Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

u pravu ste sve, you win smile.gif povedi Idioteka na pivce, samo ste vi provalili da me zanima samo da se izdrkam po Djilasu i da sam licemer zato sto mi ne smeta oglas za kuvani paradajz, ali mi smeta neovlasceno pustanje u javnost bezbednosnih snimaka, jer su to sustinski iste stvari isuse.gif
E, aj mani me tih fora, ne podnosim to u diskusijama. Prvo si mi gurnuo pod nos da uopšte nije problem u neovlašćenom objavljivanju snimaka nego u količini publiciteta koji je tome dat u medijima (i to sve lepo uboldovano kao primer u nekom od prethodnih kvotova), a sad se opet vraćamo na ono prvo. Dogovori se šta ti zapravo smeta.Što se mene tiče, lomljenje Đilasovog validatora mi je u istoj ravni kao i lomljenje Đilasovih kontejnera, Đilasovih žardinjera, paljenje Đilasovih buseva i lomljenje Đilasovih izloga. Razlika je samo u obimu lomljenja i vrednosti polomljenog. Ako ti to stvarno nije jasno, nemam šta dalje da ti crtam.
Link to comment
E, aj mani me tih fora, ne podnosim to u diskusijama. Prvo si mi gurnuo pod nos da uopšte nije problem u neovlašćenom objavljivanju snimaka nego u količini publiciteta koji je tome dat u medijima (i to sve lepo uboldovano kao primer u nekom od prethodnih kvotova), a sad se opet vraćamo na ono prvo. Dogovori se šta ti zapravo smeta.
e ne zelim nikakve "fore" da primenjujem, jednostavno zakljucujem da smo negde u koliziji u diskusiji a ne mogu da utvrdim gde. mojne se ljutisa za ovo ostalo: ti mene zajebavas sada? smeta mi i jedno i drugo jbt...
pogresno citas, ne sporim odgovornost, no sporim nacin na koji se slucaj predstavlja u javnosti, sporim medijsko spinovanje slucaja i predstavljanje kao da je to sad neki ogroman skandal (nije, to je polupan validator jebeni i samo u Djilasovim ludackim fantazijama zasluzuje glavnu vest na nacionalnom mediju), a pogotovo sporim stigmatizaciju ljudi sa snimka koji nisu ucestvovali u vandalizmu i netransparentno pustanje snimaka u javnost. ovaj slucaj treba da bude fusnota u gradskoj rubrici, a ne nacionalni skandal. a posto je pretvoren u nacionalni skandal, ja postavljam pitanje - zasto smrt dvoje ljudi pod tockovima autobusa, i potonje zataskavanje slucaja, nije skandal.
... Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ja nemam neki problem sa upotrebom snimaka, pa čak i korišćenjem istih u svrhe prevencije mandrilisanja na javnom mestu. Ali cenim da su mogli da ga identificiraju bez puštanja klipa na jutjub, a da na jutjub okače snimak sa zamagljenim licima. Naročito licima onih koji su bili sa njim. Koja je njihova krivica, osim lošeg izbora drugova ?

i zanimljivo mi je sto je prica krenula u smeru teorija o zastiti privatnosti i krsenju gradjanskih prava na privatnost i jednostavno su se zaboravili mandriloidni vandali koji su eto javni prostor koristili za svoj vandalizam. ma sta fali, od validatora do necijih postanskih sanducica, vrata od stana, automobila, bitno je da se stiti pravo na privatnost svakog gradjanina pa makar bio mandriloid™
mhm, a definicija mandriloida se jako lako menja. I sve da se ne menja, podložna je subjektivnoj proceni ljudi koji imaju pristup tim snimcima.A drugo, kolika je razlika u preventivnom efektu snimka sa i bez blurovanja lica ? Objaviš snimak sa zamagljenim licem, ljudi znaju da u špancu ima kamera, kraj priče.
i odakle uopste ideja da je autobus GSP javni prostor?
Recimo da jeste, ali me kopka jedna stvar :Zašto je GSP objavio snimak krivičnog dela prilikom kog oni nisu oštećeni ? Koliko se sećam, GSP je jako istrajan u tvrdnji da oni nisu zaduženi za BusPlus, da maltene nemaju veze sa njim. Dakle, GSP je imao 2 logične opcije : da prosledi snimak policiji i da prosledi snimak Apexu.
