Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

:o pa ovo sam i ja gore napisao. U cemu je onda problem, Zverila brate moj? Uvek kada ta zena plati kartu ona da od svojih 18000 poneki dinar i onom majmunu koji sedi levo pozadi na tocku i svadja se sa kontrolorima. Slazemo se dakle.
u ovome:
Plus sto se oko naplate (a zbog sverca) svako malo dize neka prasina medju srpskim revolucionarima i levicarima koji veruju u besplatni rucak.
meni je ovo sta radi b+ kriminal, kao i vecini sa ove teme. ne zato sto naplacuju karte - niko se ne buni ako oni udju u bus, provozaju se i prekontrolisu.nego je muka kad ti zaglave bus na jednoj stanici dok trkeljisu druge u stanici, guraju ono debilno pravilo o prednjim vratima u sred spica, i generalno se izivljavaju nad putnicimai jos ti to prodaju kao nesto sto je za tvoje dobro.
Link to comment
u ovome:
To sto sam napisao odnosilo se na zahtev "hocemo besplatan prevoz" i slicne budalastine sa protesta.Ja sve vreme branim tu zenu koja em placa kartu od svoje plate em placa svercerima prevoz, ne znam gde smo se to mimoisli.
Link to comment

ma pustite to! posvetimo se važnijim temama. ima li kakvih vesti o metrou? kako napreduju studije opravdanosti i potrebnosti?

Edited by McCabe
Link to comment
ma pustite to! posvetimo se važnijim temama. ima li kakvih vesti o metrou? kako napreduju studije opravdanosti i potrebnosti?
Za sad sporo, cenim da će se ubrzati negde tamo početkom 2016-te.
Link to comment
A dobro je. Radi se, znači...
Pa radi se, ali vidiš da i dalje ima ovih što ulaze na srednja vrata i još oko 10% švercera...ne može sve Điki sam, jbg. A i čuo sam da će prvo početi naplata karata preko nove firme Nepex™, ali doći će uskoro posle toga i vagoni metroa, majke mi... Edited by MancMellow
Link to comment

Ja sam bio skeptičan jer Beograd ima specifičnu geografiju. Previše je brdovit pa to otežava gradnju. Druga okolnost je što je novobeogradska strana ravna, a to otežava gradnju.

Link to comment
ma pustite to! posvetimo se važnijim temama. ima li kakvih vesti o metrou? kako napreduju studije opravdanosti i potrebnosti?
Na kraju će da ocene da metro nije potreban Beogradu ...Ovde je neko pomenuo da su neki šoferi GSB-a preuzeli ulogu disciplinatora putnika. Mislim da šoferi i kondukteri BusPlusa zaista ovih dana rizikuju likvidacije. Naime, o čemu se radi ...Na onom španskom tramvaju sedmici dešavaju se interesantne stvari. Ulaz je, koliko znamo, na prednja ili zadnja vrata, jel tako? I dolazi tako tramvaj, skreće u ulicu koja vodi ka Beograđanci i zaustavlja se na stanici. Grupica ljudi staje kod zadnjih vrata i u redu poslušno čeka da uđe. Ulazi jedna žena i u trenutku kada ostali pokušavaju da zakorače u tramvaj, šofer im ispred nosa zatvara vrata i polazi. Na sledećim stanicama par puta samo što nije vratima isekao putnike koji su pokušali da uđu u tramvaj ...O čemu se radi? Jel to sad neko novo iživljavanje? Jel to stvarno neko želi da se pojavi u "Crnoj hronici"?
