Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

vrlo sam zadovoljna kako divajs najavljuje stanice. a meni mi u glavi jedan drugi grad i jedan drugi prevoz i ...frunzenskaya, sportivnaya, vorobyovy gory, universitet :wub:

Link to comment
oce li i komunalna policija da ucestvuje u progonu svercera?
Verovatno da neće, jer oni služe da se samo šetaju na potezu od Beograđanke do njihovog sedišta u Maršala Tolbuhina, i da lepo izgledaju i da idu na stari DIF na rekreaciju. Samo sam ih jednom videla da nešto rade, a to je teranje uličnih prodavaca sa Slavije i okolnih ulica, a i tada se nešto nisu pretrgli od zalaganja. Edited by Arkadija
Link to comment
A istina je da ako bi svi plaćali karte GSP bi imao nove autobuse i ne bi morao da izvlači ove krntije iz depoa.
I da svi, baš svi, plaćaju, kvalitet prevoza bi bio tek neznatno bolji.Kao primer može da ti posluži gradski prevoz 2001-2005 (pre drakonskog skoro 90% poskupljenja 2008), kada su svi još verovali "u bolje sutra", kada ne pamtim da sam video ijednog klinca a da nije otkucao kartu čim je ušao.I koliko je prevoz tada bio "bolji"?...
Jasno mi je i koje su prednosti validiranja jer to je sjajan način za praćenje statistike koje linije treba da se pojačaju polascima, gde ima previše polazaka, koji deo dana je najkritičniji i sl. Ali velika mana validiranja je vreme trajanja koje će usporavati poslaske sa prometnih stanica.
Validiranje služi samo za, po potrebi, praćenje ljudi i bolje planiranje (tj naplaćivanje) reklama i oglasnog prostora (zato im je bitan profil (penzosi, studenti, zaposleni...) putnika na nekoj liniji).Obe konstatacije su utopističke i ne poklapaju se ni 0,1% sa stvarnošću. Edited by ion
Link to comment
Verovatno da neće, jer oni služe da se samo šetaju na potezu od Beograđanke do njihovog sedišta u Maršala Tolbuhina, i da lepo izgledaju i da idu na stari DIF na rekreaciju. Samo sam ih jednom videla da nešto rade, a to je teranje uličnih prodavaca sa Slavije i okolnih ulica, a i tada se nešto nisu pretrgli od zalaganja.
Komunalna je suvise zauzeta na beogradskom aerodromu gde maltretiraju legalne taksiste koji dodju na poziv da preuzmu stranke...
Link to comment
Obe konstatacije su utopističke i ne poklapaju se ni 0,1% sa stvarnošću.
Ok, ja nemam dokaz da to služi za šta je meni logično da bi trebalo.Ali ne verujem ni da ti imaš neke dokaze za svoje pesimističko predviđanje pa je i glupo da se raspravljamo oko toga.
Link to comment

Dokaze nemam, samo 35-togodišnje iskustvo u gsbovanju ;)Doduše ni ti se ne kidaš previše da pojasniš zašto stanje nije bilo mnogo bolje pre 2007 (dakle pre SEKE, dok su se dobijali dž busevi i tramvaji, dok su skoro svi kupovali karte i markice, dok su još svi verovali (ili se bar nadali) da se korupcija u javnim preduzećima smanjuje)Tvoja logika jeste normalna, ali samo za normalnu državu.Realno, šta, kao veliki gsb planeri ne znaju na kojim linijama i u koje vreme ne možeš ni šibicu da ubaciš u autobus?Enivej, BusPlusPers imam i uplaćujem (nosim fiskalni račun sa sobom), ali ne validiram. Nek' smisle neki drugi način.

Link to comment
BusPlus, sve je njihovo, oprema, instalacija, održavanje, GSP nema ništa sa time, a ovi uzimaju 8.53% narednih deset godina, s tim što grad može da otkupi ceo posao (vredan 12 miliona eur) i pre roka od deset godina...
Meni ovo boldovano lici na semu da ortaci jedni drugima izadju u susret....
Link to comment

Za dž su se dobijali busevi i tramvaji samo 2001.-2002. koliko mene pamćenje služi. Poslednji besplatni su stigli "japanci" 2003.Nakon toga GSP je par puta kupovao određeni kontigent novih autobusa. Ne sećam se koliko, ali evo šta sam našao na netu:

