Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ima vise sistema. Za RER se ceka dosta (10-ak minuta :D), metro imas svaka 3mn odprilike, a autobus mozes da cekas dosta dugo (zavisi od guzvi).edit: RATP (lokalni GSP) se cesto hvali da ima jedan od najboljih sistema u svijetu. Problem je sto se zadnjih 20 godina nista nije ulagalo a broj putnika se drasticno povecao. Sada predvidjaju da uloze 35 milijardi € sledecih 20 godina.

Edited by borris_
Link to comment
Iskreno hazarde, dok ne budem mogao da zatvorim grejanje kad izlazim iz kuce, a da ga ponovo otvorim kad udjem, tako i treba da bude. Kad to rese, ako ikada, onda mogu da pocnu sa "trzisnom" cenom. Ukratko, ako su cene trzisne, onda i svi ostali vidovi ponasanja pruzaoca robe i usluge moraju da budu trzisni.
To sto kazes stoji ali...cekaj, jel tebe neko tera da placas to centralno grejanje? Ako te tera i izbora nemas, onda OK. Ali zar ne postoji mogucnost da se odjavis sa sistema centralnog grejanja? Dakle zar nisi slobodan da ne placas tu uslugu koja ti ne odgovara, i da kupis elektricnu grejalicu i TA pec, i da se grejes tako, sa sve iskljucivanjem istog kada izadjes. Izvini, nemam razumevanja za zalbe na cenu centralnog grejanja kada se vide alternative, ja sam platio grejanje za januar mesec 350 evra (centralno nemam, i Beograd je u pitanju da ne bude zabune) i to imajuci u vidu da sam u kuci boravio 10 dana ukupno. Da boravim tamo nonstop, platio bi samo u januaru koliko neko sa istom kvadraturom plati centralno grejanje za celu godinu.
Ne mora uopste da uzme u obzir, i moze da proba da, bez obzira na sve to prodaje po svajcarskim ili bilo kojim drugim cenama. Samo, kad na kraju ne uspe da proda dovoljno da nastavi poslovanje, neka se obraca budzetu za pomoc. Kao sto ni ti ni ja ne bismo mogli da se obratimo da nam propadne prodaja. E ako se obraca budzetu, molim lepo, onda ima i odredjenu vrstu drustvene odgovornosti prema onima koji taj budzet pune.
Ono sto sam hteo da kazem je da mislim da bilo bolje i efikasnije sve te usluge naplacivati po stvarnoj ceni, a da se onima koji nisu u stanju da plate iz objektivnih razloga udeli socijalna pomoc. Poenta je da na budzetu ako treba budu ljudi, a ne svako javno preduzece.A to sto kazes za drustvenu odgovornost - to je u sustini samo krpljenje. Krpi se jedan problem (nizak standard i plate) nekim resenjima koji apsolutno veze nemaju sa izvornim problemom, umesto da se taj, uzrocni problem resava. Eto kao za primer nocnog prevoza, to sto neko tera zaposlenog da radi 13 sati pa ovaj ne moze da uhvati dnevni prevoz koji je jeftiniji nije GSPov problem, nego je to problem generalne ekonomske politike (zasto je stanje takvo da ljudi pristaju da rade tako, tj. nemaju alternativu - zasto?) i problem za relevantnu inspekciju (rada, ili cega vec) ili mozda za tuzilastvo.Isto kao sto cemo da subvencionisemo struju, pa da tako resimo problem sto ljudi nisu u stanju da placaju, umesto da resavamo problem njihovog stanja ili neefikasnosti i kradju u EPSu. Edited by hazard
Link to comment
I ti iz Pinosave?
Ne znam kako je kod vas kapitalističkih bogatuna u EU :fantom: ali omiljeni detalj mi je kad čekam osamnaju oko 17:30 kod Sava Centra pri povratku iz firme. Mogu da biram da uđem u prvu koja dolazi oko 18:00, ili u neku od sledećih 5 između 18 i 18:15.
Link to comment
Mogu da biram da uđem u prvu koja dolazi oko 18:00, ili u neku od sledećih 5 između 18 i 18:15.
Uskracujes vozacima pravo da zajedno rucaju i nakon toga odigraju koju partiju tablica u parove angry.gif
Link to comment
Ne znam kako je kod vas kapitalističkih bogatuna u EU :fantom: ali omiljeni detalj mi je kad čekam osamnaju oko 17:30 kod Sava Centra pri povratku iz firme. Mogu da biram da uđem u prvu koja dolazi oko 18:00, ili u neku od sledećih 5 između 18 i 18:15.
pa ko ti je kriv, dzabalebarosu, kada izlazis s posla u pola 6 umesto u 6 kao i sav radni svet? a oni lepo nastelovali da se tada pokupi sva ta masa ljudi...ne cenis njihov trud.
Link to comment
Sto se subvencija tice, svi evropski "GSP" zive od subvencija. Jedino u Aziji praktikuju model bez subvencija i cijene karata u skladu sa evropskim.
To naravno znam i to je potpuno ok, ali to uopste nije bila tema, ali bi zato ovo
Sto se tice karata u parizu firme moraju da plate polovinu ukupne cijene mjesecne karte. Ne rijetko placaju citav iznos.
lagodno mogla biti tema