Link to comment
Bus Plus kao mera građanske svestiSanja Radović | 24/07/2012Ovih dana svedoci smo bahate kampanje koju gradska vlast sprovodi u pokušaju emancipacije građana i dovođenja u red gradskog saobraćaja, i to sve jednim udarcem. Ideja je da se iskoriste letnji meseci za zavođenje nepopularne politike koja za svoj cilj ima i povećanje naplate ali u perspektivi, kako kažu, i poboljšanje kvaliteta prevoza. Koliko god bio traljav način koji je odabran da se građanima prezentuje jedna civilizacijska tekovina o jednostavnim pravilima ulaska i izlaska iz prevoza (podsetimo se, slična podela na vrata za ulaz i izlaz postoji i u prodavnicama pa niko nije započeo pobunu, naprotiv, čini se da većina ovakvo rešenje nalazi smislenim i svrsishodnim), postavlja se pitanje šta zaista stoji iza gotovo nepodeljenog otpora prema novim pravilima čiji smo svedoci ovih dana? Da li se tu radilo o solidarnom organizovanju revoltiranih građana koji su odlučili da se suprotstave sistemu po svaku cenu ili je reč samo o povodu za manifestovanje simptoma nezrelog društva hronično nespremnog na bilo kakvu promenu koja zahteva odricanje od ustaljenih navika?Naime, bezbroj primera o tučama i sukobima u gradskom prevozu iz prethodnih nedelju dana pre su svedočanstvo o nizini ljudske prirode i spremnosti na gubljenje dostojanstva čak i kada cena (60 dinara) koja se zahteva nije vredna da se o tome ni razmisli, no što idu u prilog teze o spontanoj građanskoj neposlušnosti. Na žalost, stara je istina da u siromaštvu prvo strada dostojanstvo, pa tako i većina osiromašenih ljudi i ne smatra preterano važni(ji)m bilo šta do ogoljene egzistencijalne borbe, makar se ona odvijala u prepunoj i od znoja zagušljivoj 96-ici.Međutim, ovi primeri nam govore još nešto, a to je da srpska (građanska) svest i dalje pati od stare boljke – poslovičnog inata, koji je stalna prepreka da se bilo kakva ideja o društvenoj korisnosti izdigne iznad svog petrifikovanog palanačkog sveta čime se onemogućava svako dalje napredovanje u smislu izgradnje društva pre svega na nivou lokalne zajednice pa onda i u višim sferama, na nivou državnih institucija.Problem koji je isplivao na površinu u vezi sa Bus Plusom (zanemarimo privremeno kontroverze koje prate ovu privatnu firmu i njeno poslovanje, to je tema nekog drugog teksta) postaje posebno paradigmatičan ukoliko se samo prisetimo sličnih reakcija koje prate gotovo svaki modernizacijski korak, ali i ukoliko dublje zagrebemo i vidimo da se iza najvidljivije vrste nezadovoljstva (pritužbe putnika na neredovan prevoz, gužve, sporost i bahatost kontrolora) krije i zahtev za besplatnim prevozom – bilo direktno kroz akcije grupe studenata i pojedinaca okupljenih oko pokreta „we are 99%“, bilo indirektno kroz gotovo insitucionalizovan šverc, čime shvatamo da u biti nepromenjena egalitaristička svest i dalje sprečava razvoj modernog građanskog društva gde je zajednica funkcionalan segment koji je sposoban sam da donosi odluke odgovarajuće svojim potrebama i na bazi zajedničkih interesa. Takvoj zajednici bilo bi jasno da uvođenje reda u način plaćanja i korišćenja saobraćaja dugoročno može biti samo od koristi. U takvom društvu pravila bi bila tu samo da spreče iskakanje iz sistema a ne da regulišu ponašanje svakog pojedinca ponaosob, a još manje da imaju vaspitnu ili prevaspitavajuću ulogu. Nezrelost našeg društva najbolje se ogleda na jednostavnom primeru – svaka regulativa se doživljava kao da je tu da nam otima ili sužava našu slobodu, dok se država pre svega vidi kao arhineprijatelj, a nikako kao servis koji je na usluzi građanima, kao što je slučaj sa zapadnim zemljama. Jasno