Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Realno, jedina zelja mi je demonstracija da Djilasove akcije i prljavi netransparentni dilovi ipak nemaju plebiscitarnu podrsku, znam da ce ga to naljutiti. Neke zahteve podrzavam, neke ne, ali ne zato sto ih smatram nemoralnim ili zlim nego zato sto mislim da se ne mogu ostvariti.
... fer enaf.@Frile: govorio sam o spicevima i guzvama, ne o stanju izmedju njih. Ne secam se da sam nekada izasao iz busa normalno ako je u busu bila guzva (nece svi ljudi da sidju da bi propustili druge da sidju pa da potom oni udju, vec se vesaju o sipke kao majmuni) i ako je ispred busa za ulazak guzva (uvek izlazim na kant, nikada frontalno kao dostojanstven covek).edit: ja sam pak nenadjebivo kulturan - stojim sa strane, ulazim medju poslednjima i cesto propustam buseve ako je guzva, ostajuci u svom zenu Edited by CowBoy
Link to comment
@Frile: ja govorio o spicevima i guzvama, ne o stanju izmedju njih. Ne secam se da sam nekada izasao iz busa normalno ako je u busu bila guzva (nece ljudi da sidju da bi propustili druge da sidju pa da potom oni udju, vec se vesaju o sipke kao majmuni) i ako je ispred busa za ulazak guzva (uvek izlazim na kant, nikada frontalno kao dostojanstven covek).
I ja isto mislim na gužve u špicu. Oni napolju što čekaju da uđu mi obično nisu veliki problem, osim ako je gužva velika i stajalište malo. Ali tada nije do ljudi, jednostavno nema prostora kako god ulazili. Polovinu te gužve generišu oni što uopšte ne ulaze/izlaze na vrata ispred kojih se nalaze, nego čekaju drugi autobus, premišljaju se da li da uđu, ili nose tetki lek.Možda istu stvar vidimo različitim očima, što je drugome topli zec meni je možda sistem koji funkcioniše, i to besprekorno.
Link to comment

Sad imamo toplog zeca da se probijemo od zadnjih vrata do srednjih. Juce iskusio na 16-ici. Neopisiva guzva na zadnjim vratima (kao iz devedesetih), na platformi kod srednjih (zadnjih srednjih) samo par "nedisciplinovanih" koji su usli na njih.

Link to comment
Možda istu stvar vidimo različitim očima
Moze biti, ali ne mogu da se slozim da protok ljudi po vozilima funkcionise besprekorno. Mrzi me sad da ti mobilnim snimam npr. izlazak iz sedamdeset trojke (prepodnevni spic). Jednom u pet puta protekne inteligentno i uz medjusobno uvazavanje. Edited by CowBoy
Link to comment

Od skoro sam na relaciji nbg-munze i obilato koristim 45-73... Ujutru izmedju 7:30 i 8 je umetnost uci i izaci iz 73-ke zbog copora tetki i baba koje zarane u Ideu sa sve kolicima. Naravno, uredno se i podzapaju oko pomeranjaulazenjaizlazenja pa je sve kompletno fantastican dozivljaj na sabjle i prazan zeludac bez kafe. Na zrenjanincu, sa druge strane, ima dosta ovih sto se vezu za sipku pored vrata i ne mrdaju ni po cenu zivota...

Edited by nera
Link to comment
ne podrzavam zahtev da prevoz bude besplatan i smatram da je to nerealno. Ali, podrzavam da bude besplatno za neke kategorije stanovnistva: za sve penzionere, za skolsku decu, za ljude sa niskim primanjima.