Link to comment
fucka mi se za validator. ali mi se ne fucka kada se validator predstavlja kao nesto 'moje'. nije moje. to je nesto sto je nametnuto mojoj zajednici u kojoj se prostor javnog dobra sve vise suzava i korporativizuje.
nije rec o validatoru kao predmetu nego o cinu vandalizma tehnikom unistenja validatora. zar ti zaista mislis da mandriloid™ ima klasnu svest i da je njegov vandalizam konceptualni protest protiv suzavanja prostora javnog dobra i nametanja korporativizma zajednici? po toj logici i vandalizam pljackanja pontijaka i druga kima je samo klasni protest protiv socijalnih razlika i preraspodela dobara ili kakvo vec sve ne objasnjenje i opravdanje. Edited by Pontijak
Link to comment
e ne zelim nikakve "fore" da primenjujem, jednostavno zakljucujem da smo negde u koliziji u diskusiji a ne mogu da utvrdim gde. mojne se ljutisa za ovo ostalo: ti mene zajebavas sada? smeta mi i jedno i drugo jbt
Ajde ovako, maksimalno precizno i jasno, nadam se:Da, ja sam spreman da zažmurim na jedno oko u ovom slučaju, pošto pretpostavljam da ipak može nekako maaaalo da doprinese prevenciji ovakvih stvari. I da, svestan sam da objavljivanje snimka ima veze sa time što je BusPlus u pitanju, i da je to glavni razlog, ali u konkretnom slučaju vidim veću korist, kao što sam i rekao. I da, smatram da malo fali od vandalizovanja validatora do prebijanja/bodenja nekog Šiptara ili random putnika.i ovo da podebljam i povećam, da bude još jasnije:
nije rec o validatoru kao predmetu nego o cinu vandalizma tehnikom unistenja validatora
Edited by henrik larsson
Link to comment
Primecujem da je Evropa generalno striktnija nego npr. SAD. Koliko se secam Gugl je imao sa tim neke probleme u Nemackoj koje nije imao u Americi i Kanadi.
Da da. U Evropi postoje dva krovna dokumenta koji regulišu ovu oblast. http://en.wikipedia.org/wiki/Data_Protection_Directivehttp://conventions.coe.int/treaty/en/treaties/html/108.htmNaš zakon, između ostalog, kaže da pri iznošenju podataka iz zemlje moraš imati dozvolu poverenika, ukoliko podatke iznosiš u zemlju koja nije potpisnica Direktive.Paradoks u vezi sa anglosaksonskim društvom je što manje pažnje obraćaju narušavanje privatnosti od nas, ali nekako imaju knee-jerk reakcije na svaku naznak narušavanja private property. Mada, za njih tamo je ovo u evropi takođe paradoks. :)
Svakom Miki iz GSPa sigurno ne sme da padne na pamet i GSP mora o tome da vodi racuna. Mika moze i da odgovara zakonski recimo zbog neovlascenog koriscenja imovine svog poslodavca.
Pa o ovome sve vreme pričamo, zar ne? Potenciram sve vreme da GSP nije smeo da pusti materijal na ovaj način, a iskren da budem, imam i sumnje da li bi i GSP smeo to da uradi.
Mada je to opet drugacije od same teme privatnosti u javnom prostoru.
Da, to šta je javni prostor, i koji nivo privatnosti uživamo u javnom prostoru, je šira tema od ovog slučaja "validator".
Link to comment
Ajde ovako, maksimalno precizno i jasno, nadam se:Da, ja sam spreman da zažmurim na jedno oko u ovom slučaju, pošto pretpostavljam da ipak može nekako maaaalo da doprinese prevenciji ovakvih stvari. I da, svestan sam da objavljivanje snimka ima veze sa time što je BusPlus u pitanju, i da je to glavni razlog, ali u konkretnom slučaju vidim veću korist, kao što sam i rekao. I da, smatram da malo fali od vandalizovanja validatora do prebijanja/bodenja nekog Šiptara ili random putnika.i ovo da podebljam i povećam, da bude još jasnije:
pa sto odmah ne kazes tako smile.gifvidi kad ti kazes nesto ovako ja znam da to dolazi od dobre namere jer si dokazao da umes da postavis granicu u ekonomisanju sa primenom zakona.nemam ja problem sa tvojim sitnim ekonomisanjem (da, bice vise prevencije, valjda...), nego sa malogradjanskim divljastvom koje bi najradije da nikakvi zakoni ne postoje, i sa konstantim insistiranjem drzave na tome da zakoni treba da vaze samo za male ljude (dok se Zastavi ili kome vec daje preporuka da bi trebalo da uplati doprinose za radnike). a u atmosferi bezakonja jako me je tesko naterati da svoj gnev usmerim bas ka validatoru posto mi je jako nisko na skali prioriteta. mnogo mi je zanimljivije da zahvaljujuci efikasnoj zastiti od zakona koju uziva gazda moje firme, ja imam godisnji odmor kraci od onog koji mi zakon omogucava, i tu ne mogu bas nista posto inspekcija rada ne vazi za moju firmu. neko mi direktno kenja u zivot zato sto drzava bira da ne primenjuje zakone koje je sama izmislila, i ja da se brinem o privatnim validatorima? jebe mi se. hapsite dripca, radite mu sta znate (u okviru zakona, naravno), samo mi ne servirajte to kao glavnu vest na nacionalnom mediju jer je ne-bi-tno. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
A drugo, kolika je razlika u preventivnom efektu snimka sa i bez blurovanja lica ? Objaviš snimak sa zamagljenim licem, ljudi znaju da u špancu ima kamera, kraj priče.
