Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

htedoh reci tretiraju te kao svercera, odnosno ako te sa blokiranom ponovo uhvate pise se kazna.
uuu, to ce da se iskomplikuje :unsure:kazna na unapred placenu mesechnu kartu...
Link to comment

ma razumem ja vas. medjutim po ovome moze da se gleda ovako: platio si za ceo mesec, ne validiras se, napecaju te i ne kazne te samo promene status u 'blokiran' koji besplatno vracas u prvobitni status gde opet mogu da te 'uhvate' bez posledica. ali ako ga nisi vratio (odblokirao) onda se, ako te ponovo napecaju, ne tretiras kao 'ispravan' pa te kazne. ne jer nisi platio, nego jer ti je kartica 'blokirana', a ne smes da se vozis sa blokiranom, pa makar ona bila i placena.

Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment

To sam se ja vec pitao a cenim da cu i saznati vec u martu posto planiram da se sa svojom mesecnom placenom karticom vozim kada mi to treba a validovacu se tacno jednom cisto da proverim da li sve radi tj da se neka teta iz trafike nije zajebala.

Link to comment

Uplatismo mart još pre neki dan, te me jutros dočekaše uz kafu validirajuće kolege:jesi se kuco?ma daje pa ni ne moraš, kaže nema kreditapažljivom rekonstrukcijom događaja, došli smo do zaključka da je februar za bus plus imao 28 dana, baš njih briga za olimpijadu