Ja pak smatram da bi cena za sve penzionere trebalo da bude sa velikim popustom (recimo 1000din), a da bi za nezaposlene i za njihovu maloletnu decu trebalo da bude besplatna (naravno samo za one koji su uredno prijavljeni na birou). Iako shvatam logiku da je za penzionere besplatno (posto su oni kao platili do sada preko poreza i dosadanjeg placanja svoj fair share dopsinosa za GSP), mislim da je za drustvo u celini vaznije da oni koji traze posao mogu da se voze besplatno od toga da oni koji realno vecinu dana ne moraju da idu nigde daleko od kuce mogu da se vozikaju za dzabe + ta kategorija stanovnistva realno ima kakva takva redovna primanja. Meni na nekom sirem nivou nema smisla da neko od 70 godina moze da se vozi do mile volje za dz, a da neko ko je nezaposlen i ima recimo dete koje ide u skolu mora da placa i za sebe i za dete. Ovo sve naravno u ovim uslovima u kojima se javni prevoz finansira (i) iz budzeta. Ovo pisem o prevozu, ali mislim i na druge sfere zivota. Zasto postoje oni SOS marketi za penzionere, a ne postoje za, recimo, majke koje same odgajaju svoju decu? Mislim da smo (kao i veci deo Evrope, ali mi imamo premalo para za to) vise okrenuti starijem stanovnistvu nego mladjem i mislim da je to jako lose za buducnost.
Link to comment
ne podrzavam zahtev da prevoz bude besplatan i smatram da je to nerealno. Ali, podrzavam da bude besplatno za neke kategorije stanovnistva: za sve penzionere, za skolsku decu, za ljude sa niskim primanjima. No, to mi nije primarni motiv za protest. Realno, jedina zelja mi je demonstracija da Djilasove akcije i prljavi netransparentni dilovi ipak nemaju plebiscitarnu podrsku, znam da ce ga to naljutiti. Neke zahteve podrzavam, neke ne, ali ne zato sto ih smatram nemoralnim ili zlim nego zato sto mislim da se ne mogu ostvariti.Ne znam da li su ovi na protestima elita i ne zanima me. Znam samo da ja nisam elita a da cu ipak ici.
'bem ga, ja i dalje mislim da bi najbolje bilo da je prevoz džabe, da se finansira iz budžeta povećanjem PDV u beogradu (imali smo svojevremeno "ŠTD za BGD"). za prevoz bi najviše plaćao onaj ko najviše troši/ima najviše para. jes' da je suprotno onome što inače tvrdim da treba da plaća onaj koji koristi nešto ali, svako pravilo mora da ima izuzetak.zašto bi penzioneri trebalo da se džabe voze? zašto da se i sa popustom voze? kakvu potrebu imaju za svakodnevnim prevozom? da se džabe voze i još da im se ustaje da sednu?ovo "za ljude sa niskim primanjima" je problematično. biće oboreno pitanjima o iznosu, radu na crno, prijavljenom samo na minimum.....u onom juče pomenutom trolejbusu 41 bila su dva panoa koja su navodila na "validiranje". jedan je poručivao da je manjak vozila na linijama zato što se putnici ne validiraju pa se misli da je ta linija manje opterećena. svašta.ovih dana se nešto češće vozim javnim prevozom i ne prijaju mi ove novine. ove tri koje sam pomenuo, gunđanje koje slušam, ljudi u vozilima. no, vi to sve bolje znate. ja sam novajlija u tom poslu.
Link to comment
'bem ga, ja i dalje mislim da bi najbolje bilo da je prevoz džabe, da se finansira iz budžeta povećanjem PDV u beogradu (imali smo svojevremeno "ŠTD za BGD"). za prevoz bi najviše plaćao onaj ko najviše troši/ima najviše para. jes' da je suprotno onome što inače tvrdim da treba da plaća onaj koji koristi nešto ali, svako pravilo mora da ima izuzetak.zašto bi penzioneri trebalo da se džabe voze? zašto da se i sa popustom voze? kakvu potrebu imaju za svakodnevnim prevozom? da se džabe voze i još da im se ustaje da sednu?ovo "za ljude sa niskim primanjima" je problematično. biće oboreno pitanjima o iznosu, radu na crno, prijavljenom samo na minimum.....u onom juče pomenutom trolejbusu 41 bila su dva panoa koja su navodila na "validiranje". jedan je poručivao da je manjak vozila na linijama zato što se putnici ne validiraju pa se misli da je ta linija manje opterećena. svašta.ovih dana se nešto češće vozim javnim prevozom i ne prijaju mi ove novine. ove tri koje sam pomenuo, gunđanje koje slušam, ljudi u vozilima. no, vi to sve bolje znate. ja sam novajlija u tom poslu.
