Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Tačno tako, šta me briga koliko je stanica udaljen neki autobus ili tramvaj, hoću da znam koliko je to u minutima. U metroima u Londonu, Rimu i Beču na displejima piše vreme dolaska sledećeg vozila u stanicu, a ne da li je 5 stanica udaljen.
Prilično sam siguran da će u beogradskom metrou, kada bude izgrađen, na sve strane biti postavljeni ovakvi displeji. Što se tiče autobusa, to još uvek nije podrazumevajuća evropska praksa. U nekim gradovima su postavljeni displeji, negde su na tabli odštampana vremena dolazaka vozila u stanicu tokom celog dana (ovo je npr. Dubrovnik imao još pre 30 godina ali tamo je neuporedivo lakše održavati red vožnje u odnosu na Beograd), negde nema bilo kakvih informacija o dolasku sledećeg vozila.
Link to comment
Interesantno. Kvadrat im je znatno jeftiniji nego kod nas, a renta za stan znatno veća. Ne vidim logiku? Isto važi i za Istanbul.Jel stvarno neto u Istanbulu 900 evra? Znala sam da je Turska baš u usponu, ali ovo mi je malo šokantno.
Troškovi izgradnje nisu veliki, a lopovluk i korupcija su u koliko-toliko normalnim razmerama i ne obijaju se o leđa kupaca. Glavni razlog, međutim, je ogromna tražnja. Građevinska industrija ima rast od 30%(!) godišnje, ogromni kondominijumi se grade na sve strane i sve to opet ne uspeva da pokrije ogromnu tražnju. Što se napravi, momentalno bude rasprodato. Raspon plata je ogroman tako da izvlačenje nekog opšteg proseka nije previše korisno. Imaš neobrazovane mlade ljude koji rade pomoćne poslove za 500 evra, a imaš i mlade inženjere čija početna plata iznosi dve hiljade. U industrijama gde je najveći rast uzima se i po 3-4 hiljade sa nekoliko godina iskustva. Zavisi od poslodavca i od opštih trendova.Istanbul je btw, onako odokativno, nekih 30% skuplji za život u odnosu na Beograd. Edited by beowl
Link to comment
У Измиру не постоје месечне карте, плаћа се свака вожња. Цена једне вожње у јавном превозу у Измиру је 0.85 Еура уз бесплатно преседање у року од 90 минута, а за повлашћене категорије (ученике, студенте,...) износи 0.45 Еура.
Pa ako plaćanje karte bude povezano sa ovim, to bi moglo da bude ok. 90 minuta bi trebalo da bude dovoljno da se prebaciš sa kraja na kraj grada, a verovatno bi malo i smanjilo gužvu jer bi ljudi prestali da koriste bus na kraćim relacijama.
Link to comment
Pa ako plaćanje karte bude povezano sa ovim, to bi moglo da bude ok. 90 minuta bi trebalo da bude dovoljno da se prebaciš sa kraja na kraj grada, a verovatno bi malo i smanjilo gužvu jer bi ljudi prestali da koriste bus na kraćim relacijama.
ali, ali. kako smo sigurni da se sistem (re)dizajnira da bi nama bilo prijatnije? :unsure:ovo samo pouchena drugim opravkama (tipa radno vreme banaka, na primer)...
Link to comment

Baš sam izlazio iz podzemnog kad su se čukali, čuo bum i prateće zvukove, yeah!Iz grada se vratio tramvajem par sati kasnije, validatori bili što počupani što pogašeni. Neki ludi čile paradirao po vozilu, kipteo što ne može da se validira i objašnjavao ljudima koji su ostvarivali eye contact da im (nam?) tako i treba kad zovemo Turke da naplaćuju... Onda ga je neko zamolio da sedne i odjebe, što je sa neoduševljenjem i uradio.-_-

Link to comment

Ja i juce i danas ubo 88 u kojoj validatori svetle, ali ne validiraju.Posto je danas bio prazan bus odsetao se do vozaca, i pitao ga:-Jel rade validatori?(mrzovoljno)-Ne naravno-A jeste li zvali ove da prijavite?-Sta me briga , sta ja imam sa tim...Elem bice tu cirkusa vidim ja...

