Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ma, zezam se, bre. Sta vam je danas? :D
I ja, uglavnom.I da iskoristim priliku (i da završim sa trolovanjem) da se poserem na društvo, koje je ustrojeno tako da čovek, hteo-ne hteo, mora da ponekad makar malo prekrši zakon i da sam sebi postavlja granicu poštenja.
Link to comment
Nocni prevoz koji se placa skuplje od dnevnog nije izmislio GSP (zapravo direkcija za prevoz, jer GSP nema veze s nocnim prevozom), to je tako maltene svugda. U gorespomenutom Cirihu placas dodatna 4 franka za nocni prevoz (za tu kartu ne vaze nikakvi popusti), dakle to je uz to sto vec imas mesecnu/godisnju kartu ili nakon sto si prethodno kupio kartu u jednom pravcu za odrediste na koje bi da stignes (npr. 4 franka u gradskoj zoni, uz popust 2.80). Dakle nesto sto bi tokom dana platio recimo 2.80 nocu placas 6.80, skoro 2,5 puta skuplje.Nocni prevoz je jednostavno skuplji jer se tim ljudima koji rade mora dati veca plata jer rade nocnu smenu, i zato sto ima mnogo manje polazaka nego preko dana te je potrebna visa cena da bi se imao slican prihod/da bi se cela stvar isplatila.I da, ne udara te GSP dodatno po dzepu, svi nocni prevoznici su privatnici. Mislim, ne znam sta je tu cudno, produzeno radno vreme se skoro uvek placa vise nego "normalno", tako je svuda u svetu. Zato se skuplje i radnje koje rade 24 sata od samoposluga koje se zatvaraju u 10 uvece (uz izuzetak Tempa :Hail: ).
sve je to lepo, no možemo li da uporedimo kvalitet usluga javnog prevoza u Cirihu, da li poštuju vozni red svaki dan i svaki sat, njihov standard i sve? ako ćemo već da se poredimo sa njima.i na kraju krajeva, uvek se vratimo na drpanje. ne bi morao da bude toliko skup noćni prevoz da se toliko ne drpa u GSPu. ili barem ne bi toliko smetalo kada bi postojao konstantni kvalitet i tačnost usluga. manje kradite cool.gif
Link to comment
sve je to lepo, no možemo li da uporedimo kvalitet usluga javnog prevoza u Cirihu, da li poštuju vozni red svaki dan i svaki sat, njihov standard i sve? ako ćemo već da se poredimo sa njima.i na kraju krajeva, uvek se vratimo na drpanje. ne bi morao da bude toliko skup noćni prevoz da se toliko ne drpa u GSPu. ili barem ne bi toliko smetalo kada bi postojao konstantni kvalitet i tačnost usluga. manje kradite cool.gif
Jos jedanput - nocni prevoz nema veze sa GSPom i koliko se u njemu drpa. Nocni prevoz obavljaju iskljucivo privatnici.I sto se tice nocnog prevoza u Beogradu, sto se mog iskustva tice, red voznje se itekako postuje, vozila su cista i u boljem stanju od onih "dnevnih". A moj kraj u BGu je zapravo nocu bolje povezan s centrom npr. nego preko dana (ima npr. direktna linija od Trga, sto nema u dnevnoj semi).I da, ako cemo da se poredimo s Cirihom, da imamo na umu da tamo nocni prevoz kosta bar circa 550 din., a ne 100. Mislim, kada smo kod standarda i tako to.Hocu samo da kazem, to da se nocni prevoz placa skuplje, nije srpski izum i tako je na mnogim mestima, pa i u ultraorganizovanoj svepodkonac Svajcarskoj.I taksi je skuplji nocu (i to ne samo u Srbiji). Nocni rad se vise placa, to je normalno. I u pekari i u kiosku kad radis nocnu smenu imas vecu platu nego kada radis danju.
Link to comment
pa kul. kada u beogradu bude bilo 10 kompanija koje nude usluge prevoza, onda možemo da razmišljamo u ovim tržišnim kategorijama koje su zasnovane na analogiji sa pekarama. ako ti se ne sviđa burek kod anđelka, pa ti jedi kod trpkovića. ako ti se ne dopada GSPova linija 47, pa ti...... tačno... šta?
ja sam samo pokušao da prostim primerom ilustrujem svoj stav da ne možeš nešto da trošiš/koristiš a da odbijaš da platiš pod izgovorom da je nekvalitetno. što se mene tiče, kristim cipelcug i auto, ranije bicikl.dalje, sedeti u polupraznom autobusu koji uopšte nije loš a ne kupiti kartu, voziti se od železničke stanice ka surčinu i vaditi se kontroloru na sopstvenu nezaposlenost je jadno. štagod vi mislili.harper je u pravu sa onim postom. daje nam se sitno gledanje kroz prste, tolerišu neplaćanja da bi se ostavio prostor za krupne stvari. no, ja plaćam sve što treba, nisam kupljen na sitno,i zato permanentno kenjam o ovoj bagri na vlasti.ali, ovo za neplaćanje prevoza ili struje, grejanja je nešto drugo.
Link to comment

