Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

pa i u Zagrebu su ta sokocala na svim vratima (tek da se poredimo sa susednom drzavom a ne sa Nemackom ili Francuskom) i izgledaju slicno kao i ova nasa s tim da nisam primetio da se putnici masovno, kako se to kaze, validiraju kada ulaze u prevoz i to na sva vrata a ne samo na prednja plus sto na svakoj stanici postoje displeji sa obavestenjem o tacnom dolasku tramvaja ili busa plus ono sto je meni bitno: sva vozila njihovog gradskog prevoza su svakog jutra savrseno cista i spolja i unutra plus sto je maximum cekanja tramvaja nekoliko minuta. manje-vise ovaj sistem naplate koji ce se izgleda pokazati efikasnim uj sprecavanju tzv. svercovanja ali kada cemo doziveti da i gsp vozila izlaze ujutru iz depoa cista?
Ne na svakoj, ali važnije stanice po centru Zagreba (Jelačić plac, autobuska i železnička stanica itd.) imaju displeje za najavu sledećeg tramvaja (čini mi se da displeje zovu Atron po firmi koja ih je postavila). Ostatak stanica i dalje ima samo stub sa popisom linija koje tu staju.
Link to comment
Ne na svakoj, ali važnije stanice po centru Zagreba (Jelačić plac, autobuska i železnička stanica itd.) imaju displeje za najavu sledećeg tramvaja (čini mi se da displeje zovu Atron po firmi koja ih je postavila). Ostatak stanica i dalje ima samo stub sa popisom linija koje tu staju.
aha, hvala na infou :) ja sam se motao u potezu centar - Ljubljanica, mislim da sam prepesacio ceo grad uzduz i popreko jer ipak nisam bio tamo jos od kraja 80-ih, na svakoj stanici sam video displej, setih se da ih nisam video u Novom Zagrebu. ma displeji na stanicama su sjajna stvar, bilo bi dobro da se postave i ovde, da covek jednostavno zna kada dolazi sledeci bus/tramvaj/trolejbus. i jos kada bi ovdasnji tramvaji bili cisti kao zagrebacki. ono sto mi je odmah upalo u oci je da nema tragova vandalizma u tramvajima i busevima, nista flomasteri, iscepana sedista itd. ok, zg je urbanisticki drugaciji i dusu dao za tramvajski saobracaj plus pametno resen problem saobracaja u gradu sa pretvaranjem gotovo svih ulica u jednosmerne i destimulisanjem ljudi da koriste automobile u centru, upadljivo mi je bilo odsustvo krkljanca sa automobilima radnim danima u centru. jos uvek im funkcionise sms kupovina karte (sto ljudi naravno aktiviraju kada udje kontrola) i imaju kartu sa rokom vazenja od 90 min u jednom pravcu (a i b pravac) sa svim mogucim presedanjima. Edited by Pontijak
Link to comment

Samo da prijavim jednu zaista neverovatnu stvar, ostao sam šokiran danas...Vozim se gradskim autobusom (Lasta) u prigradskoj Beogradskoj opštini.Prolazimo pored ulice (koja naravno ima svoje ime) gde žive pretežno Romi, kad na validatoru piše stajalište CIGANI. Validator i progovara CIGANSKA STANICA ili nešto u tom smislu, svakako spominjući reč cigani. Nisam na vreme uspeo da izvadim telefon i bar naslikam natpis na validatoru. Neki klinci vrište i smeju se, govore Romina da izadju, da je to njihova stanica, njima naravno neprijatno, meni posle prvobitnog šoka bilo tužno... Pa neko je morao da unese te nazive stanica u validator, zar je moguće da je bio toliko glup i/ili bahat? Živote! :ph34r: Onda čujem priču u autobusu da su se bunili i prijavili problem Lasti, pretili tužbom, a ovi su dalje prosledili problem gradu Beogradu pošto Lasta nema ništa sa BusPlus sistemom.

Edited by mr@ki
Link to comment

Mladenovac, gradska linija 2, naziv te ulice ne znam, ali ko je tamo znaće o čemu je reč, nije linija dugačka.Ćale kaže da je gledao na lokalnoj televiziji prilog o tome. Snimili su validator kako govori CIGANSKO STAJALIŠTE, Cigani Romi im prete tužbom, u Lasti kažu da rešavaju problem.edit: Slikaću ja prvom prilikom ako ne bude gužve kod validatora...

Edited by mr@ki
Link to comment

Interesantno. Mislim da je BUsPlus smao preuzeo bazu, odn. nazive stanica GSP. Što znači da taj naziv stanice postoji već decenijama,samo niko do sada nije primećivao. :isuse:edit: da, sale je u pravu, bolje reci niko normalan i pristojan nije primecivao. <_<

Edited by Zabalujev
Link to comment

Pa verovatno je primećivano, samo što se za to znalo samo u Lasti i služilo je kao lokaln fora. A onda se niko nije setio da to preimenuje pre slanja liste stanica.btw: Jel bilo priče oko toga otkud Bus+ u Lasti? Lasta tj. prigradski prevoz i prevoz u Lazarevcu, Obrenovcu i Mladenovcu nemaju veze sa GSP-om. Da ne pričam da tamo postoje kondukteri i da su švercovanja minimalna. Kako se Bus+ našao u Lasti i Lastri?

