Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ne razumem zasto to dozivljavas toliko licno. Radi se, kao sto rekoh, o matrici ponasanja za koju se moze pretpostaviti relativno pouzdano da bi se ponavljala u situaciji kad su osnovni uslovi za to ponasanje nepromenjeni. U nedostatku dobre i veste organizacije smatram da je maltene u prirodi coveka da se ponasa u fazonu "every man for himself" i da se gotovo po pravilu biraju oni nacini ponasanja koji donose vecu korist/manju stetu. Nisam uopste imao nameru da tebe ili bilo koga vredjam.Ponovicu, mene ne zanima puno da li bilo ko drugi placa kartu ili ne, iako imam razloga da pretpostavim da bih ja, koji je redovno placam, imao korist od toga da naplata bude veca. U nekoj normalnoj situaciji to bi znacilo i da bih ja placao manje svoju mesecnu kartu, sto znaci da bih mogao bez problema da nategnem bajku o tome da ste se svi vi koji ne placate popeli na grbacu mog kucnog budzeta. Opravdano i s razlogom se bunite na mnogim topicima o srpskoj infrastrukturi koja dopusta da oni koji redovno placaju svoje racune takodje placaju i za one kojima to ne pada na pamet (struja, infostan, you name it) i negde bih oekivao da isti stav zauzmete i na ovom topiku.Ne krivim nikog ni za sta, nisam toliko blesav da pomislim da bi prevoz odjednom bio mnogo kvalitetniji kad bi svi placali karte jer znam kako funkcionise lopovski srpski sistem javnih preduzeca. Samo kazem da iako je svaki izgovor dobar izgovor i najbolji izgovor je jos uvek samo izgovor.
Izvini, ja zaista pobesnim kada razgovaram o gradskom prevozu, ljudi u RL izbegavaju da razgovaraju o tome sa mnom posto ne mogu da se kontrolisem. Nekako sam tu fokusirao sav bes na drzavu
Link to comment
Moguće je i da je prinuda. Kao što je prinuda i prisustvo prodavca u radnji, koji ti naplaćuje ono što si kupio. A da ga nema, nego da možeš sam da uzmeš ono što ti treba i ostaviš pare, velika većina to ne bi radila ni u razvijenim zemljama. Tako da ne shvatam tvoju poentu. To su standardni mehanizmi koji utuvljuju neke stvari u glavu.
Nije to isto. Kad ukrades u prodavnici krades za sebe od drugog, kad ukrades u prevozu krades i od sebe i od drugog.Nemam nista protiv prinude, samo mislim da za njom nema neke narocite potrebe. Verovanje da ce se GSP promeniti nabolje tako sto ce se bojkovati neplacanjem je naivna, tako se samo reciklira prica o stoci koja vozi i stoci koja se vozi. Ako ikada budemo demonstrirali protiv loseg prevoza prvi cu baciti kamenicu u direktorov prozor, ali da svesno potkradam sistem koji mi je od velike vaznosti jednostavno ne mogu. Imao bih utisak da na dugom planu radim protiv sebe.
Link to comment
Izvini, ja zaista pobesnim kada razgovaram o gradskom prevozu, ljudi u RL izbegavaju da razgovaraju o tome sa mnom posto ne mogu da se kontrolisem. Nekako sam tu fokusirao sav bes na drzavu
Nema potrebe da se izvinjavas. Razgovaramo.A i tacno razumem sta pricas, posto pobesnim i ja cesto. Nekad na GSP, nekad na putnike, ne znas ko je gori. Doduse, moj tm™ su salteri i kase u super-marketima, jednom cu knjigu napisati o tome kako se ljudi tamo ponasaju. :lol:
Link to comment
Ako ikada budemo demonstrirali protiv loseg prevoza prvi cu baciti kamenicu u direktorov prozor, ali da svesno potkradam sistem koji mi je od velike vaznosti jednostavno ne mogu. Imao bih utisak da na dugom planu radim protiv sebe.
