Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Toliko hvaljeni zagrebacki javni transport:

Zagreb: Gradski prevoz biće luksuzIzvor: SEEbiz Zagreb -- Od marta u Zagrebu sledi talas poskupljenja zbog većeg PDV-a. Najveći udar mogao bi biti u prevozu, jer Zagrebački holding traži više cene. (Daniel Nikolić/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)Jednokratna karta trebalo bi da poskupi sa osam na dvanaest kuna što je 50 posto, odnosno sa jednog na 1,5 evra.Karta kupljena u vozilu sa deset poskupljuje na petnaest kuna (2 evra), elektronska sa 7,5 na 10 (1,3 evra) a dnevna sa 25 na 40 kuna (5,27 evra). Radnička mesečna povlastica umesto 290 kuna biće 360 (48 evra), a studentska umesto 83 kune čak 150 (20 evra).Studenti apeluju da se takva odluka ne podrži, a reagovali su i sindikati. 'Ispada da su njihovi promašaji i oko slaganja holdinga, oko funkcionisanja holdinga, oko funkcionisanja samoga grada uvek na naplati tim istim građanima kojima bi to sve skupa trebalo da služi', tvrdi Krešimir Sever, predsednik Nezavisnih sindikata. Osim prevoza Zagrepčane će u martu dočekati i druga poskupljenja zbog većeg PDV-a, kao što su gas i namirnice. Holding takođe traži i veću naknadu za vodosnabdevanje i kanalizaciju. Nove cene tako bi trebalo barem delimično da pokriju minus od 300 miliona kuna (40 miliona evra). Mnogi smatraju da time plaćaju rastrošnost Holdinga koji ima čak 4 390 zaposlenih.
Ovo je skuplje nego u Parizu. Edited by borris_
Link to comment
Kao što rekoh, nemoj da se ljutiš. Nisam hteo da optužim čoveka za švercovanje (mada jeste pomogao drugoj osobi da se prošvercuje) ali mi se nekako čini da je ovde bunt počeo od grejanja i reda vožnje, a onda smo nekako završili na buntu zbog pravila da treba validirati unapred plaćenu mesečnu kartu. Valjda iz nekog principa, neće nama Đilasove firme uzimati podatke... Pa kad sutra grejanje i red vožnje prorade kako treba, odbićemo da plaćamo jer je ugovor sa Turcima netransparentan. I tako redom, svaki izgovor para vredi. Inače, to pravljenje idiota od kontrolora koji samo radi svoj posao uopšte nije nešto ultra originalno. Nagledao sam se likova u Londonu, koji u vozu kada ih ridžovan zamoli za kartu odgovore: "Piano". Ovaj još pokušava da im pomogne, pita ih dokle idu a oni mu odgovaraju: "Svuda", "Do naredne galaksije" itd. Verovatno u svojoj paleti imaju i foru sa bacilima i kontrapitanjem o vrednosti sokoćala koje ridža nosi sa sobom.Samo što u Londonu, kada to uzme maha, predstavnici železnica i gradonačelnik zajedno izađu na pres konfu i veoma kratko poruče: "Slobodno vi nemojte da plaćate prevoz i iživljavajte se na kontrolorima, ali imajte u vidu da ćete dobiti tačno onoliko prevoza koliko ste platili". A ljudi tamo takođe imaju listu zahteva: da u javnom prevozu nema nasilja, da se povećaju kapaciteti jer su gužve ogromne, da se vozi i na manje isplativim relacijama... Ali plaćanje prevoza ne uslovljavaju ispunjenjem tih zahteva jer troškovi moraju da se pokriju kako god da okreneš.Vidi, stvar je u tome što javni prevoz ima jednu specifičnu odliku - on košta bez obzira na kvalitet i frekvencije polazaka. Dakle, bilo da se voziš na krovu pretrpanog vagona u Bangladešu, ili u beogradskom autobusu u kojem si zatekao brežuljak snega nakon što si ga čekao 45 minuta, ili maglev kompozicijom sa uključenom šijacu masažom u Norveškoj, ti za tu uslugu treba nešto da platiš. Kvalitet je takav kakav je, ali ne može džabe niti ima smisla da plaćanje uslovljavaš podizanjem kvaliteta. Za bolji kvalitet se ne može boriti neplaćanjem, postoje druge metode pritiska na odgovorne.