@hazardpa evo ja ti rekoh da se u mom slučaju poslednji dnevni prevoz, a koji vremenski debelo gazi u noćni prevoz, apsolutno random poštuje. i ranije kada sam koristio drugu liniju kao Voždovcu bilo je loših iskustava. dalje, te privatnike je neko morao tu da pusti, nešto ne verujem da se GSP ništa nije pitao. a koriste večinom i ista vozila. kako onda nemaju veze? glede poređenja i standarda, moja poenta je bila samo odnos toga koliko tamo dobiješ za pare koje daješ, i koliko su ti pare koje daješ % od ukupnih primanja. dakle, ne tvrdim da je to NAŠ izum, ali kod nas je bezočna pljačka. ti ćeš reći da nije, i tu čemo se složiti da se ne slažemo :)

Edited by assück
Link to comment
ja sam samo pokušao da prostim primerom ilustrujem svoj stav da ne možeš nešto da trošiš/koristiš a da odbijaš da platiš pod izgovorom da je nekvalitetno. što se mene tiče, kristim cipelcug i auto, ranije bicikl.dalje, sedeti u polupraznom autobusu koji uopšte nije loš a ne kupiti kartu, voziti se od železničke stanice ka surčinu i vaditi se kontroloru na sopstvenu nezaposlenost je jadno. štagod vi mislili.harper je u pravu sa onim postom. daje nam se sitno gledanje kroz prste, tolerišu neplaćanja da bi se ostavio prostor za krupne stvari. no, ja plaćam sve što treba, nisam kupljen na sitno,i zato permanentno kenjam o ovoj bagri na vlasti.ali, ovo za neplaćanje prevoza ili struje, grejanja je nešto drugo.
Pa vidiš, ti opet gledaš iz sopstvene perspektive. Tebi ne treba, tebi je ok ovako, što je sve razumljivo iz pozicije čoveka koji nema potrebu dnevno da obavi 2 različita posla u 2 različita dela grada.I još jednom bih se vratio na suštinu, a to je konkurencija (šta ću, dokon i dosadan liberal). Pošto tu pada u vodu teorija uposlenih i zanimljivih™, koja kaže da se ljudi u svakom slučaju trude da eskiviraju plaćanje. Dok ih je bilo, privatni busevi su uvek bili puni, i ne sećam se da sam video svađanje, izbegavanje da se plati i tako te stvari. Da li je razlog savest ili potreba, nikog ne treba da zanima.
Link to comment
Jos jedanput - nocni prevoz nema veze sa GSPom i koliko se u njemu drpa. Nocni prevoz obavljaju iskljucivo privatnici.I sto se tice nocnog prevoza u Beogradu, sto se mog iskustva tice, red voznje se itekako postuje, vozila su cista i u boljem stanju od onih "dnevnih". A moj kraj u BGu je zapravo nocu bolje povezan s centrom npr. nego preko dana (ima npr. direktna linija od Trga, sto nema u dnevnoj semi).I da, ako cemo da se poredimo s Cirihom, da imamo na umu da tamo nocni prevoz kosta bar circa 550 din., a ne 100. Mislim, kada smo kod standarda i tako to.Hocu samo da kazem, to da se nocni prevoz placa skuplje, nije srpski izum i tako je na mnogim mestima, pa i u ultraorganizovanoj svepodkonac Svajcarskoj.I taksi je skuplji nocu (i to ne samo u Srbiji). Nocni rad se vise placa, to je normalno. I u pekari i u kiosku kad radis nocnu smenu imas vecu platu nego kada radis danju.
