Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

danas sam se vozio autobusom od ledina do zelenog venca. vozač je svo vreme otvarao samo prednja vrata, druga dvoja samo po potrebi sa zakašnjenjem. svakog ko je ušao opominjao je da validira karticu.momak pa, kasnije, devojka ušli su i odgovorili vozaču da nemaju kartice. rekao im je da izađu na sledećoj stanici. devojka je sišla, momak se vozio još neko vreme. desila se i rasprava između putnika koji je spočitao vozaču podsećanje i nazvao ga policajcem i žene (s malim detetom) koja mu je dobacila da se plaćanjem karte plaća i šofer. sledilo je prepucavanje.kod "dejton" pumpe se napravio red za ulaz na prednja vrata. ostala su ostala zatvoren pola minuta ili minut. nije bilo prigovora, galame, svađe.bilo je to večeras oko 8
Ovo je već zabrinjavajuće.Da bi zaživeo sistem neophodna je aktivna uloga vozača kao ovog gore. Ne znam da li je ovaj bio samovoljno savestan, ili ih teraju da zaista paze ko se otkucava i ko gde ulazi. Treba pratiti šta će biti dalje.
Link to comment

Potpuno je legitimno imati za cilj:- povećanje naplate, kolikigod procenat naplate da je bio ranije- onemogućenje vožnje neplatišama, i smanjenje broja putnika (zbog smanjenja svojih troškova, a ne zbog komfora preostalih putnika)Diskutabilno je:- skupljanje poena kod raje, zato što se "uvodi red", demonstracijom čvrste i odlučne ruke,da bi se očekivao nekakav dobitak na populanosti treba pretpostaviti da je većina disciplonovana, sklona poštovanju reda, pa onda i čvrste ruke. Nelogično da je,Dugoročno i opasnije:- disciplinovanje putnika koje će kasnije olakšati ukidanje mesečnih karatajer, mesečna pretplata je ineres prevoznika, pa i naplatioca, jednako koliko i putnika, najmanji trošak imaju kad prodaju mesečnu pretplatu, jednim nalogom naplate jednu do nekoliko hiljada pretplata, nema plaćanja distributeru, sigurna para unapred, prosečna iskorišćenost tih pretplata je, otprilike jednaka njihovoj ceni.dok je:- priprema terena za odustajanje Apexa i prevremenu "kupovinu" sistema od strane gradamoguća, ali, šta sprečava kupovinu bez ovog terora, grad ga može kupiti sa bilo kojim obrazloženjem, ako dobro posluje, kupuje se uspešna firma, koristi radi, ako loše posluje, kupuje se sistem, smanjenja štete radi.Zašto izmišljamo teorije, skrivene planove, zašto ne prihvatimo da su jednostavno nesposobni, ne umeju da urade jedan običan posao, nemaju veze sa životom.Uz poslovičnu bahatost gradske vlasti imamo to što vidimo na ulicama, jednog dana će samo prestati, neće biti nikakvog rezultata, zaboravićemo na sve, možda i na BusPlus.

Link to comment
Otkud sad to da je bilo pada uplaćivanja dopuna, postoji li verodostojan podatak o tome?Mislim da su ovo planirali da izvedu svejedno da li je postojao rast ili pad uplaćivanja dopuna.Od svega što su se ovde spominjalo, izgleda kao da su hteli odjednom da postignu nekoliko stvari:Kratkoročno:- povećanje naplate, kolikigod procenat naplate da je bio ranije => ovo je valjda cilj svakog preduzeca na svijetu (bilo da je privatno ili drustveno)- onemogućenje vožnje neplatišama, i smanjenje broja putnika (zbog smanjenja svojih troškova, a ne zbog komfora preostalih putnika) => GSP ne prevozi putnike besplatno (prevoz nije besplatan). - skupljanje poena kod raje, zato što se "uvodi red", demonstracijom čvrste i odlučne ruke.Dugoročno i opasnije:- disciplinovanje putnika koje će kasnije olakšati ukidanje mesečnih karata => odakle vam ideja da ce ukinuti mjesecnu kartu? - priprema terena za odustajanje Apexa i prevremenu "kupovinu" sistema od strane grada => ne razeumjem, zalite se da naplatu vodi privatna firma a mogucnost grada da preuzme taj posao (gsp pripada gradu) vam je jos veci lopovluk.
Link to comment
Ovo je već zabrinjavajuće.Da bi zaživeo sistem neophodna je aktivna uloga vozača kao ovog gore. Ne znam da li je ovaj bio samovoljno savestan, ili ih teraju da zaista paze ko se otkucava i ko gde ulazi. Treba pratiti šta će biti dalje.
Mislim da treba dici revoluciju. Nema druge.
Link to comment
Guest Milivoje iz Sugubine

