Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Optimizacija pretraživanja. Ima dobrih načina da se to uradi i bez smanjivanja obima pretraživanja. A nisu to baš prevelike baze. Par stotina hiljada redova jeste relativno veliko, ali sve to može da funkcioniše dobro ako je sistem dobro projektovan. Ako je to stvarni razlog validiranja markica onda su stvarno kreteni.Tačno je i da statistika nije potpuna bez izlazaka, ali da možeš da dobiješ određenu sliku.
dobro, jel ta odredjena slika bolja od one koju ce da sagleda unuche koje sedi sa sveskom u sharagama i udara recke u kolonu ushlo/izashlo, to je 1 pitanje?
Link to comment

Ako bi se ljudi validirali sigurno bi bilo bolje jer bi u ovom slučaju imali informacije za svaki autobus, svaki polazak.Međutim, i ako se ne budu svi validirali mislim da se može doći do podataka po sistemu da se zna otprilike procenat ljudi koji se validira pa se onda dobijeni podaci pomnože sa nekom konstantom.Ali bilo bi dobro da ovo prokomentariše neko sa saobraćajnog faksa.

Link to comment

sinoćnja epizoda NCIS na Avali (repriza u ponedeljak u 20h)ubica i ubijeni nemaju ni jednu dodirnu tačku u životu. onda Geniju sine da pretraži kartice za prevoz i nađe poklapanje. istovremenu vožnju u jednom delu istom linijom metroa na putu za posao. pa sad validiraj pretplatnu kartu. no more strangers in the train.

Link to comment
Izvini, ali meni je ovakvo postavljanje prema kontrolorima prostački.Ti ljudi veze nemaju sa tim što su autobusi loši. Uostalom, kao i većina radnika u GSP-u. I to je jedno od najčešće korišćenih opravdanja zašto ljudi ne plaćaju karte. A istina je da ako bi svi plaćali karte GSP bi imao nove autobuse i ne bi morao da izvlači ove krntije iz depoa.
Salerokada, ne pričam ti o neplaćanju karte. Ja svoju povlasticu uredno plaćam svakog 27-28 u mesecu (za naredni mesec) i kao takav sam redovni platiša za uslugu prevoza.Usluga prevoza podrazumeva da me vozilo GSP-a preveze od tačke A do tačke B.Tokom vožnje, hipotetički je uključeno sledeće:1) Da je neko napravio studiju po kojoj autobus broj 83 ide na svakih 6 minuta2) Da se neko u tom GSP-u brine o tom redu vožnje i tera zaposlene da isti poštuju3) Kada uđem u vozilo, očekujem da je čisto koliko god je to moguće. 4) Očekujem da je tehnički ispravno, kako sa aspekta rada motora i grejanja, tako i po pitanju zatvaranja vrata, prozora, zgloba na zglobnom autobusu.I kada mi uđe kontrola da vidi da li sam platio tu njihovu prljavu uslugu u autobusu u kojem ne radi grejanje, naravno da ću biti nadrkan jer sam PLATIO mesec dana vožnje, a u 4 od pet autobusa u kojem se vozim svako jutro ne radi grejanje. Da svako plati pretplatnu kartu, oni bi imali novca za ispravne autobuse? Jeste, qratz! Gde odlazi lova od oglašavanja u autobusu. Svaki raspali autobus ima Masel panoe, gomile reklama. Svaki raspali autobus je iscrtan reklamom neke banke, deterdženta, životnog osiguranja. Svaki treći raspali ili čitav autobus ima monitor na kojem se vrte reklame. Izvini sinak, ali ko to plaća i gde idu te pare.Ovo u GSP-u je po principu "Pare koje nam dajete nisu nam dovoljne, dajte nam još".Samo pogledaj onu sliku gde je sneg napadao u autobus i takav autobus vozi putnike. Važno je da se u njemu nalaze 4 validatora koji skupa koštaju oko soma evra. Naravno da kontrolori nisu krivi što rade za smrdljivog gazdu i da je njihov posao samo da kontrolišu karte, ali da on meni UZIMA moju plaćenu kartu i to za uslugu koja je samo delimična - o da, krajnje je vreme da i građani krenu da se ponašaju (kako ti kažeš) prostački. Da rezimiram - plaćam 2680 dinara - hoću za to samo normalnu uslugu, normalan red vožnje, autobuse pristojnog izgleda i tehničke ispravnosti.
Link to comment
Ako bi se ljudi validirali sigurno bi bilo bolje jer bi u ovom slučaju imali informacije za svaki autobus, svaki polazak.Međutim, i ako se ne budu svi validirali mislim da se može doći do podataka po sistemu da se zna otprilike procenat ljudi koji se validira pa se onda dobijeni podaci pomnože sa nekom konstantom.Ali bilo bi dobro da ovo prokomentariše neko sa saobraćajnog faksa.
Ma, kako je bilo ranije? Staviš studente saobraćajnog faksa mesec dana da se voze, kod svakih vrata sedi jedan, upisuje broj ulazaka i izlazaka putnika, tokom špica. Big deal.
Link to comment