Prilicno sam siguran da si u pravu, ali dzaba. Kurac, panj.
Link to comment

Ako u skoro svakom glavnom gradu u Evropi racunajuci i Zagreb imaju stanice na kojima pise za koliko minuta stize prevoz ne vidim zasto to ne bi mogli i ovde da urede. Malo vise inicijative tipa sms karta, nedeljna ili dnevna karta bi svakako vise stimulisala ljude da plate kartu od cete kontrolora.

Link to comment
Nije to isto. Kad ukrades u prodavnici krades za sebe od drugog, kad ukrades u prevozu krades i od sebe i od drugog.Nemam nista protiv prinude, samo mislim da za njom nema neke narocite potrebe. Verovanje da ce se GSP promeniti nabolje tako sto ce se bojkovati neplacanjem je naivna, tako se samo reciklira prica o stoci koja vozi i stoci koja se vozi. Ako ikada budemo demonstrirali protiv loseg prevoza prvi cu baciti kamenicu u direktorov prozor, ali da svesno potkradam sistem koji mi je od velike vaznosti jednostavno ne mogu. Imao bih utisak da na dugom planu radim protiv sebe.
To su potpuno odvojene priče. Ja pričam o rešenjima. Oslanjanje na savest i svest ne prolazi ni tamo gde su iste mnogo razvijenije.
Link to comment

Samo jedno vozilo koje odnese "pauk" donosi gradu prihod kao 120 karata za GSB prodatih na kiosku. Da se ne lažemo, leše nas na 1001 način, a mi njih varamo tamo gde možemo. Ne mogu da ih varam na računu Infostana koji me košta 10.000 dinara, ali za dve-tri stanice što se vozim do posla (u jednom pravcu, vraćam se peške jer je nizbrdo) nemam nameru da platim.

Link to comment
Nije to isto. Kad ukrades u prodavnici krades za sebe od drugog, kad ukrades u prevozu krades i od sebe i od drugog.Nemam nista protiv prinude, samo mislim da za njom nema neke narocite potrebe. Verovanje da ce se GSP promeniti nabolje tako sto ce se bojkovati neplacanjem je naivna, tako se samo reciklira prica o stoci koja vozi i stoci koja se vozi. Ako ikada budemo demonstrirali protiv loseg prevoza prvi cu baciti kamenicu u direktorov prozor, ali da svesno potkradam sistem koji mi je od velike vaznosti jednostavno ne mogu. Imao bih utisak da na dugom planu radim protiv sebe.
Iskustvo me uči da uspešnost naplate karata nema nikakve veze sa kvalitetom usluga koje pruža GSP, loš je u svakoj varijanti. Osamdesetih godina su šoferi imali sasvim pristojne plate, a ponašali su još gore nego danas. Ne valja im poslodavac (grad). Japanski autobusi su preživeli isključivo zbog toga što su Japanci u ugovor ubacili stavku o obaveznom održavanju autobusa, a sva nova vozila koja grad nabavi šoferi razdrkaju za par godina (uz ogromnu pomoć putnika).Pošto znam da nikad nećemo organizovati pobunu (ili bojkot) protiv loših usluga i visokih cena, ostaje nam da improvizujemo, ja na dužim relacijama plaćam kartu, na kraćim ne. Uostalom neka vrate konduktere kao nekad, imaće stoprocentnu naplatu, usput stoka neće smeti da razvaljuje autobuse.
Link to comment
To su potpuno odvojene priče. Ja pričam o rešenjima. Oslanjanje na savest i svest ne prolazi ni tamo gde su iste mnogo razvijenije.
