Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Oduzeo bih ja njemu malo zuba da mi uzme karticu.Hajd' sad ozbiljno. Znači, pravilnikom i ugovorom oni govore šta treba da radiš, pa ti onda dubi na glavi jer pravilnik to propisuje. Može da proveri da li je validirana ali samo iz moje ruke, ne dam mu karticu u ruke.I jedva, ali jedva čekam da mi uđe kontrola u autobus u kojem ne radi grejanje. I koji je prljav. I u koji upada kiša ili sneg, jer je pocepan šiber gore. Pa da vidimo šta ja to plaćam i koga oni kontrolišu. Ispizdeo sam poslednjih nedelju dana, skoro svaki autobus nema grejanje.Sve je super da ti imaš red vožnje, pristojnu unutrašnjost, čiste autobuse i tako dalje. Sada će biti fora da ako se žališ gsp-u na rad kontrolora, oni kažu "Obratite se BusPlusu mi nemamo ništa sa tim".Kako su džiberski odradili. Platiš vožnju a ne ponašaš se kako treba - oduzimaju ti karticu.

Link to comment
Sve je super da ti imaš red vožnje, pristojnu unutrašnjost, čiste autobuse i tako dalje. Sada će biti fora da ako se žališ gsp-u na rad kontrolora, oni kažu "Obratite se BusPlusu mi nemamo ništa sa tim".Kako su džiberski odradili. Platiš vožnju a ne ponašaš se kako treba - oduzimaju ti karticu.
Cenim da je ceo koncept rađen na tom principu!prebacivaje odgovornisti sa jednog na drugogžališ se kontroloru na stanje autobusa - mi nemam ništa sa tim mi smo BusPlusžališ se GSPu na oduzimanje kartica - mi nemamo ništa sa tim mi smo GSP
Link to comment
Cenim da je ceo koncept rađen na tom principu!prebacivaje odgovornisti sa jednog na drugogžališ se kontroloru na stanje autobusa - mi nemam ništa sa tim mi smo BusPlusžališ se GSPu na oduzimanje kartica - mi nemamo ništa sa tim mi smo GSP
samo zameni:žališ se kontroloru na oduzimanje kartica - mi nemam ništa sa tim mi smo BusPlusžališ se GSPu na stanje autobusa - mi nemamo ništa sa tim mi smo GSP
Link to comment
Takođe. 23ka, ušli su posle Ade. Jako ljubazni, propisno obeleženi, mada ih onaj validator čini uočljivim u svakom slučaju.Danas kontrolor uzima personalizovanu, mesečnu od neke gospođe. "Jeste se validirali pri ulasku u autobus?"" Nisam."" Kazna za to je oduzimanje kartice, dok je ne aktivirate ponovo. Molim vas, ubuduće se validirajte pri ulasku" I uze joj čovek karticu, validirao je i vratio.
Ma tačno sam provalio da ne vredi pitati ove na telefonu nego tek kontrolore.Samo mi nije jasno:Oni će da ODUZMU karticu???
Meni deluje da bi te kazne i oduzimanje kartice pali na sudu. Platio si i imaš pravo da se voziš.Šta kažu pravnici?
Jel ima neko taj papir koji se potpisivao pri vađenju personalne, čisto da vidimo šta su ugurali u ugovor.Naravno znam kad sam pričao sa prijateljem pravnikom oko nekog drugog ugovora on mi je rekao:To što si ti u ugovoru potpisao nešto a to nije po zakonu ne znači da oni imaju pravo samim tvojim praistankom....
Link to comment

Ljudi realno serete. Ispada da je ta validacija mesecne karte sada neki ne znam kakav nadljudski napor.Btw sumnjam da je jedan od motiva za validiranje i mesecnih karata pored skupljanja statistike bla bla i psiholoski pritisak na svercere.Po starom sistemu, to sto neko ne kuca kartu, ne znaci da je svercer - mozda ima markicu. Dok ne udje kontrola, svercovanje je potpuno anonimna aktivnost...Sada, svi sa vazecom kartom (kakvom god) se "kucaju". Odma znas da onaj ko se nije otkucao, svercuje se.Da li ce to imati efekta na svercovanje, ce vidimo. Ne na sve. Mozda na neke.