Link to comment

Pokupio sam par svojih postova sa teme koju sam pokrenuo pre par godina. Imajte u vidu da je to bilo pre izbora 2008 ali nema razloga zašto i danas nebi funkcionisalo.Postoji više načina finansiranja besplatnog prevoza. Nekada lokalni trgovci imaju interes da finansiraju besplatan prevoz jednom autobuskom linijom do svog tržnog centra (npr. besplatna linija od Doma Omladine do Piramide). Dosta kompanija (uključujući i vojsku) imaju interes da organizuju besplatan prevoz svojih zaposlenih (google autobusi imaju i bežični internet )Drugi način je kroz porez. Naime predlog je da se npr. na uplatnici infostana doda i stavka za gsp. (to će biti manji izdatak nego npr. za odnošenje smeća). Moj predlog je da cena bude 10 dinara po članu domaćinstva, dok bi za firme cena zavisila od broja zaposlenih, npr. 1000 dinara za kompaniju sa tri zaposlena pa naviše. Na ovaj način, prosečno domaćinstvo (od četiti člana) će plaćati 40 dinara mesečno za prevoz, dok će firma (hajde opet ona sa tri zaposlena) plaćati 1000 (nekoliko puta manje nega da svima kupuje markice). Građanima i firmama (kroz akciju koju treba da zajednički sprovedu grad i gsp) treba na jasan i plastičan način da bude predočeno koliko ovakav princip predstavlja uštedu, kako u ličnom tako i u kompanijskom budžetu. Ako sam dobro protumačio bilnas uspeha i bilans stanja na gsp-ovom sajtu, gsp ima prihode od nešto preko osam miliona dinara i rashode koji su nešto više od sedam miliona. Oko 4,5 miliona prihoda je od prodatih karata a oko 3,5 miliona spada u ostale prihode (verujem da su to uglavnom prihodi od reklamiranja ). Ovo nije velika suma, a oporezivanjem bi mogla da se dramatično uveća. E sad, vozila za gsp nabavlja grad iz svog budžeta (kao što republika radi za policiju, vatrogasce itd...). Verujem da bi sa ovako povećanim prihodima (i što je važnije redovnim, čija se visina može predvideti) gsp mogao da bude efikasniji kao i da sam nabavlja deo voznog parka i na taj način rastereti gradski budžet. Naravno, određuje se koji deo od prihoda ide privatnicima (koje takođe treba podstaći da više iznajmljuju prostor za reklamiranje na svojim autobusima (ili i površinu na njihovim autobusima uključiti u ponudu gsp-a)).Brojne su prednosti besplatnog prevoza. On tako postaje pristupačniji svim slojevima stanovništva, smanjuje gužve (znamo šta nas čeka 2008. sa obnovom mostova) i povećava prosečnu brzinu javnog prevoza, smanjuje zagađenje (ljudima će biti isplatljivije da se koriste gradskim prevozom), lakše parkiranje (manje kola na ulicama od sadašnjih 400.000), manje habanje puteva i ređa raskopavanja i rekonstrukcija ulica, efikasniji gsp (manje zaposlenih, više plate), više turista (nijedan glavni grad do sada nije uveo besplatan prevoz, to može da bude i tourist teaser )Nije mi jasno zašto se ovakav sistem smatra socijalističkim? Ja na javni prevoz gledam kao na uslugu sličnu grejanju, telefonu, vodi, struji, odnošenju smeća itd. Zdravstveno osiguranje funkcioniše na sličan način. Da li ga smatramo socijalističkim? Pogledajte sicko Majkla Mura, i pored preterivanja kojima je sklon, lepo prikazuje američki i evropski sistem zdravstvenog osiguranja. Amerikancima je opšte zdravstveno osiguranje socijalizam.U Beogradu (kao i u bilo kom drugom gradu), postoji kategorija ljudi(iako u drastičnoj manjini) koja ne želi da koristi javni prevoz ili nema potrebu za bilo kakvim prevozom (ne mogu sebi da predstavim nekog ko bar jednom mesečno ne koristi prevoz ali recimo da ih ima). Sada, stavite u jednačinu još par promenljivih. Država će pre ili kasnije staviti kamere koje će pratiti saobraćaj i loviti vozače po žutim trakama. Cena benzina će biti sve viša (za mesec dva će nafta preći 100 dolara za barel), svakodnevna vožnja kolima će biti sve više luksuz i trajaće sve duže usled sve većih gužvi. Stavimo se sada u perspektivu čoveka koji voli da se vozi kolima i nikada ne koristi javni prevoz. On bi morao mesečno da plaća 10 dinara (ako bude toliko, tj. ukupno 40 za prosečnu familiju). Druge troškove snosi kompanija u kojoj radi i koja će imati manje troškove nego da mora svakom zaposlenom da kupuje markicu. U najgorem slučaju, ako je samo on zaposlen u firmi (ako ima još jednog zaposlenog, plaćaće manje nego da mora da mu kupuje markicu) plaćaće 1000 dinara mesečno za prevoz koji ne koristi - ovo je jedini slučaj kada je (prividno) u gubitku.Hajde sada da vidimo šta on dobija za taj novac:1. Njegova tri člana familije mogu besplatno da koriste javni prevoz (ovo mu je već ušteda od bar jedne markice, ili koliko već karata za prevoz)2. on će brže dolaziti na posao, sa posla i cirkulisati po gradu usled smanjenih gužvi3. -II- jer će