Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kako je moj protest™ uperen protiv cene koju smatram neprimerenom u odnosu na kvalitet pružene usluge, odabrao sam način da plaćam (a ne bežim od toga) cifru koju smatram realnom, u kartama.Ne kupujem markicu od 2.600, već uredno kupujem i kucam karte u iznosu oko 1.800-2.000 mesečno (38-39 karata).Neko će reći da se **** za 600 dinara, ali vrlo sam tvrdoglav kad smatram da sam zakinut, a taj iznos mi znači 1/3 meseca da doručkujem. Zašto bih odvajao od usta da bih sponzorisao njihov nerad?Da su markice do 2.000 kupovao bih ih i dalje kao što sam do 2008 (kada su poskupele sa 1400 na 2300)

Edited by teacher
Link to comment
Neko će reći da se **** za 600 dinara, ali vrlo sam tvrdoglav kad smatram da sam zakinut, a taj iznos mi znači 1/3 meseca da doručkujem. Zašto bih odvajao od usta da bih sponzorisao njihov nerad?
Izvini na off-u, da li bi sa nama podelio mađiju uz pomoć koje 10 dana doručkuješ za 600 naših apoena?
Link to comment
Izvini na off-u, da li bi sa nama podelio mađiju uz pomoć koje 10 dana doručkuješ za 600 naših apoena?
Prvog dana se najede ko covek za 600 kinte, ostalih 9 preskace dorucak.
Link to comment

Juče vadio legitimaciju za GSP. Od 11 šaltera na kojima rade po 2 radnice, radio samo 1, gde je gužva bila nenormalna. Zašto? Zato.

Link to comment
Juče vadio legitimaciju za GSP. Od 11 šaltera na kojima rade po 2 radnice, radio samo 1, gde je gužva bila nenormalna. Zašto? Zato.
tako je i u Cirihu :fantom:
Link to comment
za one koji stalno koriste prevoz, postoje markice. za nezaposlene je 1000 za zaposlene 2500. kud ćeš manje? tu otpada priča o menjanju vozila i kupovini više karata.
Hm, što je nekom malo, drugom... Eto, recimo, jedna moja frendica živi u Pinosavi (druga zona), a radi u Zemunu (prva zona). Markica za zaposlene, za I i II zonu, iznosi 3200 rsd. Njena plata je 20000 rsd. Sledstveno, skoro 17% svojih ionako bednih primanja, frendica treba da izdvoji za markicu (na godišnjem nivou, to je dve cele plate samo za gsp markice). Zato se, kaže, švercuje (ili piči pešaka kad meteorološki uslovi dopuste) iako se oseća loše zbog toga - ali, jednostavno, ne može to sebi da priušti, da 17% keša daje za markicu, kad i ovako jedva sastavlja kraj s krajem. I tako, otkuca kartu kad naiđu ridže ili šmugne kroz vrata kad ih uoči; znači, snalazi se na razne načine po busu, sve u sklopu surove životne borbe... Inače, kaže, opušteno bi kupovala markicu kada bi ona iznosila do 5% njenih mesečnih primanja. Sve u svemu, tih 3 soma i 200 rsd je za tebe možda pdim ali naokolo ima sirotinje koliko voliš. A ako bi ovi kulovi iz GPS uskladili cenu markice za zaposlene sa minimalnim primanjima, mislim da bi naplata bila bolja. Pa kad bi markica bila u visini 5% minimalne plate, kapiram da bi se u tom slučaju po busevima švercovao samo najgori šljam... Edited by Willow
