Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kauboje,- mislim da postavljaš stvari kao da je ovo pobuna švercera, koji žele mukte da se voze. Čini mi se da ovde forumaši masovno izražavaju ogorčenje načinom funkcionisanja Busplus ekipe koja je odnekud pala s neba, dobila carski posao, koji nije u stanju da pošteno obavi. Zamisli bilo koju uslugu u kojoj zbog jednog klijenta koji ne plaća, zaustaviš pružanje iste stotinama drugih, koji su ti korektni partneri.- možda insistiranje na gornjoj tezi po svaku cenu, uprkos odgovorima, predstavlja samo, na neki način težnju za dokazivanjem ekiparenja™? Ja ne znam nikog, gotovo, sa ovog topika, osim kroz pisanje ovde. Jedina zajednička stvar je neprijatno iskustvo koje stičemo zadnjih dana zbog mešavine bahatosti i amaterizma firmice koja nas čini poniženim. Sad, što je broj gnevnih veliki, i to nešto govori.

Link to comment

Kapetane,poenta ovih bahatih racija je - sta?Naplata.Da li ti zaista mislis da je sve ovo zbog jednog svercera naspram sto postenih? Da ga jbm, iz busa od dvadesetak ljudi obicno istrci troje -cetvoro kada na stanici vide kontrolu, a dvoje-troje koji bezobrazno ostanu u vozilu ili ignorisu Sauronove placenike ili se prepiru s njima, onako, gradjanski - bez da pokazu kartu.Okrecu se teze ovde debelo.

Edited by CowBoy
Link to comment

Ma meni je početak i kraj priče da neko ko je tražio i pronašao rupe u zakonu (a 99,9% ga je i prekršio) da dobije neki posao sada bilo kome objašnjava šta je zakon i šta je red. Kad se toga setim skoči mi pritisak na 200. A vi koji to branite se jednostavno stavljate u poziciju ovce. Najozbiljnije im želim da im nova republička vlast iz najprizemnijih populističkih pobuda razlupa taj ceo sistem.

Link to comment
Kapetane,poenta ovih bahatih racija je - sta?Naplata.Da li ti zaista mislis da je sve ovo zbog jednog svercera naspram sto postenih? Da ga jbm, iz busa od dvadesetak ljudi obicno istrci troje -cetvoro kada na stanici vide kontrolu, a dvoje-troje koji bezobrazno ostanu u vozilu ili ignorisu Sauronove placenike ili se prepiru s njima, onako, gradjanski - bez da pokazu kartu.Okrecu se teze ovde debelo.
Debelo nisi u pravu.To bi bila poenta da su instalirali konduktere u svaki bus. Ovo što rade je čista zajebancija, ili nečija "genijalna" ideja.Kako objašnjavaš to što nema nikakve kontrole van punktova? (Danas sam išao busom 78 od Španskih boraca do Slavije (bez kontrole), 48 od Slavije do Miljakovca (bez kontrole), 59 od Miljakovca do Vidikovca - bez kontrole!) Šta je svrha jutarnjeg maltretiranja na "kontrolnim punktovima?Kako objašnjavaš da "stalne kontrole" nema u vozilima koja su obeležena tako?
Link to comment
Kapetane,poenta ovih bahatih racija je - sta?Naplata.Da li ti zaista mislis da je sve ovo zbog jednog svercera naspram sto postenih? Da ga jbm, iz busa od dvadesetak ljudi obicno istrci troje -cetvoro kada na stanici vide kontrolu, a dvoje-troje koji bezobrazno ostanu u vozilu ili ignorisu Sauronove placenike ili se prepiru s njima, onako, gradjanski - bez da pokazu kartu.Okrecu se teze ovde debelo.
SAd, to se svodi na pitanje je li starija kokoška ili jaje. Da li vredi dvoje, troje, četvoro puta 60 dinara ili ostalih stotinak u busu puta 1 radni sat na njihovom poslu, dalji gubitak stimulacija (ima i toga) zbog kašnjenja. Podizvođač usluge prevoza ne može osnovnu uslugu blokirati - a i dalje mislim da postoje drugi načini realizacije naplate. Toliko sam mator da se sećam konduktera po tramvajima. Izdavali su karte brzinom munje, a nije bilo švercera, osim cigančića koji su se kešali. I ta tehnologija je funkcionisala pre 40 godina.A ovo sumanuto maltretiranje ne vodi ničemu. Redovno se vozim busevima u kojima piše kupovina karata kod vozača i slika kako otkucati kartu, onu papirnu u automatu za rupičarenje. Procentualno, u Bg se vozi bar 10% ljudi koji tog dana dođu iz Vranja, Subotice, bilo odakle. Šta oni da misle kad vide na jednom busu da je obavezan ulaz kod vozača, u drugom toga nema, u prvi uđu, vide nalepnicu da se kupuje kod majstora i da to nešto treba da otkucaju, ovaj ih otkači i uhvati ih kontrola.U svakom ugovoru, pa i u ovom o korišćenju javnog prevoza, načelo je da plaćaaš uslugu kakva ti je ponuđena, dakle prevoz po redu vožnje. Ako zaustave bus na 45 min, usluge nema, i dolazimo do situacije da 3,4 švercera treba da plate kaznu, a 94 putnika da traže naknadu štete i povraćaj novca. Pri tom, šverceri nisu olakšavajuća okolnost za prevoznika, jer na njemu je da relizuje svoja potraživanja bez štete po druge. U tom smislu upućujem i apel svima da na taj način posluju sa GSP-om dok se ne urazumi.
Link to comment

