Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kako nema konduktera? Znaci svako ko je nezaposlen ili student, vozi se dzabe?
Da.
Tvoj predlog se moze modifikovati tako da funkcionise. Prvo treba da funkcionise na dobrovoljnoj bazi, inace je to samo jos jedan namet.
Nazalost da bi taj sistem funkcionisao, ne moze da bude na dobrovoljnoj bazi. Mora da bude kao sto kazes namet. To je mana, ali mislim da bi u globalu ipak bio efiksniji sistem i sistem koji bi bolje uvazio socijalne razlike korisnika.
Dakle recimo imas bruto platu 40.000, porez na dohodak je valjda 12%, znaci neto plata je (bez doprinosa odbijenih, da se ne smaramo sad) 35200.Ako markica kosta tih 3200 din., znaci oporeziva bruto plata je sad 36800, sto znaci da je neto plata 32384, sto znaci da ta markica zaposlenog fakticki kosta 2616 din. (umanjenje neto plate), a GSP je dobio svojih 3200 din. Sad, jeste drzava uzela manje poreza ali boze moj - inace iz tog poreza bi isao deo para na javni prevoz. Dakle, poslodavac i dalje bruto placa radnika 40.000, GSP je dobio svoje pare, a zaposlenom je markica izasla jeftinije. win-win situacija, zar ne? Ovo je racunica sa markicom za 2 zone, znaci jos je povoljnije sa markicom za jednu zonu.
Cini mi se da sam negde ranije citao da postoji neki zakonski minimum do kog je to neoporezivanje za prevoz moguce(ali tu je negde u granici vrednosti markice za zaposlene). Npr. moja mama dobija posebnu uplatu za prevoz u vrednosti markice za zaposlene i verujem da se njoj to neoperezuje. Edited by deeps
Link to comment
Tvojoj frendici nije nikakav problem 3200 dindzi za markicu vec to sto joj je plata 20.000 dinara. 17 ili 20 hiljadarki plate mesecno gotovo da ne prave nikakvu razliku u kvalitetu zivota (osim, naravno,onima koji uspevaju da doruckuju za 60 dinara :D
Šta reći osim - sit gladnom ne veruje... <_< Tih 3200 mesečno, pod teškim životnim okolnostima, i na duže staze, mnogo znači (svedoci smo jbg potresnih priloga u emisiji "Eksploziv" na Foksu)... A 17% plate, na godišnjem nivou, ispada da cele dve plate odu samo na markicu za prevoz! Uz to, jebena povlastica važi samo danju, tako da u noćnom prevozu možeš da se slikaš. Što nije surovo prema tebi ili meni, ali jeste prema onom jadniku što se nakon 24h transportuje sa kraja na kraj grada, da bi čučao u nekoj portirnici ili mesio pecivo za 200 eura mesečno.
A GSP ne moze da uskladjuje cene markica sa primanjima gradjana taman koliko i u marketu ne uskladjuju cene istog mesa, mleka ili iste vrste hleba u zavisnosti od toga kolika su primanja onoga ko dodje da ih kupi.
Pa dobro. Ako ne može da usklađuje, onda ništa. Ali onda i ne treba da ih čudi što se toliki narod švercuje. End of story jbg. Sve u svemu, razumem motive frendice iz Pinosave, samohrana je majka itd., ima bedna primanja, cena gsp povlastice je u raskoraku sa njenim mogućnostima, i ne pada mi na pamet da je grdim što se švercuje. Edited by Willow
Link to comment
Nazalost da bi taj sistem funkcionisao, ne moze da bude na dobrovoljnoj bazi. Mora da bude kao sto kazes namet. To je mana, ali mislim da bi u globalu ipak bio efiksniji sistem i sistem koji bi bolje uvazio socijalne razlike korisnika.
zar se trenutno GSP ne plaća iz budžeta, delimično, što znači da GSP već plaćaju svi koji plaćaju porez , dakle i oni kojima treba i oni kojima ne ?samo pitam, ne znam.
Link to comment
Da li je sada svaki poslodavac u obavezi da plati prevoz zaposlenom?
Pa koliko znam, to i naknada za ishranu su obavezni. Psolodavci se prave pametni, pa umeju da isplacuju osnovnu (dogovorenu, da ne kazem, platu), a drzavi prikaze kao da je ono sto je isplatio plata+prevoz+tzv. topli obrok. Doduse, na svasta su poslodavci obavezni, pa to ne rade, ali za to nam nije nista kriv GSP. To je tema za neke druge topike, na kojima cu Vas zdusno braniti kada vas nazovu komunistom, podrzavaocem Golog otoka, kolektivistom, predloze Vam put u S. Koreju itd. Edited by Zabalujev
Link to comment
zar se trenutno GSP ne plaća iz budžeta, delimično, što znači da GSP već plaćaju svi koji plaćaju porez , dakle i oni kojima treba i oni kojima ne ?samo pitam, ne znam.
Plaća se,
Link to comment
Pa dobro. Ako ne može da usklađuje, onda ništa. Ali onda i ne treba da ih čudi što se toliki narod švercuje. End of story jbg. Ja razumem motive frendice iz Pinosave, samohrana je majka, ima bedna primanja, cena gsp povlastice je u raskoraku sa njenim mogućnostima, i ne pada mi na pamet da je grdim što se švercuje.
Bottom line, end of story.