je da po mnogim parametrima ne možemo da se poredimo sa zapadom, ali generičkim argumentom „prvo bi trebalo rešiti to i to pa tek onda…“ ne postiže se ništa. Ideja o izgradnji građanskog društva upravo leži u njenim najlokalnijim temeljima, a ukoliko ne postoji spremnost da se popravi lift u sopstvenoj zgradi, sredi travnata površina/parkić ispred zgrade ili plati gradski prevoz, ne može se očekivati funkcionalno društvo koje je u stanju da odgovori na bilo koji izazov.To je društvo kome je kohezivni element ne ideja izgradnje nečega ili započinjanja akcije koja će da stvori nešto, ne, to je društvo u kome se pojedinci ili grupe mogu prepoznati samo po solidarnom ispoljavanju inata protiv bilo čega, čak kad im nije ni jasno do čega to u praksi dovodi. Da li zaista svaka pobunjena gospođa na liniji 95 misli da će sruštii Bus Plus ili Đilasa ako ne plati kartu? Da li ona ima tako daleke i jasne ciljeve? Ne, njen primarni instinkt joj govori da do sada nije plaćala kartu i da može i dalje to da ne čini. Radi se, dakle, o hroničnoj nespremnosti da se prihvate promenjena pravila igre ali i još dalekosežnije, radi se o nedostatku svesti da zajedničkim ulaganjem u konkretne poduhvate i solidarnim radom na ostvarenju jasnih ciljeva mogu da se postignu bolji rezultati, nego pukim inaćenjem. A to ostavlja posledice u svakodnevnom životu svakog od nas.
U pocetku bese valjda rec pa recenica. U pocetku teksta naglasi se bahata vlast pa se odmah ogradi dvema recima koje zvuce, nije da ne zvuce. Emancipacija gradjana kako to gordo ili u ovom slucaju gorko zvuci. Dakle bahata vlast pokusava na neprimeren nacin da emancipuje gradjane. Dalje se kaze ili pise da ce nepopularne mere kojima ce bahata vlast emancipovati gradjane poziva na dve reci , kako kazu, dakle kako kazu bice kako oni kazu, a zabrinuta gradjanka koja tekst pise dodaje kako oni kazu, i poboljšanje kvaliteta prevoza.Podseca nas zabrinuta i emancipovana gradjanka da se podsetimo , slična podela na vrata za ulaz i izlaz postoji i u prodavnicama pa niko nije započeo pobunu, kaze zabrinuta gradjanka.Kakve veze ima ulazak u prodavnicu sa gradskim prevozom nije nam otkrila nego nas ovde ko dobri pandur miluje po glavi prenoseci nam poruku da ipak mozemo da iz varvarstva izadjemo i da zabrinuta gradjanka ima u nas poverenje. Medjutim opet nas spusta u varvarstvo i zapitana nad gradjanstvom koji sa njom nema veze posto je njoj sve jasno kaze da je reč samo o povodu za manifestovanje simptoma nezrelog društva hronično nespremnog na bilo kakvu promenu koja zahteva odricanje od ustaljenih navika? Zamislite ovu dubinu misli gde nam saopstava da imamo simptpom koji nagovestava hronicnu bolest odricanje od ustaljenih navika. Da li bi neko zabrinutoj gradjanki da objasni kakve smo to navike stekli i kako smo dosli do tih navika. Prodavnicu savladasmo i to zamislite staticnu, a prevoz nestaticni, koji bi trebao biti mobilan ne uspesmo. Ipak je upucujem na veliko otkrovenje autobus je statican te se zbog toga bune neempacipovani gradjani. Da napravimo mobilne prodavnice, a da nam prevoz stoji sve bi funkcionisalo besprekorno. Ovako emacipovana zg zbori
Na žalost, stara je istina da u siromaštvu prvo strada dostojanstvo, pa tako i većina osiromašenih ljudi i ne smatra preterano važni(ji)m bilo šta do ogoljene egzistencijalne borbe, makar se ona odvijala u prepunoj i od znoja zagušljivoj 96-ici.
Dakle osiromaseni gradjani bune zg sto se upustaju u ogoljene egzistencijalne borbe posto im je kako kaze zg prvo stradalo dostojanstvo. Molim lepo. Gradjanima koji se bore za egzistenciju upravo u autobusima je stradalo dostojanstvo. I to prvo.
