Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Izgleda da sam nasao razlog za to :) Rimljani se hvale da njihov grad lezi na sedam bregova a Beogradjani mogu da kazu da njihov grad zivi na vise od 20 brda i bregova.

Link to comment
2) Za svaku destinaciju u gradu imate nekoliko alternativa prevoza, dakle, ako vam je gužva u autobusu, spustite se u metro, na primer
Eh, pa nemoj tako, i u Beogradu postoje alternativni pravci i alternativni vidovi prevoza. Barem nadlezni tako kazu. Na primer, kada zatvore Gazelu ili Pancevac, uvek mozes da preplivas reku, iznajmis privatni helikopter ili se jednostavno katapultiras do zeljene destinacije. Ali je nas narod razmazen i nenaviknut na red, to je problem. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
A to je zato što imamo posla sa neukim budalama iz BusPlusa, jednoj "ad hoc" kompaniji koja je osnovana samo da bi preuzela ovaj posao i maznula pare. Jer da bi se procenilo VREME do dolaska sledećeg autobusa, potrebna je, pored GPS-a, i jedna složenija (i skuplja) softverska aplikacija koja će pomoću posebnog algoritma, ukrštajući podatke o poziciji autobusa i frekventnosti saobraćaja, uz minimalna odstupanja izvoditi proračun u minutima ...
slučajno sam imala priliku da saznam ko stoji iza BusPlus-a. tim programera koji je on svojevremeno okupljao u svojoj firmi može da isprogramira... pa sve, i daleko je od neukog.
Link to comment
I da ne elaboriram dalje priču, samo bih ukazao i na svu besmislenost onog obaveštenja o udaljenosti sledećeg autobusa do stanice. Na primer, autobusu sada od stanice kod Pančevačkog mosta do stanice u Višnjičkoj ulici treba oko sat i po. I koliko vam onda znači obaveštenje o broju stanica?! I znači, svi drugi su glupi, jer od Zagreba, preko Milana, Berlina, Brisela, Ajndhovena do Amsterdama, svuda na displejima piše BROJ MINUTA, a ne BROJ STANICA do dolaska sledećeg autobusa.
A pa neeee, kad bi pisao broj minuta onda bi svako mogao da vidi koliko se poštuje red vožnje i interval (ukoliko uopšte postoji napisan na stanici), bolje je ovaaako...
Ovo je jedini razlog zbog koga nas obaveštavaju u broju stanica a ne broju minuta. Jer onda bi se videlo kad koji autobus kreće, gde se nalazi i sve te "problematične" situacije koje vozači i dispečeri ne žele da "narod" zna!Ne mogu sada da nađem link ali ima jedan sajt za prevoz u Helsinkiju na kome se vide "uživo" kretanja autobusa i tramvaja. I za taj sajt znam još od 2007.god. Ali to znam da je SF za Beograd/Srbiju.
Link to comment

Kaže teta Sneža jutros u "tri pitanja, tri odgovora"

Iz direkcije je rečeno da ni jedna linije neće biti ukinuta, ali biće ukinute samo one linije...
:lol:
Link to comment
Mislim da je kod komšija u Hrvatskoj to pokušano, ali je valjda trebalo da bude ukinuto jer su ljudi ubrzo provalili da samo treba da imaju pripremljen sms za slanje koji 1-klikom puste u trenutku kad spaze ridžovane, a pojavile su se i softverske prevare...
Kod komšija je to zaista radilo nekoliko godina, ali mi se čini da je tikva sa SMS plaćanjem pukla tek posle ovogodišnjeg povećeg poskupljenja ZET-ovih karata. Rođa bi mogao da lahko elaborira detalje.
Link to comment
Ovo je jedini razlog zbog koga nas obaveštavaju u broju stanica a ne broju minuta. Jer onda bi se videlo kad koji autobus kreće, gde se nalazi i sve te "problematične" situacije koje vozači i dispečeri ne žele da "narod" zna!Ne mogu sada da nađem link ali ima jedan sajt za prevoz u Helsinkiju na kome se vide "uživo" kretanja autobusa i tramvaja. I za taj sajt znam još od 2007.god. Ali to znam da je SF za Beograd/Srbiju.