A zašto onda grad, kad je privatnicima prepuštao noćni prevoz, nije spustio cenu markice za adekvatan iznos, nego je, naprotiv, u to vreme bio dodatno podigao cenu?Ti si generalno u pravu, ali ovde se bila druga stvar desila, parkirali im autobuse ispred gradske skupštine, a oni rešili problem preko naših leđa. Tad se bio pojavio problem ugostitelja, kojim niko ne plaća noćni rad i koji su masovno hvatali autobuse u 00:15 i 01:15 i odjednom bili ostali bez prevoza.
Link to comment
Jos jedanput - nocni prevoz nema veze sa GSPom i koliko se u njemu drpa. Nocni prevoz obavljaju iskljucivo privatnici.I sto se tice nocnog prevoza u Beogradu, sto se mog iskustva tice, red voznje se itekako postuje, vozila su cista i u boljem stanju od onih "dnevnih". A moj kraj u BGu je zapravo nocu bolje povezan s centrom npr. nego preko dana (ima npr. direktna linija od Trga, sto nema u dnevnoj semi).I da, ako cemo da se poredimo s Cirihom, da imamo na umu da tamo nocni prevoz kosta bar circa 550 din., a ne 100. Mislim, kada smo kod standarda i tako to.Hocu samo da kazem, to da se nocni prevoz placa skuplje, nije srpski izum i tako je na mnogim mestima, pa i u ultraorganizovanoj svepodkonac Svajcarskoj.I taksi je skuplji nocu (i to ne samo u Srbiji). Nocni rad se vise placa, to je normalno. I u pekari i u kiosku kad radis nocnu smenu imas vecu platu nego kada radis danju.
1. da, nema veze sa GSP-om. a zasto nema veze? s kojim pravom je doneta odluka da nema veze? zato sto je grad ucenila gomila kabadahija?2. kakve veze ima mrtvi Cirih sa Beogradom? koliko ljudi tamo radi do ponoci a koliko u Beogradu?3. da li i u Svajcarskoj poslodavci placaju jednako rad od 8 i od 13 sati, posle koga je nocni rpevoz jedini izbor?
Link to comment
zato sto je grad ucenila gomila kabadahija?
Samo da primetim, jel' to ona gomila kabadahija koja se priziva kako bi se stao put jednom monopolu? Da li iko (M16 zasebice) nakon svega misli da bi privatizacija gradskog prevoza izgledala kao što bi mi voleli?
Link to comment

A meni, opet, nije jasno šta ima veze ako se sa jednom dnevnom kartom neko vozi pre podne, a neko posle podne. I, ok, neće muž uzeti kartu od žene, nego od prijatelja kome u to vreme ne treba. Budiboksnama, koji idiJoti...

Link to comment
Samo da primetim, jel' to ona gomila kabadahija koja se priziva kako bi se stao put jednom monopolu? Da li iko (M16 zasebice) nakon svega misli da bi privatizacija gradskog prevoza izgledala kao što bi mi voleli?
Nakon čega? Inače, da, mislim. Odnosno, ne znam da li bi izgledalo kako bi ja voleo, ali bi izgledalo bolje od ovoga. I ne govorim o potpunoj privatizaciji, da se razumemo. Edited by MancMellow
Link to comment

Svaka čast na optimizmu (i to je uspeh, nakon svega), ali eto primera gde prizivani privatnici postaju kabadahije, nakon što im je na upravljanje dato samo par sati od celog dana.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...