Danas u autobusu na liniji 45 iz onih rupa za klimu (jebala ih klima i ko je izmisli) curi voda u mlazevima. Sva sedista do prozora su neupotrebljiva jer su mokra i lije voda odozgo, al valjda je tako svuda u svetu.

Link to comment
:lol: bodljice i provokacijice uz neodoljivi humor i posalice poletese k'o leptirici
Jok, nego cu ozbiljno da polemisem sa izjavom da u dvomilionskom gradu ljudi mogu da idu na posao pesice? Jesi li ti svestan sta pises, zemljace? Savetujem ti da bar na trenutak zajebes teranje inata i pisanje uz vetar, i udahnes duboko i izbrojis do deset pre nego sto pritisnes "add reply". To bi postedelo i tebe i nas ostale brojnih neprijatnosti.
Link to comment
govorim o principu plati pa klati, a ne o prioritetima. Do posla moze da se stigne na milion nacina (svojim kolima, taksijem, biciklom, helikopterom, puzeci, setajuci, trceci, trotinetom) gradski prevoz je tek jedna opcija.
ne znam da li ti citas sta pises. imao si celu seriju besmislenih analogija od kojih je seka bila samo vrh ledenog brega.
Pocinje dakle ponovo. Zavirivanje u novcanik i ostali "argumenti".Prduckanje po siromasnima? Pa neka sirotinja placa taj prevoz bahatim sugradjanima jbt, nisam znao da se prevozom voze i bogati. Vecina koja se vozi prevozom (i placa ga!) je realno sirotinja. Koja je prosecna plata u Srbiji?Da li od te plate sirotinja treba da placa i mesecnu kartu i da kroz porez puni budzet za manjkove u GSB (koji bi bili manji kada se stoka ne bi svercovala)?
ono sam napisao ne zato sto mislim da neko treba dzabe da se vozi, nego zbog naduvenog stava i tebe i one sa pescanika, kako eto neka tamo stoka nece da plati. inace, zena iz primera ide peske do posla (to znam)a verujem i da placa kartu kada mora da se vozi (to istina samo mislim na osnovu onoga sto znam o njoj i kako se ponasa u drugim slicnim situacijama)e sad, da mora da se vozi do posla i da joj poslodavac ne placa prevoz, nisam siguran sta bi odabrala. da se svercuje i da tih 16% plate potrosi na klince, ili da bude uzorni gradjanin.za kraj, objasni tvojom teorijom "to je samo naplata" zasto busplus toliko maltretira ljude u prevozu. od famoznog validiranja mesecnih karata, do ovih udarno-blokadnih kontrola u jutarnjem spicu ili kako popunjava gradski budzet angazovanje zaposlenih u gradskoj sluzbi (gsp+komunalci) o trosku grada za interes privatne firme. Edited by Zverilla
Link to comment
Meni nije.Plaćam kartu privatnoj firmi Apex Solution i ona je za tu kartu dužna da mi obezbedi uslugu prevoza od tačke A do tačke B, gde su tačke A i B predefinisane.Sa te strane gledano, ja nemam ništa sa GSP-om, onaj kome sam platio je dužan da mi uslugu obezbedi.Uzgred, grad se stara za svoj prevoz, pa tako vodi firmu koja vrši prevoz i subvencioniše je, zato što je u interesu grada da prevoz funkcioniše što bolje. Apex, kao privatna firma, ima interes da što više karata naplati, zato što je time prihod Apex-a veći. I interes grada je da Apex što više karata naplati, zato što će morati manje da subvencioniše svoju firmu GSP, ili da povećan prihod na drugi način iskoristi.Međutim, bez obzira što je interes grada da Apex što više naplaćuje, to nema nikakve veze više sa gradom - on je taj posao poverio Apexu. U slučaju da Apex traži usluge grada, kao što je dodatno ljudstvo ili slično, kao privatna firma, mora to i da plati. Koji je smisao tendera i ustupanja naplate, ako grad i dalje angažuje svoja sredstva da obezbedi naplatu? Pa taj posao je tenderom predao privatnoj firmi. Ako im je potrebno obezbeđenje, neka angažuju firmu za obezbeđenje, zašto im ustupaju komunalnu pooliciju? Neka zarade tih 8 i nešto posto, koliko je procenjena vrednost posla naplate.
Meni je recimo u onom ugovoru privuklo pažnju pravo grada da otkupi biznis u roku od 2 godine!Meni ovo liči na stvaranje klime gde će kao menadžment BusPlusa da objavi da ne može da "radi normalno i da se povlači" a onda će Grad da uskoču da otkupi biznis za cifru od beše valjda 12 mil. i svima lepo ovi obrnuše dobre pare Grad došao nastaro , ekipa se ugradila...E i neka mi neko objasni:Privatna si firma preuzeo si naplatu, a onda koristiš resurse onog ko ti je iznamio strukturu da povećeš svoj profit???Znam procenat ide GSP-u ali ...Ja da iznajmljujem prostor za kafić nikad ne bih išao na procenat , nego daj ti meni fiksno mesečno i to je to...
Link to comment
SAd, to se svodi na pitanje je li starija kokoška ili jaje. Da li vredi dvoje, troje, četvoro puta 60 dinara ili ostalih stotinak u busu puta 1 radni sat na njihovom poslu, dalji gubitak stimulacija (ima i toga) zbog kašnjenja. Podizvođač usluge prevoza ne može osnovnu uslugu blokirati - a i dalje mislim da postoje drugi načini realizacije naplate. Toliko sam mator da se sećam konduktera po tramvajima. Izdavali su karte brzinom munje, a nije bilo švercera, osim cigančića koji su se kešali. I ta tehnologija je funkcionisala pre 40 godina.
... true, s tim sto te ljubazno molim da zamislis na sta bi licio ovaj topik kada bi se po autobusima pojavili i zli kondukteri :P
U tom smislu upućujem i apel svima da na taj način posluju sa GSP-om dok se ne urazumi.
Podrzavam. Najbolji nacin za resavanje ovog problema (i zaustavljanje ponizavanja) su tuzbe. Mada znamo sta ce sa tim tuzbama u drzavi Srbiji da se desi.Mozda ne pisem citko ili jasno, ali vec nekoliko puta sam se (prirodno) slozio sa opstim stavom da su ove akcije nespretne i ponizavajuce, verovatno i kontraproduktivne (to se da proveriti kolicinom prodatih karata). Ali se tu vracamo na tvoju prvu recenicu gde se pitamo sta je starije odnosno - ako prevoz mora da funkcionise, ko placa troskove?... to jest vracamo se na jaje (ili kokosku, jbmli ga): kada se sve podvuce, sverceri odnosno stoka prolaze najbolje u celoj prici. Ljudi koji ne koriste prevoz ipak ga placaju kroz porez a oni koji ga koriste placaju duplo: i kroz porez i kroz karte.Plus sto se oko naplate (a zbog sverca) svako malo dize neka prasina medju srpskim revolucionarima i levicarima koji veruju u besplatni rucak.
inace, zena iz primera ide peske do posla (to znam)a verujem i da placa kartu kada mora da se vozi (to istina samo mislim na osnovu onoga sto znam o njoj i kako se ponasa u drugim slicnim situacijama)
:o pa ovo sam i ja gore napisao. U cemu je onda problem, Zverila brate moj? Uvek kada ta zena plati kartu ona da od svojih 18000 poneki dinar i onom majmunu koji sedi levo pozadi na tocku i svadja se sa kontrolorima. Slazemo se dakle. Edited by CowBoy
Link to comment