Još, negde, osamdesetih, u Beogradu su postojali na nekoliko stanica displeji sa podacima o vremenu dolaska busa, neko vreme je to radilo, pa su digli ruke od daljeg razvoja. Inače koliko znam, to je bio početak razvoja nekog projekta za upravljanje JGP, a radio ga je institut Mihajlo Pupin. Sećam se da je ispred Politike displej pokazivao vreme dolaska šesetpetice, prilično tačno kad nema velike gužve, ali da je i po deset minuta pokazivao da stiže za minut, kad se blokira raskrsnica Takovske i Lole Ribara. Sada su mogućnosti znatno bolje, mogu jednostavno pratiti poziciju svakog vozila, može se isprogramirati očekivano vreme putovanja od stanice do stanice, čak i uzimajući u obzir doba dana, prosečnu opterećenost saobračaja u tom momentu, očekivan broj putnika, ulazaka i izlazaka. Ono što jeste tečko i sada, to je pratiti trenutno stanje na svakoj ulici, raskrsnici, neočekivane gužve, zastoje. Meni nije nikakav problem da mi kaže da je bus udaljen četiri stanice, mogu i sam da izračunam koliko otprilike vremena ću čekati, osim ako dolazi preko pančevca, za to ne postoji dovoljno moćan program koji bi dao tačan podatak. Problem je, međutim, i sada , kada mi kaže da je bus udaljen 23 stanice, a linija ima ukupno 15 stanica, a dešavalo se. Retko, ali.Jutros sam se vozio osamnaesticom od BJ do NBG. Rano, još nema velike gužve, u početku svi sede, kasnije se puni, ima stajanja ali ne velike gužve. Vozač pokušava da malim trikom upozori ljude da ulaze na prednja i zadnja vrata. Naime, kako stane u stanicu otvori prednja i zadnja, par sekundi kasnije srednja. Taman da oni koji su se namontirali da uđu na srednja shvate šta se dešava, krenu napred, odnosno nazad, na zadnja. Sve lepo funkcioniše do Autokomande, tu malo više putnika ulazi i izlazi. Kako nije otvorio vrata istog momenta kad je stao, krenula je dreka i vriska, otvori srednjaaaa, šta čekaš, alo breee, jesi li normalaaaan. I kad je otvorio srednja, par njih koji još nisu ušli n aprednja su se vratili na srednja, uleteli među one koji izlaze, tu se izgubilo najviše vremena. Isto se ponovilo kod opštine, samo je tu manje putnika ulazilo. Zadivljen sam kako skoro niko ko se vozi 10 stanica, na svim se ponavlja isto, ne shvati da treba da sačeka par sekundi, otvoriće se vrata i izaće će normalno.Žao mi je što grad nema dovoljno pameti i hrabrosti za jedan sociološko-tehnološko-ekonomsko-psihološki eksperiment. Kažu da su ugovorili nabavku 400 autobusa. Valjalo bi da kompletne linije, jednu po jednu, opreme novim busevima, pojačaju ih toliko da se nikad ne prepune, obezbede i rezervne za slučaj nepredviđene gužve, srtiktno kontrolišu vreme polaska, obezbede podršku saobraćajne policije da imaju apsolutnu prednost u saobraćaju, kraće, da stvore bar u delu JGS neki svetski standard. U tim uslovima neka vrše kontrolu, ali ne tačkastu, jebala ih tačkasta, nego linijsku, ako treba neka mesec, dva, u svakom vozilu bude i stjuart. Zanima me da li bi bili sposobni da na 5-6 linija održe visok nivo usluge, da li bi imali dovoljno pristojnih vozača i pratilaca, posebno me zanima ponašanje putnika na takvim linijama. Naravno, mogli bi svi da se obezbede i video nadzorom, kontrolom unutrašnjosti autobusa, stanica, a i praćenjem saobraćaja ispred. Kakav bi to reality bio. Mogli bi da snimljene priloge emituju na televizijama, dodatno zarade na reklamama, sponzorstvu.
