Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Nisu sva vozila u saobraćaju 20 sati, samo u špicevima, 2-3 sata ujuto i 2-3 popodne su sva raspoloživa vozila u saobraćaju. U 4 sata izađe pedesetak vozila, možda 100, pa se broj podiže, sve do 7, 7.30 izlaze novi iz garaže, zatim se neki posle špica povlače, valjda oni koji su prvi izašli, subotom i nedeljom je znatno manje vozila u radu itd, sve u svemu, cenim da 3 vozača sa punim radnim vremenom pokriva rad jednog vozila.Broj koji sam pretpostavio, ostavlja još hiljadu zaposlenih, nije malo.
Pa da, ali to ti onda na jednoj strani povecava troskove, platio su autobus koji vecinu dana miruje i ne zaradjuje ti pare. Btw, oko 1000 vozila izadje na ulice u radnom danu. Ukupan broj vozila koje GSP poseduje je po statistici za 31.12.2011. je 1142. Edited by hazard
Link to comment

Predpostavljam da ta lokalna fabrika nema servis da moze odrzavati toliki broj vozila. Svaki operator ima svoj servisni sistem i to niko ne eksternalizuje. Koliko je on efikasan kod GSP-a, to je problem.

Link to comment
Pa da, ali to ti onda na jednoj strani povecava troskove, platio su autobus koji vecinu dana miruje i ne zaradjuje ti pare. Btw, oko 1000 vozila izadje na ulice u radnom danu. Ukupan broj vozila koje GSP poseduje je po statistici za 31.12.2011. je 1142.
Ja sam brojke uzeo otprilike, računam ne neko uprosečenje. Dakle, ako preduzeće ima 1000 vozila, nikada neće biti svih 1000 istovremeno u saobraćaju, biće ih 950 u špicu, 800 tokom prepodneva i uveče, recimo do 10, 600 posle 10, 100 posle ponoći. Ako jedno vozilo provede svih 24 sata u radu, neće prihodovati 500 nego 800 ili 1000 evra. Dakle, pretpostavio sam neke prosečne brojke za koje mislim da imaju osnova u realnosti. Ako grešim u brojkama, dozvoljavam, insistiram na pristupu, tražim tačan račun, tražim plan razvoja od svakog rukovodstva svakog JP. Ako mora da posluje sa gubitkom, OK, zašto, koliko, do kad. Evo, onomad su postavili novog predsednika UO GSP, Radujka, stručnjaka opšte prakse. Još kaže radiće besplatno, da ne kažem džabe. Zašto bi jedan stručnjak radio besplatno, šta mogu da očekujem od takvog rada, osim, kolko para tolko muzike.
Predpostavljam da ta lokalna fabrika nema servis da moze odrzavati toliki broj vozila. Svaki operator ima svoj servisni sistem i to niko ne eksternalizuje. Koliko je on efikasan kod GSP-a, to je problem.
Zašto se ne bi eksternalizovao servis za remont, u redu je svakodnevna kontrola, provera ulja, dolivanje, stanje kočnica, guma. Sve popravke, zamene sklopova u servis, a najbolje je servis proizvođača. Kupac veličine GSPa može da postavlja uslove, ne mora da kupuje krševe od Ikarbusa, nisu oni zaista jeftiniji.Oni daju naplatu drugoj formi a bave se popravkama vozila, nije mi nimalo logično.Ali, ako misle da je bolje tako kako rade, neka dokažu, neka naprave efikasan sistem, bilo je dana kada sam duž jedne linije viđao po pet-šest vozila, ispali iz saobraćaja. Čim sam ih ja video u jednom prolazu, znači ispali su u zadnjij sat vremena, šta se desi u toku celog dana, šta na svim linijama ukupno. I koga će kazniti za loše stanje vozila, sebe, svoje saradnike koje su postavili tu jer su dobri prijatelji, iz iste partije ili nešto treće. Nema veze, konkurencije nema, gubitke će pokriti grad.
Link to comment
Ja sam brojke uzeo otprilike, računam ne neko uprosečenje. Dakle, ako preduzeće ima 1000 vozila, nikada neće biti svih 1000 istovremeno u saobraćaju, biće ih 950 u špicu, 800 tokom prepodneva i uveče, recimo do 10, 600 posle 10, 100 posle ponoći. Ako jedno vozilo provede svih 24 sata u radu, neće prihodovati 500 nego 800 ili 1000 evra. Dakle, pretpostavio sam neke prosečne brojke za koje mislim da imaju osnova u realnosti. Ako grešim u brojkama, dozvoljavam, insistiram na pristupu, tražim tačan račun, tražim plan razvoja od svakog rukovodstva svakog JP. Ako mora da posluje sa gubitkom, OK, zašto, koliko, do kad. Evo, onomad su postavili novog predsednika UO GSP, Radujka, stručnjaka opšte prakse. Još kaže radiće besplatno, da ne kažem džabe. Zašto bi jedan stručnjak radio besplatno, šta mogu da očekujem od takvog rada, osim, kolko para tolko muzike.