To sto kazes stoji ali...cekaj, jel tebe neko tera da placas to centralno grejanje? Ako te tera i izbora nemas, onda OK. Ali zar ne postoji mogucnost da se odjavis sa sistema centralnog grejanja? Dakle zar nisi slobodan da ne placas tu uslugu koja ti ne odgovara, i da kupis elektricnu grejalicu i TA pec, i da se grejes tako, sa sve iskljucivanjem istog kada izadjes. Izvini, nemam razumevanja za zalbe na cenu centralnog grejanja kada se vide alternative ja sam platio grejanje za januar mesec 350 evra (centralno nemam, i Beograd je u pitanju da ne bude zabune) i to imajuci u vidu da sam u kuci boravio 10 dana ukupno. Da boravim tamo nonstop, platio bi samo u januaru koliko neko sa istom kvadraturom plati centralno grejanje za celu godinu.
Ja ne znam na sta se ti grejes jer ja zivim u stanu od 60 kvadrata u kome nema CG i racuni za struju su mi po ovakvoj zimi oko oko 10k mesecno. Ali zato moji roditelji imaju CG u stanu od 76 kvadrata i placaju svaki svakcijati mesec 9k dinara za grejanje u okviru infostana bez obzira koliko potrose. Sta je tu, kod njih, problem? Kao sto sam rekao, ne mogu da ga trose onda kada i kako njima odgovara. Ako nisu u kuci, recimo, dva meseca, ne mogu da ga ne placaju za ta dva meseca, makar i za neki umanjeni iznos. Ako hoce da, recimo, imaju centralno grejanje, ali im se ne svidja dobavljac, mogu da se slikaju. Dakle, tu ima sasvim dovoljno netrzisnih elemenata (monopolski polozaj i netransparentnost racuna) da me naprave gluvim za bilo kakve vapaje Srbijagasa ili toplana kako je cena grejanja preniska.
Ono sto sam hteo da kazem je da mislim da bilo bolje i efikasnije sve te usluge naplacivati po stvarnoj ceni, a da se onima koji nisu u stanju da plate iz objektivnih razloga udeli socijalna pomoc. Poenta je da na budzetu ako treba budu ljudi, a ne svako javno preduzece.
Pa ja se potpuno slazem sa tim, i, uopste, mi generalno imamo isti cilj, samo mi se nekako cini, da je tvoj put do ostvarenja tog cilja malko, da tako kazem, "neortodoksniji", jer podrazumeva momentalno ukidanje povlastica potrosaca, dok jos neko, neodredjeno vreme, povlastice dobavljaca ostaju na snazi. Ja mislim da to nije fer.
A to sto kazes za drustvenu odgovornost - to je u sustini samo krpljenje. Krpi se jedan problem (nizak standard i plate) nekim resenjima koji apsolutno veze nemaju sa izvornim problemom, umesto da se taj, uzrocni problem resava. Eto kao za primer nocnog prevoza, to sto neko tera zaposlenog da radi 13 sati pa ovaj ne moze da uhvati dnevni prevoz koji je jeftiniji nije GSPov problem, nego je to problem generalne ekonomske politike (zasto je stanje takvo da ljudi pristaju da rade tako, tj. nemaju alternativu - zasto?) i problem za relevantnu inspekciju (rada, ili cega vec) ili mozda za tuzilastvo.
Naravno, ovde se slazemo u potpunosti.
Isto kao sto cemo da subvencionisemo struju, pa da tako resimo problem sto ljudi nisu u stanju da placaju, umesto da resavamo problem njihovog stanja ili neefikasnosti i kradju u EPSu.
Kao i ovde. Ali taj problem se najlakse i iskustveno najefikasnije resava privatizacijom i deregulacijom. Ali ne tako sto ce se monopol jedne, drzavne, firme pretvoriti u monopol druge, ovoga puta privatne, vec tako sto ce se trziste elektricnom energijom liberalizovati.
Link to comment
To sto kazes stoji ali...cekaj, jel tebe neko tera da placas to centralno grejanje? Ako te tera i izbora nemas, onda OK. Ali zar ne postoji mogucnost da se odjavis sa sistema centralnog grejanja? Dakle zar nisi slobodan da ne placas tu uslugu koja ti ne odgovara, i da kupis elektricnu grejalicu i TA pec, i da se grejes tako, sa sve iskljucivanjem istog kada izadjes. Izvini, nemam razumevanja za zalbe na cenu centralnog grejanja kada se vide alternative, ja sam platio grejanje za januar mesec 350 evra (centralno nemam, i Beograd je u pitanju da ne bude zabune) i to imajuci u vidu da sam u kuci boravio 10 dana ukupno. Da boravim tamo nonstop, platio bi samo u januaru koliko neko sa istom kvadraturom plati centralno grejanje za celu godinu.
Potrebno je da vise od pola stanara iz zgrade zatraze iskljucenje grejanja,pa bi tek onda iskljucili CG i to citavoj zgradi.Ja pitao jer mi radijatori hladni a placam uredno CG svaki mesec.
Link to comment
Potrebno je da vise od pola stanara iz zgrade zatraze iskljucenje grejanja,pa bi tek onda iskljucili CG i to citavoj zgradi.Ja pitao jer mi radijatori hladni a placam uredno CG svaki mesec.
Da, to znam i iz primera mojih. Em placaju infostan toliko koliko ga placaju, em moraju da trose i struju dogrevajuci. 1 veselje...
Link to comment

