Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Vandalizam jeste u Srbiji strukturalni problem.Kakve veze ima to sto neka privatna firma vrsi naplatu ili privatnik vozi na toj i toj liniji? Privatnik i asfaltira ulicu i autoput kada mu drzava plati. U cemu je razlika? Privatni operater ne menja cinjenicu da je u pitanju javni servis javnim parama finansiram i tvoje uvodjenje toga u temu uopste je samo plod preteranog ideologizovanja cele price.I da, vandale treba drustveno stigmatizovati. Jer u srpskom drustvu postoji problem gde se unistavanje javnih povrsina (od bacanja djubreta na ulicu do ovakvog vandalizma - validator je nebitan, moze biti i cesma na ulici, saobracajni znak, bilo sta) maltene smatra prihvatljivim. Ocigledno je bar da mnogi ne misle da za to iko mari i da ce biti kaznjeni niti da ce trpeti bilo kakve posledice. Stigmatizacija je potrebna jer nema dovoljno pandura da se svaki huligan pohvata, pa drustvena stigmatizacija slanjem jasnih signala sta je nepozeljno ponasanje sluzi da se stvori drustveni pritisak i broj vandala i huligana smanji na neki broj koji policija moze da drzi pod kontrolom.Isto vazi i za bilo koje nepozeljno i nelegalno ponasanje, npr. rasizam tj. rasna diskriminacija. Fini su zakoni i sve to, ali cilj je stvoriti drustvenu atmosferu gde bar 80% ljudi ne ispoljava rasizam niti diskriminise po rasnoj osnovi jer zna da drustvo ne racuna rasiste u "pristojan svet" tj. da rasisticko ponasanje nije drustveno prihvatljivo, jos 10% to ne radi jer se plasi kazni, a preostalih 10% onda mozes da kaznjavas revnosno i redovno kada rasno diskriminisu nekoga na poslu, u radnji, i slicno.U slobodnom drustvu zakoni se postuju jer vecina ljudi to cini dobrovoljno, jer misli da su ispravni ili da je nepristojno nepridrzavati se istog. Represivni aparat je za manjinu koja nije usvojila to misljenje.
ovde privatnik organizuje naplatu i takodje vozi odredjene linije na osnovu gradskog tendera. zar ne? sto se vandala tice oni su problem ovoj drzavi samo u odredjenim instancama. ponekad su i 'problem' koji pomaze kao u slucaju parade ponosa ili 'nehigijenskih' naselja. opet cu ponoviti: zasto je validator veci problem od neispravnih kocnica na privatnom autobusu ili klanja po javnom prevozu? ko to u javnom servisu i 'elektronskim medijima' tako odlucuje?
Link to comment
Spinovanje koje opisuješ nisam video. Ne vidim da iko opravdava potez onog vandala. Kim kao i obično vidi rasu i klasu i u kuvanom paradajzu sa vasine bandere ali dobro, to i dalje ne znači da opravdava lupanje validatora.
ok. popusio sam cigaretu napolje i popio koktu tek da razbistrim ono malo mozga. kada razmislim pre ce biti da si ti u pravu i da nema spina nego da sam ja u pravu i da ima spina. pogresno sam ucitavao procitano. moja greska i odgovornost za moje napisane reci i zakljucivanje na osnovu pogresnog razumevanja procitanog Edited by Pontijak
Link to comment

ok, neka se onda donese zakon o video nadzoru. i amandman o pedagoskoj stigmatizaciji mandriloidnih vandalskih performansa putem koriscenja snimaka kamera za ozbezbedjenje tongue.gif

Link to comment

aj da raspravljam jos malo. jedina svrha objavljivanja tih snimaka bilo bi da se formira nekakav pritisak javnosti. na koga, na sud? valjda sud treba da sudi ne u strahu od carstva mi? kao i za 99.9999 posto problema koje ima ova zemlja, resenje je u tome da pravosudje i policija rade svoj posao a ne da se izmisljaju novi propisi.

