to bio prvi korak ka uvodjenju reda. Sve ostalo je sviranje kurcu.

Link to comment
nINisam znala da je svercovanje komunalni prekrsaj. Sto onda komunalna policija ne pregleda karte?
Ne znam ni ja da li je u pitanju komunalni prekršaj. Tu se korigujem. Polazim od pretpostavke da nisu valjda toliko bahati da komunalnu policiju pošalju u autobuse samo jednim zadatkom - da legitimiše putnike i onda te podatke ustupa kontrolorima.
Link to comment
Nisam ispratio taj topik. Da li je tokom tih rasprava bilo izgovora za cesanje o tudji novcanik sa tvoje strane?
Pa nije bas uporedivo - morao bih da ti ispisem citavu istoriju oko postavljanja policijske patrole na pogresno postavljenu signalizaciju(uzgred, posle moje intervencije, promenjen je setup na toj subotickoj raskrsnici, ukljucujuci i asfaltno obelezavanje i vizuelnu informatiku). Ljudi su se javljali da mi pomognu kako da se izborim sa klasicnom pandurskom navlakom, pa smo na kraju iskoristili njihovu proceduralnu gresku da citavu stvar resimo.Vidi, ja razumem da ne branim popularnu stvar: ovde sam debeli Bata koji objasnjava da je nemacka medecina najbolja na svetu. Ali ako na PPP, gde dolaze uglavnom pismeni ljudi sa cijim se stavovima u vecini slozim, prolazi demagogija tipa 'direktori su lopine, a ja imam pravo da se svercujem', sta onda ocekivati od musave gologuzije kojoj je dobrodošao svaki izgovor za status quo u beogradskom prevozu.Kapiram ja da tip nije pravio dramu, kulturno dao licnu kartu i navukao komunalca u corsokak. Ali mi se ta vrsta kulture ne dopada.
Link to comment
Kapiram ja da tip nije pravio dramu, kulturno dao licnu kartu i navukao komunalca u corsokak. Ali mi se ta vrsta kulture ne dopada.
ajmo opet: ne dopada ti se sto neko poznaje zakon? kada bi ovakvih bilo mnogo vise, bilo bi i vise pravne drzave i, samim tim, manje svercovanja.
Link to comment

svercovanje nije komunalni prekrsaj, nego obligacioni spor. iskoristio si uslugu a nisi je platio. to ponavljam svake tri strane.komunalna policija ne sme da daje podatke kontrolorima i kraj. onaj ko se buni protiv toga ne pametuje nego brani svoja elementarna prava.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Pa nije bas uporedivo - morao bih da ti ispisem citavu istoriju oko postavljanja policijske patrole na pogresno postavljenu signalizaciju(uzgred, posle moje intervencije, promenjen je setup na toj subotickoj raskrsnici, ukljucujuci i asfaltno obelezavanje i vizuelnu informatiku). Ljudi su se javljali da mi pomognu kako da se izborim sa klasicnom pandurskom navlakom, pa smo na kraju iskoristili njihovu proceduralnu gresku da citavu stvar resimo.Vidi, ja razumem da ne branim popularnu stvar: ovde sam debeli Bata koji objasnjava da je nemacka medecina najbolja na svetu. Ali ako na PPP, gde dolaze uglavnom pismeni ljudi sa cijim se stavovima u vecini slozim, prolazi demagogija tipa 'direktori su lopine, a ja imam pravo da se svercujem', sta onda ocekivati od musave gologuzije kojoj je dobrodošao svaki izgovor za status quo u beogradskom prevozu.Kapiram ja da tip nije pravio dramu, kulturno dao licnu kartu i navukao komunalca u corsokak. Ali mi se ta vrsta kulture ne dopada.
Ok, sori na trolu., Što se tiče švercovanja, ako budem prisustvovao sceni da se neko švercuje i da komunalni policajac ustupa njegove podatke kontroloru, učiniću ono što smatram jedino ispravnim - saopštiću policajcu da to što radi predstavlja kršenje zakona i slagaću da radim za ne znam kakve advokate koji će vrlo rado pro bono preuzeti ovaj slučaj ukoliko se švercer sa time saglasi, mahaću nekim vizitkama koje imam u novčaniku. Istrolovaću ga da sam mu zapamtio prezime i čin, i da ću pisati Povereniku, i svašta ću nakenjati.. Zašto ću to uraditi? Zato što mislim da je kršenje zakona od strane policajca neuporedivo veće društveno zlo od švercovanja u autobusu. To izgovaram kao neko ko plaća i taj prevoz, ali i tog komunalnog policajca.
Link to comment

Elem, svercovanje kao i neplacanje parkiranja onda treba nekim zakonom proglasiti za komunalni prekrsaj. Kontrolori (i za parking i za prevoz) neka onda budu neki drzavni inspektori a ne zaposleni u privatnom ili drzavnom preduzecu.Uvek sam se cudio zasto u Beogradu kazne za parkiranje dele zaposleni u parking servisu, a ne policajci koji postoje specijalno za tu namenu, kao u Torontu. Narocito kada vec sada imamo te komunalne policajce.

Link to comment
Znači praktično ne postoji legalan način da se kazni neko ko ne plaća uslugu koju koristi?
Pa postoji, tuzbom, ali je jasno da to kod nas slabo funkcionise. Mada, meni je debilno da ti treba tuzba da nekoga nateras da plati kaznu sa svercovanje ili neplacanje parkinga u gradu. To jednostavno treba definisati zakonom kao prekrsaj.
Link to comment
Znači praktično ne postoji legalan način da se kazni neko ko ne plaća uslugu koju koristi?
Ne postoji, to je darvinizam na delu. Slabije jedinke placaju, ako padnu na mimikriju koja bezubu drzavu cini naoko opasnom.Naravno da svercovanje treba da bude komunalni prekrsaj, i naravno da prvo treba da srede haos u sopstvenim pogonima, i da vaspitaju svoje radnike.
Link to comment

Ja sam sve bliži stavu da GSP treba ugasiti/rasformirati/privatizovati... raspisati konkurs i prepustiti privatnicima da određuju kako će se ulaziti u autobus, koliko će koštati karta, kako će se kontrolisati, kada će kretati....GSP kao socijalna kategorija ima smisla kad su u pitanju socijalno ugroženi. Kada socijalno neugrožen narod krene da traži rupe u zakonu ne bi li izbegao da plati uslugu koju koristi onda sve to prestaje da ima smisla.

Link to comment
svercovanje nije komunalni prekrsaj, nego obligacioni spor. iskoristio si uslugu a nisi je platio. to ponavljam svake tri strane.komunalna policija ne sme da daje podatke kontrolorima i kraj. onaj ko se buni protiv toga ne pametuje nego brani svoja elementarna prava.
Jeste to "kratko i jasno" objašnjeno ali ...Ja se švercujem i dođe kontrola i traži od mene da platim doplatnu kartu. Ja tih para nemam kod sebe. On mi piše kaznu ali kako on da zna da neću ja da bacim taj papir čim izađem iz njegovog vidokruga? Mora nekako da me legetimiše i da unese u neku bazu da dugujem GSPu, doplatnu kartu. Jel tako, a to može samo uz pomoć lica koje ima pravo da me legetimiše.Mislim čisto pitam, kako je rešenje za "situaciju sa švercerima"Pre par godina uhvatila me kontrola i ostavim im podatke. Kazna nikad nije stigla ali kada sam došao u "centralu" da uzmem povlasticu za zaposlene, dočekalo me je obaveštenje da ne mogu da mi izdaju povlasticu jer nisam platio "kaznu". Platio kaznu, uzeo povlaticu i gotova priča.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...