Link to comment
Ljudi realno serete. Ispada da je ta validacija mesecne karte sada neki ne znam kakav nadljudski napor.Btw sumnjam da je jedan od motiva za validiranje i mesecnih karata pored skupljanja statistike bla bla i psiholoski pritisak na svercere.Po starom sistemu, to sto neko ne kuca kartu, ne znaci da je svercer - mozda ima markicu. Dok ne udje kontrola, svercovanje je potpuno anonimna aktivnost...Sada, svi sa vazecom kartom (kakvom god) se "kucaju". Odma znas da onaj ko se nije otkucao, svercuje se.Da li ce to imati efekta na svercovanje, ce vidimo. Ne na sve. Mozda na neke.
Realno nekog treba obesiti za muda jer nema dovoljno papirnih kartoncica i to niko nece nadoknaditi. A niko nece validirati kad je guzva inace ce se sitem raspasti.
Link to comment
Cenim da je ceo koncept rađen na tom principu!prebacivaje odgovornisti sa jednog na drugogžališ se kontroloru na stanje autobusa - mi nemam ništa sa tim mi smo BusPlusžališ se GSPu na oduzimanje kartica - mi nemamo ništa sa tim mi smo GSP
Ceo koncept je da se ziva lova otme od GSP.
Link to comment
Pa i kreditnu karticu istop valjda placas
Ali ja banku mogu da zamenim ako sam nezadovoljan. A je l' mi imamo 30 različitih prevoznika, pa da mogu da biram kojim ću ići na posao? Ovako imaš jednog jedinog i to je to.
Link to comment
U ugovoru koji je potpisan pri uzimanju personalizovane kartice sigurno pise da korisnik "mora koristiti karticu u skladu sa navedenim pravilima" od kojih je jedno verovatno validacija pri svakom ulasku u autobus.Recimo to da je validator "kasa". Ja mogu da uplatim 200 din. na ziro racun Maxija, ne znaci da mogu da udjem u Maxi i izadjem samo sa 200 din. robe. Ili mogu da imam kupon iz novina za besplatnih 5 cokoladnih bananica u Maxiju, ne znaci da mogu samo da udjem u Maxi i izadjem sa 5 bananica. Moram na kasu, dam kupon, pa izadjem sa bananicama.Takodje - smes li da udjes u avion a da se nisi cekirao, i ako imas kartu? Ne. I tako dalje. Dakle nema sta sud da se mesa u to.
Kao što reče Velja, nema veze što to piše u pravilniku, ako nije u skladu sa zakonom. Ako postoji takav neki zakon.A nije dobro poređenje sa kasom. Jer sa markicom ti imaš pravo na neograničen broj vožnji, što nije isto kao i da možeš u Maksiju da potrošiš 200 din. Bilo bi dobro poređenje da si sa markicom ograničen na određeni broj vožnji.A za avion ne znam jer se istim nisam vozio još otkako sam imao 5-6 godina ( :( ), ali razlika između aviona i busa je što u avionu imaš ograničen broj mesta, a u autobusu neograničen. :lol:
I jedva, ali jedva čekam da mi uđe kontrola u autobus u kojem ne radi grejanje. I koji je prljav. I u koji upada kiša ili sneg, jer je pocepan šiber gore. Pa da vidimo šta ja to plaćam i koga oni kontrolišu. Ispizdeo sam poslednjih nedelju dana, skoro svaki autobus nema grejanje.Sve je super da ti imaš red vožnje, pristojnu unutrašnjost, čiste autobuse i tako dalje. Sada će biti fora da ako se žališ gsp-u na rad kontrolora, oni kažu "Obratite se BusPlusu mi nemamo ništa sa tim".
Izvini, ali meni je ovakvo postavljanje prema kontrolorima prostački.Ti ljudi veze nemaju sa tim što su autobusi loši. Uostalom, kao i većina radnika u GSP-u. I to je jedno od najčešće korišćenih opravdanja zašto ljudi ne plaćaju karte. A istina je da ako bi svi plaćali karte GSP bi imao nove autobuse i ne bi morao da izvlači ove krntije iz depoa.
Ljudi realno serete. Ispada da je ta validacija mesecne karte sada neki ne znam kakav nadljudski napor.Btw sumnjam da je jedan od motiva za validiranje i mesecnih karata pored skupljanja statistike bla bla i psiholoski pritisak na svercere.Po starom sistemu, to sto neko ne kuca kartu, ne znaci da je svercer - mozda ima markicu. Dok ne udje kontrola, svercovanje je potpuno anonimna aktivnost...Sada, svi sa vazecom kartom (kakvom god) se "kucaju". Odma znas da onaj ko se nije otkucao, svercuje se.Da li ce to imati efekta na svercovanje, ce vidimo. Ne na sve. Mozda na neke.
Ja nemam ništa protiv validiranja kao takvog (lično moj problem je što ne postoje karte koje se plaćaju po kilometraži. Pošto znam da tako nešto neće biti uvedeno onda retko koristim prevoz i na posao idem ili bajsom ili peške. 2,5 km imam od kuće do posla), samo kažem da mislim da je logički neispravno da ti oduzimaju pravo korišćenja nečega što si unapred platio samo zato što ne poštuješ jedno malo bitno pravilo.Jasno mi je i koje su prednosti validiranja jer to je sjajan način za praćenje statistike koje linije treba da se pojačaju polascima, gde ima previše polazaka, koji deo dana je najkritičniji i sl. Ali velika mana validiranja je vreme trajanja koje će usporavati poslaske sa prometnih stanica.A to sa blamiranjem zbog švercovanja je poprilično nategnuto. To bi važilo u nekoj sređenoj zemlji gde svi plaćaju prevoz pa ti ne platiš i svi te gledaju kao da si nenormalan. Ali u BG-u gde je neplaćanje prevoza pravilo nema šanse da ikoga bude blam.
Link to comment
Jasno mi je i koje su prednosti validiranja jer to je sjajan način za praćenje statistike koje linije treba da se pojačaju polascima, gde ima previše polazaka, koji deo dana je najkritičniji i sl.
Meni bi ta statistika imala smisla samo ako se overi ulazak i izlazak iz autobusa. Ovako i ne bas.
Link to comment