Ovo je prilicno velika zabluda. Upravo su svest i savest gradjana generator proizvodnje takve drzave kojoj nece biti potrebno da se poziva ni na prinudu, ni na svest i savest. Drzave se ne prave same od sebe, niti funkcionisu po svojim sopstvenim zakonitostima. Kakva je svest formira i odrzava takva ce drzava biti i tako ce se i ponasati. Mi smo napravili nasu drzavu tako da bude slika i prilika onoga kako se i inace ponasamo i zato nam tako lose i ide. Drugim recima, ako se budemo odgovorno ponasali prema zajednickom dobru u krajnjoj liniji mozemo ocekivati da ce se i drzava tako ponasati, ako se budemo takmicili sa drzavom ko ce veste i pametnije ukrasti vazda ce nam direktori GSP-a biti lopovi, neznalice i bitange. A ne treba ni pricati ko ima mehanizme da bolje i vise krade, tu drzavi nikada ne mozemo izaci na crtu. Gubimo kako god okrenes.
Link to comment
Ovo je prilicno velika zabluda. Upravo su svest i savest gradjana generator proizvodnje takve drzave kojoj nece biti potrebno da se poziva ni na prinudu, ni na svest i savest. Drzave se ne prave same od sebe, niti funkcionisu po svojim sopstvenim zakonitostima. Kakva je svest formira i odrzava takva ce drzava biti i tako ce se i ponasati. Mi smo napravili nasu drzavu tako da bude slika i prilika onoga kako se i inace ponasamo i zato nam tako lose i ide. Drugim recima, ako se budemo odgovorno ponasali prema zajednickom dobru u krajnjoj liniji mozemo ocekivati da ce se i drzava tako ponasati, ako se budemo takmicili sa drzavom ko ce veste i pametnije ukrasti vazda ce nam direktori GSP-a biti lopovi, neznalice i bitange. A ne treba ni pricati ko ima mehanizme da bolje i vise krade, tu drzavi nikada ne mozemo izaci na crtu. Gubimo kako god okrenes.
To je već kokoška/jaje priča, s tim što sam ja i dalje bliži svom jajetu :P Šta misliš, zašto se od 2000. na ovamo prodaje više GSP karata nego devedesetih, čak i pre ovog uvođenja pojačane kontrole? Zato što devedesetih uopšte nisi morao da plaćaš da bi se vozio, a od 2000. je dobrom delu ljudi usađeno u svest da treba da otkuca kartu kad uđe u bus, bilo kontrole ili ne. Naravno da uvek ima onih koji bi da se švercuju po svaku cenu, ali tih je neuporedivo manje nego pre 15 godina.
Link to comment
Ali, dajte onda da ne pricamo bajke o tome kako je neplacanje prevoza vid bunta protiv slabog kvaliteta usluge koju GSP pruza.
Sigurno da nije tako u svakom pojedinačnom slučaju ali verujem da postoji i taj element. Sećam se da su ljudi pre 10+ godina masovno koristili usluge privatnih prevoznika iako je tamo karta morala da se plaća, ali je zato usluga bila svemirska u poređenju sa GSP-om, makar u prvom periodu.Očigledno je da ne postoji mehanizam naplate kazni, pa se zato stalno pribegava sve rigoroznijim merama poput ove da je neplaćanje karte prekršaj. Naravno, ni to neće imati efekta pa će onda smisliti nešto još gluplje.Mogli bi za promenu da pokušaju da apeluju na građansku savest, ali to bi podrazumevalo da prvo prestanu da otežavaju stvari ljudima koji hoće da otkucaju kartu. Znači, da poprave one automate i nateraju vozače da prodaju karte (i da se generalno malo upristoje, ako je ikako moguće). Plus još par sitnica, kao što je čišćenje i održavanje vozila.
Link to comment
Ovo je prilicno velika zabluda. Upravo su svest i savest gradjana generator proizvodnje takve drzave kojoj nece biti potrebno da se poziva ni na prinudu, ni na svest i savest. Drzave se ne prave same od sebe, niti funkcionisu po svojim sopstvenim zakonitostima. Kakva je svest formira i odrzava takva ce drzava biti i tako ce se i ponasati. Mi smo napravili nasu drzavu tako da bude slika i prilika onoga kako se i inace ponasamo i zato nam tako lose i ide. Drugim recima, ako se budemo odgovorno ponasali prema zajednickom dobru u krajnjoj liniji mozemo ocekivati da ce se i drzava tako ponasati, ako se budemo takmicili sa drzavom ko ce veste i pametnije ukrasti vazda ce nam direktori GSP-a biti lopovi, neznalice i bitange. A ne treba ni pricati ko ima mehanizme da bolje i vise krade, tu drzavi nikada ne mozemo izaci na crtu. Gubimo kako god okrenes.