Link to comment

Pa znaju oni u centrali valjda da su ugašeni čim se ugase/pokvare/otkače, nije baš rocket surgery detekcija da li su u nekom vozilu "svi sistemi nominalni".

Link to comment

Zar ne bi bilo super da se pored ovog postojećeg, koji omogućava da u svakom trenutku znate gde se nalazi željeni autobus, tramvaj, trolejbus, uvede još jedan SMS info servis, nešto kao "Đilas Info", pomoću kojeg bi građani u svakom trenutku znali gde se nalazi gradonačelnik Beograda?Recimo, da se ukuca "zvezdica - 011 - zvezdica - djilas - taraba" i posle toga da dobijete obaveštenje o Đilasovoj lokaciji, na primer: "Gradonačelnik Đilas je na gradilištu mosta u Borči" ili "Gradonačelnik Đilas je u kabinetu" ili "Gradonačelnikl Đilas je na skijanju na Kopaoniku" i sl ...

Link to comment

Боже мили! Чуда великога!Кад се ћаше по земљи Србији,По Србији земљи да преврнеИ да друга постане судија,Ту кнезови нису ради кавзи,;Нит' су ради Турци изјелице,Ал' је рада сиротиња раја,Која глоба давати не може,Ни трпити Турскога зулума;

Edited by Matilda Ivancic
Link to comment
Zar ne bi bilo super da se pored ovog postojećeg, koji omogućava da u svakom trenutku znate gde se nalazi željeni autobus, tramvaj, trolejbus, uvede još jedan SMS info servis, nešto kao "Đilas Info", pomoću kojeg bi građani u svakom trenutku znali gde se nalazi gradonačelnik Beograda?Recimo, da se ukuca "zvezdica - 011 - zvezdica - djilas - taraba" i posle toga da dobijete obaveštenje o Đilasovoj lokaciji, na primer: "Gradonačelnik Đilas je na gradilištu mosta u Borči" ili "Gradonačelnik Đilas je u kabinetu" ili "Gradonačelnikl Đilas je na skijanju na Kopaoniku" i sl ...
Ne znam šta će nam to, kad god sam u dgra naleteo na Šilasa, a u blizini nije bilo kamera, lik je bio u fazonu neukroćene goropadi, dernjao se na nekoga preko telefona ili fejs tu fejs. Ne želim da znam gde je. Lepše da mi Studio Bee to našminka.
Link to comment

e, ja se nekoliko puta sasvim uspešno validirala, i validator je uredno objavljivao i pokazivao sve staniceali!niti jednom nisam uspela da validiram dve vožnje :huh:da li sam ja šašava ili šta, ali ja nigde ne videh nikakvu opciju <niti bilo šta slično> da izaberem 2 vožnje :huh:gde je to skriveno i u kom obliku i kada dolazi na red?

Link to comment
ali!niti jednom nisam uspela da validiram dve vožnje :huh:da li sam ja šašava ili šta, ali ja nigde ne videh nikakvu opciju <niti bilo šta slično> da izaberem 2 vožnje :huh:gde je to skriveno i u kom obliku i kada dolazi na red?
Ja sam video jutros (bejah nabijen uz validator) da postoji u gornjem desnom uglu zeleni kvadratić na kome piše "Grupna karta". Verovatno je to. Inače makina uredno prijavi da je kartica već validirana, sa sve žućkastim upozorenjem. Nisi šašava, da zaključimo.
Link to comment

a šta da radimo mi iz unutrašnjosti koji dodjemo u veliki grad jednom u 3meseca ili redje?nisam još bila od uvodjenja busplussistemanegde sam pročitala da je moguće kupiti kartu kod vozača?kako to funcioniše?i jel moguće nekako drugačije negde kupiti pojedinačnu,za 1 vožnju, kartu?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...