Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Satelit ne može da zna kolika je gužva između trenutne pozicije autobusa i tebe.
Moze ;)obrati paznju da je ukljucena opcija "traffic" (ako nije, ukljuci je)http://g.co/maps/6es4welem, naravno to ne radi isti satelit koji prati GPSom autobus ali postoji nacini da se to nadgleda automatski (guzva).Poenta je sto je ovaj sistem sa stanicama apsolutno beskoristan kada bus stoji na okretnici. Moja stanica tramvaja je jedna stanica od okretnice, dakle bilo koji tramvaj koji stoji tamo ce mi biti "1 stanicu" daleko, ali to meni nista ne govori o tome da li ce krenuti za 5, 10, ili 15 minuta. Ili kod Cvetka, 4 stanice odatle je okretnica, ti stojis, pise "5 - 4 stanice, 6 - 4 stanice, 7 - 4 stanice, 14 - 4 stanice" i to ti apsolutno nista ne znaci. Da bi ovakav sistem bio koristan mora bar za polaske da daje neku minutazu. Npr. ako bus cuci na okretnici, treba da ti kaze "XX - 10 stanica, polazak za 15 min.".Dakle sistem je koristan samo kada je vozilo u pokretu i to tek onako odokativno - <3 stanica znaci samo sto nije, 4-6 stanica tu je za par minuta, 7-10 tu je za 15-20 minuta, >10 stanice znaci nacekaces se (i opet to zavisi od linije do linije). Mogli su komotno da uvedu samo tri nivoa obavestenja sa lampicama, zeleno (blizu je, dolazi za manje od 5 minuta), zuto (srednja udaljenost, ~10-15 minuta), crveno (ima da cekas duze od ~20 minuta). U to bi onda mogli i da uracunaju vreme polazaka sa okretnica.
Tehnički je izvodljivo tako što bi u programčić za ove displeje dodali jednačinu 1 stanica = 3 minuta. Ne mere preciznije, nije to metro. Pa bi ti onda gledao taj isti displej na kome bi umesto "3 stanice" pisalo "9 minuta" i bio bi zadovoljan.A da, ne bi, onda bi pizdeo što to na kraju nije bilo 9 nego 11 minuta.
Bah, moze to i preciznije. Zna se polazak, zna se interval dakle zna se neko okvirno vreme putovanja u redovnim uslovima, zna se dakle prosecna brzina busa i ocekivani red voznje. GPS prati autobus nonstop, dakle racuna njegovu brzinu i sistem moze u realnom vremenu da vrsi procenu kada ce autobus stici na svaku stanicu sa displejom. Busplus vec ima one displeje za vozace gde im pise koliko kasne/rane vremenski i putem toga satnica se moze kontrolisati (tj. ako bus zakasni na stanicu X, vozac vidi da mora da ubrza - ako je to moguce - da bi stigao na vreme do stanice Y). Dakle cak nije ni potrebno pracenje saobracajne guzve - samo brzine autobusa i na osnovu toga predpostavljas kakva je guzva u prevozu (uz malo podataka o tome kakva je gde u koje doba dana te predpostavke mogu biti jako dobre) i onda mozes da predvidis prosecnu brzinu busa na sledecih par stanica. Kada bus naglo menja brzinu (putem GPSa) korigujes predpostavke. Vreme se menje real-time na displejima.Sve moze.
Link to comment
Satelit ne može da zna kolika je gužva između trenutne pozicije autobusa i tebe.
to sam shvatio posle tvog objasnjenja i cak sam i napisao da sam shvatio ali se izgubilo u recenicama
poređenje ne pali u ovom slučaju, zato što saobraćaj u centru Zagreba jedno 90 puta bolje organizovan od centra Beograda. Drugačija infrastruktura puta. Plus, ima manje vozila, plus što su tamo šanse da se neko zaleti u raskrsnicu pa je zaglavi na 15 minuta oko 1%.Drugim rečima, mnogo je lakše proračunati satnicu dolaska gradskog prevoza nego ovde.
da, slazem se. sta cu kada se nadam da cu doziveti slican prevoz i u bg. ok, drugaciji je teren u bg, drugacije saobrajnice itd. ali kao sto se vec pisalo, sta sprecava gsp da konacno kupi masine za pranje vozila i spolja i unutra i da vozila izlaze cista iz depoa svako jutro. ako moze u zagrebu e pa zasto ne moze u beogradu? @hazard znaci ipak moze minutaza na displejima stanica? pffff... ljudi, zbunjujete mene tehnoidiota. Edited by Pontijak
Link to comment

Jel se u gradove u okruženju računa Grac? Ako se računa, onda je kod njih još 1986.g. postojala precizna informacija u tramvajima o minutima do dolaska na sledeću stanicu, a na stanicama je bio displej sa velikim cevenim slovima i brojevima koji je isto prikazivao koliko ima do dolaska tramvaja, a još je ispisivao i koje alternativne prevoze možete koristiti, jer je baš tada kada sam ja čekala bio neki sudar, pa je došlo do kašnjenja. Da ne pričam, kako se mašina, malo-malo izvinjavala putnicima na neprijatnosti izazvanoj nepredviđenim okolnostima.