Link to comment
Hm, što je nekom malo, drugom... Eto, recimo, jedna moja frendica živi u Pinosavi (druga zona), a radi u Zemunu (prva zona). Markica za zaposlene, za I i II zonu, iznosi 3200 rsd. Njena plata je 20000 rsd. Sledstveno, skoro 17% svojih ionako bednih primanja, frendica treba da izdvoji za markicu (na godišnjem nivou, to je dve cele plate samo za gsp markice). Zato se, kaže, švercuje (ili piči pešaka kad meteorološki uslovi dopuste) iako se oseća loše zbog toga - ali, jednostavno, ne može to sebi da priušti, da 17% keša daje za markicu, kad i ovako jedva sastavlja kraj s krajem. I tako, otkuca kartu kad naiđu ridže ili šmugne kroz vrata kad ih uoči; znači, snalazi se na razne načine po busu, sve u sklopu surove životne borbe... Inače, kaže, opušteno bi kupovala markicu kada bi ona iznosila do 5% njenih mesečnih primanja. Sve u svemu, tih 3 soma i 200 rsd je za tebe možda pdim ali naokolo ima sirotinje koliko voliš. A ako bi ovi kulovi iz GPS uskladili cenu markice za zaposlene sa minimalnim primanjima, mislim da bi naplata bila bolja. Pa kad bi markica bila u visini 5% minimalne plate, kapiram da bi se u tom slučaju po busevima švercovao samo najgori šljam...
sit gladnom ne veruje. OK. ono što se ispušta iz vida je da izbegavanje obaveza plaćanja svejedno čega (struja, TV, grejanje, porez, prevoz) često, većinom čak, nema veze sa primanjima već saznanjem da je država u rasulu, nemoćna da bilo šta od bilo koga naplati. da se primenjuje gde god je moguće. ako pokušaš da iz maksija na cvetnom trgu (prisutan danas) prođeš neometan pored pištalice iza kase a ona pišti, mrka kapa. tu je onaj baja iz "progarda" (ili sl.) koji pretrkeljiše po tašni. da takve baje smiruju one koji puštaju kerove (ljude ili životinje) na službenike EDB ili toplana kad ovi isključuju napajanje, naplata bi bila veća a cena usluge možda manja. to isto mislim i za prevoz.u ovoj rasturenoj državi rešenje za prevoz jeste u džaba vožnji uz povećanje prihoda grada povećanjem PDV i ukidanju naknade zaposlenima. što se tvoje prijateljice tiče, neka razmisli da li joj se isplati da radi za 20000. surovo zvuči ali, tako je. meni je tragičnije od tog iznosa koji daje za prevoz to što ona gubi 3 sata dnevno, 60 mesečno, 660 godišnje od života na to što ide s kraja na kraj grada. njoj godina ima 11 meseci.harper je tačno rekao, malte ne nijedna cena se ne usklađuje sa primanjima. sem ovih komunalnih. ljudi koji imaju male ili nikakve plate treba da se obrate nekoj drugoj kasi a ne davaoca osluga ili proizvođaču.pošto je moj stav da se švercuju mahom oni koji mogu a neće da plate, pre bih mogao da usvojim njihov stav da ne plaćaju zbog javaša u finansijskom poslovanju raznih JP i same države.poz svima. danas malo slavim još jednu recku.
Link to comment
sit gladnom ne veruje. OK. ono što se ispušta iz vida je da izbegavanje obaveza plaćanja svejedno čega (struja, TV, grejanje, porez, prevoz) često, većinom čak, nema veze sa primanjima već saznanjem da je država u rasulu, nemoćna da bilo šta od bilo koga naplati. da se primenjuje gde god je moguće. ako pokušaš da iz maksija na cvetnom trgu (prisutan danas) prođeš neometan pored pištalice iza kase a ona pišti, mrka kapa. tu je onaj baja iz "progarda" (ili sl.) koji pretrkeljiše po tašni. da takve baje smiruju one koji puštaju kerove (ljude ili životinje) na službenike EDB ili toplana kad ovi isključuju napajanje, naplata bi bila veća a cena usluge možda manja. to isto mislim i za prevoz.u ovoj rasturenoj državi rešenje za prevoz jeste u džaba vožnji uz povećanje prihoda grada povećanjem PDV i ukidanju naknade zaposlenima. što se tvoje prijateljice tiče, neka razmisli da li joj se isplati da radi za 20000. surovo zvuči ali, tako je. meni je tragičnije od tog iznosa koji daje za prevoz to što ona gubi 3 sata dnevno, 60 mesečno, 660 godišnje od života na to što ide s kraja na kraj grada. njoj godina ima 11 meseci.harper je tačno rekao, malte ne nijedna cena se ne usklađuje sa primanjima. sem ovih komunalnih. ljudi koji imaju male ili nikakve plate treba da se obrate nekoj drugoj kasi a ne davaoca osluga ili proizvođaču.pošto je moj stav da se švercuju mahom oni koji mogu a neće da plate, pre bih mogao da usvojim njihov stav da ne plaćaju zbog javaša u finansijskom poslovanju raznih JP i same države.poz svima. danas malo slavim još jednu recku.
pa neće biti baš da se ona tu previše pita i da ne bi volela da radi za više
Link to comment
zaposlenima. što se tvoje prijateljice tiče, neka razmisli da li joj se isplati da radi za 20000. surovo zvuči ali, tako je.
ovo je...ja ne znam sta je ovo.teo sam nesto da kazem u vezi sa ranijim slicnim primerima empatije prema devojkama iz nizih slojeva ali bih bio banovan Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Šta fejspalmuješ, isto je kao sa gancijima podno Gazele. Da su na vreme razmislili da li im se isplati da žive u karton sitiju, i da su se presabrali i odlučili da žive u nekim boljim gajbama od po 100 kvadrata u nekoj novogradnji, ne bi im se desilo prinudno raseljavanje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...