Međutim, ovi primeri nam govore još nešto, a to je da srpska (građanska) svest i dalje pati od stare boljke – poslovičnog inata, koji je stalna prepreka da se bilo kakva ideja o društvenoj korisnosti izdigne iznad svog petrifikovanog palanačkog sveta čime se onemogućava svako dalje napredovanje u smislu izgradnje društva pre svega na nivou lokalne zajednice pa onda i u višim sferama, na nivou državnih institucija.
Ovaj deo teksta je divan i prosto, ne mislim na prostotu gradjana koja je u autobusima nastala, zraci produhovljenoscu. Dodao bih i malogradjanstvom ali kao gradjanin kome je stradalo autobusko dostojanstvo nisam kvalifikovan. Ako sam nebitni ja shvatio zg u sta ni sam ne verujem, ali cu smelo to napisati posto dostojanstvo vec nemam, a moguce ni obraz. Znam da na obraz nije mislila jer se ona krece u duhovno visim sferama, ali sta cu to je jace od mene.Ona porucuje da se uzdignemo iznad palanke i da krenemo da menjamo svet i to mi ljudi bez dostojanstva koji smo na granici zivotne egzistencije i da ucestvujemo u izgradnji lokalne zajednice tako sto cemo slusajuci gradsku vlast svojim delima pokretne prodavnice mukotrpnim radom zaustaviti i zatim ce se sto je logicki ispravno nepokretni autobusi pokrenuti i drustvo ce krenuti takvim brzinom iliti brzinom srazmernom ovom nasem, da se malo pohvalimo, herojskom cinu, i opet zahvaljujuci nama koji smo poslovicni inat i palanacku svest smestili u djubriste istorije nastace drzavne institucije. Tako kazu kako nam je ranije rekla zg.
Problem koji je isplivao na površinu u vezi sa Bus Plusom (zanemarimo privremeno kontroverze koje prate ovu privatnu firmu i njeno poslovanje, to je tema nekog drugog teksta)
Ovo se zove poznavanje prioriteta i hvala zabrinutoj gradjanki sto nam je to spomenula da se ne bi bavili nekim efermernim stvarima. To ce ionako doci kao posledica naseg herojkog cina i na institucijama nastalim na nasim nedostojanstvenim ledjima je da odrade svoj deo posla. Vidi se da je skolovana i da zna prioritete. Neocekivano za moj primitivni mozak izranja recenica
postaje posebno paradigmatičan ukoliko se samo prisetimo sličnih reakcija koje prate gotovo svaki modernizacijski korak
Sada moram da ove dva dela da spojim u jedan da bih shvatio sta to nama porucuje emancipovana zg. Dakle
Problem koji je isplivao na površinu u vezi sa Bus Plusom (zanemarimo privremeno kontroverze koje prate ovu privatnu firmu i njeno poslovanje, to je tema nekog drugog teksta) postaje posebno paradigmatičan ukoliko se samo prisetimo sličnih reakcija koje prate gotovo svaki modernizacijski korak,
Ne vredi. Mozda cu ovo vremenom shvatiti. Ipak je ovo za mene avangardno misljenje, pa bolje da preskocim komentar nego da se obrukam.Kopajuci dalje po ovom nadahnjujucem stivu naidjem na ovo
čime shvatamo da u biti nepromenjena egalitaristička svest i dalje sprečava razvoj modernog građanskog društva gde je zajednica funkcionalan segment koji je sposoban sam da donosi odluke odgovarajuće svojim potrebama i na bazi zajedničkih interesa.
Koliko sam ja bio glup i verovao u jednakost. Dodje mi da kroz zemlju propadnem od stida.Sve sto sam zakljucio je pogresno posto zg ustvari ne prica o emancipaciji
Takvoj zajednici bilo bi jasno da uvođenje reda u način plaćanja i korišćenja saobraćaja dugoročno može biti samo od koristi. U takvom društvu pravila bi bila tu samo da spreče iskakanje iz sistema a ne da regulišu ponašanje svakog pojedinca ponaosob, a još manje da imaju vaspitnu ili prevaspitavajuću ulogu.