Građani se odavno ponašaju prostački smišljajući raznorazne izgovore zašto neće da plaćaju prevoz, a realno je pravi razlog to što ih je baš briga i što im se može.GSP realno ne dobija dovoljno para od karata jer je naplata katastrofalno opala u poslednjih 5-6 godina. Koliko ste puta videli da pola putnika izađe kada primeti kontrolu koja ulazi? Ja sam to video mnogo puta.I tačno je da su autobusi stari, ne greju, ne idu redovno i sl. Ovih dana je i moralo tako jer tramvaji nisu išli (ne znam za trolejbuse) i trebalo je mnogo autobusa da pokriju te rupe. Ali, ako nisi zadovoljan možeš pisati direktoru GSP-a i žaliti se, možeš otići do njega d se žališ. Možeš to isto da uradiš i kod Đilasa. I na kraju možeš da glasaš protiv Đilasa jer smatraš da loše radi svoj posao i da će novi gradonačelnik poboljšati stanje prevoza. U svakom slučaju istresanje na kontrolorima je prostačko ponašanje koje ne rešava ništa već samo dovodi do incidenata na relaciji putnik-kontrolor.A busevi sa monitorom su privatni.

Link to comment
Građani se odavno ponašaju prostački smišljajući raznorazne izgovore zašto neće da plaćaju prevoz, a realno je pravi razlog to što ih je baš briga i što im se može.GSP realno ne dobija dovoljno para od karata jer je naplata katastrofalno opala u poslednjih 5-6 godina. Koliko ste puta videli da pola putnika izađe kada primeti kontrolu koja ulazi? Ja sam to video mnogo puta.I tačno je da su autobusi stari, ne greju, ne idu redovno i sl. Ovih dana je i moralo tako jer tramvaji nisu išli (ne znam za trolejbuse) i trebalo je mnogo autobusa da pokriju te rupe. Ali, ako nisi zadovoljan možeš pisati direktoru GSP-a i žaliti se, možeš otići do njega d se žališ. Možeš to isto da uradiš i kod Đilasa. I na kraju možeš da glasaš protiv Đilasa jer smatraš da loše radi svoj posao i da će novi gradonačelnik poboljšati stanje prevoza. U svakom slučaju istresanje na kontrolorima je prostačko ponašanje koje ne rešava ništa već samo dovodi do incidenata na relaciji putnik-kontrolor.A busevi sa monitorom su privatni.
Čekaj čekaj, ja se ponašam prostački, ili građani? Nemoj mi sad odjednom od pojedinačnog ka opštem.Ja sam napomenuo kako redovno plaćam kartu, a ti okrenuo priču kako mnogi građani ne plaćaju karte. Ko se sve žalio, pa nije prošlo? Moja devojka takođe dvaput pisala GSP-u zbog nekih neredovnih polazaka, misliš da joj je neko odgovorio.Nije svako ponašanje prostačko. Jednostavno ću sa njima krenuti u dubokoumnu filozofiju "izvinite, a zašto ovde ne radi grejanje? Izvinite, a zašto vi naplaćujete karte u autobusu koji prokišnjava? Izvinite gde treba da doplatim da očiste autobus kojim putujem?"Da li je i to prostačko?Ti isti kontrolori i ti ljudi iz GSP-a takođe treba da najure alave kerove iz svojih redova, zašto da to bude moj posao (da im pišem, savetujem, glasam za ovog ili onog). Neka se i oni pobrinu da budu dobra firma, pa će na taj način privući kupce, odnosno nove platiše. Ovakvim pristupom će samo oterati nas redovne. Napominjem, ja uslugu prevoza REDOVNO plaćam, šta ti nije jasno u tome?
Link to comment
Čekaj čekaj, ja se ponašam prostački, ili građani? Nemoj mi sad odjednom od pojedinačnog ka opštem.Ja sam napomenuo kako redovno plaćam kartu, a ti okrenuo priču kako mnogi građani ne plaćaju karte.