Voleo bih da mi neko napise ako zna, sta je s tim kaznama i da li su pocele da se primenjuju? Naime, kod nas u unutrasnjosti ljudi zaziru od dolaska u prestonicu zbog mnogih nepoznanica oko javnog i prevoza uopste. Sto se tice motornih vozila, mi ih ne zakljucavamo i nemamo alarme, te ta opcija u startu otpada. Ostaje taxi, koji za jednu prosecnu voznju kosta koliko dnevnica za kopanje paprike kraj Morave, i preostaje GSP.E sad, neko vece kumovska familija iz Belusica imala familijarno, pa cak da kazem i sire, seosko zasedanje i savetovanje.Valja baku uputiti u grad da poseti cerku koja radi u jednoj lihvarskoj banci 12 sati dnevno i ne moze da je doceka, te mora sve sama.Utvrdili smo jasno da na obelezenim vozilima jasno, cak i za nase stare koji se potpisuju samo za glasanje i kad dizu penziju drhtavom cirilicom stapmano, jer razlikuju zelenu i crvenu boju. Objasnili smo baki da je to kao semafor. Ali avaj, u selu nema semafora. Mada smo flomasterom oznacili boje na jednom kontrolnom papiru, pa bi se baka snasla. Al ako se ipak zbuni i pogresi, sta onda???Da komunalci privedu baku, celo selo nema da se istrese za 75.000 din (ako smo dobro obavesteni iz bajate Politike o visini kazne), jedino da trazimo pomoc od SO Jagodina. Palma je doduse uvek izlazio u susret slicnim zahtevima...mada bi jeftinije bilo da za baku opstina da kola. Izbegava se rizik samostalnog kretanja kroz prestonicu.Sad, postoji i opcija izdrzavanja zatvorske kazne za prekrsaj, 1000 din/zatvorski dan, mada baka zbog krhkog zdravlja, sumnjam da bi izdrzala dvoipomesecni zatvor...i tako, da ne davim, ako neko zna za kaznu, dajte preciznu informaciju i pomozite seoskom vecu i mojoj kumovskoj familiji da donese odluku, da li baba Jevdovku uputiti u neizvesnost velikoga grada!Unapred zahvalan u svoje, ime kumovske familije koja ne koristi internet i mesne zajednice Belusicedit; slovne greske, tastatura na kompu u MZ puna prasine

Edited by Milivoje iz Sugubine
Link to comment

dakle ne veruem. naravno da je potpuno nelegitimno imati za cilj smanjenje broja putnika. @borrisfirma osnovana sa 500 evra dobije vredan i veliki posao. uzme nekoliko miliona evra kredita, zapocne posao i posle 6 meseci proda kompletan posao za 12 miliona evra. naravno, posto se posao prodaje nazad onome od koga je i dobijen pre vremena predvidjenog ugovorom, sve obaveze po kreditima prelaze na kupca. gde ces veci lopovluk?

Link to comment
Voleo bih da mi neko napise ako zna, sta je s tim kaznama i da li su pocele da se primenjuju? Naime, kod nas u unutrasnjosti ljudi zaziru od dolaska u prestonicu zbog mnogih nepoznanica oko javnog i prevoza uopste. Sto se tice motornih vozila, mi ih ne zakljucavamo i nemamo alarme, te ta opcija u startu otpada. Ostaje taxi, koji za jednu prosecnu voznju kosta koliko dnevnica za kopanje paprike kraj Morave, i preostaje GSP.E sad, neko vece kumovska familija iz Belusica imala familijarno, pa cak da kazem i sire, seosko zasedanje i savetovanje.Valja baku uputiti u grad da poseti cerku koja radi u jednoj lihvarskoj banci 12 sati dnevno i ne moze da je doceka, te mora sve sama.Utvrdili smo jasno da na obelezenim vozilima jasno, cak i za nase stare koji se potpisuju samo za glasanje i kad dizu penziju drhtavom cirilicom stapmano, jer razlikuju zelenu i crvenu boju. Objasnili smo baki da je to kao semafor. Ali avaj, u selu nema semafora. Mada smo flomasterom oznacili boje na jednom kontrolnom papiru, pa bi se baka snasla. Al ako se ipak zbuni i pogresi, sta onda???Da komunalci privedu baku, celo selo nema da se istrese za 75.000 din (ako smo dobro obavesteni iz bajate Politike o visini kazne), jedino da trazimo pomoc od SO Jagodina. Palma je doduse uvek izlazio u susret slicnim zahtevima...mada bi jeftinije bilo da za baku opstina da kola. Izbegava se rizik samostalnog kretanja kroz prestonicu.Sad, postoji i opcija izdrzavanja zatvorske kazne za prekrsaj, 1000 din/zatvorski dan, mada baka zbog krhkog zdravlja, sumnjam da bi izdrzala dvoipomesecni zatvor...i tako, da ne davim, ako neko zna za kaznu, dajte preciznu informaciju i pomozite seoskom vecu i mojoj kumovskoj familiji da donese odluku, da li baba Jevdovku uputiti u neizvesnost velikoga grada!Unapred zahvalan u svoje, ime kumovske familije koja ne koristi internet i mesne zajednice Belusicedit; slovne greske, tastatura na kompu u MZ puna prasine
Evo šta bih ja uradio da sam na vašem mestu.Pokrivao bi tastaturu svaku dan posle tri, jednom nedeljno brisao nekim sredstvom preporučenim od proizvođača, kad se duže ne korisi, zaključavanje u ormar.Nadam se da sam pomogao.Nema na čemu.
Link to comment

Pa napisao sam vec odavno da ta firma nikako nije mogla da se kandiduje za taj tender i da tu naravno nisu cista posla. Ovdje kukaju kako je taj Apex privatna firma i kako komunalna policija ne smije da ima pomaze u kontroli karata (moguce, ne poznajem zakone) a ne prihvataju mogucnost da grad preuzme taj posao poslije dvije godine.