Link to comment
ok. popusio sam cigaretu napolje i popio koktu tek da razbistrim ono malo mozga. kada razmislim pre ce biti da si ti u pravu i da nema spina nego da sam ja u pravu i da ima spina. pogresno sam ucitavao procitano. moja greska i odgovornost za moje napisane reci i zakljucivanje na osnovu pogresnog razumevanja procitanog
:thumbsup: sori zbog starta đonom!
Link to comment

pa opet kazem, sabic je sasvim u pravu, eto ja recimo nisam ni znao da video nadzor nije regulisan nikakvim zakonskim aktom, to je naravno propust i vladajuce koalicione vecine i parlamenta jer se predlog zakona o video nadzoru nije ni pojavio u skupstini. dakle, neka se donese zakon o video nadzoru i onda neka pravosudje radi svoj posao. ovako, ne znam po kom pravnom osnovu moze da se reaguje zato sto je snimak objavljen na tjubu i sto su tv stanice samo prenele snimak sa tjuba i jos su neke tv stanice zamaglile lica na snimku. da, snimak je pusten u javnost tj na net da bi se animirali ljudi u odredjene svrhe. ok, postoji spin da je stigmatizacija personalizovanjem na snimku pedagoski opravdana jer se vandal navodno predao nakon objavljivanja snimka. jeste da mekecem u sebi kao najgluplja malogradjanska ovca jer sam pristao da sa mnom manipulisu kao gledaocem tog snimka ali sta cu kada su lukavo udarili na moju malogradjansku estetiku i potrebu za sigurnoscu u javnom prostoru, cistocom, redom, poretkom i estetikom sad.gif

Link to comment
thumbsup.gif sori zbog starta đonom!
to je legitimno: start djonom je takoreci validacija pocetka ostre diskusije tongue.gif ako nista bar sam ukacio da sam ishalucinirao spin i to i jeste smisao diskutovanja, da covek nauci nesto i provali sopstvena pogresna ucitavanja :)
Link to comment
pa opet kazem, sabic je sasvim u pravu, eto ja recimo nisam ni znao da video nadzor nije regulisan nikakvim zakonskim aktom, to je naravno propust i vladajuce koalicione vecine i parlamenta jer se predlog zakona o video nadzoru nije ni pojavio u skupstini. dakle, neka se donese zakon o video nadzoru i onda neka pravosudje radi svoj posao. ovako, ne znam po kom pravnom osnovu moze da se reaguje zato sto je snimak objavljen na tjubu i sto su tv stanice samo prenele snimak sa tjuba i jos su neke tv stanice zamaglile lica na snimku.
Po kom pravnom osnovu? Pa po ustavu i zakonu o zaštiti podataka o ličnosti. Baš kao što se reagovalo u slučaju seksa kod Arene. Otišao poverenik u inspekcijski nadzor, uočio 14 ili koliko nepravilnosti, podneo neki zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, mislim i neku krivičnu prijavu. MUP je nakon toga izmenio pravila i procedure upravljanja video nadzorom, ograničio pristup sobi za nadzor, i tako to. Dakle, može se reagovati.Što se medija tiče, ne postoji zakonska osnova da oni nadrljaju zbog objave snimka.Pravosudje i sada može da radi svoj posao. GSP je trebalo da im odnese snimak i sve bi bilo po pravilima. Edited by pacey defender
Link to comment

e sad, da li je video nadzor u vozilima gsp-a pod kontrolom gsp-a ili apex-a? ok, znaci izvor snimka na tjubu je gsp ili apex, zavisi od toga ko kontrolise sistem video nadzora. pa ok, sacekajmo da vidimo da li ce neko da pokrene inicijativu da se ispita ko je tacno pustio snimak na tjub i da li ce to biti povod da se zakonski regulise video nadzor u srbiji. iskreno, sumnjam.