Nisam ja taj koji je krenuo od pojedinačnog ka opštem:
krajnje je vreme da i građani krenu da se ponašaju (kako ti kažeš) prostački.
Građani se odavno ponašaju prostački
Jel sada jasnije ko se ponaša prostački?
Ko se sve žalio, pa nije prošlo? Moja devojka takođe dvaput pisala GSP-u zbog nekih neredovnih polazaka, misliš da joj je neko odgovorio.
Evo npr. ja sam se pre par godina žalio jer je poslednji dnevni polazak otišao ranije i odgovorili su mi da je utvrđeno da je taj vozač stvarno ranije došao u garažu te večeri i da će biti kažnjen.Mada nemam iluziju da svima odgovaraju i da sve primedbe razmatraju.
Nije svako ponašanje prostačko. Jednostavno ću sa njima krenuti u dubokoumnu filozofiju "izvinite, a zašto ovde ne radi grejanje? Izvinite, a zašto vi naplaćujete karte u autobusu koji prokišnjava? Izvinite gde treba da doplatim da očiste autobus kojim putujem?"
I onda on može dubokoumno filozofski da odgovori: "Izvini, a ko te tera da se voziš u autobusu koji prokišnjava? Sačekaj sledeći."
Ti isti kontrolori i ti ljudi iz GSP-a takođe treba da najure alave kerove iz svojih redova, zašto da to bude moj posao (da im pišem, savetujem, glasam za ovog ili onog). Neka se i oni pobrinu da budu dobra firma, pa će na taj način privući kupce, odnosno nove platiše. Ovakvim pristupom će samo oterati nas redovne. Napominjem, ja uslugu prevoza REDOVNO plaćam, šta ti nije jasno u tome?
Ti stvarno veruješ da je svaki radnik na svetu u mogućnosti da najuri svog nadređenog ako vidi da ovaj ne radi kako treba?A ako želiš bolju uslugu onda treba da uradiš ono što je do tebe. Tako npr. da bi se poboljšao prevoz treba da vršiš pritisak na rukovodstvo GSP-a. Ako to ne upali vršiš pritisak na one koji njih podstavljaju tj. na gradsku vlast. Ako ni to ne upali onda glasaš za nekoga drugoga.A gde sam te optužio da ne plaćaš prevoz?Samo sam konstantovao da je glupo iživljavati se na kontrolorima.
Link to comment
I onda on može dubokoumno filozofski da odgovori: "Izvini, a ko te tera da se voziš u autobusu koji prokišnjava? Sačekaj sledeći."Ti stvarno veruješ da je svaki radnik na svetu u mogućnosti da najuri svog nadređenog ako vidi da ovaj ne radi kako treba?A ako želiš bolju uslugu onda treba da uradiš ono što je do tebe. Tako npr. da bi se poboljšao prevoz treba da vršiš pritisak na rukovodstvo GSP-a. Ako to ne upali vršiš pritisak na one koji njih podstavljaju tj. na gradsku vlast. Ako ni to ne upali onda glasaš za nekoga drugoga.
Hajd' da malo spustimo loptu.Apropo filozofskog odgovora "sačekajte drugi", dobio bi još filozofskiji odgovor "I vi tražite kartu od nekog drugog putnika ako vam ne odgovara moje ponašanje". Tako može u nedogled. Jer ja ne želim da čekam kada će mi naići ispravan autobus. Pa u jednom ne radi grejanje, drugom fali parče krova... i tako u nedogled. Pazi, ja sam svoju uslugu unapred platio za taj mesec. Oni unapred dobijaju novac za uslugu koju tek treba da realizuju. Ako već radnik zaposlen u GSP-u (a kontrolori čak više nisu ni GSP, nego BusPlus) ne mogu da vrše pritisak, što onda misliš da isto tako običan građanin može uraditi više. Uostalom, glas tog kontrolora na izborima