danas sam se vozio autobusom od ledina do zelenog venca. vozač je svo vreme otvarao samo prednja vrata, druga dvoja samo po potrebi sa zakašnjenjem. svakog ko je ušao opominjao je da validira karticu.momak pa, kasnije, devojka ušli su i odgovorili vozaču da nemaju kartice. rekao im je da izađu na sledećoj stanici. devojka je sišla, momak se vozio još neko vreme. desila se i rasprava između putnika koji je spočitao vozaču podsećanje i nazvao ga policajcem i žene (s malim detetom) koja mu je dobacila da se plaćanjem karte plaća i šofer. sledilo je prepucavanje.kod "dejton" pumpe se napravio red za ulaz na prednja vrata. ostala su ostala zatvoren pola minuta ili minut. nije bilo prigovora, galame, svađe.bilo je to večeras oko 8

Edited by djordje geprat
Link to comment
kod "dejton" pumpe se napravio red za ulaz na prednja vrata. ostala su ostala zatvoren pola minuta ili minut. nije bilo prigovora, galame, svađe.bilo je to večeras oko 8
Na par linija kojima se vozim (45, 82, 73) je sve ok i nema maltretiranja - ljudi mestimicno postuju ulaz i izlaz "po pravilima" i uglavnom ide glatko - nije bilo problema, sem kada se pojave oni koji pravilo ne postuju i nadzidze se ispred srednjih vrata pa ovi ne mogu da sidju. Naravno, pri vecoj guzvi sistem ne radi nikako.Mozda je na drugim linijama drugacije pa su zato ljudi ogorceni, ne znam. Edited by CowBoy
Link to comment
da li neka od tih linija ne prolazi pored kontrolnog punkta ?
Ne. Razumem pizdjenje oko kontrolnog punkta, rekoh slozih se vec da bi trebalo pisati tuzbe. Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...