Link to comment

hm. moja privatna stvar je sto sam ja zagovornik stigmatizovanja putem snimaka™ tako da to ne znaci nista kao javni stav i u sustini ne znam da li bi mi se zaista svidelo drustvo u kojem se stigmatizacija vrsi preko tjuba. stajaznam, zablenem se sedeci u cistom i lepom spancu u neku cicu sugradjanku a snimak kamere iskoriste da me optuze za pedofila jer je iza cice sugradjanke sedela maloletnica i uzalud mi odbrana da je opste poznato da matori ljudi ne gledaju decu vec odrasle zene i ne gledaju ih nikako u vozilima javnog prevoza, ustvari i ne gledaju ih uopste osim ako ih ne poznaju a i onda ih gledaju samo kada dobiju dozvolu za gledanje napismeno i overeno u sudu za svaki slucaj - dakle, uzalud mi odbrana jer snimak na tjubu dokazuje sve bez obzira koga ja gledam/ne gledam tongue.gif ok, nije smeo da se pusti snimak. u slucaju kada bi se pokrenuo neki postupak gsp bio mogao da se ogradi i da 'zrtvuje' nekog zaposlenog u sobi za nadzor snimaka i ogradi se od njega izjavom da je pojedinac na svoju ruku bacio snimak na tjub. to sto su mediji iskoristili snimak sa tjuba za hajku™ protiv vandalizma™ je vec druga prica, kako shvatam tu nema odgovornosti medija jer su samo preuzele snimak sa tjuba. setih se da se na netu svojevremeno vrteo snimak kamere video nadzora iz prodavnice sportske opreme koja je vandalizovana tokom perfosmansa kosovo za patike™ ali niko onda nije reagovao na krsenje ustava i zakona o zastiti licnosti a uostalom i likovi na kameri su bili nerazgovetni a i toliko se sranja desavalo tog dana sve sa paljenjem ambasada da je snimak na tjubu bio onda najmanji problem, ustvari nije bio uopste problem

Edited by Pontijak
Link to comment
ovde privatnik organizuje naplatu i takodje vozi odredjene linije na osnovu gradskog tendera. zar ne?
Da. Pa sta? Kakve to veze ima sa cinjenicom da je to i dalje javni servis? Sutra moze privatnik da ti skuplja djubre, to i je dalje javni servis dok ga ti delimicno placas kroz infostan (obavezno, bez izbora) i dok ostatak troskova pokriva grad/drzava.
sto se vandala tice oni su problem ovoj drzavi samo u odredjenim instancama. ponekad su i 'problem' koji pomaze kao u slucaju parade ponosa ili 'nehigijenskih' naselja.
Vandali su u srpskom drustvu problem na svim instancama. Drzava ih nekada tolerise i koristi i to je slozicemo se jako lose. A ja opet pitam - i kakve to veze ima sa ovim? Zvuci mi kao argument tipa "a zasto bacaju sitne lopove u zatvor kada nisu pohvatali sve mafijase i kad politicari kradu". Je l' to znaci da treba da ignorisemo vandalizam u javnom prevozu dok se ne odrze uspesno 5 parada ponosa za redom? Ili sta?
opet cu ponoviti: zasto je validator veci problem od neispravnih kocnica na privatnom autobusu ili klanja po javnom prevozu? ko to u javnom servisu i 'elektronskim medijima' tako odlucuje?
Validator nije veci problem, validator je drugaciji problem. Validator u ovom slucaju je problem zvani vandalizam. Kocnica je problem zvani lose odrzavanje u GSPu. Da li hoces da kazes da vandalizam u vozilima GSPa treba da tolerisemo dok GSP znatno ne popravi odrzavanje svojih vozila? Dakle ako su na autobusu #3671 neispravne kocnice OK je da nasa deca razbijaju sedista u autobusu #2355?A javni servis je kontrolisan od strane vlasti, a indirektno i svi mediji, i to sa povelikom Djilasovim uticajem, to i sam znas. I minimizuje se jedno (kocnice) jer bi tu vlast mogla biti odgovarna, a eksponira drugo (vandalizam) kako bi se vlast pokazala efikasna u resavanju problema. To je valjda jasno. I to je bljak. Sto opet nema veze sa problemom vandalizma niti ga opravdava.
aj da raspravljam jos malo. jedina svrha objavljivanja tih snimaka bilo bi da se formira nekakav pritisak javnosti. na koga, na sud? valjda sud treba da sudi ne u strahu od carstva mi?
Na javnost tj. na potencijalne vandale, zar to nije jasno? Salje se jasna poruka "razbijaj autobus, bices na TVu i svi ce te osudjivati".To je radio jedan engleski grad (ne secam se koji) da bi suzbio problem pijanstva medj mladezi uvece, postavili kamere na ulice i snimali dibidus pijane kako izlaze iz pabova i prave haos, a onda te snimke pustali na TVu. Vecinu izgrednika jednostavno bio blam pa su prestali.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...