se manje raskopavati ulice (manje će se arčiti pa će duže trajati asfalt)4. i on i njegova porodica će imati čistiji vazduhŠta grad dobija:1. bolji saobraćaj2. gsp koji onda može da ima manje radnika (sa višim platama), efikasniji, koji sam može da nabavlja deo voznog parka i tako rastereti budžet grada3. više novca u budžetu usled smanjenja izdataka za popravku-rekonstrukciju ulica4. -II- usled smanjenja izdataka za popravku-rekonstrukciju fasada (manje smoga, duže traje boja )5. više domaćih i stranih turista kojima će izostanak maltretiranja sa kupovinom karata biti još jedan plus u odluci da li da novac potroše u Beogradu ili na nekom drugom mestu (nijedan glavni grad do sada nije ovako organizovao prevoz)naravno da ne bi bio smanjen broj automobila, samo bi se oni ređe koristili za svakodnevni odlazak/dolazak sa posla. Misliš da je cena prevoza automobilom uporediva sa gsp-om? Teško, jer tu pored troškova za gorivo (benzin, dizel, struja,vodonik,gas, biodizel itd..) postoje i redovno održavanje (npr. ulje), redovan i vanredan servis, registracija, obnavljanje/produžavanje vozačke dozvole, eventualne kazne, parking, itd... Automobil je u najmanju ruku još jedan, i to veoma zahtevan član porodice. Pa znaš, verujem da bi se nasmejali, ali postoji stvar koja se zove izbori, pa ako oni neće, ne bi me čudilo da neko osnuje partiju (recimo neka se zove beogradska , ili beobuild partija ) koja bi učestvovala samo na lokalnim izborima i kojoj bi onda bilo u interesu da više grize što se tiče realizacije projekata na lokalnom nivou. Naravno, uvek neko može da se koristi ovim kao predizbornim sloganom, da se raspravljaju i pljuju oko toga i unakaze inače dobru ideju. Zato i smatram da to gradska vlada (ne verujem da će odnos snaga nešto mnogo da se menja, verovatno će samo umesto Karićevog pss-a u skupštini biti ldp) treba da uradi posle izbora, kroz jednu kampanju koja bi građanima objasnila prednosti jednog takvog sistema. Kada postoji podrška građana za neki projekat, onda nije problem koliko on košta i koliko treba vremena da se implementira/izgradi. Ovakav sistem u celosti imaju npr. Nova Gorica i Compiègne u Francuskoj, uz još desetak gradova u Evropi slične veličine.Delimično su ovakav sistem primenili Adelaida, Ostin, Okland, Kalgari, Brizbejn, Gent, Ipsvič, Halifaks, Mančester, Melburn, Majami, Pert, Pitsburg, Sijetl, Sidnej i još par manjih gradova. U njima su pojedine linije besplatne.Ne mogu da ulazim u razloge zašto u drugim gradovima taj sistem nije primenjen u celosti, jer ne znam kako se razvijao i kako funkcioniše saobraćaj u njima. Zato se držim Beograda kao grada gde bi to moglo da se realizuje. Uostalom, ako stvarno hoćemo da imamo svetsku metropolu, ne možemo uvek da kopiramo druge, treba i da stisnemo petlju i nešto uradimo prvi .GSP je i ranije imao neku vrstu zagarantovanog prihoda, tj. državne firme su bile u obavezi da kupuju markice. Broj prodatih markica nije zavisio od visine karte već od kvaliteta usluga, tj. zavisio je od poverenja građana u gsp. Sjajna rečenica kojom se završava tekst, da građani svakog dana glasaju o tome da li veruju gradskim institucijama ili ne, tj. proces koji se ponvlja svakog dana. Tvoja strahovanja u vezi kvaliteta usluga u situaciji kada je prihod zagarantovan mogu se eliminisati na sledeći način:GSP i privatnici prvo treba da kategorizuju svoja vozila: kao i taksisti, i recimo da postoje tri kategorije, u zavisnosti od opreme. Svako vozilo koje tako učestvuje u saobraćaju onda ima pravo na određen deo prihoda. Visina prihoda zavisi od veličine vozila, kategorije, dužine linije i prosečnog broja putnika na liniji - dakle nešto što se menja svakog meseca. Privatnicima treba dozvoliti da konkurišu za dobijanje dozvola za sve linije. (Takav štos su primenili u Kembridžu, imaju državni Cambus i privatni Miller bus). GSP će biti primoran da podiže uslugu jer će se za povećan kolač prihoda konstantno boriti sa privatnicima koji će isto morati da grizu da bi nešto zaradili. Sada je odnos prihoda fiksiran i to smanjuje konkurentnost. Tek kada GSP bude morao da se bori za svaki procenat prihoda, možemo očekivati stalno inoviranje usluge. Summa summarum, i gsp i privatnici mogu da na stolu vide veću sumu novca za javni prevoz, dobijenu oporezivanjem, ali to ne znači da im je i zagarantovan povećan prihod, moraće i te kako da se pomuče za njega. Jedina prednost gsp-a će biti u tome što za razliku od privatnika koji investiraju svoj novac, on vozila dobija od grada (mada se i tu može staviti stavka da ako ostvaruju recimo 65% prihoda, onda moraju da kupe npr. 20 autobusa i 5 tramvaja sami).http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=459

