Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Držim da nisi u pravu u ovoj kokoška/jaje priči. Građani prvo plaćaju SVE državne službenike i nameštenike po državnim/javnim preduzećima, tak oda su oni inicijalni deo svog posla odradili čim su izmirili svoje poreske obaveze. Ono što prvo mora da se promeni je shvatanje ljudi da kad dođu na vlast ili na položaj na kome upravljaju novcem iz budžeta mogu da zaborave na to ko ih plaća i za šta ih plaća. Ovo što Halvard piše je takođe korak unapred, iako hronološki unazad, ka poštovanju, prvo i osnovno, reda vožnje (što je meni lično najvažnije). Red vožnje je i inače uvek smišljen da razmak između dva vozila na stanocu bude uravnotežen, ali bi se prevoznik time što sam sakuplja pare od korisnika time dodatno motivisao da ga poštuje, pošto nikome nije u interesu da dođe na stanicu minut posle prethodnog vozila i naplati 0 dinara.
Da. Usput, to je sve deo standardne matrice po kojoj država ne dopušta ikakvu privatnu inicijativu koja ugrožava javne usluge na bilo koji način, a pritom im ni u jednom trenutku ne pada na pamet da se odreknu svog boljenja kurca i drpanja bez ulaganja.Kapiram da su krajem devedesetih pustili privatne prevoznike da malo umanje frustraciju ljudi celim sistemom prevoza, pa su onda videli da su napravili monstruma koji ugrožava njihove nesmetano drpanje (time što prosto funkcioniše kako-tako), pa su ga -naravno- uništili.
Link to comment

To. Bitka protiv kakve takve zdrave i državom neometane konkurencije, u skoro bilo kojoj oblasti, koja jedino daje nekakav kvalitet, je jedina dosledna bitka koju ova država, za račun, a na štetu, svojih podanika, vodi svih ovih decenija nesmanjenom žestinom.

Link to comment
Ovo je prilicno velika zabluda. Upravo su svest i savest gradjana generator proizvodnje takve drzave kojoj nece biti potrebno da se poziva ni na prinudu, ni na svest i savest. Drzave se ne prave same od sebe, niti funkcionisu po svojim sopstvenim zakonitostima. Kakva je svest formira i odrzava takva ce drzava biti i tako ce se i ponasati. Mi smo napravili nasu drzavu tako da bude slika i prilika onoga kako se i inace ponasamo i zato nam tako lose i ide. Drugim recima, ako se budemo odgovorno ponasali prema zajednickom dobru u krajnjoj liniji mozemo ocekivati da ce se i drzava tako ponasati, ako se budemo takmicili sa drzavom ko ce veste i pametnije ukrasti vazda ce nam direktori GSP-a biti lopovi, neznalice i bitange. A ne treba ni pricati ko ima mehanizme da bolje i vise krade, tu drzavi nikada ne mozemo izaci na crtu. Gubimo kako god okrenes.
Prvi put sam ovo shvatio pre par godina kad sam slusao jednog u drzavnom preduzecu kako plete po sefovima: "kradu, koliko kradu, koje se tu pare vrte, mi ni ne znamo...". Nazalost, onda je dodato i ovo na kraju: "Ali i ja bih, da sam na njegovom mestu".Ali iskreno, bez zelje da ulazim na teren gde si se nakratko nasao s Dabovicem, da li bi imao tako odlucan stav da ne trosis tri markice na cigare mesecno?Mene samo smara racionalizacija, svercujem se zato sto x y z... Ja kad nisam placao kartu, to je bilo zato sto sam zaradjivao 100-150e mesecno, neredovnih. I nemam sta drugo da dodam, osim da sam siguran da vecina ljudi koja ne placaju kartu, to radi zato sto ektremno malo zaradjuje. Uostalom, ko voli da se svercuje?
Link to comment
Yours truly. Imam ali ne dam! Njima.
Stvarno sam hteo da stavim u zagradu: dobro, Dabovic je izuzetak. I cak ne zajebavam, nego eto mogu da prihvatim principijelnost. Ali kod ogromne vecine ostalih je nema, nego je u pitanju cisto opravdanje njima samima.
Link to comment
Ako u skoro svakom glavnom gradu u Evropi racunajuci i Zagreb imaju stanice na kojima pise za koliko minuta stize prevoz ne vidim zasto to ne bi mogli i ovde da urede. Malo vise inicijative tipa sms karta, nedeljna ili dnevna karta bi svakako vise stimulisala ljude da plate kartu od cete kontrolora.