Link to comment
Još, negde, osamdesetih, u Beogradu su postojali na nekoliko stanica displeji sa podacima o vremenu dolaska busa, neko vreme je to radilo, pa su digli ruke od daljeg razvoja. Inače koliko znam, to je bio početak razvoja nekog projekta za upravljanje JGP, a radio ga je institut Mihajlo Pupin. Sećam se da je ispred Politike displej pokazivao vreme dolaska šesetpetice, prilično tačno kad nema velike gužve, ali da je i po deset minuta pokazivao da stiže za minut, kad se blokira raskrsnica Takovske i Lole Ribara. Sada su mogućnosti znatno bolje, mogu jednostavno pratiti poziciju svakog vozila, može se isprogramirati očekivano vreme putovanja od stanice do stanice, čak i uzimajući u obzir doba dana, prosečnu opterećenost saobračaja u tom momentu, očekivan broj putnika, ulazaka i izlazaka. Ono što jeste tečko i sada, to je pratiti trenutno stanje na svakoj ulici, raskrsnici, neočekivane gužve, zastoje. Meni nije nikakav problem da mi kaže da je bus udaljen četiri stanice, mogu i sam da izračunam koliko otprilike vremena ću čekati, osim ako dolazi preko pančevca, za to ne postoji dovoljno moćan program koji bi dao tačan podatak. Problem je, međutim, i sada , kada mi kaže da je bus udaljen 23 stanice, a linija ima ukupno 15 stanica, a dešavalo se. Retko, ali.*Jutros sam se vozio osamnaesticom od BJ do NBG. Rano, još nema velike gužve, u početku svi sede, kasnije se puni, ima stajanja ali ne velike gužve. Vozač pokušava da malim trikom upozori ljude da ulaze na prednja i zadnja vrata. Naime, kako stane u stanicu otvori prednja i zadnja, par sekundi kasnije srednja. Taman da oni koji su se namontirali da uđu na srednja shvate šta se dešava, krenu napred, odnosno nazad, na zadnja. Sve lepo funkcioniše do Autokomande, tu malo više putnika ulazi i izlazi. Kako nije otvorio vrata istog momenta kad je stao, krenula je dreka i vriska, otvori srednjaaaa, šta čekaš, alo breee, jesi li normalaaaan. I kad je otvorio srednja, par njih koji još nisu ušli n aprednja su se vratili na srednja, uleteli među one koji izlaze, tu se izgubilo najviše vremena. Isto se ponovilo kod opštine, samo je tu manje putnika ulazilo. Zadivljen sam kako skoro niko ko se vozi 10 stanica, na svim se ponavlja isto, ne shvati da treba da sačeka par sekundi, otvoriće se vrata i izaće će normalno.Žao mi je što grad nema dovoljno pameti i hrabrosti za jedan sociološko-tehnološko-ekonomsko-psihološki eksperiment. Kažu da su ugovorili nabavku 400 autobusa. Valjalo bi da kompletne linije, jednu po jednu, opreme novim busevima, pojačaju ih toliko da se nikad ne prepune, obezbede i rezervne za slučaj nepredviđene gužve, srtiktno kontrolišu vreme polaska, obezbede podršku saobraćajne policije da imaju apsolutnu prednost u saobraćaju, kraće, da stvore bar u delu JGS neki svetski standard. U tim uslovima neka vrše kontrolu, ali ne tačkastu, jebala ih tačkasta, nego linijsku, ako treba neka mesec, dva, u svakom vozilu bude i stjuart. Zanima me da li bi bili sposobni da na 5-6 linija održe visok nivo usluge, da li bi imali dovoljno pristojnih vozača i pratilaca, posebno me zanima ponašanje putnika na takvim linijama. Naravno, mogli bi svi da se obezbede i video nadzorom, kontrolom unutrašnjosti autobusa, stanica, a i praćenjem saobraćaja ispred. Kakav bi to reality bio. Mogli bi da snimljene priloge emituju na televizijama, dodatno zarade na reklamama, sponzorstvu.**
* - Mislim da bi trebali samo da ubace na displeje, što sam davno ovde pisao, još jedan set simbola, uspravna crta kada bus stoji, jedna strelica kada se kreće ka stanici 0-20km/h i dve kada ide preko 20km/h, tako bi informacija o broju stanica koje je udaljen bila daleko korisnija a opet ne bi bio potreban sofisticiran softver da to pretvori u minute.** - ovo bi bilo interesantno :) ... +1
Link to comment
Ono što jeste tečko i sada, to je pratiti trenutno stanje na svakoj ulici, raskrsnici, neočekivane gužve, zastoje.
Pretpostavljam da je u pitanju GPS u samom autobusu, ali juce sam bio u Luksemburgu i cekajuci jedan gradski bus videh kako se na displeju vreme do dolaska autobusa [u minutima] se menja i na gore i na dole [valjda u zavisnosti od guzve u saobracaju].