Biće da ipak optužuješ. To što se neka osoba prošvercovala jer je ćale filozofirao i tako ga zadržao ne čini ga saučesnikom. Ne postoji bunt, postoji malo zdravog razuma i elementarnog ponašanja. Mene ne zanima poređenje sa vožnjom na krovu indijskog voza, ovde smo u Beogradu. Dakle, ako Đilas izađe da se slika pred kamere pred ganc-novim autobusima i svaki dan mi trubi kako je GSP jedno kul preduzeće, a mene dočeka rezultat njegovih Potemkinovih sela - naravno da ću biti nadrkan.Da li će se ikad udovoljiti građanima? Verujem da neće. Čak i da se svi voze u taksiju, smetalo bi što čaj nije odgovarajuće temperature.Ali, postoji nešto što se zove bazični metabolizam, i ono što je nadgradnja. Bazično je da autobusi idu po redu vožnje, da su čisti, topli/hladni (topli kad je hladno i hladni kad je toplo - ne obrnuto), da su tehnički ispravni, da vozači poštuju ograničenja brzine (šta je bilo sa 77-icom i onim nesrećnim smrtnim ishodima?, a pre neki dan ČEONI sudar dva tramvaja zbog neprilagođene brzine). Znam, reći ćeš da toga ima i u Bangladešu, a da čak i u Burkini Faso moraš platiti zaprežna kola. E pa hajde da se poredimo sa Belgijom. Bar kad su oni osnovni kriterijumi u pitanju.Reci mi iskreno da li misliš da će validacija mesečnih povlastica (već plaćenih) povećati prihode BusPlusa samo zato što će se manje ljudi švercovati? Ili će im doneti prihod jer će svoje piplmetre, rezultate i analize prodati jednoj Jaffi koja reklamira nov keks za mlade, ili Prizmi koja reklamira aparat za merenje pritiska baš na liniji gde se voze penzioneri?
Link to comment
(šta je bilo sa 77-icom i onim nesrećnim smrtnim ishodima?
da ponovim i ovde. ako neko ima drugaciju informaciju, neka me koriguje
slucaj je zatvoren tako sto je popularno nazvani "autobus ubica" zadrzan kao dokazni materijal u postupku protiv vozaca Jovana Stolica, vracen preduzecu "Bamiron", nakon kratkog vestacenja od strane Uprave saobracajne policije. Saobracajna policija je odlucila da ignorise odluku istraznog sudije Slavka Zugica koji je naredio da vestacenje izvrsi tim strucnjaka sa Masinskog fakulteta, i jednostavno vratila vozilo kompaniji "Bamiron". pretpostavlja se da je nakon toga obavljen kompletan remont vozila, kako bi se zamaskirala eventualna odgovornost velike privatne kompanije u posebnim odnosima sa gradom Beogradom.
Link to comment
Kao što rekoh, nemoj da se ljutiš. Nisam hteo da optužim čoveka za švercovanje (mada jeste pomogao drugoj osobi da se prošvercuje) ali mi se nekako čini da je ovde bunt počeo od grejanja i reda vožnje, a onda smo nekako završili na buntu zbog pravila da treba validirati unapred plaćenu mesečnu kartu. Valjda iz nekog principa, neće nama Đilasove firme uzimati podatke... Pa kad sutra grejanje i red vožnje prorade kako treba, odbićemo da plaćamo jer je ugovor sa Turcima netransparentan. I tako redom, svaki izgovor para vredi.
Pazi ti razmažene bagre, oni bi još i da autobusi stižu na vreme i da imaju grejanje. Stoka jedna.Nego, šta je ono beše Šabić zabranio Bus Plusu da radi? Ne čini li ti se da postoji opravdan razlog za bunt? Eeeej, oni kao nisu znali da ne smeju da obrađuju informacije, pa ih on mora podsećati. Sve neke naivne Tome, otvorili firmu od 500 evra, jedan zaposleni i - paf, odjednom posao naplate u celom gradu?Reci ti meni - zar GSP nije poslednjih 50 godina naplaćivao taj isti gradski prevoz? Gde je zapelo? Nemaju iskustva, ljudstva, logistiku? Pa su morali da unajme drugu firmu? Štagod se događa, ti samo pogni glavu još više i mrmljaj sebi u bradu (ali tiho, da te ne čuju), ali nemoj da te vide da se nešto buniš. Plaćaj i ćuti, nemoj slučajno da postaneš stoka koja se ne validira iako je platila kartu.
Link to comment
da ponovim i ovde. ako neko ima drugaciju informaciju, neka me koriguje
Nadam se da su mu tokom remonta stavili nov validator. Zamisli samo da se roditelji nastradalih ne validiraju kad uđu u autobus, pa da Đilas napravi konferenciju za štampu gde kaže "Slobodno vi nemojte da plaćate prevoz i iživljavajte se na kontrolorima, ali imajte u vidu da ćete dobiti tačno onoliko prevoza koliko ste platili" ... :fashisto:
Link to comment