u ovom gradu je nemoguće da se poštuje red vožnje. ne poštuju se žute trake (sem u par slučajeva), imaš gomilu ulica "4 migavca", haotičan ulaz/izlaz na svim vratima, blokadu saobraćaja iz gomile razloga.dnevna karta bi bila OK rešenje za nekoga poput mene koji s mene pa na uštap treba da obavi ponešto na više mesta. a da 50 dinara nije mnogo za prevoz od A do B, govorim o relacijama od 2 do 10 kilometara, tvrdim. dešavalo mi se da putnik bez karte pokušava da se "izvadi" kontroloru kako "ide samo jednu stanicu". pa, nek ide peške. za one koji stalno koriste prevoz, postoje markice. za nezaposlene je 1000 za zaposlene 2500. kud ćeš manje? tu otpada priča o menjanju vozila i kupovini više karata.sad, što poneko gunđa kako je loš prevoz i sve oko njega pa neće da plaća, deluje bezobrazno ili surovo kad kažem: pa ne ulazite u autobus. hajde da uđem u pekaru, pojedem burek i odbijem da platim jer je sir kiseo, korica zagorela. ostaviću posle prvog zalogaja, neću da uđem ponovo u tu pekaru.možda bi rešenje bilo da prevoz bude besplatan, da se PDV u BGD digne za 1%, državne i javne kuće uplaćuju pare za prevoz zaposlenih u gradski budžet. ne bi bilo troška za karte, povlastice, kontrolore.... sad u ovoj državi ništa ne valja pa ni ovo ne bi valjalo.za dabu: eto, ja sam iz suvog centra. radni vek sam proveo radeći u centru. možda zato ne razumem "mučenike" koji se voze a ne plaćaju prevoz.
Link to comment
hajde da uđem u pekaru, pojedem burek i odbijem da platim jer je sir kiseo, korica zagorela. ostaviću posle prvog zalogaja, neću da uđem ponovo u tu pekaru.
pa kul. kada u beogradu bude bilo 10 kompanija koje nude usluge prevoza, onda možemo da razmišljamo u ovim tržišnim kategorijama koje su zasnovane na analogiji sa pekarama. ako ti se ne sviđa burek kod anđelka, pa ti jedi kod trpkovića. ako ti se ne dopada GSPova linija 47, pa ti...... tačno... šta?
Link to comment
...sad, što poneko gunđa kako je loš prevoz i sve oko njega pa neće da plaća, deluje bezobrazno ili surovo kad kažem: pa ne ulazite u autobus. hajde da uđem u pekaru, pojedem burek i odbijem da platim jer je sir kiseo, korica zagorela. ostaviću posle prvog zalogaja, neću da uđem ponovo u tu pekaru....
Ne dopada mi se ova logika, "prevoz je takav, kakav jeste, kome se ne sviđa neka ide taksijem" (koji je takođe katastrofalan). Isuviše puta sam devedesetih godina slušao matore SPS-ovce, "kome se se ovde ne sviđa, nek' ide u inostranstvo". Edited by Anonymous
Link to comment
Ne dopada mi se ova logika, "prevoz je takav, kakav jeste, kome se ne sviđa neka ide taksijem" (koji je takođe katastrofalan). Isuviše puta sam devedesetih godina slušao matore SPS'-ovce, "kome se se ovde ne sviđa, nek' ide u inostranstvo".
Ta logika bi bila na mestu da se prevoz ne plaća. Beggars can't be choosers, sve OK. Ali, GSP očekuje od nas da plaćamo njihove usluge, a sami se ponašaju kao da su im te usluge besplatne.
Link to comment

GSP je javno preduzeće, koje se itekako finasira iz gradskog budžeta, što znači da svako ko živi u Beogradu daje novac za njega. Koliko znam ove nove trole je platio grad (što znači delimično i ja), a sinoć gledam majmuna kako ga vozi, nijednu rupu nije promašio.

Link to comment
:wub: Hoces reci da ce nasi politicari i direktorcici javnih preduzeca se prodobriti cim vide obicne gradjane kako su fini i posteni? Nismo li 90tih krenuli od postenih gradjana a elite ih je, hm, onako bas pratila sve po savesti.Ovim ne zelim reci da treba sad svako da krade od svakog vec da sredstva prinude trebaju da se uvedu. Svest koja se posle razvije da je to za opste dobro je i posledica stecene navike i podsvesno umetnutog da je to no-no zbog koga ces na neki nacin ispastati. Svi mi znamo da zajednicki trud je dobar za sve nas i da ne treba da se rasipa energija na medjusobno podmetanje nogu ali isto tako svako od nas ima i prirodnu teznju da ugrabi sto vise za sebe. A struktura drzave te usmerava u jednom od ta dva pravca zavisno od toga kako je napravljena.