koja je razlika? cak ni mandriloidi™ ne vole da budu javno personalizovani™ vec emotivno vise vole da nepresonalizovano™ tj zamagljenih lica™ cine vandalske cinove. sto napisao larsson, mali je korak od vandalizovanja automata do vandalizovanja slucajnog saputnika u prevozu i spreman sam ne da zazmurim na jedno oko nego da odobravam svaku akciju stigmatizovanja pocinilaca vandalskih cinova u javnom prostoru jer takvi cinovi unose izmedju ostalog osecaj straha i nesigurnosti kod gradjana koji najcesce i ne smeju da se umesaju u strahu od mikrocopora mandriloida™. interesantno je da je elektronska tj internet i tv personalizacija™ mandriloida™ imala veci efekat na istog jer sumnjam da bi se on predao organima javog reda i mira da je bio zamagljenog lica™ tj vizuelno nepersonalizovan™ Edited by Pontijak
Link to comment
pa sto odmah ne kazes tako smile.gifvidi kad ti kazes nesto ovako ja znam da to dolazi od dobre namere jer si dokazao da umes da postavis granicu u ekonomisanju sa primenom zakona.nemam ja problem sa tvojim sitnim ekonomisanjem (da, bice vise prevencije), nego sa malogradjanskim divljastvom koje bi najradije da nikakvi zakoni ne postoje.
Pa jbt, sve vreme pišem jedno isto. A ti se hvataš za komentare ispod vesti, i onda se sa njima kao početnom premisom svađaš sa forumašima :D
Link to comment
A ti se hvataš za komentare ispod vesti, i onda se sa njima kao početnom premisom svađaš sa forumašima :D
priznajem da taj metod polemike ima odredjenih manjkavosti laugh.gif
Link to comment
Da li se ovo odnosi na sve prolaznike u snimku? Razumem da pitas ljude koje direktno snimas i koje si namamio na svoj stos na skrivenoj kameri, ali da bas juris svakog ko ti prodje u vidokrugu kamere mi se cini neizvodljivo.Primecujem da je Evropa generalno striktnija nego npr. SAD. Koliko se secam Gugl je imao sa tim neke probleme u Nemackoj koje nije imao u Americi i Kanadi.Da li je Code of Practice zakon ili samo preporuka? Meni lici na preporuku. "It would not be appropriate" nema isto znacenje kao i "it is forbidden by law". O tome mislim kada kazem da je to prevashodno stvar drustvene konvencije i pristojnosti.Svakom Miki iz GSPa sigurno ne sme da padne na pamet i GSP mora o tome da vodi racuna. Mika moze i da odgovara zakonski recimo zbog neovlascenog koriscenja imovine svog poslodavca. Mada je to opet drugacije od same teme privatnosti u javnom prostoru.Poenta je u tome da kada krenemo da proizvoljno "zmurimo na jedno oko" takve granice (nije kriv dok se sudski ne dokaze) postaju postaju mnogo manje jasne. Ako ja "slobodno" tumacim zakon u jednom slucaju po svom nahodjenju, sto ti ne bi tumacio isto tako slobodno po svom nahodjenju neki drugi zakon ili propis?Btw ne vidim kakve veze ima to da li je ista video na validatoru. Sve da ga je validator imenom i prezimenom prozivao da je debeli krmak i kreten, ne bi imao pravo da ga unisti.