realno, za decu je vec besplatno. za predshkolce je besplatno po propisu, osnovci svakako ne kupuju nikakve karte, jer ih nikad ne legitimishu (a i kako bi, bez prisustva roditelja, tu bi odmah neke tuzbe za harasment padale :s_w:), srednjoshkolci isto ne placaju, samo neke zenske koje cene da ce ridze da se ostrvljuju na njih, pa im lakshe, znachi neke bez veze, jer ribe, kao ni rmpalije, niko ne kontrolishe. znach to je cela klasa chovechanstva koja se u praksi vozi sasvim besplatno.babe i dede, da, mozda bi i mogle da daju tih istih 400 dinara, samo mesechno. a opet kad pogledash da ima ljudi koji imaju 12 iljada penziju, mnogo je na te pare, a hiljadarka tek! i inache, kad god se povede ta pricha o frekventnom vozenju i placanju, nekako se dodje do toga da shta ima oni da se voze po ceo dan, kad ne moraju nigde da stignu. odatle pa do - sta ima sa malom decom da se trte u shpicevima - takav je malecak korak da ne moze ni da se zamisli. i koj ce moj slep u prevozu, samo glavu da izgubi. bolje mu kod kuce. a fore sa invalidskim kolicima su chist bezobrazluk. ni odakle dolaze, ni tamo gde idu, oni ne mogu da udju sa tim kolicima, bez da ih nosi chetvoro, a autobus je samo fina minijatura u coshku strashne slike o ogranichenom kretanju za vrlo shiroku klasu ljudi, manje ili vishe pokretnih, iz ovog i onog razloga. kao, pa dali smo im. nismo nishta nikom dali, samo sledimo formu koju nismo sposobni ni da obezbedimo ni da poshtujemo, zato sto (a) ne shvatamo, (b) nemamo srca (u stvari obrnutim redosledom!). i to je to. transparentna slika ko je koliko platio i gde su otishle te pare, to bi pomoglo. mnogo. ja josh ne mogu da zaboravim kako je gsp finansirao filmove srdjana dragojevica, u doba kad su autobusi jedva dolazili, a ulazilo se teleportom. isto kao sto edb finansira pevache, a telekom gospod partenon zna koga sve. a struja daj da poskupi 80% posto smo najjeftiniji u celoj drugoj nogavici univerzuma. hajte molim vas... ulaz vs izlaz i dovidjenja. nije to toliko teshko, ja fitujem kucni budzet na tom principu vec godinama i uopshte mi ne ide teshko <_<edip. zaboravih, u ludilu, da napomenem. gosn djole, ja se vazda slazem sa vama ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
babe i dede, da, mozda bi i mogle da daju tih istih 400 dinara, samo mesechno. a opet kad pogledash da ima ljudi koji imaju 12 iljada penziju, mnogo je na te pare, a hiljadarka tek!
Pa jeste mnogo, ali ima ljudi koji nemaju nista, a ako misle da jednom imaju nesto, a time (sto je u opstoj semi stvari bitnije) i drzava od njih, moraju da se voze nekako. Za ekonomiju je bitnije da neko ko je u radnim godinama, a nema posao nekako do njega i do bilo kakve zarade dodje. Narocito oni koji, recimo, imaju decu, a nemaju posao.
Link to comment
transparentna slika ko je koliko platio i gde su otishle te pare, to bi pomoglo. mnogo.