Leta 2002 godine GSP obnavlja jedan deo voznog parka... kupuje se od Ikarbusa kontigent od 200-nak novih Ikarbusa... u pitanju su bili restilizovani modeli, koji su se pokazali izuzetno izdrzljivi na teske uslove saobracaja u Beogradu.Krajem zime 2003 Japanska vlada donira Beograd sa 100 novih MAN autobusa (SG313 kao zglob, i isti takav solo autobus), ti autobusi su u gradu postali poznati kao "Japanci" i to su prvi autobusi u novoj zutoj boji. Osvezenje na ulicama Beograda je bilo primetno. Novi autobusi su usli svima u srce, i danas svi saobracaju bez problema.GSP Beograd kupuje posle ko zna koliko godina prvi put nove strane autobuse... to su bili Mercedes Conecto modeli. Nabavljeni su 2003 i 2005 godine. Znam da se Conceto u Rijeci nije dobro pokazao (bar tako kazu neki Rijecani koje znam) ali Conecto u Beogradu sasvim super rade....2008 godine GSP je objavio da je kupio 100 novih niskopodnih autobusa sa klimom, u pitanju su naravno Ikarbus IK218N modeli... jedva sam cekao da ih vidim na ulicama grada... tako da su sada pravi ukras Beogradu. Vec ih ima 70-tak, a svih 100 ce biti isporuceni do kraja 7-og meseca.
Ovaj lik pominje i kada je grad naterao privatnike da nabave nove autobuse. Sećam se da su tada oni svi bili uzeli autobuse na lizing, pa smo imali gomilu plavih autobusa sa reklamama za lizing.Kada je Đilas izabran sećam se da je rekao da se neće nabavljati novi autobusi već da će grad da uloži te pare u osposobljavanje gradske železnice. Da će se kupiti neke nove kompozicije za beo voz i šta je već tu trebalo da se uloži, što je i urađeno. Takođe su u poslednje 4 godine ugovorene isporuke novih trola i tramvaja. Tako da nisu ulagane pare u autobuse već u druga vozila.Sa druge strane karta je poskupela sa nekih 15 din. do sadašnjih 60. a markica od 1.250 din. od sadašnjih 2.650. U tom periodu je benzin poskupeo sa 50 na 130 din. pa samo ako gledamo cenu benzina tu postoji potpuna opravdanost za poskupljenje karata i markica.A što se tiče šverca nađoh zanimljiv podatak - Šverc 17.05.2004.
- U određenom periodu doći će do zamene povlastica, kao i uvođenja novih karata. Kontrole će biti pooštrene i nadamo se da će šverc biti smanjen ispod osam odsto, koliko otprilike iznosi danas. Kontrolori GSP od juče imaju pravo da proveravaju i putnike u privatnim autobusima - rekao je Slaven Tica.
Link to comment

trenutno me ne zanimaju ti novi autobusi, ovih dana bi me radovali smederevci (peći, ne ljudi) po busevima ili me bije baksuz svojski ili su sistematski poisključivali grejanje, valjda daju svoj doprinos štednji električne energijenov, star bus, nema bre grejanja ič

Link to comment
...Sa druge strane karta je poskupela sa nekih 15 din. do sadašnjih 60. a markica od 1.250 din. od sadašnjih 2.650. U tom periodu je benzin poskupeo sa 50 na 130 din. pa samo ako gledamo cenu benzina tu postoji potpuna opravdanost za poskupljenje karata i markica.
Sa treće strane, kada su digli cenu markice od 300 na 2400 (2008), evro je od 60 došao na manje od 90(31.12.2008).Karta je 2002 koštala 8, a sada 60.Uporediti sa inflacijom, rastom evra,...
A što se tiče šverca nađoh zanimljiv podatak - Šverc 17.05.2004.
- U određenom periodu doći će do zamene povlastica, kao i uvođenja novih karata. Kontrole će biti pooštrene i nadamo se da će šverc biti smanjen ispod osam odsto, koliko otprilike iznosi danas. Kontrolori GSP od juče imaju pravo da proveravaju i putnike u privatnim autobusima - rekao je Slaven Tica.
To je otprilike ono što pokušavam da kažem. Šverc je bio 5-10% ali visok procenat naplate nije bio dovoljan za njihove apetite, već umesto da su cenu podizali minimalno i postepeno, napravili su jedan za razum uvredljiv skok od oko 60% u cugu (1400-2200), otkad je naglo porastao broj švercovanja.No, idemo dalje. Edited by ion
Link to comment
Za dž su se dobijali busevi i tramvaji samo 2001.-2002. koliko mene pamćenje služi. Poslednji besplatni su stigli "japanci" 2003.Nakon toga GSP je par puta kupovao određeni kontigent novih autobusa. Ne sećam se koliko, ali evo šta sam našao na netu:
Besplatni tramvaji iz Bazela pristizali su i kasnije, poslednja tura stigla je pre recimo 2 godine (mozda i kasnije), a moguce da je jos starih bazelskih tramvaja namenjeno Beogradu.
Link to comment

Ovo valjda pripada ovde:LDP: Mirnim pijancima omogućiti da koriste gradski prevoz Predlog LDP-a će biti da se ulazak u javni prevoz zabrani samo onim licima koja se pod dejstvom alkohola ponašaju agresivno ili na drugi način ometaju putnike i vozača u toku vožnje, dok bi onima koji su konzumirali alkohol, a ne uzmemiravaju bilo koga i ne remete red bio dozvoljen ulazak u gradski prevoz

Link to comment

I Teofil reko: Ustajte, robovi validatora!

Nisam "švercer" ni utopijski anarhista koji veruje u postojanje "besplatnog ručka": BusPlus karticu sam uredno izvadio i uplatio predviđen mesečni iznos za vožnju (2680 dinara), što nameravam i ubuduće da činim. Kartu, međutim, ne "validiram", niti ću to činiti ubuduće, a pretnje "blokiranjima kartice", globama, bacanjima u zindan gde akrepe memla davi i ne-znam-već-čime uopšte me ne uzbuđuju: radite vi svoj posao, a ja ću svoj! Isto to preporučujem i svim prijateljima i poznanicima, među kojima agitujem za istu vrstu građanske neposlušnosti, u ime elementarnog samopoštovanja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...