Logicno bi bilo da ove 'glavne' ni ne zele da pustaju zamagljene, tako da se odgovor sam namece. No, nije to ni bitno, niti je to bila sustina. Sustina je da ono sto je mozda bilo prihvatljivo pre 30 godina, danas moze da zadje u sivu zonu ili vec predje granicu, ali da se principijelno nije nista promenilo i da je to sve primenjivano tamo gde je bilo smisla primenjivati.Ne znam da li je zakon, ili ne. Znam da makar crno na belo pise sta se smatra prihvatljivim, a sta ne. To mi je bitno citajuci dve strane opravdavanja, pardon relativizacije (:lol:), kako su to ionako huligani, ko ih jebe; a kad smo vec kod toga, pa to je ionako javna povrsina, ko nece da zavrsi na Youtubeu, nek ostane u svoja 4 zida. Ko ih jebe, za to se slazem, ali za ovo drugo ne mogu.Od GSP-a ocekujem da se ponasa kao pristojno preduzece, ako nece milom, onda silom. A to znaci: nema ucenjivanja gradjana da pristanu na prodaju svojih privatnih podataka trecim licima, ako zele mesecnu kartu; nema tretiranja gradjana kao da su stoka u vagonu s kojom se postupa kako kome padne na pamet.
Link to comment
Od GSP-a ocekujem da se ponasa kao pristojno preduzece, ako nece milom, onda silom. A to znaci: nema ucenjivanja gradjana da pristanu na prodaju svojih privatnih podataka trecim licima, ako zele mesecnu kartu; nema tretiranja gradjana kao da su stoka u vagonu s kojom se postupa kako kome padne na pamet.
I da konačno skloni sa internet strane onu mogućnost da unosom JMBG proveriš da li lice sa tim brojem ima neke neplaćene karte. Realno, GSP boli q za našu privatnost. I treba ih konstantno prozivati zbog toga.
Link to comment
nije rec o validatoru kao predmetu nego o cinu vandalizma tehnikom unistenja validatora. zar ti zaista mislis da mandriloid™ ima klasnu svest i da je njegov vandalizam konceptualni protest protiv suzavanja prostora javnog dobra i nametanja korporativizma zajednici? po toj logici i vandalizam pljackanja pontijaka i druga kima je samo klasni protest protiv socijalnih razlika i preraspodela dobara ili kakvo vec sve ne objasnjenje i opravdanje.
ne. ko o tome prica? stavise klasna svest je termin koji nikada ne bih upotrebio (kao ni marks). ne vidim da je to atak na klasnu strukturu kao sto to nije ni bilo koji drugi akt lumpenskog nasilja. medjutim, ti isti lumpeni su tu da prema potrebi: sutiraju rome koji nece da se pomere sa tajkunske imovine, plase ucesnike parade ponosa, budu pas od slame u svakom slucaju etnickog ili nekog drugog nasilja po kom se bije brankicom stankovic & uopste predstavljaju jedan zgodan multi-praktik nase politicke scene.drugim recima, malogradjanski je participirati u novoj instanci moralne panike pod nazivom 'zastitimo validator' koja sluzi da:1. zavolimo sredstvo nase eksploatacije od strane privatnog, korporativnog, entiteta2. budemo jos jednom opomenuti da nas neko uvek gleda.in the meanwhile, autobusi privatnih prevoznika koji su cesto ako ne i uvek u nekom obliku korupcijske veze sa gradskim strukturama (ili su makar clanovi stranaka) mogu da gaze ljude a da se to medijski zataska i da im se obavi hitni remont da se uklone svi tragovi.medjutim do sada nije zgazen niko bitan: neke izbeglice i neki romi. zato ceo ovaj spektakl prolazi mimo 'obicnog' gradjanina.
treba gaziti ljude van prelaza. :thumbsup:
:thumbsup: Edited by kim_philby
Link to comment
Ko navija da lepljenje oglasa po banderama nema pravo da se žali što su autobusi prljavi.Navodim ti samo primer neprincipijelnosti. Još jedan koji misli da ovde dramiš pre svega zbog Đilasa.
Kao i uvek u slicnim slucajevima (Karic, Ceda i dzip i sl.) treba razdvojiti dve teme:- prekrsajno delo cupanja validatora;- medijska (zlo)upotreba prekrsajnog dela cupanja validatoraVerujem da bismo se onda bolje razumeli. Edited by Budja
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...