vredi isto koliko i moj. Ako su građani nezadovoljni i on oseća neraspoloženje među njima, neka i on izvrši pritisak na nadređenog, kako bi se popravila situacija. I neka na sledećim izborima ne glasa za Đilasa.Da budem iskren, mislim da su ti odgovori koje daju mejlom više pro forme, nego što su stvarno tako i uradili. Kao što u panduraciji, kada se dogodi neko iživljavanje od strane murije, kažu "Policajac je suspendovan i preduzete su sve mere protiv njega", isto tako se i ovde verovatno završi.Ne bih da budem sada neki drkoš, ali imam utisak da lik što ti je odgovorio na mejl je razmišljao "Hajd' da mu odgovorim kako smo preduzeli sve mere, čisto da ga skinem sa vrata"Taj isti GSP (koji plaćamo mi) ima neku svoju unutrašnju kontrolu, reviziju, tehničku službu i brdo ostalih organa koji su plaćeni da se brinu da taj prevoz funkcioniše kako treba. Ukoliko nekom autobusu fali parče patosa, pa ja tokom vožnje gledam u asfalt ispod sedišta, postavlja se pitanje ko je taj autobus pustio tog jutra na ulicu. Ako je neko toliko drzak da autobus koji prokišnjava pusti u saobraćaj, čisto sumnjam da će ga nešto pogoditi moj mejl i slično.Da ne teramo mak na konac. Kada prođe ovaj kijamet i kada se normalizuje klima u Beogradu, videću koliko koji autobus kasni, kada dođu tri 65-ice zaredom, koji autobus je prljav u 7 ujutro i slično. I onda ću im pisati, pa ću videti kakvi će odgovori da dolaze.
Link to comment
Izvini, ali meni je ovakvo postavljanje prema kontrolorima prostački.Ti ljudi veze nemaju sa tim što su autobusi loši. Uostalom, kao i većina radnika u GSP-u. I to je jedno od najčešće korišćenih opravdanja zašto ljudi ne plaćaju karte. A istina je da ako bi svi plaćali karte GSP bi imao nove autobuse i ne bi morao da izvlači ove krntije iz depoa.
Pazi ja razumem da se ne treba ponašati prostački, ali ta logika "nisu oni krivi oni su samo kontrolori/šalterski službenici/kasiri/komunalci " onda znači da svi treba da ćutimo.Jbga njima nije lako ali ja se susrećem sa njima na tom nivou, tek recimo, ovi što plaćam kod njih BusPlus nemaju veze sa uslugom koju očekujem od javnog prevoza....
Link to comment

A jel bilo negde kako se dalje rasporedjuje profit ? ako se ne varam, GSP je platio BusPlusu da uvedu novi sistem i da vrse kontrolu i prodaju karata. Da li GSP uzima % od prodaje karata ili uzimaju fiksni mesečni iznos od busplusa ?

Link to comment
onda znači da svi treba da ćutimo
Ne znači da treba da ćutimo. To je ono što sam pričao i Šumejkeru. Svađanje sa kontrolorima neće doneti nikakve rezultate. Adresa na koju se treba obratiti su GSP i gradska vlast.
Link to comment
Samo pogledaj onu sliku gde je sneg napadao u autobus i takav autobus vozi putnike. Važno je da se u njemu nalaze 4 validatora koji skupa koštaju oko soma evra.
čekaj: 1500 vozila sa po 4 validatora znači da su samo oni plaćeni milion i po. sa montažom, priključcima, softverom, komandnim centrom, može li se reći još toliko?ExicPL je napisao ovo
Apex/BusPlus ima 8.5%, ostatalo ide GSPu
tih 8.5% mogu da pokriju nekakvo održavanje, kontrolore, sitan profit. ne i investiciju.ko je u stvari platio instaliranje busplus sistema?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...