Link to comment
Izvini na off-u, da li bi sa nama podelio mađiju uz pomoć koje 10 dana doručkuješ za 600 naših apoena?
Coffee and cigarettes. That's like the breakfast of champions.
Link to comment
Hm, što je nekom malo, drugom... Eto, recimo, jedna moja frendica živi u Pinosavi (druga zona), a radi u Zemunu (prva zona). Markica za zaposlene, za I i II zonu, iznosi 3200 rsd. Njena plata je 20000 rsd. Sledstveno, skoro 17% svojih ionako bednih primanja, frendica treba da izdvoji za markicu. Zato se, kaže, švercuje (ili piči pešaka kad meteorološki uslovi dopuste) iako se oseća loše zbog toga - ali, jednostavno, ne može to sebi da priušti, da 17% keša daje za markicu, kad i ovako jedva sastavlja kraj s krajem. I tako, otkuca kartu kad naiđu ridže ili šmugne kroz vrata kad ih uoči; znači, snalazi se na razne načine po busu, sve u sklopu surove životne borbe... Inače, kaže, opušteno bi kupovala mesečnu markicu kada bi ona iznosila do 5% njenih mesečnih primanja. Sve u svemu, tih 3 soma i 200 rsd je za tebe možda pdim ali naokolo ima sirotinje koliko voliš. A ako bi ovi kulovi iz GPS uskladili cenu markice za zaposlene sa minimalnim primanjima, mislim da bi naplata bila bolja. Pa kad bi markica bila u visini 5% minimalne plate, kapiram da bi se u tom slučaju po busevima švercovao samo najgori šljam...
Tvojoj frendici nije nikakav problem 3200 dindzi za markicu vec to sto joj je plata 20.000 dinara. 17 ili 20 hiljadarki plate mesecno gotovo da ne prave nikakvu razliku u kvalitetu zivota (osim, naravno,onima koji uspevaju da doruckuju za 60 dinara :D ). A GSP ne moze da uskladjuje cene markica sa primanjima gradjana taman koliko i u marketu ne uskladjuju cene istog mesa, mleka ili iste vrste hleba u zavisnosti od toga kolika su primanja onoga ko dodje da ih kupi. Ono sto moze je da podnese zahtev da upadne u neku od grupa povlascenih koji dobijaju markice za manju cenu, ako tako nesto uopste postoji, (znam da ima beneficija za neke grupe ali ne znam da li postoje benificije za one koji imaju jako mala primanja, bilo bi normalno da ih ima) sto mu maltene dodje na isto kao da su cene uskladjene. Na primer, moja keva ima 18.000 dinara penziju, a posto ispunjava i uslov da je matorija od 70 godina, ima trajnu markicu i ne placa prevoz uopste. Edited by harper lee
Link to comment