Hazard izgleda jos nije otkrio koncept jeftine tarife :D Ne znam kako je namako tih 350 mesecno. To prvi put cujem a keva mi se greje u mom rodnom gradu u stanu od 42 kvadrata sa tea peci i tu izadje max 40 evra mesecno na struju. Tako bilo prosle zime.

Link to comment

po mom obimnom iskustvu u voznji linijom osamnaest, dakle dok sam isao na posao, s posla na fax,u civilnu vojsku itd ta linija ima muka koje ne bih mogao pripisati samo soferskoj stoci. Desava se da cekam tako oko dvaes minuta i onda naidju tri osamnaestice za redom,plus po koji 17,od kojih su prva dva puna i neupotrebljiva za ulazak. Da li se to nesto usput zaglavljuju u nekoj tacki,ne znam,inace se fenomen desava u raznim terminima, a i na drugim linijama,recimo 65 u smeru ka nbg. I tako to. Inace nemam pojma o liniji 18.

Link to comment
Hazard izgleda jos nije otkrio koncept jeftine tarife :D Ne znam kako je namako tih 350 mesecno. To prvi put cujem a keva mi se greje u mom rodnom gradu u stanu od 42 kvadrata sa tea peci i tu izadje max 40 evra mesecno na struju. Tako bilo prosle zime.
Kuca je u pitanju ne stan, i nisu u pitanju TA peci nego radijatori sa vodom (kao jelte kod centralnog grejanja) samo sto vodu greju elektricni grejaci. Dakle grejanje na struju. Papreno skuplje od centralnog grejanja. Srecom postoje i klime koje dobro greju samo sto one ne mogu da greju kada je napolju -10. I posto je kuca u pitanju, grejanje mora da odrzava temperaturu par stepeni iznad nule tokom cele zime kako se ne bi zamrzla voda u cevima. Sve u svemu, sranje. Rado bi placao tih 8-9k mesecno za centralno, da kojim slucajem zivim u toj kuci nonstop. Edited by hazard
Link to comment
Šta reći osim - sit gladnom ne veruje...
Nema problema, mozemo mi da se takmicimo i u empatiji ako je to cilj topika. Ali ostace sustina da zeni/devojci tih 3.200 nece nista bitno doneti u kvalitetu zivota, samo ce je podsecati na to da mora da krade (iako, kako i sam rece, to ne zeli) kako bi koliko-toliko pregurala svih 30 dana u mesecu. Strasno je to na sta su ljudi naterani u ova cinicna vremena u Srbiji, samo to nije problem GSP-a. Njihov problem je da obezbede kvalitetan, uredan, udoban i pravovremen gradski prevoz.A sto se gladi tice, ne znam sta da ti kazem na to osim da ako ti mislis da je neko zaista gladan a ima 17 ili 20 ili bilo koliko hiljada dinara mesecna primanja onda ti i ne znas sta je prava glad. I zaustavicu se ovde da ti ne bih nesto jako ruzno rekao kao odgovor na ovo sto sam citirao.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...