Od više ljudi sam dobio uveravanja da priče o validiranju nema veze sa statistikom.Jednostavno di ljudi koji su uglavnom iz IT oblasti uglavnom imaju istu priču.Komp u busu vidi bazu sa svim uplatama markicama, sokoćalo džepno ne pristupa preobimnoj bazi već samo češlja bazu validiranih...I kakva je to statistika ako ne znaš da je neko izašao na prvoj trećoj ili nekoj stanici...

Link to comment
Od više ljudi sam dobio uveravanja da priče o validiranju nema veze sa statistikom.Jednostavno di ljudi koji su uglavnom iz IT oblasti uglavnom imaju istu priču.Komp u busu vidi bazu sa svim uplatama markicama, sokoćalo džepno ne pristupa preobimnoj bazi već samo češlja bazu validiranih...I kakva je to statistika ako ne znaš da je neko izašao na prvoj trećoj ili nekoj stanici...
u 8 od 10 slucajeva ucices na stanici na kojoj si izasao. Ulasci su dovoljni da znaju kuda se kreces. Jednostavno.
Link to comment
Od više ljudi sam dobio uveravanja da priče o validiranju nema veze sa statistikom.Jednostavno di ljudi koji su uglavnom iz IT oblasti uglavnom imaju istu priču.Komp u busu vidi bazu sa svim uplatama markicama, sokoćalo džepno ne pristupa preobimnoj bazi već samo češlja bazu validiranih...I kakva je to statistika ako ne znaš da je neko izašao na prvoj trećoj ili nekoj stanici...
Optimizacija pretraživanja. Ima dobrih načina da se to uradi i bez smanjivanja obima pretraživanja. A nisu to baš prevelike baze. Par stotina hiljada redova jeste relativno veliko, ali sve to može da funkcioniše dobro ako je sistem dobro projektovan. Ako je to stvarni razlog validiranja markica onda su stvarno kreteni.Tačno je i da statistika nije potpuna bez izlazaka, ali da možeš da dobiješ određenu sliku.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...