koleginica je pre par dana isla pesice do Kanarevog brda jer su apsolutno sva vozila sa linije povucena bez objasnjenja, autobusa nije bilo vise od 90 minuta.autobus 27 u spicu ima interval od oko 20 minuta, povlaci se veci deo vozila. pre 5 dana su na liniji 46 na pravcu bila samo 2 vozila, u spicu, dok je na drugom pravcu saobracaj bio normalan, sto me navodi na misao da je svako cetvrto vozilo ostajalo na liniji dok su ostala iskljucivana.u autobusi 27 pre nekoliko dana kontrolori su izbacili nevalidiranog coveka iz vozila uz pretnju zvanja policije, iako je jos uvek u toku probni period.apsolutno sve se vratilo na isto, cini mi se da su u pogonima mislili da ce uslediti disciplinske mere i da ce morati da srede ponasanje, pa su tokom 10-15 dana radili dobro i po redu voznje. no, nista od toga. moja busplus karta se vise ne validira, ko im jebe mater lopovsku. ocigledno je da prevoz moze biti dobar sa ovim voznim parkom i ovakvim saobracajem, no vozaci to ne zele. ne vidim zasto bih im ja placao da ne rade i da ponovo kradu voznje.

Link to comment
Reci mi iskreno da li misliš da će validacija mesečnih povlastica (već plaćenih) povećati prihode BusPlusa samo zato što će se manje ljudi švercovati? Ili će im doneti prihod jer će svoje piplmetre, rezultate i analize prodati jednoj Jaffi koja reklamira nov keks za mlade, ili Prizmi koja reklamira aparat za merenje pritiska baš na liniji gde se voze penzioneri?
e svashta, sta ima da piplmetruju? jafa ce se jest oko shkole. a aparat za pritisak moze da se uvalja na linijama 82 i 65?mislim, ta informacija je javno dobro, otkad je to tolika nauka :unsure:
Link to comment

Danas uplatio markicu.Uopšte nemam nameru, čak ni u pokušaju, nekakvog "validiranja".Ja sam svoju vožnju u martu uredno platio unapred.Iskopirao sam u nekoliko primeraka fiskalni račun na kojem se jasno vidi broj BusPlus karte, da dam smradovima ako mi baš ne budu verovali na reč ili ne budu mogli videti da je građanska dužnost za Mart izvršena.A mogu da probaju da mi je blokiraju - u tom slučaju im nikada više neću platiti.E, da. Priče iz rova:U petak sam se vozio u 46-tici gde se bata šofer više puta bezrazložno zaletao a zatim naglo kočio na semaforima i stanicama. Srećom sve je prošlo sa nekoliko gaženja saputnika po cipelama i malo jačem guranju mase usled gubitka ravnoteže.Kao da je namerno želeo da se nešto desi, neko izlomi ili nešto otkaže na vozilu. :twak:

Link to comment

Nikad neću zaboraviti vozača koji je na +40 stepeni stajao 20 minuta na početnoj stanici, sa sve upaljenim motorom, u autobusu bez klime u kom prozori ne mogu da se otvore. Reakcija putnika je bila nešto najbliže lynch mobu što sam ikad video.

Link to comment

Otišao danas do trafike, sa namerom da platim 2600 dinara za mesečnu markicu za zaposlene. Pružio sam BUSPLUS karticu i zatražio da me dopune. Vrlo ljubazna gospođa mi odgovara da sistem registruje da sam i dalje nezaposlen i da treba da platim 1100 dinara. :wub: E to me je baš obradovalo jer sam uštedeo 1500 dinara. Ali, što bi rekla Keri Bredšo, I couldn't help but wonder, u zemlji u kojoj se podaci o ličnosti ukrštaju, uparuju, umnožavaju, kopiraju - svašta se sa njima radi - kako dakle u takvoj državi taj BUSPLUS nema mogućnost da proveri da sam ja već 5 meseci uredno zaposlen to jest da imam radni odnos i da s tim u vezi ne bi trebalo da imam pravo na subvencionisanu cenu mesečne markice za prevoz?! Ispustili su čistu zaradu od 1500 din.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...