:wub: Hoces reci da ce nasi politicari i direktorcici javnih preduzeca se prodobriti cim vide obicne gradjane kako su fini i posteni? Nismo li 90tih krenuli od postenih gradjana a elite ih je, hm, onako bas pratila sve po savesti.Ovim ne zelim reci da treba sad svako da krade od svakog vec da sredstva prinude trebaju da se uvedu. Svest koja se posle razvije da je to za opste dobro je i posledica stecene navike i podsvesno umetnutog da je to no-no zbog koga ces na neki nacin ispastati. Svi mi znamo da zajednicki trud je dobar za sve nas i da ne treba da se rasipa energija na medjusobno podmetanje nogu ali isto tako svako od nas ima i prirodnu teznju da ugrabi sto vise za sebe. A struktura drzave te usmerava u jednom od ta dva pravca zavisno od toga kako je napravljena. Edited by Shan Jan
Link to comment
Sigurno da nije tako u svakom pojedinačnom slučaju ali verujem da postoji i taj element. Sećam se da su ljudi pre 10+ godina masovno koristili usluge privatnih prevoznika iako je tamo karta morala da se plaća, ali je zato usluga bila svemirska u poređenju sa GSP-om, makar u prvom periodu.
Da, to sam hteo da napišem, al nekako promače.Situacija je finansijski bila gora nego danas, a opet se masovno vozilo privatnicima. Jbg, između neplaćanja loše i plaćanja dobre usluge, biralo se ovo drugo, što valjda nešto govori.Naravno, čim lopovska država namiriše profit na drugoj strani, donese uredbu kojom tu drugu stranu integriše u sebe.
Link to comment
Ovo je prilicno velika zabluda. Upravo su svest i savest gradjana generator proizvodnje takve drzave kojoj nece biti potrebno da se poziva ni na prinudu, ni na svest i savest. Drzave se ne prave same od sebe, niti funkcionisu po svojim sopstvenim zakonitostima. Kakva je svest formira i odrzava takva ce drzava biti i tako ce se i ponasati. Mi smo napravili nasu drzavu tako da bude slika i prilika onoga kako se i inace ponasamo i zato nam tako lose i ide. Drugim recima, ako se budemo odgovorno ponasali prema zajednickom dobru u krajnjoj liniji mozemo ocekivati da ce se i drzava tako ponasati, ako se budemo takmicili sa drzavom ko ce veste i pametnije ukrasti vazda ce nam direktori GSP-a biti lopovi, neznalice i bitange. A ne treba ni pricati ko ima mehanizme da bolje i vise krade, tu drzavi nikada ne mozemo izaci na crtu. Gubimo kako god okrenes.
Držim da nisi u pravu u ovoj kokoška/jaje priči. Građani prvo plaćaju SVE državne službenike i nameštenike po državnim/javnim preduzećima, tak oda su oni inicijalni deo svog posla odradili čim su izmirili svoje poreske obaveze. Ono što prvo mora da se promeni je shvatanje ljudi da kad dođu na vlast ili na položaj na kome upravljaju novcem iz budžeta mogu da zaborave na to ko ih plaća i za šta ih plaća. Ovo što Halvard piše je takođe korak unapred, iako hronološki unazad, ka poštovanju, prvo i osnovno, reda vožnje (što je meni lično najvažnije). Red vožnje je i inače uvek smišljen da razmak između dva vozila na stanocu bude uravnotežen, ali bi se prevoznik time što sam sakuplja pare od korisnika time dodatno motivisao da ga poštuje, pošto nikome nije u interesu da dođe na stanicu minut posle prethodnog vozila i naplati 0 dinara.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...