Link to comment
1) U Amsterdamu imate nekoliko sredstava prevoza: autobuse, tramvaje,metro i svi rade savršeno, strogo po redu vožnje2) Za svaku destinaciju u gradu imate nekoliko alternativa prevoza, dakle, ako vam je gužva u autobusu, spustite se u metro, na primerTacno, tako bi trebalo i u Beogradu ali se za to nije imalo para i trenutno je tek u razmisljanju metro/lrt3) Kada uđete u njihove autobuse, kao da ste ušli u apoteku, toiliko su uredni i čisti4) Svi autobusi su NISKOPODNI i između redova sedišta ima dovoljno prostoraProblem je kada se grad odlucio da spasi/odrzi u zivotu Ikarovu fabriku autobusa koja nije imala (ne znam da li ima i sada) te niskopodne autobuse.5) Frekventnost prevoza je takva da skoro nikada nema gužve, skoro uvek možete da sedneteGuzvi nema jer ima vise alternativa. Kada metro ne radi (ne znam da li se desava), ima guzvi.6) U Amsterdamu imate dnevne, trodnevne, vremenske karte. Koristio sam, na primer trodnevnu koja se veoma brzo isplati ako često koristite javni prevozTo je veliki propust (kradja zovite kako god hocete) u Beogradu. Nisi rekao kolika je karta u Amsterdamu a siguran sam da nije jeftina.7) uvek veoma brzo stignete od tačke A do tačke B. Situacije kao ovih dana u okolini Pančevačkog mosta, gde autobusi stoje zaglavljeni i po dva sata, prosto su nezamislive, ne u Amsterdamu nego bilo gde u civilizovanoj Evropi ...Oni odavno razmisljaju kako poboljsati saobracaj u gradu (pariz ih je poceo kopirati tek prije desetak godina).8) Da karikiram: Validator u amsterdamskom autobusu vam validira kartu u trenutku kad pomislite da mu prinesete kartu. Hoću da kažem da vam validator išćita kartu još dok nije ni bila prislonjena uz validator. Tu se zaista radi o milisekundama, mada bitange iz BusPlusa žele da nas ubede da su sekundi držanja i trljanja kartice o validator u stvari milisekunde ... Ovo se mozda desava u 20-30% slucajeva.
Edited by borris_
Link to comment
Problem je kada se grad odlucio da spasi/odrzi u zivotu Ikarovu fabriku autobusa koja nije imala (ne znam da li ima i sada) te niskopodne autobuse.
Naravno da imaIK-112_list.jpgIK-218_list.jpgIK-112 i IK-218.
To je veliki propust (kradja zovite kako god hocete) u Beogradu. Nisi rekao kolika je karta u Amsterdamu a siguran sam da nije jeftina.
Ovo sa cenama karte je standardna manipulacija kada treba da se prica o kvalitetu prevoza. U Amsterdamu je karta skuplja nego u Beogradu ali u Amsterdamu vozac nema platu 500 ili 700 evra vec dva ili tri puta vise. U Amsterdamu ne voze jeftine beloruske trole vec (ako uopste ima trola) voze nemacke koje su dvaput-triput skuplje. U Amsterdamu ne voze Ikarbusovi, Liazovi i Mazovi autobusi vec Mercedes, Volvo, ili sta vec koji su dvaput-triput skuplji. I tako dalje. U Lisabonu (aj da poredimo Beograd za nekom zemljom EU koja je za poredjenje sa Srbijom, a ne sa Amsterdamom) mesecna karta za prevoz kosta 36 evra, a za te pare imas odlican metro plus tramvaje plus buseve plus uspinjace. U Sofiji (koja ima, i gradi, metro) mesecna karta je tek par evra skuplja od beogradske. Bukuresta ima 4 metro linije i sta sve jos ne, a mesecna karta je jeftinija nego u Beogradu. Za standard Beogradjana (narocito onih koji nemaju kola, tj. siromasniji su) prevoz je relativno skup. Ako pogledamo one na periferiji koji placaju markicu za 2 zone, za njih je tek skupo (mada mislim da su markicu za 2 zone izjednacili sa markicom za jednu zonu nedavno, ali i dalje imas pojedinacne karte za 2 zone). Edited by hazard
Link to comment

Mislim da u ovoj zemlji konačno mora jednom, nekad, da proradi logika da nešto može da se proda samo po ceni po kojoj ciljano tržište to hoće i može da kupi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...