Link to comment

Bas me zanima na koji su nacin pratili tramvaje u minuti 1986. godine. Predpostavljam da su stavljali na ekrane samo okvirnu minutazu. To sto se desio sudar je urgentna situacija i tada sofer javlja centru (OCC) da se desio sudar a operatori iz centra preko oglasa javljaju putnicima da za sudar.

Link to comment
Sve ce uraditi nego da uteraju disciplinu u polaske. Jezivo. Eeej, broj stanica ?!?!?! Jel to video neko negde?
Pa disciplinu u polazcima neces uvesti sa ovim ekranima (i sa pokazanim minutima). Tu dispaceri ne rade svoj posao. Prema pisanju na ovom topicu, putnici odavno znaju da je nedisplina problem. Ovaj novi nacin naplate bi trebao da bude jedan od alata da se to dovede u red. Za sada (prema pricama) to ne ide kako treba.
Link to comment

Na koji nacin sistem naplate moze da utice na postovanje reda voznje? Ili, sta je to sto u starom sistemu naplate sto je vozace i dispecere sprecavalo da postuju red voznje?

Link to comment
Kontrolori "Bus Plusa", od 1. marta kada je počela pojačana kontrola karta za prevoz, nisu napisali nijednu kaznu, saopšteno je iz Sistema "Bus Plus".Iz "Bus Plusa" navode da je tokom jučerašnjeg dana zabeleženo više od milion overa na validatorima u vozilima javnog prevoza, što znači da su tokom tog dana upotrebljenje 379.343 "Bus Plus" kartice. Ovakva vest valjda kod običnog sveta treba da izazove reakciju tipa::pad na dupe::jebotesuper::daj pet busplus nepersonalizovanih karata:
Link to comment

Polazak svakog autobusa bi trebao biti zapisan u sistem. U tom slucaju mozes da provjeris da li je svaki autobus krenuo na vrijeme. Sa tim bi trebalo da se suzbiju lazni polasci (kako sam shvatio, to je bilo siroko raspostranjeno u GSP-u). Do sada se dispacer mogao dogovoriti sa soferom, a sada je sve upisano u sistem i lako provjerljivo.

Link to comment
Polazak svakog autobusa bi trebao biti zapisan u sistem. U tom slucaju mozes da provjeris da li je svaki autobus krenuo na vrijeme. Sa tim bi trebalo da se suzbiju lazni polasci (kako sam shvatio, to je bilo siroko raspostranjeno u GSP-u). Do sada se dispacer mogao dogovoriti sa soferom, a sada je sve upisano u sistem i lako provjerljivo.
Da. I onda postaje jos nerazumljvije zasto, "kao svuda u svetu", ne stoji minutaza nego effing broj stanica?
Link to comment
Bas me zanima na koji su nacin pratili tramvaje u minuti 1986. godine. Predpostavljam da su stavljali na ekrane samo okvirnu minutazu. To sto se desio sudar je urgentna situacija i tada sofer javlja centru (OCC) da se desio sudar a operatori iz centra preko oglasa javljaju putnicima da za sudar.
Ja pretpostavljam, da su u to davno doba pre kompjutera i GPS-a, vredni ljudi iz njihovog GSP-s, prošli sve linije sa štopericom u ruci, u raznim delovima dana i pod različitim vremenskim uslovima, i da su na osnovu toga izvukli prosečne vrednosti. Ako uzmemo u obzir da se tamo poštuje satnica polazaka sa početne stanice, rezultat je jasan. Ako nema sudara, ceo red vožnje, može da se ispoštuje u minut.
Link to comment

Znaci okvirna minutaza (kao ona na papiru samo sto je pokazana na ekranu).

Da. I onda postaje jos nerazumljvije zasto, "kao svuda u svetu", ne stoji minutaza nego effing broj stanica?
Ja sam reagovao na tvoju tvrdnju da bi taj sistem trebao da uvede disciplinu u polasku.
Link to comment

Manč, minutaža bi u Beogradu bila nepreciznija nego ovaj broj stanica. Nema to veze sa polaskcima, naveo sam ti primer busa 601 koji se nalazi kod Sava Centra, a sledeća stanica mu je u Sarajevskoj. Koja sila može da zna za koliko će minuta on stići u Sarajevsku ako je na gazeli čep? Razumem ove sisteme koje je Hazard naveo, al onda bi na displeju svakog trenutka varirala minutaža od 50 do 5 minuta, zavisno da li se bus kreće ili stoji zakovan.

Link to comment
Znaci okvirna minutaza (kao ona na papiru samo sto je pokazana na ekranu).Ja sam reagovao na tvoju tvrdnju da bi taj sistem trebao da uvede disciplinu u polasku.
Pa i to je samo delimicno tacno. Umesto, kao do sada, da se pouzdamo u dispecera, mi sada mozemo/moramo da se uzdamo u nekog viseg u hijerarhiji. Umesto da na stanici pise za koliko dolazi, kako bi apsolutno svako mogao da vidi da li autobus ili tramvaj na nekoj liniji day in day out ide na vreme, mi i dalje mozemo samo da stojimo na stanici i da vidimo jos koliko stanica ima do nase Sta ce pisati na pocetnoj stanici? Sve vreme ce stajati - 0 stanica, jer, ne znam sta bi drugo stajalo...Sta to znaci onima koji stoje na istoj i cekaju polazak, to samo oni znaju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...