Postidjen svojom gluposcu i lisen dostojsnstva odlazim spustene glave kuci. Kriv sam sto sam bacio, mada nesvesno, trunku sumnje na plemenite namere (zg) zabrinute gradjanke. Lazem. Bacio sam na zg neopravdanu i nicim izazvani ljagu i stidim se. Edited by bergasa19
Link to comment
Meni je recimo u onom ugovoru privuklo pažnju pravo grada da otkupi biznis u roku od 2 godine!Meni ovo liči na stvaranje klime gde će kao menadžment BusPlusa da objavi da ne može da "radi normalno i da se povlači" a onda će Grad da uskoču da otkupi biznis za cifru od beše valjda 12 mil. i svima lepo ovi obrnuše dobre pare Grad došao nastaro , ekipa se ugradila...E i neka mi neko objasni:Privatna si firma preuzeo si naplatu, a onda koristiš resurse onog ko ti je iznamio strukturu da povećeš svoj profit???Znam procenat ide GSP-u ali ...Ja da iznajmljujem prostor za kafić nikad ne bih išao na procenat , nego daj ti meni fiksno mesečno i to je to...
Pa onda je cela ova sadašnja situacija zapravo spin - Apex bi da se izvuče iz posla, pa ovim navodnim akcijama "poboljšanja naplate" i "uvođenja reda" dokazuju procenat naplate. Sadašnje akcije definitivno ne doprinose povećanju naplate jer na ogromnom broju linija van tačkastih kontrola nema nikakve kontrole. Juče sam baš napisao kako sam se vozio sa tri linije od Novog Beograda do Vidikovca, bez kontrole, a primetio sam da dosta putnika i ne prilazi validatoru (jer znaju da kontrole NEMA).
Link to comment
a primetio sam da dosta putnika i ne prilazi validatoru (jer znaju da kontrole NEMA).
Sto ne znaci da ti ljudi nemaju kartu.
Link to comment
Sto ne znaci da ti ljudi nemaju kartu.
Pa da, ali cela ova frka je nastala zbog pada uplaćivanja "dopuna".A taj pad će se ponovo pojaviti kad ovakve kontrole prestanu, a mislim da će morati jer ovo sad funkcioniše na nivou kada nemaš "školskih špiceva".Cirkus će nastati kad krenu klinci i kad krene zajebancija sa kontrolorima...E da, zanimljivo je možda sam pisao, jedan od onih "vratara" (koji stoje na vratima i vraćaju putnike koji hoće da uđu na srednja) je u izlivu socijalizacije ispričao putniku: Vidi mene ja sam vozač, skinuli me sa vožnje i stojim ceo dan ovako...Dakle imaš dodatne troškove, na čiji teret...
Link to comment
Pa da, ali cela ova frka je nastala zbog pada uplaćivanja "dopuna".A taj pad će se ponovo pojaviti kad ovakve kontrole prestanu, a mislim da će morati jer ovo sad funkcioniše na nivou kada nemaš "školskih špiceva".Cirkus će nastati kad krenu klinci i kad krene zajebancija sa kontrolorima......
Otkud sad to da je bilo pada uplaćivanja dopuna, postoji li verodostojan podatak o tome?Mislim da su ovo planirali da izvedu svejedno da li je postojao rast ili pad uplaćivanja dopuna.Od svega što su se ovde spominjalo, izgleda kao da su hteli odjednom da postignu nekoliko stvari:Kratkoročno:- povećanje naplate, kolikigod procenat naplate da je bio ranije- onemogućenje vožnje neplatišama, i smanjenje broja putnika (zbog smanjenja svojih troškova, a ne zbog komfora preostalih putnika)- skupljanje poena kod raje, zato što se "uvodi red", demonstracijom čvrste i odlučne rukeDugoročno i opasnije:- disciplinovanje putnika koje će kasnije olakšati ukidanje mesečnih karata- priprema terena za odustajanje Apexa i prevremenu "kupovinu" sistema od strane grada
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...