Nece. Ali ne moze se zanemariti mogucnost da je nekakav sadasnji direktor GSP-a covek koji se, recimo, pre 20 godina svercovao u busu zato sto se ne placa ono sto se bas ne mora. Taj je promenio samo polozaj u drustvu, a ideja da ne radi ono sto ne mora se lepo adaptirala na taj promenjeni polozaj. Postoji sansa da neko ko se odgovorno ponasao kao putnik pocne da se ponasa kao mamlaz kad se dokopa direktorskog mesta ali su mnogo manje sanse da ce neko ko je bio mamlaz u mladosti i prosao nekaznjeno da se premetne u odgovornog direktora.Sve ovo sto govorim naravno da ne abolira GSP od svih budalastina koje svakodnevno proizvode na ulicama, niti mi je namera da to radim. Dovoljno mi je da jednom udjem u 56-cu na Zelenjaku i da se pretvorim u Vasudevu iz mesta. Radi se prosto o tome da onaj ko ne placa prevoz koji koristi nema neko narocito pravo da kritikuje taj isti prevoz. Degutantno je. Edited by harper lee
Link to comment
u ovom gradu je nemoguće da se poštuje red vožnje. ne poštuju se žute trake (sem u par slučajeva), imaš gomilu ulica "4 migavca", haotičan ulaz/izlaz na svim vratima, blokadu saobraćaja iz gomile razloga.dnevna karta bi bila OK rešenje za nekoga poput mene koji s mene pa na uštap treba da obavi ponešto na više mesta. a da 50 dinara nije mnogo za prevoz od A do B, govorim o relacijama od 2 do 10 kilometara, tvrdim. dešavalo mi se da putnik bez karte pokušava da se "izvadi" kontroloru kako "ide samo jednu stanicu". pa, nek ide peške. za one koji stalno koriste prevoz, postoje markice. za nezaposlene je 1000 za zaposlene 2500. kud ćeš manje? tu otpada priča o menjanju vozila i kupovini više karata.sad, što poneko gunđa kako je loš prevoz i sve oko njega pa neće da plaća, deluje bezobrazno ili surovo kad kažem: pa ne ulazite u autobus. hajde da uđem u pekaru, pojedem burek i odbijem da platim jer je sir kiseo, korica zagorela. ostaviću posle prvog zalogaja, neću da uđem ponovo u tu pekaru.možda bi rešenje bilo da prevoz bude besplatan, da se PDV u BGD digne za 1%, državne i javne kuće uplaćuju pare za prevoz zaposlenih u gradski budžet. ne bi bilo troška za karte, povlastice, kontrolore.... sad u ovoj državi ništa ne valja pa ni ovo ne bi valjalo.za dabu: eto, ja sam iz suvog centra. radni vek sam proveo radeći u centru. možda zato ne razumem "mučenike" koji se voze a ne plaćaju prevoz.
nisam siguran da je baš to tako lako. meni se recimo ne isplati da uzimam markicu za zaposlene jer koristim jedan prevoz do posla. uveče ne plaćam jer se vraćam poslednjim trolama koje nikada nemaju kontrolu. ALI, desilo mi se zilion puta da te trole ispale, i to je naravno sve učestalije što su hladnoće veće. ne znam koji im je rezon da leti kada je grad poluprazan ka Trgu Republike idu te dnevne trole u nekoliko intervala (između 00h i 00:15 jedno dva-tri komada, jedna do 00:30 i poslednja bi trebalo da ide u 00:45) a zimi možeš da se pozdraviš sa ovima u 00:30 i 00:45. i svaki put kada ispale onda čekam noćni autobus 29 u 00:50 i plaćam cenu za noćni prevoz. da ne pričam koliko je prijatno blejati na stanici nekih pola sata na minusu.ta noćna tarifa, neko je već pomenuo, to je najveći bezobrazluk. šta oni pokušavaju sa više nego dupliranom cenom? da nam natuknu da i treba da plaćamo više kada se vraćamo kući kada pristojan radni svet treba da spava? zašto je ta noćna vožnja tako posebna, i šta ja da radim kada sa posla moram da se vraćam noćnim prevozom? valjda mi samo još fali da me GSP udara dodatno po džepu. možda bi se više markica, šta možda, sigurno bi se više markica prodavalo da one važe i u noćnom prevozu. ovako ne postoji ni jedan razuman, validan argument zašto ne. Edited by assück
Link to comment
za dabu: eto, ja sam iz suvog centra. radni vek sam proveo radeći u centru. možda zato ne razumem "mučenike" koji se voze a ne plaćaju prevoz.
nije možda nego sigurno.inače logika ti je na nivou "ako ti se ne sviđa dom zdravlja, a ti idi kod privatnika". dalje: za nekog ko se sa posla vraća noćnim autobusom markica nije ušteda nego dodatan trošak, pošto je noćni saobraćaj isključen iz jedinstvenog tarifnog sistema. obrazloženje je da "tu rade samo privatnici", tj. dali su privatnicima u arendu autobuse kupljene iz gradskog budžeta, i ostvaruju na njima punu zaradu. serem im se u markicu Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Samo da još jednom ponovim: prevoz plaćaju svi koji žive i rade u Beogradu. Putem poreza.
tačno.građani plaćaju i održavanje noćnih linija, na kojima zarađuju samo privatnici, i na kojima ne važe markice.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...