Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

e ovo me zaintrigiralo. mozes li malo bolje objasniti kako unistavanje imovine nije kriminal? mislis li na javnu imovinu ili ma imovinu uopste? sta sad, okupi se bagra i dodje recimo ispred tvoje ili moje zgrade, razvali ulazna vrata, demolira lift, dodje i provali u tvoj ili moj stan i demolira sve moguce - to nije kriminal jer nije rec o imovini?i da, neka zasluzujem vandalizam u gradu u kojem zivim ali uopste me nije sramota da ponovim da mi je pun qrac od insistiranja na gradjanskim pravima kriminalaca i vandala. mis'im, i svojevremeno je istrazni sudija pustio onog lika na autoputu koji uleteo u kolonu premijera koja se kretala ka areodromu jer covek ima porodicu koju treba da izdrzava tj ima gradjanska prava.
unistavanje validatora od 200-300 evra je prekrsaj, a ne krivicno delo, tako kaze zakon.a gradjanska prava su jednaka za sve, na tome pociva civilizacija. ne zelim da ovo argumentujem dalje, posto bi to bila rasprava o bazicnim stvarima koja nije moguce dovoditi u pitanje.hazard: ulazak u vozilo GSP placas, dakle nije javni prostor. ja mislim da je javni prostor po definiciji mesto na kome je ulaz slobodan za sve, u okviru opstih zakonskih normi (ne mozes da udjes u park go ili sa kalasnjikovim u ruci, kao sto ne smes ni da takav ides ulicom). neka me isprave drugovi pravnici ako gresim. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Unistenje ili ostecenje tudje stvari je krivicno delo, bez obzira na vrednost stvari. Od vrednosti stvari zavisi samo to da li ce se raditi o osnovnom ili nekom od tezih oblika tog krivicnog dela. S tim sto se, ukoliko je u pitanju stvar u privatnoj svojini, goni po privatnoj tuzbi.

Link to comment
Unistenje ili ostecenje tudje stvari je krivicno delo, bez obzira na vrednost stvari. Od vrednosti stvari zavisi samo to da li ce se raditi o osnovnom ili nekom od tezih oblika tog krivicnog dela. S tim sto se, ukoliko je u pitanju stvar u privatnoj svojini, goni po privatnoj tuzbi.
aha, i stand corrected.
Link to comment
unistavanje validatora od 200-300 evra je prekrsaj, a ne krivicno delo, tako kaze zakon.a gradjanska prava su jednaka za sve, na tome pociva civilizacija. ne zelim da ovo argumentujem dalje, posto bi to bila rasprava o bazicnim stvarima koje nije moguce dovoditi u pitanje.hazard: ulazak u vozilo GSP placas, dakle nije javni prostor.
a ako se svercujes? :PMislim da argument o placanju nije kljucan. Recimo da se naplacuje ulaz na, recimo, Kalemegdan? Da li onda kalis vise nije javni prostor?A ako nije, onda je jos lakse, spominjao sam to kada se pricalo o kontrolorima: okacis tablu u busu na kojoj pise "ulaskom u ovaj autobus dajete svoj pristanak za..."Sto tice ovoga da je ovo samo prekrsaj, preglupa zakonska definicija koju treba menjati. Svako namerno unistavanje imovine treba biti krivicno delo, dok slucajno unistavanje ispod neke vrednosti moze biti prekrsaj.edit: gornja recenica obesmisljena Milogledovim odgovorom gore Edited by hazard
Link to comment
a ako se svercujes? :PMislim da argument o placanju nije kljucan. Recimo da se naplacuje ulaz na, recimo, Kalemegdan? Da li onda kalis vise nije javni prostor?A ako nije, onda je jos lakse, spominjao sam to kada se pricalo o kontrolorima: okacis tablu u busu na kojoj pise "ulaskom u ovaj autobus dajete svoj pristanak za..."
pa ne znam, zato i pitam. mislim da javni prostor mora da bude slobodan za sve, a da placanje uvodi element diskriminacije cime prostor vise nije javan. no nisam siguran. a bio sam ubedjen da se unistavanje imovine manje vrednosti vodi kao prekrsaj, sreca pa ovde imamo i mudre glave pravnicke. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Po meni, javno je sve sto je dostupno svima pod jednakim uslovima.
hm. pa onda je i privatni nocni klub - javni prostor? svi imaju uslov da budu prikladno odeveni i da plate ulaz 50 evra. mislim da je to malo presiroko.
Link to comment