Link to comment
Potpuno je legitimno imati za cilj:...smanjenje broja putnika (zbog smanjenja svojih troškova, a ne zbog komfora preostalih putnika)
wtf?inace komunalna policija ima zakonsko pravo da pomaze radu javnih sluzbi kao sto je GSP, sa te strane je sve cisto. ona formalno-pravno ne pomaze Apeksu, nego GSP-u. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Voleo bih da mi neko napise ako zna, sta je s tim kaznama i da li su pocele da se primenjuju? Naime, kod nas u unutrasnjosti ljudi zaziru od dolaska u prestonicu zbog mnogih nepoznanica oko javnog i prevoza uopste. Sto se tice motornih vozila, mi ih ne zakljucavamo i nemamo alarme, te ta opcija u startu otpada. Ostaje taxi, koji za jednu prosecnu voznju kosta koliko dnevnica za kopanje paprike kraj Morave, i preostaje GSP.E sad, neko vece kumovska familija iz Belusica imala familijarno, pa cak da kazem i sire, seosko zasedanje i savetovanje.Valja baku uputiti u grad da poseti cerku koja radi u jednoj lihvarskoj banci 12 sati dnevno i ne moze da je doceka, te mora sve sama.Utvrdili smo jasno da na obelezenim vozilima jasno, cak i za nase stare koji se potpisuju samo za glasanje i kad dizu penziju drhtavom cirilicom stapmano, jer razlikuju zelenu i crvenu boju. Objasnili smo baki da je to kao semafor. Ali avaj, u selu nema semafora. Mada smo flomasterom oznacili boje na jednom kontrolnom papiru, pa bi se baka snasla. Al ako se ipak zbuni i pogresi, sta onda???Da komunalci privedu baku, celo selo nema da se istrese za 75.000 din (ako smo dobro obavesteni iz bajate Politike o visini kazne), jedino da trazimo pomoc od SO Jagodina. Palma je doduse uvek izlazio u susret slicnim zahtevima...mada bi jeftinije bilo da za baku opstina da kola. Izbegava se rizik samostalnog kretanja kroz prestonicu.Sad, postoji i opcija izdrzavanja zatvorske kazne za prekrsaj, 1000 din/zatvorski dan, mada baka zbog krhkog zdravlja, sumnjam da bi izdrzala dvoipomesecni zatvor...i tako, da ne davim, ako neko zna za kaznu, dajte preciznu informaciju i pomozite seoskom vecu i mojoj kumovskoj familiji da donese odluku, da li baba Jevdovku uputiti u neizvesnost velikoga grada!Unapred zahvalan u svoje, ime kumovske familije koja ne koristi internet i mesne zajednice Belusicedit; slovne greske, tastatura na kompu u MZ puna prasine
:lol::Hail::lol:
Link to comment
Guest Milivoje iz Sugubine
Evo šta bih ja uradio da sam na vašem mestu.Pokrivao bi tastaturu svaku dan posle tri, jednom nedeljno brisao nekim sredstvom preporučenim od proizvođača, kad se duže ne korisi, zaključavanje u ormar.Nadam se da sam pomogao.Nema na čemu.
Jesi hvala, al sam tu pomoc vec dobio na jednom strucnom forumu o informacionim tehnologijama. Nego da ne trolujemo (a ni autobusujemo), trenutno nam je baba Jevdovka i put kod cerke Smilje veci problem.Vec smo delegirali jednog studenta iz naseg kraja, koji je ostao da radi preko leta u BG, da baku doceka i kupi joj nepersonalizovanu kartonsku kartu i napuni za dve voznje, al je problem sto ne moze da je prati i u presedanju, te zbog toga sve ovo i pisem. Doduse, sinoc je ispred prodavnice uz pivo iz dvolitarke, vispreni postar dao solomnsko resenje; a sto ne bi baba Jevdovka otputovala u nedelju, kad cerka Smilja moze da je saceka i validira se u njeno ime? Al ima tu vise tehnickih problema; nedeljom ne ide autobus za BG iz Jagodine, morala bi u Kragujevac, drugo, nismo proucili da li je validiranje u tudje ime i za tudj racun dozvoljeno, a vidim da ni na ova prostija pitanja niko nema odgovor, pa da ne pogresimo nesto jos gore i baka dozivotno zavrsi na robiji zbog prestupa u javnom prevozu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...