Ne postoje nikavi popusti za zaposlene.http://www.gsp.rs/pretplatne_legitimacije.htmA ovo za 17 isto kao 20... da li ce jesti svaki dan ili ce praviti "pauzu" jednom nedeljno, sve jedeno je.

Link to comment
Juče vadio legitimaciju za GSP. Od 11 šaltera na kojima rade po 2 radnice, radio samo 1, gde je gužva bila nenormalna. Zašto? Zato.
Losa sreca. Ja se ne secam da sam cekao duze od pola sata i kad su oni ogromni redovi, koji se protezu i 20-k metara van ulaza u oktobru i novembru, kad studenti vade legitimacije. Inace obicno ne cekam duze od 5 minuta.
Sve u svemu, tih 3 soma i 200 rsd je za tebe možda pdim ali naokolo ima sirotinje koliko voliš. A ako bi ovi kulovi iz GPS uskladili cenu markice za zaposlene sa minimalnim primanjima, mislim da bi naplata bila bolja. Pa kad bi markica bila u visini 5% minimalne plate, kapiram da bi se u tom slučaju po busevima švercovao samo najgori šljam...
Cesto sam u drustvu iznosio predlog kako bi ja resio tu naplatu markica, mada vecini se ta ideja nije svidela.Moj predlog je da markice samo naplacuju od zaposlenih i to svih zaposlenih. Tj. da je svaki poslodavac u obavezi da za svakog svog zaposlenog plati i markicu. Postojale bi subvencije tako da na primer oni sa manjim primanjima placaju manje(npr. za tvoju drugaricu bi poslodavac umesto 3200 placao npr. 1500 dinara, tj njoj bi plata bila toliko manja). Prednosti: naplata gotovo 100%, nema izdavanja legitimacija, nema konduktera, nema prodaje markica, grad ne bi morao kao sad da godisnje daje velike subvencije na prevoz.Mane: Placaju i oni kojima ne treba nikakav prevoz ali mislim da to nije bas tako velik broj, placaju oni koji idu kolima(ali i onaj koji ne vozi placa popravku puteva i mostova, resurs koji vozaci koriste), ne placaju stranci i posetioci iz unutrasnosti (sto mislim da nije velika cifra u globalu, ne placaju i studenti, ali po meni to je dobro)Oni koji imaju decu ne bi morali da im placaju markice, pa bi u globalu placali i manje nego sada.
Ono sto moze je da podnese zahtev da upadne u neku od grupa povlascenih koji dobijaju markice za manju cenu, ako tako nesto uopste postoji, (znam da ima beneficija za neke grupe ali ne znam da li postoje benificije za one koji imaju jako mala primanja, bilo bi normalno da ih ima) sto mu maltene dodje na isto kao da su cene uskladjene. Na primer, moja keva ima 18.000 dinara penziju, a posto ispunjava i uslov da je matorija od 70 godina, ima trajnu markicu i ne placa prevoz uopste.
Ne postoje benificije za one sa malim primanjima. Postoje subvencije sa skolarce, studente, penzionere, izbeglice cimi mi se i skoro besplatno za one preko 70 godina.
Link to comment
17 ili 20 hiljadarki plate mesecno gotovo da ne prave nikakvu razliku u kvalitetu zivota
A ovo za 17 isto kao 20... da li ce jesti svaki dan ili ce praviti "pauzu" jednom nedeljno, sve jedeno je.
Ne pravi se pametan i zaobidji me s tom tipicnom forumskom podvalom da se zbog slabasne pseudo-moralne poente sagovorniku pripisuje ono sto nije napisao.
Link to comment
Cesto sam u drustvu iznosio predlog kako bi ja resio tu naplatu markica, mada vecini se ta ideja nije svidela.Moj predlog je da markice samo naplacuju od zaposlenih i to svih zaposlenih. Tj. da je svaki poslodavac u obavezi da za svakog svog zaposlenog plati i markicu. Postojale bi subvencije tako da na primer oni sa manjim primanjima placaju manje(npr. za tvoju drugaricu bi poslodavac umesto 3200 placao npr. 1500 dinara, tj njoj bi plata bila toliko manja). Prednosti: naplata gotovo 100%, nema izdavanja legitimacija, nema konduktera, nema prodaje markica, grad ne bi morao kao sad da godisnje daje velike subvencije na prevoz.
Kako nema konduktera? Znaci svako ko je nezaposlen ili student, vozi se dzabe?Tvoj predlog se moze modifikovati tako da funkcionise. Prvo treba da funkcionise na dobrovoljnoj bazi, inace je to samo jos jedan namet. Dakle odes i kazes poslodavcu, dobar dan dobar, ja bi da mi placate markicu. E sad, taj deo bi se odbio radniku od bruto plate, i bila bi smanjena poreska osnovica (za poreze, ne za doprinose).Dakle recimo imas bruto platu 40.000, porez na dohodak je valjda 12%, znaci neto plata je (bez doprinosa odbijenih, da se ne smaramo sad) 35200.Ako markica kosta tih 3200 din., znaci oporeziva bruto plata je sad 36800, sto znaci da je neto plata 32384, sto znaci da ta markica zaposlenog fakticki kosta 2616 din. (umanjenje neto plate), a GSP je dobio svojih 3200 din. Sad, jeste drzava uzela manje poreza ali boze moj - inace iz tog poreza bi isao deo para na javni prevoz. Dakle, poslodavac i dalje bruto placa radnika 40.000, GSP je dobio svoje pare, a zaposlenom je markica izasla jeftinije. win-win situacija, zar ne? Ovo je racunica sa markicom za 2 zone, znaci jos je povoljnije sa markicom za jednu zonu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...