pravnici, pomagajte u definiciji javnog prostora smile.gif inace ostacemo na socioantropoloskim i filosofskim definicijama javnog i privatnog prostora smile.gifpade mi na pamet, kada je davno hju grant uhapsen zbog sexa sa prostututkom u kolima parkiranim na ulicama la jer je javni sex jednostavno zabranjen u la, da li je njegov automobil bio javni ili privatni prostor? da li je vozilo makar bilo i privatno u kategoriji javnog prostora samom cinjenicom da se nalazi na ulicama tj na javnom prostoru? ista nedoumica je i za vozilo gsp-a kao imovine javnog komunalnog preduzeca i to na ulicama grada a ulice su javni prostor jos uvek, zar ne?

Edited by Pontijak
Link to comment
hm. pa onda je i privatni nocni klub - javni prostor? svi imaju uslov da budu prikladno odeveni i da plate ulaz 50 evra. mislim da je to malo presiroko.
Pa, da. Mislim da ne treba mesati javni prostor sa prostorom u javnoj svojini. Bitno je da li je usluga namenjena svima (naravno, pod odredjenim uslovima, jednakim za sve), a ne da li je vrsi privatno ili javno lice.
Link to comment
Kako se u ovaj tvoj stav pijanog držača za plot uklapa ono o oblepljenim banderama, samo me to zanima?
zakon sluzi da olaksa zivot u zajednici njegovim normiranjem.ja se ne zalazem za to lepljenje plakata na bandere (sto jeste ruzenje javnih povrsina) bude dozvoljeno, vec da se, u ovako bednom drustvu, zazmuri na jedno oko kada su takve stvari u pitanju. nesto sasvim drugo je uspostavljanje sistema u kome bi ljudi gubili gradjanska prava na osnovu konsenzusa gomile.pliz ne siri raspravu, dao sam apsolutno precizan odgovor i svako dodatno pitanje bilo bi natezanje maka na konac.
Link to comment
hm. pa onda je i privatni nocni klub - javni prostor? svi imaju uslov da budu prikladno odeveni i da plate ulaz 50 evra. mislim da je to malo presiroko.
Zavisi sta podrazumevas pod privatni.U mnogim zemljama se restorani npr. (i slicni ugostiteljski objekti) smatraju javnim prostorom. Zato se npr. zabrane pusenja u javnim prostorima u tim zemljama odnose i na restorane. Takodje zato i drzava sme da propisuje stvari kao npr. ne smeju odbiti da usluze musteriju zato sto je crnac, ili tako nesto.Pa onda u tim zemljama se takvi objekti da bi recimo zaobisli zabranu pusenja redefinisu kao "privatni klubovi" a pod time se misli da moras biti clan da udjes, a da clan postaje samo onaj ko podnese zahtev za clanstvo koji bude odobren (dakle moze biti odbijen) od strane kluba.Ne znam kakva je regulativa u Srbiji po tom pitanju.
Link to comment
zakon sluzi da olaksa zivot u zajednici njegovim normiranjem.ja se ne zalazem za to lepljenje plakata na bandere (sto jeste ruzenje javnih povrsina) bude dozvoljeno, vec da se, u ovako bednom drustvu, zazmuri na jedno oko kada su takve stvari u pitanju. nesto sasvim drugo je uspostavljanje sistema u kome bi ljudi gubili gradjanska prava na osnovu konsenzusa gomile.pliz ne siri raspravu, dao sam apsolutno precizan odgovor i svako dodatno pitanje bilo bi natezanje maka na konac.
Nije precizan odgovor i nije natezanje maka na konac, pošto se meni čini da ti ovde više imaš problem sa Đilasovim validatorom, nego sa činjenicom da je snimak sa kamere javno objavljen. Isto tako je moglo da se desi da, umesto validatora, naše dete™ vandalizuje crnca ili nekog drugog nedužnog čoveka, a isto tako možemo da zamislimo da pandurska kamera snimi kako ti neko obija kola ispred gajbe, pa se to objavi i počinilac uhapsi. Da li bi se i u tom slučaju vatreno zalagao za privatnost?Hoću reći, i u ovom slučaju se može žmuriti na jedno oko, u ovom bednom društvu koje ne pokazuje volju da huligane i prestupnike tog tipa prevaspitava na odgovarajući način.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...