Link to comment

Danas kombinovao BG voz i GSP.U BG vozu su validatori instalirani ali nisu u funkciji. U 67-ici koju sam posle toga koristio, nijedan od 4 validatora nije očitao moju karticu i naplatio mi vožnju. Ostali putnici takođe nisu uspeli da pošteno izvrše svoju građansku dužnost. Moguće je da su uređaji podilkanili od niske temperature jer u autobusu nije bilo grejanja i naravno duvala je promaja sa svih strana. Sve u svemu, vožnja za dž a hteo sam da platim, majke mi.Čudan mi je taj odnos grada prema ovim, ne baš jeftinim uređajima. Ako već moraju da prežale par stotina koje će deca uništiti, nije mi jasno zašto makar ne pokušaju da malo zakrpe ove starije autobuse kako bi u njima postigli minimalnu temperaturu na kojoj će sofisticirana elektronika funkcionisati. Ne verujem da ih Kentkart snabdeva novim validatorima besplatno.

Link to comment

Na nekoj stranici ove teme sam kritikovao validatore što sledeću stanicu najavljuju samo imenom stanice, na primer "Džordža Vašingtona", umesto da najave lepo, u stilu "Sledeća stanica (pauza) Džordža Vašingtona" ...Ili neko od kreatora ovog sistema čita ovaj forum, ili im je neko drugi dojavio ili su se sami dosetili (najmanje verovatno), ali danas u busu Dragana Kaucki lepo kaže "Sledeće stajalište (mala pauza) Džordža Vašingtona". E, to već liči na nešto ...Dakle, pozdrav onima koji rade na ovom sistemu uz slogan "KO NE SKAČE, NE VALIDIRA!"Sve u svemu, to što mnogi od nas kritikujemo sistem ne znači da imamo nešto protiv ove "haj-tek" tehnologije, samo nam smeta što se kod nas od svega pravi nauka, kao da u svetu ovakvi slični sistemi već ne postoje ...

Link to comment
6. Da li će biti kažnjavanja ako je mesečna dopuna plaćena, ali kartica nije overena pri ulasku u vozilo? Zašto je neophodna validacija?U ovoj fazi kontrolori pomažu građanima da se priviknu na sistem, ali u sledećoj vlasnicima personalizovanih kartica koji plaćaju mesečnu dopunu najpre će biti izricana jedna opomena. Validacijom se može steći jasan uvid u frekvenciju putnika, odnosno na kojoj liniji i u kojim terminima je opterećenje najveće.
Pa jel će da budu kažnjavani ili neće? Šta posle tog jednog puta. Idioti.
7. Da li se preko novog sistema može pratiti kretanje putnika?“Busplus” garantuje tajnost podataka. Validatori registruju samo ulazak, ali ne i izlazak putnika iz vozila, pa je praćenje i tehnički nemoguće. Lični podaci putnika nisu, niti će biti pušteni u obradu kada su u pitanju podaci o kretanju.
Ahem... a to što se zna gde je ušao nikom ništa... nikada nisu i neće da budu puštani, ali to ne znači i da ne može da se upari jedno sa drugim. Baš se prave veverice
Link to comment
Samo da prijavim jednu zaista neverovatnu stvar, ostao sam šokiran danas...Vozim se gradskim autobusom (Lasta) u prigradskoj Beogradskoj opštini.Prolazimo pored ulice (koja naravno ima svoje ime) gde žive pretežno Romi, kad na validatoru piše stajalište CIGANI. Validator i progovara CIGANSKA STANICA ili nešto u tom smislu, svakako spominjući reč cigani. Nisam na vreme uspeo da izvadim telefon i bar naslikam natpis na validatoru. Neki klinci vrište i smeju se, govore Romina da izadju, da je to njihova stanica, njima naravno neprijatno, meni posle prvobitnog šoka bilo tužno... Pa neko je morao da unese te nazive stanica u validator, zar je moguće da je bio toliko glup i/ili bahat? Živote! :ph34r: Onda čujem priču u autobusu da su se bunili i prijavili problem Lasti, pretili tužbom, a ovi su dalje prosledili problem gradu Beogradu pošto Lasta nema ništa sa BusPlus sistemom.
Pretpostavljam da je to Karadjordjeva ulica, kod pruge, je l'? Nisam cuo za to, retko se vozim gradskim linijama...
Link to comment
Na nekoj stranici ove teme sam kritikovao validatore što sledeću stanicu najavljuju samo imenom stanice, na primer "Džordža Vašingtona", umesto da najave lepo, u stilu "Sledeća stanica (pauza) Džordža Vašingtona" ...Ili neko od kreatora ovog sistema čita ovaj forum, ili im je neko drugi dojavio ili su se sami dosetili (najmanje verovatno), ali danas u busu Dragana Kaucki lepo kaže "Sledeće stajalište (mala pauza) Džordža Vašingtona". E, to već liči na nešto ...Dakle, pozdrav onima koji rade na ovom sistemu uz slogan "KO NE SKAČE, NE VALIDIRA!"Sve u svemu, to što mnogi od nas kritikujemo sistem ne znači da imamo nešto protiv ove "haj-tek" tehnologije, samo nam smeta što se kod nas od svega pravi nauka, kao da u svetu ovakvi slični sistemi već ne postoje ...
ovakvi glupi sistemo postoje i uvek usporavaju i smanjuju efikasnost sistema.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...