:)To bi pomoglo Srbiji i globalno, makar kakav orjentir/kontrola.Secam se da je u Slovenackoj "Mladini" krajem osamdesetih izasao tekst o nekom skupu jugoslovenskih komunista (sednici) i dati su neki podaci, gde je novinar izneo podatak kako je samo za utroseni selotejp prikazan trosak od dve hiljade nemackih maraka. Pa su onda srpski mediji skocili na "Mladinu" karakterisuci je kao list secesionista i podrivaca SFRJ.Tako da - pazi se. Zahtev za transparentnost ovde znaci da si petokolonas :P Edited by CowBoy
Link to comment
Tako da - pazi se. Zahtev za transparentnost ovde znaci da si petokolonas :P
Vazda je tako bilo u provincijama velikih imperija.
Link to comment
Pa jeste mnogo, ali ima ljudi koji nemaju nista, a ako misle da jednom imaju nesto, a time (sto je u opstoj semi stvari bitnije) i drzava od njih, moraju da se voze nekako. Za ekonomiju je bitnije da neko ko je u radnim godinama, a nema posao nekako do njega i do bilo kakve zarade dodje. Narocito oni koji, recimo, imaju decu, a nemaju posao.
slazem se, ko nema nema. i tu nema priche. ali je ozbiljan problem, jedno je - siroma sam, pa ne letujem u tenerifama, pa ne letujem, a drugo siroma sam i ne vozim se javnim prevozom. javni prevoz, kao i ostale javne kategorije, mora da ima socijalnu dimenziju. a kod nas bi se kapitalizam najradije isterivao na sirotinji, a subvencije davale bogatashima, da im ne omane osamnaesti vinski podrum usled loshe sezone. to nije lepo, zato sto nije.(edip. znam, takav je kapitalizam, mojne da me sad neko smara sa liberalnim sranjima. ali bash zato sto je takav, to ne znachi da treba da se izgazimo medjusobno, a najpre tako sto cemo da pobijemo slabije. bash zato sto smo videli i bolja i gora vremena, trebalo bi da znamo bolje!)mi smo mala zemlja, ako u maloj zemlji nishta ne moze da se uredi na principu solidarnosti, ja onda ne znam gde moze. nije to neshto sto ochekujem od amerike i rusije, filozofija velikih je neshto drugo, oni znaju - ako zgazish 10 hiljada, izaci ce deset drugih, sve dok ih ima, a ima ih. mali su drugo, mali moraju da paze svakog svog, i mladog i starog. ako imaju imalo pameti, mali...
:)To bi pomoglo Srbiji globalno, makar kakav orjentir/kontrola.Secam se da je u Slovenackoj "Mladini" krajem osamdesetih izasao tekst o nekom skupu jugoslovenskih komunista (sednici) i prikazani su troskovi, gde je novinar izneo podatak kako je samo za utroseni selotejp prikazan trosak od dve hiljade nemackih maraka. Pa su onda srpski mediji skocili na "Mladinu" karakterisuci je kao list secesionista i podrivaca SFRJ.Tako da - pazi se. Zahtev za transparentnost ovde znaci da si petokolonas :P
navikla sam, druze. prvi put, kad su pobedili 'nashi', zdravo sam se jako iznenadila ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
Pa jeste mnogo, ali ima ljudi koji nemaju nista, a ako misle da jednom imaju nesto, a time (sto je u opstoj semi stvari bitnije) i drzava od njih, moraju da se voze nekako. Za ekonomiju je bitnije da neko ko je u radnim godinama, a nema posao nekako do njega i do bilo kakve zarade dodje. Narocito oni koji, recimo, imaju decu, a nemaju posao.
To je bitno "samo" za njih same. U Srbiji nema nepopunjenih radnih mesta, sem možda za ponekog programera i ponekog vrlo usko specijalizovanog stručnjaka, što ti nezaposleni nisu. Tako da ti nezaposleni, kad nađu posao, to rade tako ili što je mesto otvoreno pa će se popuniti svejedno, nekim od 400 ljudi prijavljenih na oglas, ili tako što će izbaciti nekog ko je to do tad radio, da bi doveli nekog drugog. Za državu Srbiju je svejedno da li će osoba A ili B raditi na tom radnom mestu, ali je bitno naravno konkretnoj osobi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...