Link to comment

U principu, ovo i jeste socijalisticki(ne znam zasto se to obicno uzima kao negativna referenca), jer neoliberalni kapitalizam tezi ka tome da ne bude nista besplatno i nista drzavno, sve privatizovano i sve da se placa. Pretpostavljam da je to razlog zasto niko ni ne pomislja o besplatnom gradskom prevozu. Uz ovu poluprivatizaciju je i onemogucen ovakav vid placanja, jer zasto bi gradjani finansirali privatnu firmu sa tih 10% ili koliko vec uzimaju...

Edited by casperbgd
Link to comment
Uplatismo mart još pre neki dan, te me jutros dočekaše uz kafu validirajuće kolege:jesi se kuco?ma daje pa ni ne moraš, kaže nema kreditapažljivom rekonstrukcijom događaja, došli smo do zaključka da je februar za bus plus imao 28 dana, baš njih briga za olimpijadu
?Ja se baš danas uredno kucao, treniram za mart, i sve je OK, zeleno (na radost)
Link to comment
Zasto moras da znas sta pricam? Zasto ti nije dovoljan razlog da pricam? Stvarno jebeno ne verujem...Nadam se da je jasnije sada, iako pretpostavljam da nije, pa hajde onda da se upustim u detaljisanje. Ostavicemo izbeglicke kampove po strani, kao trenutno irelevantne.Upadas sa pricom protivljenja protivljenju validacije vec placenih markica, pritom dalje podmeces sagovornicima kako ne placaju, no nebitno je i to. Koji je tvoj argument 'provalidacioni', zasto je potrebno validirati kartu? A onda postavljas pitanje 'zasto vam je bitno da znate razlog' koji bi kao trebalo da bude neka argumentacija. U tome i jeste najveci problem. Mahnito ulazis u raspravu bez argumenata i poprilicno osiono nastupas u diskusiji. Dakle, na topiku imas barem 10 razloga zasto ne validirati, hajde sada izlozi tvoje argumente zasto ponistiti, a da argument nije 'zato sto tako kaze Djilas, GSP, BusPlus'.
Ništa ti nisi razumeo.Ja samo opasno pizdim od srpskog običaja da se mnogo ljutimo što se ne zna red, što je haos na sve strane... a onda kada neko pokuša da uvede red negde ti isti krenu da pizde "a što ovo, a jel baš mora, a zašto bi ja kad sam već, e dok oni ne urade to neću ni ja ovo...". I tako svaki put. Zato kažem - ne moraš da znaš jebene razloge, tako je odlučeno da mora i ima da poštuješ. Šta kao, svi mi vrlo dobro znamo zašto radimo milion stvari, zašto plaćamo milion taksi, zbog čega mora da se uradi to i to kad želiš da dobiješ to i to... pa nam se sada pojavio nerazumljiv bag od strane GSPa i baš nećemo da ga poštujemo jer nam je nelogično? Moš misliti!Za nekupovanje karte sam se izvinio, naveo sam nekoliko smislenih razloga za validaciju mesečnih, tako da...
Link to comment
Ništa ti nisi razumeo.Ja samo opasno pizdim od srpskog običaja da se mnogo ljutimo što se ne zna red, što je haos na sve strane... a onda kada neko pokuša da uvede red negde ti isti krenu da pizde "a što ovo, a jel baš mora, a zašto bi ja kad sam već, e dok oni ne urade to neću ni ja ovo...". I tako svaki put. Zato kažem - ne moraš da znaš jebene razloge, tako je odlučeno da mora i ima da poštuješ. Šta kao, svi mi vrlo dobro znamo zašto radimo milion stvari, zašto plaćamo milion taksi, zbog čega mora da se uradi to i to kad želiš da dobiješ to i to... pa nam se sada pojavio nerazumljiv bag od strane GSPa i baš nećemo da ga poštujemo jer nam je nelogično? Moš misliti!Za nekupovanje karte sam se izvinio, naveo sam nekoliko smislenih razloga za validaciju mesečnih, tako da...
Kad si se vec raspisao, mogao si da ih popises ovde, da ne tragaju ljudi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...