Ja ne kazem da ne treba traziti cist i jasan racun, svakako da treba. Samo kazem da nesto ne stima u tvojoj racunici i da tu nije samo pitanje GSPa, vec javnog prevoza uopste - u Evropi skoro da ne postoji (veci) grad gde javni prevoz nije subvencionisan.Evo tabele: http://en.wikipedia.org/wiki/Farebox_recovery_ratio#Farebox_ratios_around_the_worldprikazuje koliko u odredjenim gradovima cena karata pokriva operativne troskove (operativne; dakle ne kapitalna ulaganja, kao sto su nova vozila ili infrastruktura). Jedino je Azija preko 100%, sto ne cudi, to su ogromni gradovi sa zaista velikom gustinom stanovnistva. U Evropi se cifra krece od 36% (Rim) do 70% (Berlin). Elem GSP ce uvek biti subvencionisan i nikada nece pokrivati troskove iz cene karte, ukoliko zelimo efektivan javni prevoz. Edited by hazard
Link to comment
Treba naci firmu koja moze da bude servis za 1100 autobusa + tramvaji. Ne vjerujem da postoji jedna takva firma u Srbiji.
Treba, ali, rekoh, firma koja može računati na plasman 1000 autobusa u narednih 5-6 godina, odnosno nekoliko stotina godišnje ubuduće, neće imati problem da otvori svoj servis, bilo preuzimanjem neke domaće firme, dela GSPa, ili gradnjom od nule sopstvenog pogona. Nismo imali ni firmu sposobnu da organizuje naplatu prevoza. Nemamo ni sad, ali znamo zašto.Da, ja kao primer govorim o autobusima, slična je stvar i sa tramvajima i trolama, a ne mora da ide sve u paketu, ni sada se ne servisiraju u istim pogonima.
Ja ne kazem da ne treba traziti cist i jasan racun, svakako da treba. Samo kazem da nesto ne stima u tvojoj racunici i da tu nije samo pitanje GSPa, vec javnog prevoza uopste - u Evropi skoro da ne postoji (veci) grad gde javni prevoz nije subvencionisan.Evo tabele: http://en.wikipedia....round_the_worldprikazuje koliko u odredjenim gradovima cena karata pokriva operativne troskove (operativne; dakle ne kapitalna ulaganja, kao sto su nova vozila ili infrastruktura). Jedino je Azija preko 100%, sto ne cudi, to su ogromni gradovi sa zaista velikom gustinom stanovnistva. U Evropi se cifra krece od 36% (Rim) do 70% (Berlin). Elem GSP ce uvek biti subvencionisan i nikada nece pokrivati troskove iz cene karte, ukoliko zelimo efektivan javni prevoz.
Gradovi i države imaju svoje motive da subvencionišu prevoz ili neku drugu uslugu, delatnost, da je organizuju kao javnu službu il prepuste privatnim firmama ili odaberu neku kombinaciju, suština je, a tu se slažemo, da se zna koliko nešto košta, iza toga ide odluka ko će da plati.Mi ne znamo koliko stvarno košta javni prevoz u Beogradu.
Link to comment
... suština je, a tu se slažemo, da se zna koliko nešto košta, iza toga ide odluka ko će da plati.Mi ne znamo koliko stvarno košta javni prevoz u Beogradu.
Voleo bih da vidim makar jedno javno (pogotovo beogradsko) preduzeće koje "otvori karte" i jasno prikaže prihode i rashode, kao i jasan obračun troškova.GSB, EDB, Čistoća, Beogradput...Meni su recimo interesantna sponzorstva, kako i zašto javno preduzeće sme da sponzoriše išta. Kojim novcem kad rade s gubitkom?
Link to comment
Danas je duž Brankove i na Zelenom vencu bilo brdo policije.
Ban Ki Mun danas u varoši, zuji vamo-tamo, pa valjda zbog njega i toliko policije...
Link to comment
"Naglašavamo da cene prevoza nisu menjane dve godine i kada se saberu cene svih prodatih karata i podele sa brojem putnika koji se dnevno prevezu, bez obzira da li imaju kartu ili nemaju, dobijamo podatak daje cena prevoza po prevezenom putniku manja od 20 dinara", rekao je Bovan prema saopsstenju firme Apeks, koja je uvela sistem naplate prevoza poznat kao bus plus.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...